• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سخنگوی سازمان انرژی اتمی: حوزه تحریم‌ها به من مربوط نیست، وزارت خارجه باید توضیح بدهد!/ کمال وندی اردیبشهت ۹۴: قرار است همه تحریم ها برداشته شود
  کد خبر : 1954240

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی: حوزه تحریم‌ها به من مربوط نیست، وزارت خارجه باید توضیح بدهد!/ کمال وندی اردیبشهت ۹۴: قرار است همه تحریم ها برداشته شود

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی: حوزه تحریم‌ها به من مربوط نیست، وزارت خارجه باید توضیح بدهد!/ کمال وندی اردیبشهت ۹۴: قرار است همه تحریم ها برداشته شودReviewed by on Dec 20Rating: گروه سیاست‌خارجی-رجانیوز: با مشخص شدن این مسئله که ثمرات اقتصادی برجام برای کشور تقریباً هیچ بوده و پس از افزایش روز به روز تحریم‌ها بسیاری…

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی: حوزه تحریم‌ها به من مربوط نیست، وزارت خارجه باید توضیح بدهد!/ کمال وندی اردیبشهت ۹۴: قرار است همه تحریم ها برداشته شودReviewed by on Dec 20Rating:

  گروه سیاست‌خارجی-رجانیوز: با مشخص شدن این مسئله که ثمرات اقتصادی برجام برای کشور تقریباً هیچ بوده و پس از افزایش روز به روز تحریم‌ها بسیاری از مسئولین دولت روحانی از به عهده گرفتن مسئولیت این توافق خسارت‌آمیز سرباز زده‌اند.

   

  به گزارش ایران ویج به نقل از رجانیوز در آخرین نمونه بهروز کمال‌وندی در نشست خبری صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵) مدعی  شد که حوزه تحریم‌ها به من مربوط نیست، وزارت خارجه باید توضیح بدهد! وی در ادامه گفت: آن چیزی که انتظارش می رفت انجام نشده  و تحریمهای بانکی برطرف نشده است.

   

  نکته جالب توجه اما آن‌جا است که نگاه کوتاهی به گذشته نشان می‌دهد که کمال‌وندی از جمله افرادی بود که در رابطه با برداشته شدن تحریم‌ها مواضع پرشوری را اتخاذ کرده است چنان‌که ۲۱ آبان سال پیش در این باره می‌گوید:

   

  پیش بینی ما این است که اوایل سال میلادی ۲۰۱۶ شاهد لغو تحریم های ضد ایرانی باشیم که این تاریخ کمی دیر و زود شود که در این بین ما به دنبال کوتاه تر کردن زمان تحریمها هستیم ولی دقیقا بعد از ۲۴ آذر که شورای حکام گزارش خود را به صورت رسمی اعلام خواهد کرد، ما تلاش می کنیم تا ظرف ۴ هفته به تعهدات باقی مانده خود به طور کامل عمل کنیم.

   

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم‌چنین ۲۳ اردیبهشت سال گذشته و پیش از به ثمر رسیدن برجام با اشاره به برداشته شدن تحریم‌ها در توافق نهایی می‌گوید:

   

  قرار است همه تحریمها برداشته شود. مکانیزم اکنون موضوع بحث است و ما گفته ایم باید همه اقدامات متوازن باشد وموضوع نیز همین است.در روز اول امضای توافق یک قطعنامه صادر می شودکه توافقنامه های قبلی را لغو می کند. این توافق از جنس حقوقی نیست و یک توافق سیاسی است و بر این اساس نیز بر اساس حق جلو نمی رود بر اساس زور است.تحریم های انرژی و نفت لغو می شود بحث اصلی در مورد تحریم ها نیز همین است. درموضوع تسلیحاتی ما از ابتدای مذاکرات نیز به آنها گفته ایم که به هر کسی که بخواهیم صادر می کنیم و از هر جایی نیز که بخواهیم وارد می کنیم.

   

  از این دست مواضع کمال‌وندی حتی پس از اجرای برجام نیز ادامه یافت و سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیست و سوم اردیبهشت ماه امسال در حالی که شواهد بسیاری حکایت از افزایش تحریم‌ها و بدعهدی‌های ایالات متحده آمریکا می‌کرد گفت: 

   

  جمهوری اسلامی ایران در نتیجه مقاومت و اصرار بر حقوق خود با سیاستی هوشمندانه در نتیجه مذاکره با کشورهای گروه ۱+۵ موفق به تثبیت حقوق کشورمان و برداشته شدن تحریم ها شد.

   

  با توجه با این اظهارات  باید از آقای سخنگو پرسید که چرا پیش‌تر در حوزه‌هایی که به وی مربوط نبوده ورود کرده است و پیش‌تر این مسئله را به وزارت خارجه ارجاع نداده است؟ البته ارجاع امروز بهروز کمال‌وندی نیز مشکلی را برطرف نخواهد کرد چرا که پیش‌تر محمد جواد ظریف  با بیان این‌که هدف اصلی مذاکرات لغو تحریم‌ها نبوده است خیال همه را راحت کرده بود! در واقع به نظر می‌رسد که سخنگوی سازمان انرژی اتمی به خوبی مدل برخورد حسن روحانی با انتقادات وارده به برجام در این روزها را در خود درونی کرده است چه آن‌که حسن روحانی پس از این‌که ثمرات تقریباً هیچ برجام را به چشمان خود مشاهده کرد در اظهار نظری جالب توجه تمام از زیر مسئولیت‌های برجام شانه خالی کرد و مدعی شد که تمامی مذاکرات هسته‌ای زیر نظر رهبر معظم انقلاب بوده است! 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.