• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » سوادی احیای ببر مازندران، آتش زیر خاکستر
  کد خبر : 1954676

  سوادی احیای ببر مازندران، آتش زیر خاکستر

  سوادی احیای ببر مازندران، آتش زیر خاکسترReviewed by on Dec 21Rating: ۲۹ آذر سال گذشته، برای بسیاری از علاقمندان حیات وحش در ایران، روسیه و حتی دیگر کشورها با شادی همراه بود چرا که پایانی خوش بود بر حکایت برزخ ۵ ساله بزرگترین گربه سان جهان یعنی ببر سیبری. حکایتی تاریک و تلخ و سرشار…

  سوادی احیای ببر مازندران، آتش زیر خاکسترReviewed by on Dec 21Rating:

  ۲۹ آذر سال گذشته، برای بسیاری از علاقمندان حیات وحش در ایران، روسیه و حتی دیگر کشورها با شادی همراه بود چرا که پایانی خوش بود بر حکایت برزخ ۵ ساله بزرگترین گربه سان جهان یعنی ببر سیبری. حکایتی تاریک و تلخ و سرشار از تنهایی که در سال ۸۹ با پیشنهاد روس ها به ایران آغاز شد.

  روس‌ها که پروژه احیای پلنگ قفقاز را آغاز کرده بودند برای بازی‌های المپیک سوچی  2014 که نماد آن پلنگ بود، به دو قلاده پلنگ احتیاج داشتند. بنابراین به ایران پیشنهاد دادند در قبال دریافت تجهیزاتی مانند تلسکوپ، دو قلاده پلنگ ایرانی به روسیه بدهد اما هوشنگ ضیایی، مدرس دانشگاه و کارشناس حیات وحش که به گفته خود سالها رویای احیای نسل ببر مازندران و شیر ایرانی را در سر داشته و همواره یکی از مشاوران سازمان حفاظت محیط زیست به حساب می‌آید، به مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داد تا در قبال انتقال دو پلنگ به روسیه، به جای تجهیزات، از روس‌ها دو قلاده ببر سیبری دریافت کرده، این دو ببر را به محدوده‌ای فنس کشی شده در میانکاله انتقال دهند و با تکثیر آنها، زمینه را برای احیای نسل ببر مازندارن در میانکاله فراهم آورند تا از یک سو، ببر را به جنگل‌های شمال کشور برگردانند و از سوی دیگرمیانکاله را که سال‌هاست هدف زمین خواری قرار گرفته به بهانه حضور ببر برای همیشه از دست اندازی سودجویان خلاص کنند.

  هر چند کارشناسان معتقد بودن ببر سیبری به لحاظ ژنتیکی با ببر منقرض شده مازندران متفاوت بوده و با آب و هوای گرم شمال کشور سازگار نیست اما این پیشنهاد، سرانجام به مرحله اجرا رسید. ضیایی در این‌باره به رسانه‌ها می‌گوید:" 3 میلیارد تومان  بودجه برای خرید زمین های میانکاله از دامداران اختصاص یافت و پروژه آماده سازی زیستگاه ببر مازندران کلید خورد. تصمیم داشتیم میانکاله را پس از تکثیر ببر سیبری به سافاری پارک مبدل کنیم تا مردم بتوانند با اتومبیلهایشان از نزدیک با این موجودات باشکوه آشنا شوند. اما از آنجایی که بازیهای آسیایی سوچی نزدیک بود، سفیر ایران در روسیه اعلام کرد که روسها برای رسیدن پلنگها به کشورشان عجله دارند و به زودی با یک هواپیمای اختصاصی برای انتقال پلنگ های ایران به روسیه اقدام خواهند کرد. به ناچار،  پیش از آماده شدن زیستگاهشان، ببرهای سیبری، با همان هواپیمای روسی که برای انتقال پلنگها به ایران آمده بود وارد کشور شدند."

  به ناچار بنا شد تا زمان آماده‌سازی میانکاله برای ببرهای سیبری، این جفت زیبا موقتا در باغ وحش ارم نگهداری شوند. ببرهایی زیبا که بخت یارشان نبود و در همان روزهای نخست ورود به باغ وحش با گوشت الاغ عراقی پذیرایی شدند. آنطور که بعدها مشخص شد، برخی از الاغ های عراقی که برای تغذیه گربه ساسانان باغ وحش ارم مورد استفاده قرار گرفته بودند، به بیماری مهلک مشمشه مبتلا بودند و در نتیجه، فاجعه‌ای ناگوار را رقم زدند. ببر نر اندکی پس از ورود به باغ وحش، پس از بروز علائم بیماری مشمشه با مرگی دردناک تلف شد.

  از ببر ماده و شیرهای باغ وحش که مشکوک به استفاده از همان گوشت آلوده بودند و همچنین از لاشه ببر نر، خون گیری به عمل آمد و از آنجا که آن زمان امکانات آزمایش مشمشه در ایران فراهم نبود، نمونه‌های خون به آلمان ارسال شد. اما در کمال تعجب آنچه از آلمان به ایران رسید، نتایج آزمایش مشمشه روی ۱۲ ببر بود! در حالی که تنها از دو ببر سیبری خونگیری شده بود و الباقی نمونه‌های خون متعلق به شیرهای آفریقایی باغ وحش بودند. هر چند علت این تفاوت فاحش در نتایج آزمایش هرگز اعلام نشد اما شنیده‌ها حاکی از آن بود که روی تمامی نمونه خون‌ها پیش از ارسال به آلمان به اشتباه نوشته شده بوده "ببر"!
   

   

  هر چه که بود، نتیجه آزمایشی که از آلمان ارسال شد، نمی توانست معیاری برای تمییز حیوانات سالم از حیوانات آلوده باشد. دیگر زمان رخ دادن فاجعه فرا رسیده بود. به دلیل قابل تفکیک نبودن نتایج مثبت و منفی، و به منظور پاک کردن صورت مسئله، به دستور سازمان دامپزشکی تمامی شیرهای آفریقایی باغ وحش معدوم شدند؛ اما ببر سیبری ماده به دلیل ارزش ژنتیکی بالا به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست از معدوم شدن جان سالم به در برد و برای انجام  آزمایش های بعدی و تعیین تکلیف به قرنطینه ای غیراستاندارد در خرابه های مجموعه ارم منتقل شد؛ سرآغاز برزخ ۵ ساله بزرگترین گربه سان جهان.
   

   

  از آن زمان هرگز توافقی میان سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی این ببر و سازمان دامپزشکی به عنوان متولی بهداشت عمومی صورت نگرفت. مسئولان سازمان دامپزشکی معتقد بودند، قرنطینه ای که ماده ببر در آن نگهداری می شود از شرایط استاندارد لازم برای خونگیری برخوردار نیست و در صورت آلوده بودن حیوان خطر انتقال این بیماری، جامعه را تهدید خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد داده بودند سازمان محیط زیست این ببر را به جایگاهی با استانداردهای لازم و به دور از مناطق مسکونی منتقل کند تا خونگیری در شرایطی قابل قبول انجام شود. شرطی که هرچند با امضای صورتجلسه ای از سوی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست پذیرفته شد اما در عمل، مخارج جابه جایی و نگهداری از این ببر در جایگاه جدید از پایبندی سازمان حفاظت محیط زیست به این تعهد ممانعت کرد. حتی نامه سرگشاده فعالان محیط زیست به معصومه ابتکار برای درخواست وفای به عهد سازمان حفاظت محیط زیست و انتقال ببر سیبری به جایگاهی با شرایط مناسب برای خونگیری بی نتیجه ماند و ابتکار در واکنش به این نامه با یک پست اینستاگرامی آب پاکی را بر دست علاقه مندان این گونه ارزشمند جانوری ریخت. در این پست اینستاگرامی، ابتکار با تاکید بر اینکه در این زمینه احساسی و یا تحت تاثیر فشارهای رسانه ای تصمیم گیری نخواهد شد نوشته بود: "بر خلاف توجه رسانه های خاص به موضوع ببر سیبری، این مسئله در کنار سیاست ها و اقدامات راهبردی سازمان در سطح کشور برای حفاظت از گونه های در معرض تهدید حیات وحش، از اولویت خاص برخوردار نیست، اگر چه به آن توجه دارد."
   

   

  این کشمکش ها ۵ سال به طول انجامید و ببر سیبری را در قرنطینه ای تاریک واقع در خرابه های مجموعه تفریحی ارم، با تحلیل عضلانی و مرگ تدریجی رو به رو ساخت. ببر زیبایی که با نام روسی اُلِسیا به ایران وارده شده بود و دوستدارانش او را ببری می خواندند.
   

   

   اما تجمعات، پیگیری های پیاپی و نامه نگاری های فعالان زیست محیطی با وزیر بهداشت، فراکسیون محیط زیست مجلس و حتی ولادیمیر پوتین از یک سو و پیگیری های رسانه ها از سوی دیگر بی آنکه زمینه ساز همکاری سازمان حفاظت محیط زیست شده و موجبات انتقال حیوان را به جایگاهی مناسب برای خونگیری فراهم آورد، سرانجام سبب شد سازمان دامپزشکی به خونگیری از ببر سیبری در همان محل قرنطینه یعنی خرابه های مجموعه تفریحی ارم رضایت دهد.
   

  نتیجه آزمایش، که این بار توسط مؤسسه سرم سازی رازی اعلام شده بود منفی از آب در آمد و ماده ببر پس از تحمل ۵ سال قرنطینه در اتاقکی تاریک و کوچک سرانجام به جایگاهی به مساحت حدود ۱۵۰ متر مربع با حوض آبتنی و دیگر تجهیزات لازم برای نگهداری از ببر در باغ وحش تهران منتقل شد تا تولدی دوباره را تجربه کند. ماده ببر سیبری، که پس از انتقال به جایگاه جدید خود، "آفتاب" نام گرفت اکنون پس از گذشت یک سال از تولد دوباره خود در همسایگی دو ببر بنگال روزگار می گذراند.
   

   

  حکایت برزخ "آفتاب" هرچند با پایانی خوش همراه بود اما نگرانی ها از تکرار حوادثی مشابه همچنان بر قوت خود باقی است چرا که سودای احیای ببر مازندران در میانکاله که با شکستی تلخ، قربانیانی بیگناه را به جا گذاشت همچنان آتش زیر خاکستر است. سودای احیای ببر مازندران، آن هم با نسل کِشی از ببر سیبری، همچنان در ذهن بسیاری زنده و وسوسه انگیز است و از طرف دیگر، روس ها همچنان برای تکرار این معامله مشتاقند. چرا که بر خلاف پروژه شکست خورده احیای ببر مازندران در میانکاله، به دنبال انتقال پلنگ های ایرانی به سوچی و تولد سه توله پلنگ سالم، پروژه احیای پلنگ قفقاز در روسیه با موفقیت همراه شد.

  اکنون سه ماه از ارسال نامه درخواست دومین مبادله پلنگ ایرانی با ببر سیبری که مهر سال جاری از روسیه به سازمان حفاظت محیط زیست رسیده بود می گذرد اما تنها رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست در این باره، که انتظار می رفت پاسخی قاطعانه باشد، جمله چند روز پیش معصومه ابتکار است: این نامه در حد یک درخواست است. ما هنوز نظر خود را اعلام نکرده ایم و در حال بررسی آن هستیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.