• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصاد داخلی » شرق: هشدارهای ٢ وزیر
  کد خبر : 1954758

  شرق: هشدارهای ٢ وزیر

  شرق: هشدارهای ٢ وزیرReviewed by on Dec 21Rating: ** هشدارهای ٢ وزیرروزنامه شرق با انتشار گفت و گویی با کارشناسان نوشت: هشدارهای دو وزیر اقتصادی کابینه؛ یکی نسبت به بازگشت تورم و آن دیگری نسبت به تأمین‌نشدن اعتبار عمرانی بودجه امسال. شاید کارد به استخوان رسیده که اینها نگران شده‌اند؛ شاید هم تنها هشدار است….

  شرق: هشدارهای ٢ وزیرReviewed by on Dec 21Rating:

  ** هشدارهای ٢ وزیر
  روزنامه شرق با انتشار گفت و گویی با کارشناسان نوشت: هشدارهای دو وزیر اقتصادی کابینه؛ یکی نسبت به بازگشت تورم و آن دیگری نسبت به تأمین‌نشدن اعتبار عمرانی بودجه امسال. شاید کارد به استخوان رسیده که اینها نگران شده‌اند؛ شاید هم تنها هشدار است. هرچه باشد، نگرانی‌هایی وجود دارد. علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته باید از بازگشت تورم پیشگیری کنیم؛ چراکه به «هسته سخت تورم» رسیده‌ایم و مبارزه با آن دشوار شده است. آن دیگری، یعنی عباس آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی گفته امسال ٣٢٠ هزار میلیارد تومان اعتبار داشتیم، اما کل بودجه عمرانی ۵٧ هزار میلیارد تومان بود؛ یعنی ٢٠ درصد کل بودجه که این به شکل اسمی بود؛ اما در شکل واقعی با احتساب اوراق و همه اسناد و تعهدات آتی حداکثر ٢۵ هزار میلیارد تومان شامل ٩ درصد است. این روند سال آینده تضعیف می‌شود، سال آینده ۴٠ هزار میلیارد تومان به شکل اسمی است که معلوم نیست این بودجه عمرانی چند درصد اختصاص پیدا می‌کند.

  ** ١٠٨ بدهکار ١٠٠٠ میلیاردی
  روزنامه شرق در این گزارش آورد: عضو هیأت‌رئیسه مجلس در یکی از سخنرانی‌‌های اخیر خود گفته: «با اینکه بالغ بر ۱۱۰ هزار‌ میلیارد تومان معوقه بانکی در دست ۱۰۸ نفر است، بانک‌ها دنبال معوقه‌های ‌میلیاردی نمی‌روند». احمد امیرآبادی فراهانی گفته: (این عملکرد بانک‌ها) در شرایطی است که اگر یک شهروند عادی وام بگیرد و چند ماه قسط آن عقب بیفتد، بانک‌ها آبروی طرف را می‌برند. با بررسی آنچه این نماینده مجلس می‌گوید، به ‌طور متوسط به هر یک از بدهکاران بانکی، ‌هزار ‌میلیارد تومان بدهی تعلق می‌گیرد. رقمی که به قدر کفایت آن‌قدر بزرگ هست که نتوان به‌راحتی چشم روی آن بست.

  ** روشنفکر واقعی وجود ندارد
  روزنامه شرق با انتشار گفت وگویی با «میا هانسن لاو»، کارگردان فرانسوی پس از اکران فیلم «پیشامدهای آینده» به نقل از وی می نویسد: وقتی شروع به ساخت این فیلم کردم و شخصیتی به نام ناتالی را خلق کردم، به‌سرعت متوجه شدم که در این زمان و این موضوع سیاسی چیزهایی هست که دیدگاه‌هایی به غایت چپ‌گرایانه به نظر می‌رسند و درهمین‌حال می‌توانیم به‌سرعت به ورطه برداشت‌های ساده‌انگارانه از جهان برسیم که به نظر من اساسا غیرمنصفانه است. در این موقعیت به طور فزاینده‌ای مشکل است که رابطه ظریف و دقیق با دنیا داشته باشیم و از آن دفاع کنیم. به نظر من این مهم بود که به وسیله آن جرئت پیدا کنیم به این معنا که شخصیتی داشته باشیم که آشکارا در طیف راست قرار ندارد، از طرفی جوانانی که خیلی متین هستند و دیدگاه‌های رادیکال دارند. چون این کار آسان است، فریبنده است و به‌لحاظ سیاسی درست، ولی به نظر من واقعیت شخصیت آنجا نبود و من می‌خواستم که از این شخصیت روشنفکر نهراسم. فکر می‌کنم کسی که واقعا نگاه می‌کند و واقعا روشنفکر است نمی‌تواند وجود داشته باشد مگر اینکه ادامه دیدگاه‌هایی باشد که آشکارا فریبنده‌اند.

  ** تراژدی بیهودگی
  روزنامه شرق در گفت وگو با حمید پورآذری و سیامک احصایی به بهانه کارگردانی مشترک «خانه ابری» به نقل از حمید پورآذری می نویسد: زمانی که نمایش شکل گرفت، یکی از بچه‌های نویسنده‌ به‌ ما گفت که این کار خیلی ابزورد شده است. در این دو سال گذشته هر جایی که بوده‌ام، اعم از شورای هنری تئاتر شهر، خانه تئاتر، هیأت‌مدیره مرکزی، کانون کارگردانان و… هر کاری که انجام داده‌ام، در پایان دیدم که یک کار بیهوده است و به جایی نمی‌رسد. انگار که بنا نیست هیچ‌ کاری پیش برود و ما مدام در حال دست‌وپازدن هستیم. ما مدام می‌گوییم که تماشاگر و مخاطب باید پرورش داده شود؛ ولی در عمل خودمان هیچ کاری انجام نمی‌دهیم. ابزوردیسم در ذات جامعه ما وجود دارد و با وجود تمام کارهایی که انجام می‌شود، انگار که هیچ کاری صورت نگرفته و کارهایمان نتیجه‌ای ندارد. البته در عین بیهودگی کارهایمان، نمی‌توان ثابت و ساکت ماند؛ پس باید حرکت کرد و پیش رفت؛ اما اینکه چه زمانی به این نتیجه برسیم که حرکت‌کردن‌مان هم عبث است، خدا می‌داند!

  ** داستان گیشه، معضل است
  روزنامه شرق گفت‌وگو با مسعود رایگان کارگردان به نقل از وی نوشت: متأسفانه ما بعد از اینکه اجراهای شهرستان را تمام کردیم، دیگر از چتر حمایتی برخوردار نیستیم و باید که بنا بر تلاش‌های سالن حافظ و سایت تیوال بتوانیم مردم را جذب این مقوله حساس و به‌روز کنیم. متأسفانه الان داستان گیشه و سالن‌ها هم برای اهالی تئاتر معضل شده است. در ایرانشهر نسبت ٢٠ به ٨٠ و ٣٠ به ٧٠ برقرار بود که الان این نسبت برداشته شده است.

  ** ترافیک تهران مصنوعی است
  روزنامه شرق با درج گزارشی درباره ترافیک تهران آورد: محسن سرخو، رئیس کمیته حمل‌ونقل شورای شهر تهران جمیع اتفاقات و شرایط یک‌ماهه اخیر ترافیک تهران را کنار هم گذاشت و گفت: ترافیک تهران در پاییز امسال هر روز علاوه بر افزایش افسارگسیخته و دامنه‌دار، حاشیه‌ها و مدعیان و مقصران جدیدی پیدا می‌کند. خیابان‌ها و بزرگراه‌هایی که قفل می‌شوند و هیچ‌کس به ‌صورت مشخص نمی‌داند یا نمی‌گوید علت آن چیست. در همین شرایط شورای شهر تهران روز گذشته میزبان پلیس راهور تهران بود تا گزارشی از عملکرد این نیرو درباره ترافیک تهران را به شورا که بخشی از بودجه‌اش را تأمین می‌کند، بدهد. ترافیک یک‌ماهه اخیر عجیب بود، چراکه پیش از این نیز نمایشگاه بین‌المللی، مهمان‌سرای الهیه و سایر مراکز تجمعی در این محدوده از شهر وجود داشتند اما ترافیک این چند هفته متفاوت بود. اگر بخواهیم با این استدلال که مراکز تجمعی باید به بیرون شهر منتقل شوند برخورد کنیم باید همه پارک‌ها، بیمارستان‌ها و حتی شورا و شهرداری نیز به خارج از تهران انتقال داده شوند؛ قبول کنید که در یک‌ماهه اخیر ترافیک تهران اصلا عادی نبوده است و به‌نوعی می‌توان گفت این ترافیک مصنوعی بوده است.

  * گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: سیده مریم سیدان** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۳۶۸**۹۱۳۱

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.