• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کارتن خوابی مولود نا مبارک گـسست نظام اجتماعی
  کد خبر : 1954854

  کارتن خوابی مولود نا مبارک گـسست نظام اجتماعی

  کارتن خوابی مولود نا مبارک گـسست نظام اجتماعیReviewed by on Dec 21Rating: کارتن خواب به افراد سرگردانی اطلاق می شود که به علت نداشتن سرپناه خیابان را انتخاب می کنند، این دسته از کارتن ‌خواب‌ها را می‌توان در حواشی شهرها و یا سکونتگاه‌های غیر رسمی دید، که به ‌دلیل بیکاری و خرده فرهنگ رایج دراین…

  کارتن خوابی مولود نا مبارک گـسست نظام اجتماعیReviewed by on Dec 21Rating:

  کارتن خواب به افراد سرگردانی اطلاق می شود که به علت نداشتن سرپناه خیابان را انتخاب می کنند، این دسته از کارتن ‌خواب‌ها را می‌توان در حواشی شهرها و یا سکونتگاه‌های غیر رسمی دید، که به ‌دلیل بیکاری و خرده فرهنگ رایج دراین مناطق، در خیابان پرسه می‌زنند.
  گروه دیگری از معتادان خیابان گرد نیز در زمره کارتن خواب ها طبقه بندی می شوند چرا که سرپناه‌هایی موقت و غیرثابت مانند پاتوق‌ها، خانه‌های مجردی، سرپناه‌ها و خانه‌های امن شهرداری دارند؛ این افراد نیز هرچند ممکن است که جا و مکان ثابت نداشته باشند، اما بی ‌سرپناه نیستند و می توانند محلی را ولو با شرایط نامطلوب برای بیتوته تامین کنند، به ‌جز این دو دسته، عده‌ای نیز به‌ دلیل عوارض شدید جسمی و روانی اعتیاد و محرومیت از حداقل حمایت اجتماعی، بدون برخورداری از هیچ سرپناهی اوقات خود را در خیابان سپری می‌کنند.
  تکدی گری و پدیده نامیمون کارتن خوابی آسیبی چند علیتی است که اگر علت های آن ریشه ای درمان نشود، انسجام اجتماعی و اتحاد کانون خانواده را خدشه دار می کند.
  فرماندار اراک گفت: اقدام خوب مجموعه شهرستان در ایجاد مددسرا ویژه افراد کارتن خواب و متکدیان سبب شده تا کمتر این پدیده زشت در کلانشهر اراک مشاهده شود.
  دکتر حسین بختیاری افزود: با راه اندازی مددسرا در اراک این امکان به وجود آمده است که زنان و مردان به صورت موقت در این مکان اسکان داده شوند.
  وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده این قبیل افراد با توجه به برودت هوا آنها را به مراکز مددسرا اراک معرفی تا برای اسکان و استفاده از یک وعده غذای گرم آنها اقدام شود.
  وی توضیح داد: حضور افراد آسیب‌ پذیرتر مانند زنان و کودکان در میان جمعیت کارتن‌ خواب‌ها لزوم رسیدگی جدی و مستمر را به وضعیت آنان دو چندان می کند.
  فرماندار اراک: تنگناهای اجتماعی و اقتصادی یکی از مولفه های بروز آسیب های اجتماعی از جمله ظهور کارتن خوابی است و فردی که به علت مشکلات مختلف از حمایت های لازم برخوردار نمی شود، ماوایی به جز خیابان ندارد.
  بختیاری افزود: محرومیت ازحمایت های فرهنگی و اجتماعی زمینه را برای وادادگی افراد فراهم آورده و آسیب هایی همچون عتیاد، سرقت و طلاق دامنگیر اجتماع می شود.
  وی اظهار کرد: اکثر کارتن خواب ها به دام اعتیاد افتاده اند و در واقع قطع حمایت های اجتماعی و تنش در کانون خانواده را باید به عنوان اصلی ترین علت ظهور پدیده های اجتماعی از جمله کارتن خوابی و تکدی گری دانست.
  دبیر شبکه اجتماعی خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی نیز گفت: متکدیان و کارتن خواب ها از یکدیگر منفک نیستند و ساماندهی کارتن خواب ها در اراک از اهداف اصلی راه اندازی مددسراهای موقت است.
  حمیدرضا سپهری افزود: در مددسرای اراک که ویژه زنان و مردان است از ساعت هفت عصر با یک وعده غذای گرم و استحمام از مراجعان حمایت می شود.
  وی اظهار کرد: به طور میانگین هفته ای ۳۰ نفر کارتن خواب در مددسرای اراک پذیرش می شوند.
  وی گفت: برخی کارتن خواب ها از اسکان موقت در مددسرای خودداری می کنند و بر این باورند که با مراجعه به این مکان باید برای ترک مواد مخدر اقدام نمایند.
  وی توضیح داد: تعدادی دیگر از کارتن خواب های معتاد نیز که نیاز بیشتری به مصرف مواد دارند، به علت ممنوعیت مصرف در مددسرا، خوابیدن در خیابان را به مددسرا ترجیح می دهند.
  مدیر شبکه اجتماعی خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی اظهار کرد: آمار ورودی به مددسرا اراک با توجه به فصول گرم و سرد سال کاهش و یا افزایش پیدا می کند.
  معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک گفت: براساس مصوبه شورای اداری سال ۱۳۷۸ جمع آوری و نگهداری کارتن خواب ها برعهده دستگاههای حمایتی و اجتماعی از جمله شهرداری است.
  علیرضا زارعی افزود: طبق مصوبه این شورا باید افراد متکدی و کارتن خواب تفکیک و در مرکز به صورت موقت شبانگاهی نگهداری شوند.
  وی اظهار کرد: در بین کارتن خواب ها افرادی وجود دارند که به انجام تکدی گری اصرار دارند و براساس ماده ۷۱۲ و ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی، افرادی که دیگران را وادار به تکدی کنند، مجرم محسوب شده و دادستانی با متخلفان برخورد قضایی می کند.
  وی گفت: دادستانی اراک در این زمینه همکاری خوبی با مجموعه داشته و باعث شده تا منظر شهری از کارتن خواب ها پاکسازی شود.
  معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک بیان کرد: ضروری است کمک به نیازمندان و مشارکت در ارایه خدمات حمایتی، ساماندهی شده و مسیر کمک های مردمی که برگرفته از احساسات پاک دینی است با هدایت به نهادهای حمایتی به شکل صحیح تری مدیریت شود.
  معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک، همچنین به نقش نیروی انتظامی اشاره کرد و افزود: این نهاد نیز با نظارت جدی بر جامعه به ویژه کلانشهرها نقش بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی از جمله کارتن خوابی وتکدی گری دارد.
  زارعی، آموزش مهارت های فنی و حرفه ای را راهکار اشتغال مناسب متکدیان عنوان کرد و گفت: اشتغال این قشر می تواند از حضور افراد نیازمند و کارت خواب در جامعه جلوگیری کند.
  سرپرست خدمات شهری شهرداری اراک گفت: مددسرای اراک بستری برای حمایت از افراد بی خانمان است تا با استفاده از مکان مناسب به صورت موقت اسکان و ساماندهی شوند.
  حمیدرضا فراهانی افزود: مددسرا اراک با صرف ۲ میلیارد ریال اعتبارراه اندازی و ظرفیت ۸۰ نفر در دو گروه جنسیتی را دارد.
  وی اظهار کرد: این محل در مدت ۳۰ روز اخیر بازگشایی شده و با تعمیر و تجهیز امکانات مناسب آماده پذیرش افراد نیازمند بی خانمان و کارتن خواب است.
  فراهانی گفت: مددسرای اراک هرشب میزبان تعدادی کارتن خواب است که با یک وعده غذا و ارایه برخی خدمات حمایتی از آنان نگهداری می شود.
  وی, فقدان هماهنگ بین بخشی در دستگاه های متولی را یکی دلایل تعطیلی مددسرای اراک در طول سال عنوان کرد و افزود: با اقدامات انجام شده این مکان با آغاز فصل سرد سال آماده اسکان موقت کارتن خواب ها و افراد بی خانمان است.
  ۶۹۹۱/۳۰۷۵/ گزارشگر: معصومه ابراهیمی* انتشاردهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.