• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » روحانی و وفای به عهد
  کد خبر : 1953939

  روحانی و وفای به عهد

  روحانی و وفای به عهدReviewed by on Dec 20Rating: **روحانی و وفای به عهداین یادداشت به قلم «سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به موضوع سخنراتی روز گذشته رییس جمهوری در مورد حقوق شهروندی و پایبندی ایشان به وعده های انتخاباتی به مردم و به ثمر نشستن آنها در سال پایانی دولت یازدهم،…

  روحانی و وفای به عهدReviewed by on Dec 20Rating:

  **روحانی و وفای به عهد
  این یادداشت به قلم «سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به موضوع سخنراتی روز گذشته رییس جمهوری در مورد حقوق شهروندی و پایبندی ایشان به وعده های انتخاباتی به مردم و به ثمر نشستن آنها در سال پایانی دولت یازدهم، پرداخته است.
  رییس جمهوری براساس سوگندی که در پیشگاه قرآن کریم و در برابر نمایندگان مردم یاد کرده و در راستای حمایت از حقوق ملت، منشور حقوق شهروندی را امضا و رونمایی کرد و به یکی از مهم‌ترین وعده‌های خود جامه عمل پوشاند.
  پیام روشن انتشار منشور حقوق شهروندی این است که دولت در وفای به عهد و پیمانی که با مردم بسته، ذره‌ای کوتاه نیامده است و بر پای تمام وعده‌های خود تا پایان دوره مسئولیت خود خواهد ایستاد. رییس جمهوری منشور حقوق شهروندی را بر اساس همان عهد و پیمان امضا کرد.
  دولت «منشور حقوق شهروندی» را به‌ عنوان برنامه و خط‌ مشی خود برای رعایت و پیشبرد حقوق اساسی ملت ایران می‌داند و برای تحقق آن نیازمند حسن تعامل و ارتباط سازنده با سایر قوا و نهادها و دستگاه‌های حاکمیتی است.
  نکته آخر این که تصمیم های اتخاذ شده از سوی دولت یازدهم، مانند موضوع برجام و نیز منشور حقوق شهروندی، بر پایه عقلانیت و خرد جمعی و به دور از شتابزدگی بوده است. مقایسه شرایط امروز با روزهای پیش از خرداد سال ٩٢، برای کسانی که مشی اعتدال و تدبیر را برگزیده‌اند، کافی است تا با عزمی راسخ‌تر و امیدوارتر از گذشته برای تحقق کامل برنامه‌های دولت با امید مسیر پیش رو را طی کنند.

  ** یلدا شب زادن مهر
  آیین یلدا از کهن‌ ترین آیین‌ ها و جشن‌ های ایرانی است. نامی که بر این جشن نهاده شده، یلدا، واژه آرامی به معنی زادن است که با واژه‌ هایی مانند ولادت و تولد در زبان تازی هم ریشه است.
  این جشن را از آن روی بدان نامیده‌اند که جشن زادن مهر بوده است. مهر نامی دگر برای خورشید است و هم نام دین‌آوری است که در ایران اشکانی سر برآورد و آیینی نو را بنیاد نهاد که این آیین نه در ایران، که در قلمرو جهانشاهی روم گسترش یافت. به‌ گونه‌ ای که پادشاهان روم هم به این آیین گرویدند.
  ایرانیان می‌کوشند این شب را با دمیدن خورشید به شیوه‌ های گوناگون زنده بدارند که نشستن بر خوان شب یلدا، یکی از این آیین‌هاست. در این شب، ایرانیان خوانی آیینی می‌گستردند و هنوز نیز می‌ گسترند تا بر گرد آن بنشینند و این شب را تا دمیدن خورشید زنده بدارند و به روز برسانند.
  این جشن، جشنی مردمی بوده است و مانند دیگر جشن‌های ایرانی همچون نوروز، سده و مهرگان، جشنی دولتی و حکومتی شمرده نمی‌شده است.

  **امتیاز بزرگ برای اسد
  آزادی کامل حلب و به ویژه شرق آن به دست نیروهای مسلح سوریه و متحدان و فرار گروهک های تروریستی از این شهر، نشان می دهد که بحران سوریه تا حد قابل توجهی به یک نقطه پایانی رسیده است.
  پیشروی ارتش سوریه در حلب در شرایطی صورت گرفت که نیروهای دولتی که در شهر باستانی پالمیرا (تدمر) با پیشروی داعش روبرو بودند، با عقب نشینی خود، این شهر را به آنها واگذار کردند.
  در طول بحران سوریه گروهک های تروریستی تلاش کردند تا با اشغال کامل شهر حلب یک دولت در تبعید تشکیل دهند و به تدریج به سمت دمشق پایتخت سوریه حرکت کنند. اهمیت شهر حلب از آنجا ناشی می شود که گروهک های تروریستی و مخالفان مسلح بشار اسد در صورت تسلط کامل بر این شهر می توانستند ارتباط شمال و جنوب سوریه را قطع و راه را برای پیشروی به سمت دمشق هموار سازند.
  در نتیجه آزادی حلب به معنای غلبه مستقیم بر تروریست هاست و گروه های مسلح مجبور به ترک صحنه جنگ شدند. پیروزی نیروهای دولت سوریه در حلب، با خروج گروه های مسلح از حمص و اطراف دمشق در پی مذاکرات، تفاوت عمده ای دارد. پیروزی نیروهای دولتی در حلب، راه را روی توجیه حمایت غرب از نیروهای جهادی که می خواهند مذبوحانه جنگ را در بقیه کشور ادامه دهند، می بندد.

  **ترور نابهنگام
  حادثه ترور سفیر روسیه در آنکارا، نقطه تحول مهمی در حوادث جاری منطقه خواهد بود. ممکن است گفته شود مگر ممکن است اوضاع از این که هست؛ ملتهب تر شود؟ پاسخ مثبت است؛ زیرا روسیه و پوتین بسادگی از این حادثه نخواهند گذشت.
  به نظر می رسد نه فقط اردوغان، که ترکیه تاوان سنگینی در این باره خواهند داد. این تاوان حتی می تواند به قیمت حمله نظامی روسیه به مناطقی از تمرکز نبروهای ترکیه در مرزهای سوریه و ترکیه باشد. موضوعی که خطر بزرگی برای منطقه خواهد بود و لازم است تا دیر نشده؛ در باره آن چاره ای اندیشیده شود.

  **انحصارگران دستاوردهای برجام را بلعیدند
  این گفت و گو با «حسین راغفر»، اقتصاددان با موضوع دستاوردهای اقتصادی برجام برای اقتصاد کشور انجام شده است.
  وی معتقد است: برجام دستاوردهای مهم اقتصادی برای ایران به همراه داشته که انحصارگری‌ها در اقتصاد ایران این دستاوردها را بلعیدند و اجازه ندادند این دستاوردها وارد سفره‌ های مردم شود. گروهی انحصار‌گر نتایج برجام را به سود خود کنترل کردند و مانع از کاهش قیمت مسکن و زمین در کشور شدند.
  این گروه‌ها در قدرت و ثروت کشور نفوذ داشتند و اجازه ندادند دستاوردهای برجام تاثیر خود را بر زندگی مردم و اقتصاد کشور نشان دهد. در شرایط کنونی ایران از یک خطر بالقوه امنیتی برای جهان و خاورمیانه به یک مطالبه‌ گر جدی سیاسی در عرصه بین‌ المللی تبدیل شده است که دستاورد مهمی برای ایران بوده است.
  گروهی انحصار‌گر نتایج برجام را به سود خود کنترل کردند و مانع از کاهش قیمت مسکن و زمین در کشور شدند. این گروه‌ها در قدرت و ثروت کشور نفوذ داشتند و اجازه ندادند دستاوردهای برجام تاثیر خود را بر زندگی مردم و اقتصاد کشور نشان دهد.
  این گروه‌ها هم در دولت حضور دارند و هم خارج از دولت هستند. بسیاری از این گروه‌ های انحصار‌گر بازار زمین و مسکن و خودرو را در اختیار دارند و به همین دلیل اجازه ندادند نتایج برجام در بازار مسکن تاثیرگذار باشد و قیمت‌ها را پایین بیاورد.

  متن کامل مطالب بالا را می توانید در تارنمای ایرنامقاله بخوانید.

  **تارنمای 'ایرنا مقاله' به نشانی http://article.irna.ir و با آدرس کانال تلگرامی
  @IrnaArticle با هدف اطلاع رسانی و انعکاس مقالات؛ گزارش ها؛ تحلیل های متنوع در موضوعات داخلی و خارجی ؛ به بازنشر مقالات و مطالب مهم روز ایران و جهان می پردازد.
  پژوهشم**۹۱۶۰**۱۱۹۴

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.