• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » رأی منفی ۷۰ درصدی مردم به خرید هواپیما
  کد خبر : 1953186

  رأی منفی ۷۰ درصدی مردم به خرید هواپیما

  بیش از ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی خواهان توسعه حمل و نقل ریلی و قطار توسط دولت شدند و حدود ۲۹ درصد به توسعه حمل و نقل هوایی رای دادند .  یک کارشناس صنعت ریلی گفت : یکی از عمده اشکالات که در برنامه پنجم توسعه حمل و نقل ریلی وجود دارد…

  بیش از ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در یک نظرسنجی خواهان توسعه حمل و نقل ریلی و قطار توسط دولت شدند و حدود ۲۹ درصد به توسعه حمل و نقل هوایی رای دادند .

   یک کارشناس صنعت ریلی گفت : یکی از عمده اشکالات که در برنامه پنجم توسعه حمل و نقل ریلی وجود دارد این است که اهداف کمی مشخص نشده ، در واقع میزان کمی توسعه سالانه حمل و نقل ریلی به طور صریح مشخص نشده است. در پنج سال گذشته سالانه فقط ۱۳۳ کیلومتر ریل ساخته شده که برای تحقق سند چشم انداز می بایست سالانه ۱۰۰۰ کیلومتر راه آهن در این سال ها احداث می شد .

  مجید بابایی دبیر سابق انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی در گفتگو با برنامه پایش شب گذشته گفت : در تدوین برنامه های توسعه کشور همواره بخش ریلی از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و تصویب قوانین متعدد در حمایت از توسعه حمل و نقل ریلی خود گواه این مدعاست. این در حالی است که وضعیت توسعه حمل و نقل ریلی در دهه ۷۰ بعد از انقلاب اسلامی سالانه ۱۷۸ کیلومتر ، در دهه ۸۰ سالانه حدود ۳۴۳ کیلومتر و در ۵ سال گذشته به ۱۳۳ کیلومتر رسیده است.
  بابایی در پاسخ به این سوال که چرا در دهه ۹۰ توسعه حمل و نقل ریلی کاهش یافته است ، گفت: با توجه به این که در سال ۹۵ هستیم ما ۱۳۳ کیلومتر توسعه حمل و نقل ریلی که مربوط به برنامه پنجم است را تا پایان سال ۹۴ داشته ایم و در حال حاضر پروژه های ۱۰ هزار کیلومتر شبکه در حال ساخت داریم.
  اهداف کمی در برنامه پنجم توسعه حمل و نقل جایی نداشت
  این کارشناس صنعت ریلی در پاسخ به این سوال که بر اساس برنامه پنجم در سال چه میزان توسعه حمل و نقل ریلی باید داشته باشیم؟ گفت : یکی از عمده اشکالات که در برنامه پنجم توسعه حمل و نقل ریلی وجود دارد این است که اهداف کمی مشخص نشده است، در واقع میزان کمی توسعه سالانه حمل و نقل ریلی به طور صریح مشخص نیست.
  وی افزود : اهداف و برنامه های تدوین شده در راستای افق چشم انداز همگی حکایت از انتظار معنادار نظام از بخش ریلی کشور دارد. آنچه که در سند چشم انداز داریم در سال ۱۴۰۴ حدود ۱۰ سال دیگر باید حدود ۲۵ هزار کیلومتر شبکه ریلی داشته باشیم که در حال حاضر ۱۰۵۰۰ کیلومتر شبکه ریلی داریم.
  با توجه به این چشم انداز شبکه حمل و نقل ریلی ما باید در سال حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر شبکه ریلی احداث شود.
  توسعه حمل و نقل ریلی منوط به سرمایه گذاری بخش خصوصی است
  مجید بابایی گفت:در حمل و نقل ریلی نباید صرفا به زیرساخت ها توجه کرد. از سال ۸۹ به بعد روند حمل و نقل باری نسبتا ثابت بوده است در واقع در ۱۰ سال گذشته ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن بار جا به جا شده است و این در حالی است که در نوسازی ناوگان های بخش مسافربری با مشکلات بیشتری مواجه هستیم. در زیر ساخت ما توانایی خیلی خوبی داریم . ناوگان حمل و نقل ما فرسوده است و دولت توجه ای به حمل و نقل ریلی نمی کند .
  پدیده حمل ونقل ریلی نیازمند توجه دولت است
  بابایی افزود : توانمندی های ما در زیرساخت ها بسیار خوب است خود حمل و نقل را فراموش کردیم و باید به حمل و نقل به عنوان پدیده اقتصادی توجه شود
  وی گفت : تمرکز بر رشد سهم بخش ریلی در هر دو حوزه بار و مسافر از اهداف بلند پروازانه ایست که تحقق آن منوط به حرکت در دو مسیر متفاوت است: ۱- فراهم نمودن بستر مناسب حمل و نقل متکی بر توانمندی های درون بخشی ۲- فراهم نمودن بستر رقابتی برای بروز استعدادهای ذاتی و توانمندی های بخش ریلی متکی بر اصلاحات برون بخشی
  بابایی خاطر نشان کرد: بدیهی است که فراهم نمودن بستر مناسب حمل و نقل نیازمند فرایند مالی، فنی و مدیریتی سطح بالا بوده و از نقطه نظر توجیهات اقتصادی نیز جای تامل فراوان دارد چرا که عملا علاوه بر وجود موانع جدی پیش روی بخش خصوصی در تعامل سازنده با بخش دولتی، سازوکارهای موجود در به کارگیری قواعد بازار نیز از چابکی و انعطاف لازم برخوردار نمی باشد.
  بابایی بیان کرد: امروز بخش ریلی کشور در مسیر رشد خود در حلقه معیوبی گرفتار شده که برون رفت از آن مستلزم توجه جدی به اصلاحات درون بخشی است. این امر نه تنها به معنای صرف نظر کردن از حقوق واقعی بخش ریلی در ایجاد شرائط عادلانه رقابتی بین ریل و جاده نیست بلکه باید بیش از پیش و با بهره گیری از تمامی امکانات بر موضع حقه خود پافشاری نمود اما همزمان بپذیریم که نباید از اصلاح درونی، چابک سازی بخش و ارتقاء بهره وری در بخش ریلی غافل گردیم.
  بیش از ۷۰ درصد مردم خواهان توسعه حمل و نقل ریلی به جای هوایی شدند
  این برنامه شب گذشته در سوال نظرسنجی خود پرسید : به نظرشما، دولت نوسازی و گسترش کدام را در اولویت قرار دهد؟ ۱. قطار ۲. هواپیما
  در پایان این نظر سنجی بیش از ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی خواهان توسعه حمل و نقل ریلی و قطار توسط دولت شدند و حدود ۲۹ درصد به توسعه حمل و نقل هوایی رای دادند .

  ۱۲

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.