• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ورود به فضای انتخاباتی با چراغ خاموش
  کد خبر : 1954963

  ورود به فضای انتخاباتی با چراغ خاموش

  ورود به فضای انتخاباتی با چراغ خاموشReviewed by on Dec 21Rating: روز نو :  دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران حدود پنج ماه دیگر برگزار می‌شود تا هشتمین رییس‌جمهوری کشور انتخاب شود، این درحالی است که برخلاف دوره‌های قبل به نظر می‌رسد هیچ یک از جناح‌های سیاسی تمایل چندانی برای ورود به فضای انتخاباتی ندارد،…

  ورود به فضای انتخاباتی با چراغ خاموشReviewed by on Dec 21Rating:

  روز نو :  دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران حدود پنج ماه دیگر برگزار می‌شود تا هشتمین رییس‌جمهوری کشور انتخاب شود، این درحالی است که برخلاف دوره‌های قبل به نظر می‌رسد هیچ یک از جناح‌های سیاسی تمایل چندانی برای ورود به فضای انتخاباتی ندارد، عمده دلیل این بی‌رغبتی هم مصلحت نظام و جامعه عنوان می‌شود.

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛ در شرایطی که اصلاح‌طلبان تقریبا با قطعیت درباره حمایت از حسن روحانی و در مواردی از تعیین کاندیدای آلترناتیو در کنار وی سخن می‌گویند، اصولگرایان شرایط پیچیده‌تری دارند. هرچند در روزهای گذشته برخی گروه‌های اصولگرا به معرفی کاندیداهای خود پرداخته‌اند، به نظر می‌رسد اصولگرایان چندان علاقه‌ای به انتخاباتی کردن فضا ندارند و سعی می‌کنند در فضایی آرام و چراغ خاموش برنامه‌های خود را پیش برند.
  اصولگرایان که یکی از دلایل شکست در دو انتخابات گذشته را نرسیدن به وحدت و افتراق آرا در عرصه رقابت‌های انتخاباتی می‌دانند، در حالی که تلاش‌های پیشینشان برای رسیدن به وحدت ناکام مانده است، این بار نیز در حال معرفی کاندیداهای مختلف هستند و در عین حال سعی می‌کنند این تصمیم‌ها را قطعی ندانند. در حالی که چهره‌هایی مثل محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی در زمره کاندیداهای احتمالی اصولگرایان قرار دارند، محسن کوهکن نایب رییس جبهه پیروان از تلاش‌ اعضای این جبهه برای اقناع محمدرضا باهنر جهت کاندیداتوری در انتخابات ۹۶ خبر داد. این در شرایطی است که باهنر پیشتر عدم حضور خود در انتخابات ۹۶ را به دفعات تاکید کرده است. با این حال احمد کریمی اصفهانی دیگر عضو این جبهه در گفت‌وگو با ایسنا از صحبت‌های کوهکن ابراز بی‌اطلاعی کرد. حزب موتلفه اسلامی نیز که پیشتر هم گفته بود با کاندیدای حزبی در انتخابات حضور خواهد داشت و البته این کار را زیر سایه وحدت اصولگرایان انجام می‌دهد، در نهایت مصطفی میرسلیم، وزیر اسبق ارشاد را به عنوان کاندیدا معرفی کرد. این در حالی است که دبیرکل جامعه جوانان متحد اسلامی نیز از معرفی اسدالله بادامچیان، قائم مقام حزب موتلفه به‌عنوان کاندیدای تشکل متبوعش خبر داده است. مهرداد بذرپاش هم به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی جریان نواصولگرایان تحرکات جالب توجهی در روزهای اخیر داشته است. این تعدد کاندیدا در شرایطی مطرح می‌شود که برخی چهره‌های اصولگرا همچنان به تلاش برای وحدت اصولگرایان تاکید دارند. سید محمد حسینی سخنگوی جبهه بدون مجوز و غیررسمی یکتا ضمن رد کاندیداتوری‌اش تاکید کرده است که اعضای این جبهه به دنبال رسیدن اصولگرایان به کاندیدای واحد هستند. علیرضا زاکانی عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی هم می‌گوید: من معتقدم از دل جریان انقلابی و اصولگرا تنها باید یک نام به عنوان کاندیدا به مردم اعلام شود. وی افزود: اگر کسانی هم از من نام می‌برند یا اگر عده‌ای از خودشان برای انتخابات دعوت می‌کنند در صورتی که اقدامات آنها منجر به بر هم زدن ائتلاف نیروهای انقلابی شود، این کار فرش قرمزی برای جریان مقابل خواهد بود. زاکانی در پایان تاکید کرد: کاندیدای نهایی اصولگرایان برای انتخابات باید کسی باشد که بیشترین اقبال را در میان مردم داشته باشد. عضو شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: من از تمام کسانی که خود را جزو نیروهای انقلابی می‌دانند درخواست می کنم که بیش از آنکه به دنبال مطرح کردن اسامی برای انتخابات باشند به اتفاقاتی که باید در جامعه رخ دهد توجه کنند. در همین حال حسین سبحانی‌نیا، فعال سیاسی اصولگرا از برگزاری قریب‌الوقوع نشست ائتلاف اصولگرایان خبر داده است.
  هنوز وقتش نرسیده
  در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که ۲۴ خردادماه سال ۹۲ برگزار شد مشارکت ۷۲درصدی مردم نشان داد جامعه از ماه‌ها قبل در تب و تاب انتخاب و فرستادن بهترین کاندیدا به پاستور است و این مهم با حضور پرشور شخصیت‌های مختلف سیاسی ممکن شد اما این روزها مروری بر اخبار نشان می‌دهد جناح‌های سیاسی مصلحت را در سکوت می‌دانند تا موعد ورود به فضای انتخاباتی فرا برسد؛ موضوعی که یک عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری نیز به آن اشاره می کند و معتقد است: باید منتظر ماند تا رقابت شخصیت‌های سیاسی در انتخابات ۹۶ با یکدیگر در بهترین زمان آغاز شود. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که همواره روسای جمهور ایران در دوره‌های گذشته برای ۲دوره انتخاب شدند، به عبارت دیگر به نوعی این اطمینان وجود دارد که رییس‌جمهوری فعلی، رییس‌جمهوری چهار سال بعدی نیز هست. داریوش قنبری در گفت‌وگو با «ابتکار» توضیح می دهد: از سوی دیگر جامعه به این سمت در حرکت است که اطمینان دارد روحانی باید برای چهار سال دیگر در مسند خود باقی بماند. وی بر این باور است که این تفکر نیز در میان سیاسیون همچون جناح اصلاح‌طلب و حتی اصولگرا وجود دارد. البته در این میان، اصولگرایان تندرو همچنان سرگرم مناقشات داخلی خود هستند و به دلیل اختلاف‌نظرهایی که در بینشان وجود دارد هنوز به گزینه واحدی برای معرفی در دوازدهمین انتخابات رییس‌جمهوری نرسیده‌اند.
  خروج از بحران با روحانی
  به اعتقاد این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، مصلحت نظام در این است که در فضای فعلی به لحاظ مسایل هسته‌ای همین دولت در راس امور باقی بماند و با ادامه فعالیت‌های خود در زمینه برجام کشور را از بحران خارج کرده و به ساحل امن و آرامش بازگرداند اگرچه به طور حتم اصولگرایان در انتخابات آتی با معرفی چند کاندیدا ظاهر خواهند شد. به گفته قنبری، اگر به سخنرانی افرادی مانند محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی دقت کنیم متوجه می شویم که این دسته از افراد هم اکنون به صورت غیرمستقیم وارد فضای تبلیغاتی شده‌اند هرچند که اصولگرایان افراطی همچنان با نبود وحدت درونی طیف خود دست و پنجه نرم می کنند، در این میان به عقیده من رای اصولگرایان معتدل هم همچنان روحانی است. سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس هشتم با بیان اینکه استراتژی خاصی در میان اصولگرایان برای غافلگیری در زمان انتخابات وجود ندارد، تاکید می‌کند: طیف‌های سنتی، افراطی و حتی حامیان محمود احمدی‌نژاد با اختلاف نظر و چالش‌های انتخاب کاندیدا روبرو هستند در حالی که به نظر می‌رسد با وجود برجام باید از حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهوری که توانست در این عرصه قدم بگذارد حمایت شود تا با بهره‌مندی از مزایای پسابرجام مشکلات اقتصادی کشور را حل و فصل کرد.
  تکلیف مشخص است
  از سوی دیگر، دبیر کل حزب سبز ایران می‌گوید: اگر در حال حاضر فضای انتخاباتی وجود ندارد برای این است که تکلیف برای حامیان جناح اصلاح‌طلب مشخص است از این رو نیازی به فضاسازی انتخاباتی ندارند، در نقطه مقابل هم اصولگرایان به دنبال ایجاد وحدت برای رسیدن به کاندیدایی مشترک هستند. حسین کنعانی‌مقدم در گفت‌وگو با «ابتکار» همچون قنبری معتقد است: در حال حاضر نهادی مانند شورای شهر به صورت چراغ خاموش وارد فضای انتخاباتی شده‌اند و درصدد فراهم شدن شرایطی هستند که با تمرکز بر کاندیدای انتخابی از تکرار تجربه تلخ گذشته جلوگیری کنند. به عقیده وی، اینکه چرا هم اکنون جامعه وارد فضای انتخاباتی نشده جای نگرانی ندارد زیرا نگرانی باید از این باشد که مشارکت مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری حداکثری و پرشور باشد برای تحقق این هدف نیز انجام یکسری اقدام‌ها در ۲ماه مانده به انتخابات کافی است اما نکته مهم این است که جریان‌های سیاسی با تدبیر با جامعه را کم کم به این سمت پیش ببرند.
  مشارکت مردم یعنی اقتدار نظام
  دبیر حزب سبز ایران درباره خواسته اصولگرایان بر این باور است که این جناح سیاسی بیش از هر چیزی به مشارکت بالای مردم می‌اندیشد زیرا این اتفاق تضمین و تثبیت کننده اقتدار نظام و کشور است. تاکید کنعانی مقدم بر این است که تفکر حاکم بر جناح اصولگرایان برخورداری رییس‌جمهوری آتی ایران از حداکثر میزان آراست زیرا اصولگرایان فارغ از اینکه چه کسی رییس‌جمهور باشد اصل مشارکت را مدنظر دارند حتی اگر به ضررشان باشد. وی با این توضیح که به طور حتم اگر حسن روحانی بتواند شعارهای تبلیغاتی خود را جامه عمل بپوشاند می‌تواند آرای جدید و در نتیجه بیشتری را از آن خود کند، می‌گوید: موقعیت فعلی دولت با تحقق شعارهای انتخاباتی می‌تواند به نقطه قوتی برای پیروزی در انتخابات ۹۶ تبدیل شود این درحالی است که در ۲ و نیم سال گذشته برخی از مطالبات همچنان روی زمین باقی مانده و همین موضوع می‌تواند ریزش آرا را برای روحانی رقم بزند. به اعتقاد وی، با توجه به اینکه برجام با چالش‌هایی مواجه شده دولت نمی‌تواند به این مطالبات در پنج ماه باقی مانده پاسخ دهد. در این میان، اتفاق محتمل از نظر کنعانی مقدم این است که در ماه‌های آینده با ترافیک معرفی کاندیدا روبرو شویم که این موضوع و البته فعالیت صدا و سیما در برگزاری مناظره‌های انتخاباتی می‌تواند مردم را تشویق به حضور در پای صندوق‌های رای کند. این فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که بی شک پیروزی آینده جناح‌ها در معرفی کاندیدا به صورت تک نامزدی است در غیر این صورت هر یک از جناح‌ها با شکست مواجه خواهد شد.

  *ابتکار

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.