• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تحرکات اخیر طالبان برای ارزیابی مواضع ترامپ در قبال افغانستان است
  کد خبر : 1954978

  تحرکات اخیر طالبان برای ارزیابی مواضع ترامپ در قبال افغانستان است

  تحرکات اخیر طالبان برای ارزیابی مواضع ترامپ در قبال افغانستان استReviewed by on Dec 21Rating: «محمدتقی جهان‌بخش»، کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص درخواست طالبان برای مذاکره مستقیم با آمریکا و امکان مذاکره این گروه با دولت وحدت ملی، با اشاره به تلاش طالبان برای ارزیابی دولت منتخب آمریکا بیان…

  تحرکات اخیر طالبان برای ارزیابی مواضع ترامپ در قبال افغانستان استReviewed by on Dec 21Rating:

  «محمدتقی جهان‌بخش»، کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص درخواست طالبان برای مذاکره مستقیم با آمریکا و امکان مذاکره این گروه با دولت وحدت ملی، با اشاره به تلاش طالبان برای ارزیابی دولت منتخب آمریکا بیان داشت: مذاکره طالبان با هر موجودیتی رسمی از جمله دولت وحدت ملی، ایالات‌متحده آمریکا، ایران و روسیه برای این گروه یک اعتباربخشی محسوب می‌شود. این موضوع در این مدت به‌صورت هماهنگ شده یا هماهنگ نشده رخ داده است.

  وی با توجه به انتشار اخباری مبنی بر وجود رابطه میان طالبان با چین، روسیه و سایر کشورها و تلاش این گروه برای احیاء دفتر قطر خود، خاطرنشان کرد: این اتفاقات در عرصه سیاسی به معنای اعتباریابی طالبان است. این گروه چند ماه گذشته در عرصه نظامی نیز پیشروی‌های بسیار خوبی داشته است. آن‌ها گاهی مزاحمت‌های خیلی جدی برای دولت وحدت ملی ایجاد کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که هم در عرصه سیاسی و هم در عرصه نظامی با برنامه‌ریزی در حال تقویت مواضع خود هستند.

  کارشناس مسائل افغانستان با تأکید بر تحرکات طالبان گفت: کما اینکه رهبر طالبان اخیراً اعلام کرده بود، این گروه در حوزه سیاسی و نظامی فعالیت می‌کند. وی در حوزه نظامی گفته بود که جهاد یک واجب دینی است؛ اما در عین‌ حال باید راه‌های سیاسی برای برون‌ رفت از این فضا پیدا کرد؛ بنابر این مجموعه این اتفاقات برنامه‌ریزی‌شده است.

  وی با اشاره به اینکه بر اساس شواهد علیرغم مواضع اتخاذ شده در ماه‌های اخیر، طالبان خود را برای بهره‌گیری از فرصت‌های احتمالی پیش‌ آمده جهت انجام مذاکرات آماده می‌کند، تأکید داشت: دولت وحدت ملی نیز این اراده را دارد که با طالبان توافق کند. هر یک از این موارد نشانه‌های مثبتی از آینده بهتر برای افغانستان است؛ اما طرفین به مرحله‌ای نرسیده‌اند که اکنون امکان نگاه خوش‌بینانه به این موضوع وجود داشته باشد. همچنین تمام عوامل ایجاد کننده صلح در افغانستان صرفاً دو عامل گفته‌شده نیست.

  جهان‌بخش با بیان اینکه عوامل و بازیگران مختلفی در صلح افغانستان تأثیرگذار هستند، گفت: بسیاری در افغانستان اساساً موافق مذاکره دولت وحدت ملی با طالبان نیستند؛ لذا مخالفت در سطح داخلی وجود دارد. علاوه بر این بعضی از بازیگران چون پاکستان نیز در سطح منطقه‌ای تاکنون نتوانسته‌اند صلح در افغانستان را در راستای منافع خود تعریف کنند. برخی از بازیگران از جمله ایالات‌ متحده آمریکا نیز در سطح بین‌المللی مقاومت‌هایی در برابر این موضوع دارند. ارزیابی سیاست واشنگتن در قبال طالبان چندان آسان نیست.

  وی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به صلح باید همه عوامل ذکرشده همراستا شوند، بیان داشت: حتی اگر دولت وحدت ملی و طالبان برای رسیدن به یک توافق آمادگی مذاکره داشته باشند، بقیه مؤلفه‌های تأثیرگذار در صلح افغانستان نیز باید در این اراده همراستا باشند. به نظر می‌رسد که این همراستایی تا حدود زیادی غیر از پاکستان در مورد سایر بازیگران شکل گرفته است؛ با این‌ حال هنوز صحبت از آینده صلح در افغانستان قدری زود است؛ اما اراده صلح در طالبان و دولت مرکزی این کشور وجود دارد.

  کارشناس مسائل افغانستان با بیان اینکه مجموعه تحولات روزهای اخیر در راستای ارزیابی از دولت جدید آمریکا است، تأکید داشت: طالبان به دنبال موضع واشنگتن در رابطه با خود است؛ چراکه ترامپ و سیاست‌های او همان‌طور که برای دولت‌ها ناشناخته است، برای طالبان نیز شناخته‌ شده نیست.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.