• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » برگزاری نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی هرمزگان
  کد خبر : 1953867

  برگزاری نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی هرمزگان

  برگزاری نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی هرمزگانReviewed by on Dec 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبر گزاری برنا در هرمزگان، مهندس فرزاد افشاری‌نژاد در نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان هرمزگان با بیان اینکه سازمان ثبت احوال با رویکرد و تکیه بر تکنولوژی‌‌های نوین وارد مرحله‌ای پویا، کارآمد و به‌…

  برگزاری نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی هرمزگانReviewed by on Dec 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبر گزاری برنا در هرمزگان، مهندس فرزاد افشاری‌نژاد در نشست شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان هرمزگان با بیان اینکه سازمان ثبت احوال با رویکرد و تکیه بر تکنولوژی‌‌های نوین وارد مرحله‌ای پویا، کارآمد و به‌ روز شده است، تصریح کرد: ارائه آنلاین و به ‌لحظه اطلاعات و آمار مورد نیاز اربابان رجوع و دستگاه‌‌ها و سازمان‌های آمارگیر از جمله دستاوردهای قابل تامل ثبت احوال در این سال‌هاست.

  وی با بیان اینکه استان هرمزگان در باب اجرای طرح کارت هوشمند ملی تاکنون دستاوردهای خوب و قابل قبولی داشته است، یادآور شد: در بعد زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌‌افزاری تمامی امکانات مورد نیاز به صورت مکفی در رابطه با کارت هوشمند ملی فراهم شده که این امر سبب تسریع در امور، رفاه و رضایت بیشتر مردم شده است.

  وی با بیان اینکه هرمزگان بعد از سیستان و بلوچستان دومین استان جوان کشور با میانگین سنی ۲۶.۴ سال است، افزود: رشد طبیعی جمعیت هرمزگان در سال ۱۳۹۴ برابر با دو درصد است و این در حالیست که نرخ رشد طبیعی کشور ۱.۴ درصد می‌باشد.

  مهندس افشاری‌نژاد اضافه کرد: این بدان معناست که در سال ۹۴ تعداد ۳۳ هزار و ۸۲۷ نفر به جمعیت استان اضافه شده است.

  وی با بیان اینکه در هشت ماهه سال ۱۳۹۵ تعداد ۲۸ هزار و ۴۲۱ واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده است یادآور شد: این رقم نسبت به سال قبل ۲%.۸ رشد نشان می‌دهد.

  مدیر کل ثبت احوال هرمزگان ادامه داد: در صد ثبت واقعه ولادت در مهلت قانونی به ثبت تا یک‌سال در هشت ماهه سال ۱۳۹۵ به ۹۹.۸ رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۲/. درصد رشد داشته داشته است.

  مهندس افشاری‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نسبت جنسی وفات در استان برابر ۱۴۶.۴ اظهار داشت: در استان طی هشت ماهه سال‌جاری، به ازای (حدودا) ۱۴۶ وفات در مردان ۱۰۰ فوت زنان به ثبت رسیده و به عبارتی فوت مردان بیش از زنان است.

  وی یادآور شد: طی هشت ماهه سال ۱۳۹۵ تعداد چهار هزار و ۴۹۷ واقعه فوت به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۴.۸ درصد افزایش داشته است به غیر از اداره بشاگرد که کاهش داشته بقیه ادارات افزایش داشته اند.

  افشاری‌نژاد اضافه کرد: در این مدت درصد ثبت فوت در مهلت قانونی به ثبت تا یک‌سال در هشت ماهه سال ۱۳۹۵ برابر با ۹۹.۶ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ (%۹۸.۸) به میزان ۰.۹ درصد رشد داشته که از رقم تفاهمی سازمان به میزان ۲.۶ % بیشتر است.

  وی با بیان اینکه در مدت هشت ماهه امسال، بیشترین علت فوت متوفیان در هرمزگان مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی با ۱۳۰۲ مورد معادل ۳۰.۹ %وفات را به خود اختصاص داده است.

  مهندس افشاری‌نژاد با اشاره به بیشترین علل فوت در استان اضافه کرد: علائم و حالات بد تعریف شده مبهم با ۲۰%، حوادث غیر‌عمدی با ۱۱.۶%، سرطان‌ها و تومورها با ۶ %، علت فوت نامعلوم با ۵.۷%، بیماری‌های ناهنجاری مادرزادی با ۵.۴ %و دوران حول تولد با ۵.۳%، بیشترین علل فوت در استان هرمزگان بوده است.

  وی با بیان یا اینکه در هشت ماهه سال ۱۳۹۵ چهار هزار و ۲۱۷ واقعه فوت به صورت جاری به ثبت رسیده است، یادآور شد: در همین راستا بیشترین فوت مربوط به گروه سنی ۷۵ سال و بیشتر با هزار و ۵۰۰ رویداد معادل ۳۵.۶ از مجموع موارد فوتی است.

  افشاری‌نژاد ادامه داد: بنابراین می‌توان گفت که بیش از ۴۵.۱ % فوت‌ها مربوط به افراد سالخورده (بالای ۶۵ سال)، ۳.۶ درصد از فوت‌ها مربوط به کودکان زیر یک‌سال و ۱.۹ درصد نیز مربوط به گروه سنی ۴-۱ سال است.

  مدیر کل ثبت احوال هرمزگان با بیان اینکه در هشت ماهه سال ۹۵ تعداد یک هزار و ۸۶ واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده اضافه کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

  افشاری‌نژاد گفت: بیشترین نرخ ازدواج مربوط به شهرستان‌های جاسک با ۵.۱۴، حاجی‌آباد با ۱۳.۶، میناب با ۱۲ و رودان با ۱۱در هزار نفر و کمترین میزان ازدواج در شهرستان‌های پارسیان با ۶.۲ بندر خمیر با ۵.۵ و بشاگرد با ۱.۸ هزار نفر است که این ارقام نرخ ازدواج در استان را به ۹.۶ واقعه ازدواج در هزار نفر رسانیده است.

  وی افزود: بیشترین ازدواج‌های ثبت شده در هشت ماهه سال ۱۳۹۵مربوط به زوجین همسن با هزار و ۳۴۰ مورد معادل ۱۲% از مجموع ازدواج‌های ثبت شده است.

  افشاری‌نژاد با بیان اینکه میانگین سن ازدواج مردان در استان ۲۷ و زنان ۲۲.۶ سال است، ادامه داد: این در حالیست که بیشترین ازدواج‌های ثبت شده مردان مربوط به گروه سنی ۲۴-۲۰ سال با سه هزار و ۴۶۳ واقعه معادل ۳۱.۲ درصد و زنان مربوط به گروه سنی ۱۹-۱۵ سال با سه هزارو ۹۵۹ مورد معادل ۳۵.۷ درصد از مجموع بوده است.

  مدیرکل ثبت احوال هرمزگان به تشریح دلایل کم‌‌ثبتی و دیرثبتی در استان پرداخت و بر لزوم ساماندهی قبرستان های غیررسمی و بدون متولی و غیرمحصور تاکید کرد.

  افشاری‌نژاد خاطر نشان کرد: تقویت پوشش ثبت وقایع حیاتی و افزایش آمار ثبت در مهلت قانونی از جمله مواردی است که باید در دستور کار شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان قرار گیرد.

  مدیر کل ثبت احوال هرمزگان، با بیان اینکه هماهنگی و همکاری خوبی در بین ثبت احوال و دهیاری‌های استان برقرار است، اضافه کرد: این امر سبب شده است، در چندین شهرستان به رقم ثبت صد در صدی وقایع وفات در مهلت قانونی دست یابیم.

  افشاری‌نژاد اضافه کرد: به واسطه توسعه دفاتر پیشخوان و به کارگیری دفاتر پستی در کنار ادارات شهرستانی، ظرفیت‌های قابل توجهی در بعد خدمات‌رسانی به متقاضیان دریافت خدمات مرتبط با ثبت وقایع حیاتی در استان، فراهم شده است.

  وی همچنین در بخش‌هایی دیگر از این نشست با اشاره به فرارسیدن هفته ثبت احوال و تشریح برنامه‌های این هفته در هرمزگان، مناسبت مذکور را گرامی و به کارکنان ثبت احوال و اعضای شورای ثبت وقایع حیاتی تبریک گفت.

  مهندس بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان نیز در ادامه با بیان اینکه ثبت وقایع و صدور اسناد هویتی، امری امنیتی و ملی است، اظهار داشت: این امر و نهاد متولی آن یعنی ثبت احوال از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از همین رو انتظار این است که تمامی دستگا‌ه‌ها در بخش‌های مختلف، به ثبت هر چه بهتر وقایع حیاتی در استان هرمزگان کمک کنند.

  وی با بیان اینکه آمار اعلامی ثبت احوال نشان می‌دهد که در استان امر ثبت وقایع حیاتی به خوبی در حال انجام و نسبت به میانگین‌ کشوری از شرایط خوبی برخوردار است، عنوان کرد: در حوزه شرق استان هرمزگان مشکلاتی در باب زیرساخت‌های ارتباطی داریم که انتظار است دستگاه‌های مربوطه مساعدت و همکاری لازم را برای توسعه زیرساخت‌ها و امکانات داشته باشند.

  مهندس بهروز اکرمی نیز در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری انتخابات طی ماه‌های آینده اشاره کرد و افزود: از هم اکنون باید با رصد تمامی امکانات و تجهیزات خود را در تمامی سازمان‌های مربوطه برای این رویداد ملی که اساس نظام است، آماده کنیم.

  وی همچنین خواستار همکاری بیشتر رسانه ملی در استان برای اطلاع ‌رسانی در باب کارت هوشمند ملی و ثبت به موقع وقایع حیاتی شد.

  بررسی وضعیت ثبت وقایع حیاتی، بررسی مشکلات ثبت وقایع حیاتی، ارائه گزارش عملکرد و جمع ‌بندی توسط اعضا از دستورالعمل‌های این نشست بود.

  علاوه بر مسئولان اداره کل ثبت احوال و معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری هرمزگان، مدیران و نمایندگانی از دادگستری، صداسیما، شبکه بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، امور اجتماعی و امور روستایی استانداری هرمزگان، علوم پزشکی، شهرداری بندرعباس، آموزش و پرورش، پزشکی قانونی، مخابرات، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد نیز در این نشست حضور داشتند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.