• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » امسال ۱۱.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد/ساختار بازار محصولات کشاورزی در ایران ناکارآمد است
  کد خبر : 1953796

  امسال ۱۱.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد/ساختار بازار محصولات کشاورزی در ایران ناکارآمد است

  امسال ۱۱.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد/ساختار بازار محصولات کشاورزی در ایران ناکارآمد استReviewed by on Dec 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، حسین صفایی ظهر امروز در گردهمایی تعاونی‌های روستایی و جشن شکرگذاری گندم در کردستان که با حضور مسوولان استانی و کشوری در مجتمع فجر…

  امسال ۱۱.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد/ساختار بازار محصولات کشاورزی در ایران ناکارآمد استReviewed by on Dec 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، حسین صفایی ظهر امروز در گردهمایی تعاونی‌های روستایی و جشن شکرگذاری گندم در کردستان که با حضور مسوولان استانی و کشوری در مجتمع فجر سنندج برگزار شد، اظهار کرد: بذر یکی از مهم‌ترین مباحث در تولید گندم است که طی سه سال گذشته به صورت ویژه در دستور کار سازمان تعاون روستایی و شبکه تعاون روستایی قرار گرفت.

  وی با بیان اینکه کارخانه‌های بوجاری بذر دستگاه مخصوص جداسازی بذرهای پوک را نداشتند، گفت: این مهم در مراکز بوجاری بذر مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از این مراکز از جمله ۱۵ مرکز در کردستان به این دستگاه مجهز شدند.

  وی خاطرنشان کرد: جذب افکار جدید و دانش‌بنیان کردن فعالیت‌ها در تعاونی‌های روستایی از مباحث مهمی است که براساس بررسی‌های صورت گرفته استان کردستان در این زمینه بسیار مساعد است.

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با بیان اینکه تعاونی‌های روستایی بهترین ظرفیت برای توسعه بخش کشاورزی است، گفت: باید با آموزش و برداشتن سنگ‌هایی که جلوی پای تعاونی‌های روستایی هستند بستر را برای فعالیت مثمرثمرتر آنها در استان‌هایی مانند کردستان فراهم کرد.

  صفایی تصریح کرد: در پیگیری برنامه‌های اقتصادی در کشور یک سند بالادستی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سند اقتصاد مقاومتی داریم که در اواخر سال ۹۲ ابلاغ و که تمام برنامه‌هایی را که در حوزه‌های مختلف اقتصادی و غیره می خواهیم اجرا کنیم باید بر اساس این سند تعریف کنیم.

  وی با اشاره به سه راهبرد شناخته شده در زمینه اقتصاد مقاومتی در دنیا، گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی ما نیز باید تجربیات جهان بشری را مورد استفاده قرار دهیم.

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: گسترش ظرفیت‌های اقتصادی و شناسایی نارسایی‌های ساختاری از مهم‌‌ترین مباحثی است که در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن توجه کنیم.

  صفایی اضافه کرد: هرچه مقیاس اقتصاد کشاورزی کشور را بزرگتر کنیم آسیب‌پذیری خود را در مواجه با شرایط بیرونی کم‌تر خواهیم کرد.

  ضرورت شناسایی نارسایی‌های ساختاری در حوزه‌های اقتصادی

  وی تصریح کرد: ما باید در حوزه‌های اقتصادی نارسایی‌های ساختاری را شناسایی و جلوی آن را بگیریم تا بتوانیم بستر تحقق اهداف را فراهم سازیم.

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی یکی از مهم‌ترین چالش‌های ساختاری «بازار» است، گفت: بسیاری از زحمات و دسترنج کشاورزان در بازار ناپدید و به خود آنها باز نمی‌گردد.

  صفایی اظهار کرد: ساختار بازار محصولات کشاورزی در ایران ناکارآمد است، و حاشیه سود تولیدکنندگان را کم می‌کند و در واقع حاشیه سود در آخر خط نشت می‌کند.

  وی خاطرنشان کرد: حاشیه سود و حاشیه بازار در حوزه  کشاورزی و مواد غذایی در سرقفلی نشت پیدا می‌کند که دلیل اصلی آن خورده پا بودن نظام اقتصادی در کشور است.

  وی با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای تنها ۵ درصد در توزیع سهم دارند، تصریح کرد: ۹۵ درصد سهم دیگر در حوزه خورده فروشی است.

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: براساس بررسی‌های صورت گرفته در سال‌های ۸۶ تا ۹۳ تنها ۴۱ درصد از پولی که مصرف کننده نهایی برای شیر پرداخت کرده است سهم تولید و ۵۹ درصد سهم حاشیه بازار بوده است که همین عامل ضمن ضایع شدن حق تولیدکننده، موجب کاهش سرانه مصرف شیر نیز شده است.

  صفایی با تاکید براینکه ما در بازار مشکل ساختاری در کشور داریم، خاطرنشان کرد: اگر این مشکل ساختاری که در بازار وجود دارد رفع نشود چوب آن را متاسفانه کشاورزان و تولیدکنندگان خواهند خورد.

  توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی

  وی با بیان اینکه در زمینه صنایع تبدیلی نیز در کشور مشکلات زیادی داریم، تصریح کرد: به ازای هر یک واحد ارزش تولید در مزرعه در کشور ما ۲.۳ دهم واحد ارزش در صنایع بعدی تولید می‌شود که نسبت به سایر کشورها جایگاه نامناسبی داریم.

  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: تعریف کشاورزی در دنیای امروز نسبت به گذشته متفاوت است و در جهان کل زنجیره تعریف کشاورزی بوده و کشاورزی به بحث تولید خلاصه نشده است.

  صفایی به خرید ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی ۹۵ در کشور اشاره کرد و گفت: تولید گندم در سال زراعی ۹۴ در کشور حدود ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است.

  وی از زنجیره گندم، آرد و نان به عنوان طلایی‌ترین زنجیره اقتصادی در کشور نام برد و خاطرنشان کرد: یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر گندم‌کار، ۱۰ها هزار ماشین‌آلات کشاورزی، ۷۳ هزار نانوایی و استفاده بیش از ۸۰ میلیون از جمعیت کشور از این محصول شامل این زنجیره طلایی است که متاسفانه متولی واحدی ندارد.

  وی در پایان گفت: در کشور ما به این زنجیره طلایی به اندازه اهمیتی که دارد توجه نشده است که باید در این راستا تمهیدات لازم اندیشیده شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.