• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » سند فرهنگی حقوق شهروندی
  کد خبر : 1954890

  سند فرهنگی حقوق شهروندی

  سند فرهنگی حقوق شهروندیReviewed by on Dec 21Rating: در یادداشت روزنامه «اطلاعات» که روز چهارشنبه به قلم ابوالقاسم قاسم زاده منتشر شد؛ آمده است: اما بسیاری از حقوقدان‌ها و شخصیت‌های فرهنگی ارائه این منشور را گامی موفق برای دولت یازدهم برای آگاهی مردم از حقوق فردی و اجتماعی خود دانسته‌اند. این سند همچنین فضای مسئولیت…

  سند فرهنگی حقوق شهروندیReviewed by on Dec 21Rating:

  در یادداشت روزنامه «اطلاعات» که روز چهارشنبه به قلم ابوالقاسم قاسم زاده منتشر شد؛ آمده است: اما بسیاری از حقوقدان‌ها و شخصیت‌های فرهنگی ارائه این منشور را گامی موفق برای دولت یازدهم برای آگاهی مردم از حقوق فردی و اجتماعی خود دانسته‌اند. این سند همچنین فضای مسئولیت دولت (اعم از قوه مجریه، قضائیه و مقننه) نسبت به جامعه و رعایت قوانین را تبیین می‌کند. اگرچه برخی بر این باورند که سند حقوق شهروندی گونه دیگری از شرح اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی، به‌خصوص بندهای ۱۱۳ و ۱۲۱ و ۱۳۴ است.

  رئیس‌جمهور هم در جلسه رونمایی گفت:‌ با توجه به اصول قانون اساسی می‌توان این منشور را برنامه کار دولت دانست. یکی از حقوقدانان برجسته نوشته است «در صورتی که فرد دیگری هم در انتخابات بعدی به این سمت (ریاست‌جمهوری) برگزیده شود، از این حداقل‌ها نمی‌تواند عدول کند. زیرا به هر حال، توقع وصول به این اهداف در مردم ایجاد شده است و این توقع به تدریج و با آموزش، عمیق‌تر و وسیع‌تر هم خواهد شد.»

  ۲ ـ در یکی از روزنامه‌های صبح که عناوین اصلی منشور حقوق شهروندی را مورد تاکید قرار داده و برجسته کرده است، چنین آمده است: حق حیات و رفاه، حق صلح و امنیت، حق توسعه پایدار، حق تعیین سرنوشت، حق حریم خصوصی، حق تأمین اجتماعی، حق مسکن و مالکیت، حق برابری و آزادی، حق محیط زیست سالم، حق تجمع و راهپیمایی، حق دسترسی به اطلاعات، حق آزادی اندیشه و بیان،‌ حق اقتصاد شفاف و رقابتی، حق دسترسی به فضای مجازی، حق اشتغال، آموزش و سلامت، حق تابعیت و آزادی و رفت و آمد، حق برخورداری از دادرسی عادلانه.

  نیم نگاهی به مجموعه حقوق شهروندی، نشان میدهد که مهمترین و اصلی‌ترین گام برای توسعه یا پیشرفت جامعه و کشور در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و روابط اجتماعی، منوط به تحقق یا رعایت این حقوق از جانب دولت و ملت است. اگر دولت را در رأس هرم مدیریت کلان کشور ببینیم، بدون آگاهی مردم و رعایت این حقوق در بدنه هرم اجتماعی و مدیریتی، امکان دست‌یابی به کشور و جامعه پیشرفته و توسعه یافته، میسر نمی‌گردد. مجموعه این حقوق برآمده از باور ملی و دینی است.

  قانون اساسی جمهوری اسلامی اساسی‌ترین سکوی تبیین این حقوق است و همانگونه که رئیس جمهور گفت، «بازگشت به قانون است و بدانیم که هیچ فردی بالاتر از قانون نیست.» یک حقوقدان برجسته در تبیین این بخش نوشته است: «با مراجعه به فهرست این منشور، ملاحظه می‌شود عناوینی که در آن آمده، برخی از اصول قانون اساسی را تداعی می‌کند اما و در عین حال به مواردی نیز برمی‌خوریم که در فصل سوم قانون اساسی، حداقل به صورت مشخص، نیامده است. مثل حق کیفیت زندگی یا حق مشارکت در تعیین سرنوشت یا حق اداره شایسته و حسن تدبیر یاحق دسترسی به اطلاعات یا حق دسترسی به فضای مجازی و مواردی دیگر.

  در عین حال در قسمت ارجاعات قانونی مواد منشور، مفاد آن با برخی از اصول قانون اساسی و همچنین بعضی از قوانین عادی مثل قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون انتخابات ریاست جمهوری، برخی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و بعضی از سیاست‌های کلی نظام، منطبق شده است. این اقدام پاسخگوی انتقاداتی است که از فقدان ضمانت اجرا برای این منشور می‌شد و می‌شود و در عین حال، خواه ناخواه این اندیشه را به ذهن خطور می‌‌دهد که به انتشار این منشور باید به عنوان رویدادی جدی بنگریم.»

  ۴ـ نگارنده رونمایی از منشور حقوق شهروندی از سوی روحانی رئیس جمهور را بزرگترین و مهمترین اقدام فرهنگی دولت یازدهم می‌داند و براساس این باور آن را سند فرهنگی حقوق شهروندی میخواند. اجرای این سند البته بصورت دستوری یا تحکمی تحقق نمی‌یابد، بلکه اجرای آن نیازمند آموزش و رشد باورهای فرهنگی در دو سطح، مدیریت کلان در کشور و مهمتر از آن آگاهی مردم نسبت به حقوق فردی و اجتماعی خود و رعایت آن در زیست فردی، خانوادگی و اجتماعی است. بسیاری بر این باورند که اصلی‌ترین مشکل از مشکلات دراز مدت کشور، «فرهنگی» است و تا تحول فرهنگی تحقق پیدا نکند، رشد اجتماعی و توسعه ملی به انجام نمی‌رسد. ساحت اصلی حقوق شهروندی ریشه در باورهای ملی، دینی دارد که از آن «اخلاق» حق‌مدار متولد می‌گردد. آموزش حقوق شهروندی نیاز امروز در همه سطوح جامعه است. این آموزش، چنان فرهنگ‌سازی می‌کند که رعایت قانون،‌ اصلی‌ترین وظیفه و مسئولیت همه میگردد.

  اما پرسشِ پایان نوشته به اختصار این است: آیا در فضای سیاست‌زدگی و سیاست‌بازی، جایی برای فرهنگ و آموزش فرهنگی پیدا می‌شود؟ منشور حقوق شهروندی، سند فرهنگی است و از مسیر آموزش‌های فرهنگی تحقق پیدا می‌کند. آموزشی که هم مسئولین و هم مردم نیازمند آنند.

  *منبع: روزنامه اطلاعات، ۱۳۹۵.۱۰.۱
  **گروه اطلاع رسانی**۹۳۷۰** ۹۱۳۱** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.