• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصاد داخلی » پرداخت ۱۷۵۰۰ میلیارد تومان وام و ۴۵۰ هزار کارت اعتباری
  کد خبر : 1954880

  پرداخت ۱۷۵۰۰ میلیارد تومان وام و ۴۵۰ هزار کارت اعتباری

  پرداخت ۱۷۵۰۰ میلیارد تومان وام و ۴۵۰ هزار کارت اعتباریReviewed by on Dec 21Rating: در ادامه این گزارش می خوانیم: براین اساس درکنار اولویت اعطای تسهیلات خرد که در قالب افزایش وام‌های ازدواج به ۲۰ میلیون تومان برای هر زوج و طراحی کارت‌های اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی صورت گرفت، دولت به منظور احیای…

  پرداخت ۱۷۵۰۰ میلیارد تومان وام و ۴۵۰ هزار کارت اعتباریReviewed by on Dec 21Rating:

  در ادامه این گزارش می خوانیم: براین اساس درکنار اولویت اعطای تسهیلات خرد که در قالب افزایش وام‌های ازدواج به ۲۰ میلیون تومان برای هر زوج و طراحی کارت‌های اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی صورت گرفت، دولت به منظور احیای واحدهای تولیدی مشکل دار، قرار است ۱۶ هزار میلیارد تومان به این واحدها پرداخت کند که تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

  اکنون سه فصل از سال ۱۳۹۵ گذشته است و تنها سه ماه تا پایان سال باقی است. درهمین رابطه بانک مرکزی تازه‌ترین آمار اعطای تسهیلات خرد و بخش تولید را اعلام کرده است. طبق این آمارها از ابتدای سال تاکنون ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌های جوان پرداخت شده است. همچنین دراین مدت ۱۰۲ هزار فقره کارت اعتباری خرید کالای ایرانی و ۳۵۰ هزار فقره کارت اعتباری مرابحه (در سه سطح اعتباری) به متقاضیان اعطا شده است. برای حمایت از بخش تولید نیز اعتباری که به واحدهای تولیدی پرداخت شده بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان است که روزانه در حال افزایش است.

  **۵۴۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج
  درحالی که مبلغ وام ازدواج به ازای هر یک از زوجین از سال‌جاری از ۳ به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت، لایحه بودجه سال آینده نیز همین مبلغ را پیشنهاد داده است. همزمان با ابلاغیه قانون بودجه در سال ۱۳۹۵، بانک مرکزی در ۴ خرداد ماه و با ابلاغ بخشنامه‌ای بانک‌ها را مکلف به پرداخت این تسهیلات از محل قرض‌الحسنه جاری و پس‌انداز کرد و در بخشنامه‌های مختلفی در ماه‌های تیر و مرداد ماه بر تسریع و تسهیل این پرداخت‌ها تأکید کرد.

  از ابتدای فروردین ماه سال ۱۳۹۴ تا ۱۶ آذرماه همان سال تعداد ۵۸۰ هزار فقره وام ازدواج به متقاضیان با مبلغی معادل ۱۷۵۰ میلیارد تومان پرداخت شد. در سال ۱۳۹۵ نیز حدود ۵۹۰هزار فقره وام ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است که از نظر تعدادی نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است اما از نظر مبلغی تاکنون ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است.

  بدین ترتیب تا پایان سال ۱۳۹۴ درمجموع ۸۰۵ هزار نفر مبلغ ۲۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج دریافت کرده‌اند، این در حالی است که در ۸ ماه و نیم سال‌جاری ۵۴۰۰ میلیارد تومان به واجدین شرایط دریافت این تسهیلات پرداخت شده است، که این امر در نوع خود بی‌نظیر است و حاکی از رشد ۲/۲ درصدی نسبت تسهیلات پرداختی ازدواج به سال گذشته است. با ابلاغ رسمی بانک مرکزی در مرداد‌ماه بانک‌ها ملزم به پرداخت ۱۰میلیون تومانی وام ازدواج شدند و از آن زمان ۹۰ هزار نفر در مرداد ماه، ۱۱۰ هزار نفر در شهریور ماه، ۸۶ هزار نفر در مهر و ۸۶ هزار نفر در آبان ماه سال‌جاری از تسهیلات تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده کرده‌اند.

  همچنین از ابتدای سال‌جاری تا ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۵ به ۵۹۰ هزار نفر، تسهیلات اعطا شده است که از این تعداد ۴۷۲ هزار نفر از تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی و ۱۷ هزار نفر از تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی ایثارگران بهره‌مند شده‌اند. بررسی تعداد تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای که به متقاضیان پرداخت می‌شود نشان می‌دهد که روزانه ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار نفر و ماهانه ۸۵ تا ۱۰۰ هزار نفر از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.

  ** ۶۴۲ هزار متقاضی در صف انتظار
  از ابتدای راه‌اندازی سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یعنی از اواخر سال ۱۳۸۷ تاکنون بالغ بر ۲۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج به ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر پرداخت شده است. این درحالی است که کمبود اعتبارات و افزایش تعداد متقاضیان باعث شده است تا افرادی در صف انتظار برای دریافت این وام بمانند. برهمین اساس تعداد بانک‌های عامل این تسهیلات در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. درشرایطی که در سال ۱۳۹۳ تنها ۱۲ بانک در سامانه ازدواج وجود داشت، اما این رقم در حال حاضر به ۳۱ بانک افزایش یافته است.

  طبق تازه‌ترین گزارش‌های ارائه شده از سوی بانک مرکزی هم‌اکنون ۶۴۲ هزار نفر در صف دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج هستند که از این تعداد ۳۴۴ هزار نفر در انتظار تکمیل پرونده و انعقاد قرارداد هستند.

  ** صدور ۳۵۰ هزار کارت اعتباری
  درکنار وام ازدواج یکی از تسهیلات خردی که در دستور کار شبکه بانکی قرارگرفته است، وام‌هایی است که در قالب کارت‌های اعتباری به متقاضیان اعطا می‌شود. درابتدا کارت‌های اعتباری تنها برای خرید کالاهای ایرانی و البته به صورت محدود برای برخی از اقشار جامعه طراحی و پرداخت شد. ولی از نیمه سال‌جاری، بانک مرکزی با هدف تغییر نظام پرداخت وام‌های خرد کارت اعتباری عام را در دستور کار خود قرار داد.

  براساس این طرح متقاضیان بسته به توان بازپرداخت خود می‌توانند از یکی از سه سطح کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی برنزی، ۳۰ میلیون تومانی نقره‌ای و ۵۰ میلیون تومانی طلایی بهره‌مند شوند. تفاوت کارت‌های جدید با کارت‌هایی که برای خرید کالاهای ایرانی دراختیار متقاضیان قرارگرفته بود این است که کارت‌های جدید قابلیت خرید هرگونه کالا و خدمتی را داراست و علاوه براین همه ایرانی‌ها می‌توانند درصورت دارا بودن شرایط این کارت‌ها را دریافت کنند. برهمین اساس تاکنون ۱۰۲ هزار کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به متقاضیان اعطا شده است.

  پیش از این بانک مرکزی باتوجه به مصوبات و تصمیمات دولت طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی را تقبل کرده است و هم‌اکنون ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از طریق ۳ بانک برای افراد مشمول، در نظر گرفته شده است. با توجه به تمدید طرح کارت اعتباری تا پایان سال‌جاری، بانک‌ها از بابت پرداخت این تسهیلات به مستمری‌بگیران سازمان بازنشستگی کل کشور، کارکنان آموزش و پرورش و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی مشکلی نخواهند داشت و به پرداخت تسهیلات در قالب این کارت‌ها اقدام خواهند کرد.

  گفتنی است نرخ سود برای این تسهیلات برای مردم ۱۰ درصد و برای بانک‌ها ۱۲ درصد در نظر گرفته شده است. تاکنون بالغ بر ۱۰۲ هزار کارت خرید کالای ایرانی توسط ۳ بانک برای متقاضیان این طرح صادر شده است.

  همچنین با عملیاتی شدن طرح کارت اعتباری عام برمبنای عقد مرابحه از ابتدای مهرماه سال‌جاری در مبالغ ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی، تاکنون بالغ بر ۳۵۰ هزار کارت اعتباری توسط بانک‌ها صادر شده است.

  سازوکار تعیین شده برای این طرح موجبات مشارکت و رونق اعطای تسهیلات را فراهم می‌کند، تاکنون نیز ۱۲ بانک ملت، رفاه، ملی، تجارت، سپه، پست بانک، پاسارگاد، شهر، آینده، انصار، پارسیان و خاورمیانه در این طرح حضور پیدا کرده‌اند. برهمین اساس تا نیمه آذر ماه امسال تنها یک بانک ۷۶ هزار کارت اعتباری مرابحه (کام) صادر کرده است که از این تعداد ۱۱ هزار کارت برنزی، ۵۹ هزار کارت نقره‌ای و مابقی کارت طلایی است.

  ** ۱۲ هزار میلیارد تومان برای واحدهای تولیدی
  بخش دوم سیاست تسهیلات بانک مرکزی به واحدهای تولیدی اختصاص دارد. براساس بررسی‌های صورت گرفته در دولت بسیاری از واحدهای تولید بخصوص واحدهای کوچک و متوسط که در سال‌های گذشته دچار ورشکستگی شده یا زیر ظرفیت خود فعالیت می‌کنند با تزریق نقدینگی می‌توانند به چرخه تولید بازگردند. بنابراین در دولت، طرحی برای اعطای ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای تولیدی مشکل دار به تصویب رسید.

  تلاش برای رونق بخشی به فعالیت‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز کارگروه‌های استانی فعالیت بزرگی بود که تاکنون بخش عمده آن اجرایی شده است که البته در این راه بخشودگی‌هایی در نظر گرفته شده برای بنگاه‌ها مانند لحاظ نکردن چک برگشتی، بدهی غیرجاری و… که به تسهیل فعالیت آنها کمک کرده است.

  براساس آخرین آمارها بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ بنگاه کوچک و متوسط در کشور پرداخت شده است. از این تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مشتریان مستقیم خود بانک‌ها بودند و ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از طریق کارگروه‌های استانی به بنگاه‌های کوچک و متوسط تسهیلات پرداخت شده است. همچنین سقف در نظرگرفته شده برای پرداخت این تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومان است که در صورت نیاز از منابع بیشتری در این‌باره بهره گرفته خواهد شد.

  *منبع: روزنامه ایران ۱۳۹۵.۱۰.۰۱
  **گروه اطلاع رسانی**۲۰۵۹**۹۱۳۱**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.