• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » بودجه، آموزش و پرورش و رفاه فرهنگیان و پاداش بازنشستگی
  کد خبر : 1955215

  بودجه، آموزش و پرورش و رفاه فرهنگیان و پاداش بازنشستگی

    لایحه بودجه سال ۹۶ توسط دولت محترم در اختیار مجلس قرار گرفته است و کار بررسی آن به زودی در کمیسیون تلفیق بودجه و کمیسیون‌های تخصصی آغاز می شود. یکی از حوزه‌هایی که همواره نسبت به کسری بودجه دچار آسیب می شده آموزش و پرورش است. علی رغم اینکه بودجه این وزارتخانه رقم بالایی…

  فرهنگیان

   

  لایحه بودجه سال ۹۶ توسط دولت محترم در اختیار مجلس قرار گرفته است و کار بررسی آن به زودی در کمیسیون تلفیق بودجه و کمیسیون‌های تخصصی آغاز می شود.

  یکی از حوزه‌هایی که همواره نسبت به کسری بودجه دچار آسیب می شده آموزش و پرورش است. علی رغم اینکه بودجه این وزارتخانه رقم بالایی است و شیب افزایشی آن طی سال‌های دولت تدبیر و امید محسوس بوده است اما هنوز این بودجه کفاف هزینه‌های وزارت آموزش و پرورش را نمی دهد.

  شاید ۳۱ هزار و ۶۸۱ میلیارد و ۵۶۲ میلیون تومان در نگاه اول برای اداره کردن یک وزارتخانه رقم بسیار بالایی باشد اما سوال اینجاست که چرا با وجود تخصیص چنین بودجه ای باز هم وزارت آموزش و پرورش با مشکل مواجه است؟

  برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به یک نکته بسیار مهم توجه کرد. حدود ۹۹ درصد بودجه وزارت آموزش و پرورش برای پرداخت حقوق
  کارکنان و فرهنگیان سراسر کشور هزینه می شود.

  به عبارتی تنها یک درصد بودجه این وزارتخانه برای پیشبرد اهداف آن باقی می ماند.
  به همین دلیل است که همواره برای انجام امور وزارت آموزش و پرورش با کسری منابع مواجه هستیم و این وزارتخانه نمی تواند به اهداف
  از پیش تعیین شده دست یابد. اما چاره چیست؟ وزارت آموزش و پرورش با در اختیار داشتن صندوق ذخیره فرهنگیان می‌تواند و …

  باید امور مرتبط با رفاه فرهنگیان و پاداش بازنشستگی آنان را از این طریق به انجام برساند. بنابراین یکی از راه‌هایی که وزارت آموزش و پرورش می‌تواند با استفاده از آن منابع موردنیاز برای ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان گام بردارد و منابع موردنیاز را تامین نماید بهبود کارایی و افزایش بهره وری صندوق ذخیره فرهنگیان است.

  مکانیزم کار صندوق به این شکل است که فرهنگیان عضو صندوق ماهانه بخشی از حقوق دریافتی خود را به این صندوق واریز می‌نمایند که معادل کل این رقم نیز باید از سوی دولت به صندوق واریز شود تا
  به وسیله این سرمایه صندوق بتواند با انجام امور اقتصادی سالم، شفاف و سود ده نسبت به ارتقای معیشت فرهنگیان و بازنشستگان اقدام کند.

  بنابراین لازم است تا مدیران وزارت آموزش و پرورش و در راس این وزارتخانه شخص دکتر دانش آشتیانی که فردی متخصص و متعهد است نسبت به یافتن راهکاری مناسب اقدام کنند.

  براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کارهای زیادی بر زمین مانده که برای انجام آن نیازمند منابع مالی و نیروی انسانی متخصص است. در بدنه این وزارتخانه نیروهای جوان و متخصصی حضور دارند که می‌توانند شتاب حرکت به سمت تحولات بنیادین مورد نظر نظام را افزایش بخشند.

  توجه به بدنه کارشناس و متخصص و استفاده از جوانان کارآمد می‌تواند نه فقط وزارت آموزش و پرورش که سایر بخش‌ها‌ی کشور را نیز از خمودگی و فرسودگی خارج کند.

  منبع: وکیل ملت
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.