• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » هیچ اقدام موثری جهت ارتقاء جایگاه کشور در بهبود شرایط فضای کسب و کار صورت نمی گیرد
  کد خبر : 1952256

  هیچ اقدام موثری جهت ارتقاء جایگاه کشور در بهبود شرایط فضای کسب و کار صورت نمی گیرد

  هیچ اقدام موثری جهت ارتقاء جایگاه کشور در بهبود شرایط فضای کسب و کار صورت نمی گیردReviewed by on Dec 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، « موانع کسب و کار در ایران» موضوع  گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما بود که حسین میر شجاعیان معاون امور اقتصادی وزارت…

  هیچ اقدام موثری جهت ارتقاء جایگاه کشور در بهبود شرایط فضای کسب و کار صورت نمی گیردReviewed by on Dec 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، « موانع کسب و کار در ایران» موضوع  گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما بود که حسین میر شجاعیان معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و سلاح ورزی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران به بحث و بررسی پیرامون آن پرداختند.
  هیچ اقدام موثری جهت ارتقاء جایگاه کشور در بهبود شرایط فضای کسب و کار صورت نمی گیرد
  در ابتدای این بحث سلاح ورزی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران به واکاوی دلایل عقب ماندگی در بهبود شرایط فضای کسب و کار پرداخت و گفت: به ساز و کار اندازه گیری شاخص های فضای کسب و کار در موسسه بیزینس و بانک جهانی به گونه ای است که همه کشورها همه ساله بدنبال بهبود شرایط هستند به شکلی که بتوانند در رتبه بندی سال بعد جایگاه خود را ارتقاء دهند.
  وی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما هیچ اقدام موثری در ارتقاء جایگاه کشور در بهبود فضای کسب و کار صورت نمی گیرد گفت: هرچند که از ابتدای دولت یازدهم بهبود نسبی را در این حوزه شاهد بودیم اما بین آنچه که هدف گذاری کردیم و مدنظر دولت و بخش خصوصی است فاصله معناداری وجود دارد.
  در بدنه مدیران میانی کشور، هنوز اراده و باوری برای حذف استعلام ها و مجوزهای مازاد و مزاحم وجود ندارد
  سلاح ورزی اضهار داشت: یکی از دلایل اصلی این عدم بهبود به این موضوع برمی گردد که بدنه مدیران میانی کشور هنوز آن اراده و باور را برای حذف استعلام ها و مجوزهای مازاد و مزاحم ندارد و تصور من این است که به دلیل گرفتاری های زیادی که در دولت وجود دارد کسی حواسش به این موضوع نیست، ضمن اینکه بهبود این شرایط لزوما توجه مقامات عالی دولت را می طلبد و این کار شدنی است.
  در ادامه این بحث میرشجاعیان معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی نیز اظهار داشت: برخلاف دولت قبل که تعاملی با روابط بین الملل نداشت، تعاملاتمان را شروع کردیم و یک دفتر تخصصی در وزارت اقتصاد به اسم دفتر کسب و کار شکل گرفت که متولی آن این وزارتخانه بود که دبیرخانه دو هیات مقررات زدایی و اصل ۴۴ را در بر می گرفت.
  بهبود محیط کسب و کار نیازمند زیرساخت است
  وی با بیان اینکه از زمان شروع کار این دفتر تخصصی شاهد ارتقای بهبود فضای کسب و کار کشور بودیم گفت: به پوسته سخت این حوزه رسیده ایم چراکه بهبود محیط کسب و کار نیازمند زیرساخت است.
  میرشجاعیان در خصوص فرآیند اخذ مجوزها برای شروع کسب و کار که یکی از شاخص های حوزه ارزیابی این حوزه محسوب می شود، بیان داشت: اداره ثبت شرکت ها و سازمان ثبت، سامانه الکترونیکی را توسعه دادند که توانسته مجموعه فرآیند ها را کاهش دهند. البته ارتباط ثبت شرکت ها با سازمان امور مالیاتی سه اشکال اساسی دارد که اگر برطرف شود کار پیش خواهد رفت.
  وی افزود: مشکل اول مربوط به ارتباط بین سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی، مشکل دوم مربوط به امضای الکترونیکی و مشکل سوم نیز مربوط به گواهی عدم سوء پیشینه است که با الکترونیکی شدن این موارد خیلی از این فرآیندها کاسته خواهد شد.
  سلاح ورزی نیز با بیان اینکه موانع عدیده ای برای شروع یک کسب و کار وجود دارد گفت: علاوه بر فرآیند طولانی ثبت شرکت ها و یا یک موسسه حقوقی برای انجما کسب و کار در حوزه های دیگری که با دولت نیز مرتبط است موانع زیادی وجود دارد که اخذ مجوز از هریک از نهادهای مربوطه چرخه طولانی را طلب می کند.
  کار عملی لازم برای بهبود کسب و کار کمتر انجام داده ایم
  حمیدرضا فولاد گر عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در چند سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه کسب و کار صورت گرفته گفت: تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار و اقدام نظارتی خوبی که در این راستا انجام شد، سبب بهبود شرایط گردید.
  وی افزود: با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و دفتر بهبود فضای کسب و کار در مرکز پژوهش های مجلس مطالعاتی جهت چگونگی ارتقاء ده شاخص سهولت کسب و کار انجام داده ایم و یک سری اطلاعات در این رابطه اصلاح شده است ولی کار عملی لازم برای بهبود کسب و کار کمتر انجام داده ایم.
  خبر در حال تکمیل است…

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.