• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ماجرای ۹۲ تکرار می شود اصولگرایان به وحدت نمی رسند و مقابل روحانی شکست می‌خورند
  کد خبر : 1954851

  ماجرای ۹۲ تکرار می شود اصولگرایان به وحدت نمی رسند و مقابل روحانی شکست می‌خورند

  ماجرای ۹۲ تکرار می شود اصولگرایان به وحدت نمی رسند و مقابل روحانی شکست می‌خورندReviewed by on Dec 21Rating: روز نو :  اینکه اصولگرایان در این روزها قرار است در قبال انتخابات سال ۹۶ ، چگونه برخورد کنند پرسشی است که برای بسیاری مطرح است . به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛…

  ماجرای ۹۲ تکرار می شود اصولگرایان به وحدت نمی رسند و مقابل روحانی شکست می‌خورندReviewed by on Dec 21Rating:

  روز نو :  اینکه اصولگرایان در این روزها قرار است در قبال انتخابات سال ۹۶ ، چگونه برخورد کنند پرسشی است که برای بسیاری مطرح است .

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛ نام بردن از گزینه هایی مثل باهنر از سوی جبهه پیروان رهبری و همین طور افرادی مثل بادامچیان یا میرسلیم از سوی حزب موتلفه و یا مطرح کردن کسانی چون قالیباف یا جلیلی به عنوان کاندیدای احتمالی اصولگرایان، به این معناست که آزمون و خطای جناح راست پایانی ندارد و آنها هنوز هم نمی‌دانند برای رقابت با حسن روحانی، باید به چه شخصی دل خوش کنند.
  حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا و دبیر کل حزب سبز ایران درباره حال و روز اصولگرایان در ۴ ماه مانده به انتخابات می‌گوید و اینکه سرانجام استراتژی نهایی آنها چه خواهد بود؟
  ** صحبت از این است که باهنر کاندیدای جبهه پیروان رهبری برای ریاست جمهوری ۹۶ است . با توجه به اینکه شخص باهنر بارها بیان کرده بود که کاندیدای ریاست جمهوری نمی شود آیا واقعا
  می توان او را در اردیبهشت سال ۹۶ دید ؟ و فکر می کنید اگر کاندیدا شود ، گزینه رای آوری برای اصولگرایان خواهد بود؟
  برای انتخاب نامزد نهایی اصولگرایان یک فرآیند وجود دارد. این که حزبی از جبهه اصولگرایان کاندیدایی را معرفی کند به معنای اجماع اصولگرایان نیست . اشکالی ندارد که احزاب و جناح اصولگرایان نامزدهای متفاوت معرفی کنند . اما به کسانی که احساس تکلیف می کنند تا کاندیدای اصولگرایان شوند بایدگفت که یادتان نرود به یک تکلیف دیگر هم عمل کنید و آن اینکه اگر مورد تایید شورای اصولگرایان قرار نگرفتید تمکین کرده و کنار بروید ، اصولگرایان باید تک نامزد باشند حتی اگرچند کاندیدا را معرفی کنیم و آنها تایید صلاحیت بشوند باید به نفع یک کاندیدا کنار بروند، تعدد نامزدها ی اصولگرایان به معنی شکست کامل این جناح است. بعضی از احزاب و جریان های
  سیاسی نامزدهایی را با ملاک خودشان معرفی می کنند. آقای باهنر هم مسئول جبهه پیروان رهبری است و بدیهی است که به عنوان نامزد نهایی انتخاب شود وقتی حزب موتلفه که خود عضو جبهه پیروان است کاندیدا معرفی می کند ، انتخاب باهنر
  به این عنوان چیز عجیبی نیست. هر چند اکنون این شبهه ایجاد شده که اگر جبهه پیروان به عنوان جبهه مستقل عمل می کند، اعضایش نیز باید تابع جبهه پیروان باشند که می بینم این طور نیست و از درون جبهه هم ، کاندیدایی به غیر از باهنر معرفی شده است.
  ** باهنر واقعا می تواند کاندیدای رای آوری برای اصولگرایان باشد؟
  رئیس جمهور آینده روحانی است و به نظرم شانسی برای افراد حقیقی و حقوقی وجود ندارد که بتوانند با آقای روحانی یک رقابت جدی کنند، از طرفی گفتمانی که از سوی نامزدها و یا احزاب مطرح می شود باید گفتمانی جدید باشد که بتواند آرای خاکستری- که ۶۰درصد آرا هستند- را به سمت خود جذب کند .اینکه یک نفر صرفا انسان خوب یا توانمندی است ملاک نامزد نهایی اصولگرایان نیست.
  ** هر چند چهره میرسلیم هنوز گزینه نهایی موتلفه معرفی نشده است اما این سوال مطرح می شود که چرا هر یک از احزاب اصولگرا
  می خواهند تا یک گزینه حتی ناشناس را معرفی کنند؟
  انتخابات یک صحنه زورآزمایی و خودنمایی است ،
  زورآزمایی اش به بحث رقابت های کاندیدا
  برمی گردد . اما خودنمایی به این معناست که احزاب می خواهند از فرصت انتخابات و تریبون آزادی که در صدا و سیما در اختیار آنها قرار
  می گیرد برای تبلیغات بهره بگیرند. این نشان می دهد که احزاب ما هنوز نتوانستند یک فرآیند منطقی را برای معرفی نامزدهای خودشان انتخاب کنند، وعمدتا نزدیک انتخابات افرادی را برای
  بهره برداری سیاسی آن حزب معرفی می کنند، این موضوع نشان دهنده خلاء قدرت حزب است.
  ** خیلی ها می گویند نامزدی افراد ناشناسی مثل میرسلیم یک گزینه انحرافی برای افراد شاخص تر مثل قالیباف و … می‌باشد.
  هیچ کس خودش را برای چنین مسائلی قربانی نخواهد کرد. وقتی کسی آمادگی اش را برای نامزدی اعلام کرده و یک جریان سیاسی نیز از او حمایت می کند به این معنا نیست که او بیاید و قربانی عرصه سیاسی شخص دیگری شود. اگر میرسلیم یا باهنر پذیرفته اند که وارد شوند، پس ورود پیدا می کنند .
  ** اصولگرایان روی کسانی که قبلا رای آور نبودند و شانس‌شان را امتحان کردند
  (گزینه هایی مثل قالیباف و جلیلی) می توانند امیدوار باشند؟
  همیشه گفتم که شخصیت محوری را باید کنار گذاشت. کسانی که قرار است از سوی اصولگرایان نامزد شوند باید عقبه شان مورد بررسی قرار گرفته باشد، رای آوری شان هم همین طور.
  به هر حال گزینه اصولگرایان باید کسی باشد که بتواند رقیب روحانی به حساب بیاید، اینکه صرفا نامزدتراشی و رقیب تراشی برای آقای روحانی کنیم، فایده ای ندارد.
  ** آیا کسانی مثل میرسلیم یا چهره های ناآشنای اصولگرا می توانند در ایام تبلیغاتی انتخاباتی آنقدر خوب و قوی عمل کنند تا
  پدیده هایی مثل احمدی نژاد که چهره ناآشنایی در سال ۸۴ بود، شوند و شگفتی بیافرینند؟
  در انتخاباتی که در کشورما برگزار می‌شود، اساسا باید برای پیروزی یک تغییر فاز ایجاد کرد. تغییر فاز به این معناست که باید آرای خاکستری که غیرمنظم است را منظم کرد و این آرا را از آن خود کرد.
  ** اصولگرایان حتی با رقابت با روحانی، هم می‌توانند با تغییر فاز انتخاباتی پیروز شوند؟
  بله! حتی در سال ۹۶ می شود با ایجاد تغییر فاز انتخاباتی به پیروزی رسید.
  ** پس اصولگرایان می توانند به چهره هایی مثل میرسلیم هم امیدوار باشند؟
  همان طور که گفتم نباید شخصیت محور بود ، بلکه گفتمان ها هستند که می توانند نقش بیافرینند ، یک زمانی گفتمان انقلاب اسلامی ، بعدها گفتمان سازندگی ، گفتمان اصلاحات ، گفتمان عدالت و مهرورزی ، گفتمان تدبیر و امید … خریدار داشتند. باید دید اکنون چه کسی با یک گفتمان جدید می تواند ایجاد یک موج در بین آرای خاکستری (۶۰ درصد) مردمی که در شب های آخر انتخابات تصمیم می گیرند ، ایجاد کند.
  ** می گویند اینکه اصولگرایان افرادی را که قبلا در انتخابات شکست خورده اند یا
  چهره های گمنام را معرفی می کنند به معنای قحط الرجالی اصولگرایان است؟
  ما نسل چهارم انقلاب را پشت سر می گذاریم و در سه نسل گذشته مدیران قوی در کشور پرورش یافته اند پس قحط الرجالی نداریم. منتها به این عده فرصت بروز نداده اند. تاکنون هر کسی که قدرت حاکمیت، ثروت و از این نوع ابزار را داشت، توانست درعرصه باقی بماند برای همین باید در انتخابات ۹۶ فضای جدید را باز کنیم تا حداقل این عده بتوانند خودشان را
  بروز دهند.
  ** پس قحط الرجالی اصولگرایان را قبول ندارید؟
  خیر، قبول ندارم، بلکه صرفا فشارهای سیاسی – جناحی است که باعث می شود بعضی ها به دنبال همان کاندیداها و اشخاص قبلی و سابق باشند.
  چون این عده فضا را طوری طراحی کردند تا
  چهره های سابق بمانند و چهره های جدید جرات بروز نداشته باشند.
  ** در شرایط فعلی عاقلانه ترین کاری که جریان اصولگرا می تواند انجام دهد، چیست؟
  وحدت جریان اصولگرایی و تک نامزدی بودن در سال ۹۶ عاقلانه ترین کار است. اینکه کاندیدایی معرفی شود که بتواند در انتخابات آینده تغییر
  فاز ایجاد کرده و آرای خاکستری را جذب کند .
  هر چند درعمل، سرنوشت دوره قبل باز هم تکرار می شود و اصولگرایان به وحدت نمی رسند و شکست می خورند.
  ** اگر همه روی باهنر اجماع کنند چه طور؟ اصولگرایان می برند؟
  خیر! باید یک تغییر فاز ایجاد شود یک تحول تا بتوان به برد اصولگرایان در مقابل روحانی امیدوار بود .
   
  رئیس جمهور آینده روحانی است و به نظرم شانسی برای افراد حقیقی و حقوقی وجود ندارد که بتوانند با آقای روحانی یک رقابت جدی کنند، از طرفی گفتمانی که از سوی نامزدها و یا احزاب مطرح می شود باید گفتمانی جدید باشد که بتواند آرای خاکستری- که ۶۰درصد آرا هستند- را به سمت خود جذب کند.
   
  *آفتاب یزد

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.