• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » اقدامات دولت باعث افت اعتماد مردم به سیستم قانون‌گذاری قرقیزستان شده است
  کد خبر : 1953777

  اقدامات دولت باعث افت اعتماد مردم به سیستم قانون‌گذاری قرقیزستان شده است

  اقدامات دولت باعث افت اعتماد مردم به سیستم قانون‌گذاری قرقیزستان شده استReviewed by on Dec 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «امیل جورایف» کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل قرقیزستان در یک نشست کارشناسی با موضوع «بررسی نتایج تحولات سیاسی قرقیزستان در سال ۲۰۱۶»، عرصه سیاسی این کشور در سال جاری…

  اقدامات دولت باعث افت اعتماد مردم به سیستم قانون‌گذاری قرقیزستان شده استReviewed by on Dec 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «امیل جورایف» کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل قرقیزستان در یک نشست کارشناسی با موضوع «بررسی نتایج تحولات سیاسی قرقیزستان در سال ۲۰۱۶»، عرصه سیاسی این کشور در سال جاری را پر از تنش‌ و تحولات دانست.

  وی در این نشست گفت: طی سال جاری تحولات سیاسی بسیار زیادی در جهان رخ داده است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، کودتای ناموفق ترکیه، تغییر رئیس جمهور ازبکستان و پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از جمله مهمترین آنها بوده است.

  وی با اشاره به عرصه پرتنش سیاسی قرقیزستان در سال جاری، افزود: انتخابات، ظهور و بازداشت نمایندگان گروه اپوزیسیون غیرپارلمانی، استعفای وزرا، فروپاشی و ایجاد مجدد اکثریت پارلمانی و همچنین برگزاری رفراندوم اصلاحات قانون اساسی تأثیرات فراوانی در جامعه ایجاد کرده است.

  این کارشناس همچنین با اشاره به وجود برخی اشکالات در اصلاحات قانون اساسی، گفت: به طور مثال در ماده ۴۱ قانون اساسی جدید قرقیزستان به دولت مستقل اجازه داده خواهد شد که فارغ از نظرات کمیته امور حقوق بشر سازمان ملل، قوانین را به اجرا گزارد. در حالی که این درست نیست و طراحی و تصویب سریع تصمیم برگزاری رفراندوم و قانون جدید هنوز رضایت کامل مردم را جلب نکرده است.

  جورایف در ادامه اظهار داشت: از دیگر اصلاحات غلط در قانون اساسی جمهوری قرقیزستان می‌توان به رد قانون ممنوعیت ازدواج با افراد کم‌سن و سال و تصویب آن پس از انتقاد شهروندان و همچنین قانون ثبت اجباری خارجی‌ها اشاره کرد که این موارد نشانگر بی‌سوادی نخبگان سیاسی کشور است، در حالی که حامیان بین‌المللی برای اهدافی نظیر تقویت حقوق بشر در کشور مبالغ زیادی را اختصاص می‌دهند.

  به گفته وی، اقدامات دولت در سال ۲۰۱۶ باعث افت اعتماد مردم به سیستم قانون‌گذاری در قرقیزستان شده است.

  وی با اشاره به دیگر تحولات سیاسی قرقیزستان در سال جاری، تصریح کرد: اختلاف نظر بین «عمربیک بابانوف» و «کمچی‌بیک تاشیف» رؤسای احزاب «رسپوبلیکا» و «آتاژورت» (سیاستمداران بانفوذ قرقیز) نیز یکی دیگر از موضوعات مهم تضعیف‌کننده جایگاه نخبگان در این کشور بود. ضمن آنکه اختلاف بین «تمیر ساریف» نخست وزیر سابق و «کانات عیسی‌اف» رئیس حزب «قرقیزستان» نیز به استعفای کبینه وزرا منتهی شد.

  این کارشناس خاطرنشان کرد: در طول سال جاری همچنین حزب «سوسیال دموکرات» که بیشترین تعداد کرسی در پارلمان را دارا بود به اتهام رابطه با «عسکر آقایف» و «قربان‌بیک باقی‌اف» رؤسای جمهور فراری و سابق قرقیزستان که توسط برخی نمایندگان پارلمان مطرح شده بود باعث برهم خوردن اکثریت پارلمانی شد و احزاب «آتامکن» و «انوگو پراگرس» در ساختار جدید پارلمان در بخش اپوزیسیون قرار گرفتند.

  وی گفت: اما مشکل سیاسی اصلی این است که عدم وحدت پس از انقلاب رنگی سال ۲۰۱۰ بین صاحبان قدرت در قرقیزستان به راه افتاده است.

  این کارشناس اظهار داشت: درگیری نخبگان سیاسی قرقیزستان مسئله تازه‌ای نیست اما طی سال ۲۰۱۶ میلادی تا حدی شدت گرفته که جنگ اطلاعاتی بین «الماس‌بیک آتامبایف» و «عمربیک تکیبایف» نظر مردم را به خود جلب کرده است. ضمن اینکه امتیازات سیاسی خاصی را برای هیچ یک از طرفین درگیر بوجود نیاورده است.

  جورایف معتقد است که برگزاری بازی‌های جهانی عشایر در تابستان سال جاری نیز یک مراسم کلیدی در حوزه فرهنگ قرقیزستان بود که نشان داد این کشور در عرصه بین‌المللی ظرفیت گردشگری خوبی را دارا می‌باشد و آتامبایف با برگزاری آن توانست امتیازات قابل توجهی را به خود اختصاص دهد و در نتیجه محبوبیت بیشتری در میان مردم این کشور کسب کند.

  همچنین وی با اشاره به اینکه سال جاری برای حزب «سوسیال دموکرات» به عنوان سالی پر از موفقیت بود، افزود: در ابتدای سال، سوسیال دموکرات‌ها با شعار «از رئیس جمهور پشتیبانی می‌کنیم» توانستند بیشترین تعداد آراء را کسب کرده و وارد پارلمان شوند که این فعالیت، دستاوردهای این حزب به عنوان یکی از مهمترین تحولات سال جاری، نه تنها تقویت مواضع آن‌ها را به دنبال داشت بلکه کرسی‌های کلیدی دولتی نظیر نخست وزیری، وزرا، ریاست اکثریت پارلمان و رئیس پارلمان را نصیب آنها کرد و در تابستان گذشته نیز تقریبا همه احزاب پارلمانی ریاست خود را تغییر داده و همه آنها از نزدیکان رئیس جمهور انتخاب شدند.

  این کارشناس افزود: حزب سوسیال دموکرات در ابتدا با هدف حزب اپوزیسیونی سر کار آمد نه حزبی که قدرت را در دست دارد و حال پرسش اینجاست که آیا حزب مذکور می‌تواند نظیر دیگر احزاب کشورهای پساشوروی قدرتمند باقی بماند که این نکته قابل بررسی است.

  جورایف تصریح کرد: موضوع تقویت مواضع رئیس جمهور در قرقیزستان برای همه گروه‌ها جالب است و این موضوع در همه‌پرسی‌های انجام شده در کشور مشهود است و این روند تا چند سال آینده نیز ادامه دارد.

  وی ادامه داد: البته، در قرقیزستان در مقابل رئیس جمهور، قدرت‌های اپوزیسیونی وجود دارند که هر گام رئیس جمهور را مورد انتقاد قرار می‌دهند اما باید گفت که این کرسی به یک سمت کلیدی، مرکز ابتکارات و حتی نقطه شروع راه‌اندازی پروژه‌ها به جای نخست وزیر و کابینه وزرا تبدیل شده است.

  جورایف گفت: با تکیه بر تجربه بیست و پنج ساله قرقیزستان این پدیده شگفت‌آور نیست اما در مرحله اول حتی بر طبق قانون اساسی اصلاح شده، رئیس جمهور نباید بازیگر اصلی باشد و بیشکک باید قاعدتا به سمت پارلمانی شدن حرکت کند.

  وی افزود: در مرحله دوم اما این پدیده بر خلاف اظهارات خود آتامبایف به جلوگیری از تقویت نقش رئیس جمهور منتهی نمی‌شود. در حالی که وی همواره بر وجود تهدید تبدیل شدن رئیس جمهور به یک اژدهای سیاسی سخن می‌گفت.

  این کارشناس همچنین تصریح کرد: ابتکار و حضور رئیس جمهور در همه امور قرقیزستان مشاهده می‌شود و اصلاحات قانون اساسی نمونه اصلی این رویه است زیرا در طیف مطرح‌کنندگان این اصلاحات رد پای هیچ‌کس به جز آتامبایف دیده نمی‌شود.

  وی در پایان گفت: در حال حاضر تحلیل تحولات سیاسی سال آینده دشوار است زیرا عرصه سیاسی قرقیزستان تکه پاره شده و در آن گروه‌های پراکنده زیادی فعالیت می‌کنند. اما می‌توان گفت که همه قدرت‌های داخلی به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور چشم دوخته‌اند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.