• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » رونق دوباره واحدهای تولیدی سیستان وبلوچستان نویدبخش بهبود اقتصاد
  کد خبر : 1953983

  رونق دوباره واحدهای تولیدی سیستان وبلوچستان نویدبخش بهبود اقتصاد

  رونق دوباره واحدهای تولیدی سیستان وبلوچستان نویدبخش بهبود اقتصادReviewed by on Dec 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا سیستان وبلوچستان سرزمین گنج های نهفته با برخورداری از هزار و ۱۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان و افزون بر ۳۱۰ کیلومتر مرز آبی در دریای عمان و استقرار در کنار…

  رونق دوباره واحدهای تولیدی سیستان وبلوچستان نویدبخش بهبود اقتصادReviewed by on Dec 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا سیستان وبلوچستان سرزمین گنج های نهفته با برخورداری از هزار و ۱۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان و افزون بر ۳۱۰ کیلومتر مرز آبی در دریای عمان و استقرار در کنار آبهای آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز با وجود قابلیت و ظرفیت فراوان در بخش های مختلف اقتصادی اما از لحاظ صنعتی در گروه استان های کمتر توسعه یافته قرار دارد.
  به گفته کارشناسان فاصله طولانی و در حاشیه قرار گرفتن سیستان و بلوچستان از مراکز اصلی جمعیتی و راه های موجود توسعه کشور، تراکم اندک جمعیت، پراکندگی نقاط زیست، شرایط اقلیمی نامناسب، فقر منابع آبی بویژه در کانونهای جمعیتی و کمبود نیروی انسانی ماهر و زیربناهای توسعه از جمله مهمترین محدودیت هایی است که در راه توسعه صنعتی استان پدیدار شده اند.
  این استان از امکانات و قابلیت های ویژه ای نیز برخوردار است که می تواند در درازمدت با جهت گیری های برنامه ریزی شده پایه های توسعه صنعتی کشور را استحکام بخشد.
  موقعیت جغرافیایی سیستان و بلوچستان به لحاظ همجواری با کشورهای پاکستان، افغانستان و دسترسی به آبهای آزاد در خارج از تنگه هرمز و امکان ارتباط با کشورهای شرق آسیا، شبه قاره هند و کشورهای عربی و بازارهای آفریقایی امکان ویژه ای برای توسعه صنعتی فراهم ساخته است.
  منابع دریایی و شیلات و رونق نسبی صنعت کشتی، شناور و لنج سازی، کارخانجات متعدد تن ماهی از دیگر امکانات توسعه صنعتی سیستان و بلوچستان است که می تواند زمینه ساز ایجاد صنایع شیمیایی و دریایی به شمار آید و همچنین در زمینه گسترش صنایع تبدیلی وابسته به محصولات کشاورزی امکانات توسعه وجود دارد.
  منابع معدنی از جمله قابلیت های توسعه صنعت در سیستان و بلوچستان است به طوری که وجود معادن و ذخایر غنی، بکر و متنوع از نوع کانی های با ارزش در استان ازقبیل کانسارهای فلزی مثل آنتیموان، کروم، منگنز، مس، آهن، سرب، روی، قلع، تنگستن، طلا، نقره، نیکل و کانسارهای غیرفلزی مانند منیزیت، گل سفید، تالک ، سیلیس، گارنت، آندالوزیت، فلدسپات، کائولن و کرومیت و سنگهای تزئینی مرمر، مرمریت، تراورتن، گرانیت، پوزولان، آهک، گچ ، خاک رس ومارن فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان فراهم کرده است.
  همچنین به گفته جواد میر معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان بسیاری از معادن استان می توانند عملکرد فرامنطقه ای داشته باشند و همچنین معادن غیر فلزی در استان منبع خوبی برای تولید مصالح ساختمانی است که این رشته صنعتی علاوه بر اشتغالزایی در افزایش درآمد منطقه تاثیر بسزایی دارد.
  وجود نخلستان های متعدد خرما، باغهای موز و انبه و سایر میوه های گرمسیری، مجاورت با آبهای آزاد و غیره از جمله مزیتهای نسبی و قابلیتهای منطقه برای ساخت کارخانجات صنایع تبدیلی و بسته بندی کشاورزی، باغداری و غیره است.
  بی شک صنعت یکی از ارکان مهم چرخه اقتصادی در دنیا به خصوص کشورهای پیشرفته است و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی و نیل به پیشرفتهای تکنولوژیکی و صنعتی از برنامه های با اهمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در قانون برنامه و نیز سند راهبردی صنعتی کشورمورد توجه ویژه ای قرا گرفته است.
  آنچه مهم است اینکه در دستیابی به این هدف دولت نقش موثر و تعیین کننده ای در جهت دهی و شتاب دهی توسعه اقتصادی و صنعتی کشور دارد که دولت تدبیر و امید در راستای رونق بخشیدن به تولید در قالب سیاست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برنامه های پیشنهادی هفت گانه را به اجرا در آورده است.
  رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وضعیت موجود صنایع استان گفت: هم اینک حدود هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی با اشتغال ۲۴ هزار نفر در استان وجود دارد که تنها ۱۴واحد از آنها دارای اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر است.
  نادر میرشکار از چالشهای مهم بخش صنعت و توسعه نیافتگی بخش تولید استان را بالا بودن قیمت تمام شده محصولات تولیدی درمقایسه با محصولات تولیدی درسطح کشور، دوری ازمراکز بزرگ ومهم تجاری کشور، عدم دسترسی به انرژی ارزان و پاک (گازطبیعی) مشکلات حمل ونقل و بعضی از مسائل امنیتی در سنوات گذشته ذکر کرد.
  وی افزود: بخش های صنایع معدنی و کانی غیر فلزی بیشترین سرمایه گذاریهای انجام شده در سالهای گذشته در صنعت استان بوده است به طوری که این بخش از تولید هم از نظر تعداد و هم اشتغال دررتبه نخست بخش صنعت استان قرارمی گیرد و همچنین پایدارترین واحدهای تولیدی استان نیزدراین بخش قرار دارند.
  وی تصریح کرد: برهمین اساس جهت گیری صنعت سیستان و بلوچستان درطول برنامه ششم براساس پتانسیلهای معدنی وتحت تاثیر آن صنایع معدنی قراردارد.
  وی با بیان اینکه هم اینک سیمان، پودرهای شوینده، لوله و قطعات پلاستیکی، صنایع فلزی، بسته بندی گوشت، سنگهای تزئینی، کنسروماهی، نوشابه وغیره محصولات شاخص تولیدی استان هستند گفت: ساخت واحدهای سیمان، فولاد، مس، سنگهای تزئینی پیش بینی شده دربرنامه ششم توسعه ضمن ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد استان زمینه اشتغال برای بیش از سه هزار نفر را فراهم خواهد کرد.
  وی تصریح کرد: در بخشهای نفت و پتروشیمی با وجود صنایع پایین دستی در استان که درسنوات گذشته به آن توجهی نشده است خوشبختانه در دولت یازدهم یکی ازبزرگترین سایت های پتروشیمی کشور در شهرستان چابهار در مرحله اجرا قرار گرفته است.
  وی اضافه کرد: دراین راستا با توجه به ضرورت امکانات زیربنایی ازجمله خط انتقال سراسری گاز به منطقه که در حال انجام است تسریع در عملیات مزبور با عنایت به اهمیت آن ضروری ارزیابی می شود.
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: با هدف رونق تولید ۷۴۰ میلیارد ریال تسهیلات تا کنون به ۸۶ واحد صنعتی پرداخت شده است.
  میرشکار اظهار داشت: ۷۸ درصد این تسهیلات به واحدهای صنعتی و ۲۲ درصد به واحدهای بخش کشاورزی پرداخت شده است.
  وی تصریح کرد: تعداد ۴۵۲ واحد در سامانه بهین یاب تا کنون نام نویسی کرده اند که با ۹۳ واحد قرارداد امضا و به ۸۶ واحد تسهیلات پرداخت شده و بقیه در دست بررسی است.
  وی بیان کرد: متاسفانه روند پرداخت تسهیلات از سوی بانک های عامل به کندی پیش می رود.
  وی ادامه داد: در برخی واحدهای مشکل دار روند ارزیابی مجدد پروژه ها از طریق بانک ها بسیار طولانی است و بر همین اساس ما نیز بانک به بانک حضور پیدا کردیم که از پروژه ها بازدید کنند.
  وی گفت: هم اکنون ۳۹ واحد صنعتی در تملک بانک ها قرار دارد که پیشنهاد می شود با همکاری بانک ها این واحدهای تولیدی دوباره احیا شوند.
  میرشکار اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون ۵۸ پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۱۴۸ میلیارد تومان با اشتغال ۶۷۰ نفر نیز در سیستان و بلوچستان صادر شده است.
  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران نیز در سفر آذرماه به سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: امسال ۶۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای راه اندازی هشت هزار و ۹۹۷ بنگاه راکد و زیر ظرفیت کشور که در سامانه بهین یاب نام نویسی کرده بودند، پرداخت شده است.
  علی یزدانی اظهار داشت: تا کنون با ۹ هزار و ۲۵۸ بنگاه راکد کشور قرارداد امضا و به هشت هزار و ۹۹۷ بنگاه تسهیلات پرداخت شده است.
  وی تصریح کرد: در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی تکلیفی که برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شده، راه اندازی هفت هزار و ۵۰۰ بنگاه تولیدی راکد و زیر ظرفیت در کشور است.
  مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران ادامه داد: این بنگاه های تولیدی راکد و زیر ظرفیت شامل بنگاه های صنعتی و کشاورزی هستند.
  وی گفت: افزایش صادرات و ارتقای رقابت پذیری بنگاه های کوچک و متوسط برعهده این وزارتخانه گذاشته شده است.
  یزدانی اظهار داشت: مهمترین مساله در رقابت پذیری، توجه به تشکیل کنسرسیوم های صادرات است که بیش از ۶۰ درصد کار در استان های کشور انجام شده است.
  وی افرود: ۱۰۰ هزار نفر باید در این زمینه آموزش های لازم را فرا گیرند که در ۶ ماهه گذشته ۴۰ درصد این کار محقق شده است.
  یزدانی با اشاره به راه اندازی طرح های ملی در زمینه صادرات افزود: ۳۶ طرح ملی در کشور در نظر گرفته شده که بخشی از این طرح ها افتتاح شده و بخش دیگر آنها نیز تا پایان امسال به بهره برداری خواهند رسید
  استاندار سیستان و بلوچستان نیز در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید سیستان و بلوچستان گفت: بانک ها باید ریسک پذیری خودشان را در حمایت از واحد های تولیدی بالا ببرند و اساس کار بایستی به جریان انداختن واحدهای تولیدی و حمایت از آنها باشد.
  علی اوسط هاشمی اظهار داشت: بانک های دولتی و خصوصی طرح های خودشان را برای راه اندازی واحد های تولیدی، راکد، نیمه فعال و تعطیل در شهرستان ها ارائه کنند تا نقش بانک ها در این زمینه مشخص شود.
  وی افزود: امروز در کشور همه مسئولند تا منابعی را که در راه اندازی واحدهای تولیدی موثر است بکارگیری کنند.
  وی تصریح کرد: بانک های خصوصی چنانچه در رفع موانع تولید همکاری های لازم را نداشته باشند حتما مورد بازخواست قرار می گیرند.
  وی افزود: بانک ها باید مورد ارزیابی قرار گیرند تا مشخص شود در سیستان و بلوچستان چه طرح هایی در دست انجام دارند.
  وی بیان کرد: مشارکت بانک ها با بخش خصوصی باید به گونه ای باشد که افتخار و سربلندی در حوزه ی فعال کردن واحد های تولیدی را در پی داشته باشد.
  استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بانک ها در برابر تولید کنندگان و سرمایه گذاران انعطاف داشته باشند زیرا با سخت گیری کاری درست نمی شود.
  هاشمی اظهار داشت: اساس کار باید به جریان انداختن واحدهای تولیدی و حمایت از آنها باشد و بعد از گذشت چند سال می توانند عوارض و مالیات خودشان را از تولید کننده دریافت کنند.
  وی افزود: بانک ها واحدهای تولیدی را که در سیستان و بلوچستان مصادره کردند یا تغییر کاربری بدهند و یا دوباره به صاحب آنها با شرایط اجاره به شرط تملیک واگذار کنند.
  وی تصریح کرد: از کار انداختن واحد های تولیدی به دلیل بدهی مشکلی از بانک ها را حل نمی کند بنابراین این واحد ها باید هر چه سریعتر تعیین تکلیف شوند.
  مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی سیستان و بلوچستان گفت: واحدهای صنعتی استان با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب و اجرای سیاست های کلان اقتصادی دولت تدبیر و امید در حمایت از واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی در مسیر رونق و پویایی قرار گرفته اند.
  حسینعلی سارانی چندی پیش در نشست با خبرنگاران ایرنا در مرکز زاهدان با بیان این که هم اینک ۲۷ ناحیه و شهرک صنعتی با گستره چهار هزار و ۳۶۲ هکتار در استان وجود دارد اظهارداشت: در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب و تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری و به تبع آن تشکیل ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و در استان ها ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استانی به ریاست استاندار اقدامات مطلوبی در حال انجام است.
  وی ادامه داد: هر هفته نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان برگزار می شود که مصوبات آن برای تمامی دستگاههای اجرایی و بانک ها لازم الاجراست.
  وی با بیان اینکه حل مشکل نقدینگی از طریق تصویب ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی دارای مجوز معتبر از وزارت صنعت و معدن و وزارت جهادکشاورزی از جمله اقدامهای این ستاد است گفت: براساس دستورالعمل آن دسته از بنگاههای تولیدی کوچک و متوسط که دارای مشکل نقدینگی بوده و از لحاظ ظرفیت تولید، دانش فنی و توان مدیریت و بازار مشکل دیگری که مانع راه اندازی و یا افزایش تولید آنها وجود نداشته باشد و با دریافت این تسهیلات قادر به راه اندازی سریع و ایجاد اشتغال جدید باشند مشمول دریافت تسهیلات می شوند.
  وی ادامه داد: واحدهای تولیدی مشکل دار باید اطلاعات واحد تولیدی خود را در سایت بهین یاب وارد کنند تا در کمیته بررسی شود.
  مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: قیمت زمین های شهرکها و نواحی صنعتی در کشور پایین ترین نرخ را دارند و هم اینک در اکثر این مناطق قیمت زمین تا ۵۰ درصد دارای تخفیف است.
  سارانی افزود: همچنین در تعدادی از شهرک ها و نواحی صنعتی استان قیمت زمین پایین تر از مبلغ تمام شده است.
  وی بیان کرد: در ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی سیستان و بلوچستان تاکنون ۲ هزار و ۵۴ فقره قرار داد با کارآفرینان و سرمایه گذاران امضا شده است.
  وی افزود: تاکنون هزار و ۲۰۲ واحد تولیدی، صنعتی و صنفی در شهرکها و نواحی صنعتی استان بهره برداری شده که این واحد ها با سرمایه گذاری چهار هزار و ۳۰۶ میلیارد ریال توانسته اند ۱۲ هزار و ۳۲۰ فرصت شغلی ایجاد کنند.
  وی تصریح کرد: این شرکت علاوه بر ایجاد امکانات زیربنایی و بستر سازی برای صنعتگران استان از سال ۷۷ اقدام به ساخت واحدهای کارگاهی در شهرک های صنعتی و کارگاهی استان کرده که تاکنون ۲۵۰ واحد کارگاهی تکمیل و ۲۴۴ واحد به متقاضیان واگذار شده است.
  ۷۳۱۶**۶۰۸۱ خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.