• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » اعتبارات دولتی نظام سلامت از متوسط جهانی کمتر است
  کد خبر : 1954691

  اعتبارات دولتی نظام سلامت از متوسط جهانی کمتر است

  اعتبارات دولتی نظام سلامت از متوسط جهانی کمتر استReviewed by on Dec 21Rating: عباس زارع نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به برخی ادعاها مبنی بر اینکه “در بودجه سال ۹۶ خرج بهداشت و درمان بیشتر از خرج اقتصاد کشور است”، گفت:  بنده هم چنین ادعایی و یا این مطلب که “بودجه تمام وزارتخانه…

  اعتبارات دولتی نظام سلامت از متوسط جهانی کمتر استReviewed by on Dec 21Rating:

  عباس زارع نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به برخی ادعاها مبنی بر اینکه “در بودجه سال ۹۶ خرج بهداشت و درمان بیشتر از خرج اقتصاد کشور است”، گفت:  بنده هم چنین ادعایی و یا این مطلب که “بودجه تمام وزارتخانه های اقتصادی به استثنای وزارت کار کمتر از بودجه وزارت بهداشت و درمان است” را دیده ام. قیاسی که در مورد بودجه وزارت بهداشت در مطلب مذکور ذکر شده است کاملا مع الفارق است. قاعدتا برای اظهار نظر در مورد بودجه کشور باید با ساختار بودجه نویسی آشنا بود. مثلا برای اظهار نظر در مورد خرج اقتصاد کشور باید بدانیم که ۷۵۶ هزار میلیارد تومان از بودجه کل ۱۰۸۴ میلیارد تومانی کشور مربوط به شرکت های دولتی ، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت است و علاوه بر این اعتبارات بسیار قابل توجهی هم در بخش خصوصی خرج اقتصاد کشور می شود.

  وی در مورد مقایسه بودجه ۹۹۰۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت با بودجه سایر وزارتخانه ها نیز اظهار کرد: هم رقم مذکور صحیح نیست و احتمالا حاصل جمع غیر کارشناسی بعضی از ارقام خاص در جداول بودجه است و هم مقایسه به عمل آمده هم اصولا درست وعلمی نیست. بعضی وزارتخانه ها عمدتا نقش حاکمیتی و تنظیم بازار بر عهده دارند، بعضی دیگر قسمت عمده و قریب به اتفاق امور مربوط به خود را از طریق شرکتهای دولتی ارائه می کنند که در بودجه وزارتخانه مربوطه لحاظ نمی شود و بعضی وزارتخانه ها نظیر وزارت بهداشت وظیفه ارائه خدمت را هم بر عهده دارند به عنوان مثال ۸۰ درصد موارد بستری کشور در بخش دولتی انجام می شود و بنابراین هزینه های مربوطه هم در بودجه این گونه وزارتخانه ها لحاظ می شود.

  زارع نژاد با بیان اینکه  وزارت بهداشت از اظهار نظر و انتقاد از عملکرد خود استقبال می کند، اضافه کرد:‌ در حالی که  اعتبارات دولتی سلامت نسبت به درآمد ناخالص ملی در  صورت  تخصیص کامل اعتبارات به ۲.۸ درصد می رسد که به طور معنی داری از ۶ درصد متوسط جهانی پایین تر است و حتی معادل کشورهای با درآمد متوسط و  متوسط به بالا نیست، ادعاهای این چنینی به اقتصاد کشور و به سلامت مردم کمکی نمی کند و ممکن است در صورت عدم دقت سیاستگزاران و افکار عمومی تاثیر منفی و عکس هم بر جای بگذارد.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.