• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آمریکا در عدم پایبندی به تعهداتش در جهان سرآمد است/در برجام کیش و مات شدیم
  کد خبر : 1952252

  آمریکا در عدم پایبندی به تعهداتش در جهان سرآمد است/در برجام کیش و مات شدیم

  آمریکا در عدم پایبندی به تعهداتش در جهان سرآمد است/در برجام کیش و مات شدیمReviewed by on Dec 16Rating: محمدحسن قدیری‌ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص عدم امضای قانون تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران توسط باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، اظهار داشت: اگر اوباما این طرح را وتو…

  آمریکا در عدم پایبندی به تعهداتش در جهان سرآمد است/در برجام کیش و مات شدیمReviewed by on Dec 16Rating:

  محمدحسن قدیری‌ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص عدم امضای قانون تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران توسط باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، اظهار داشت: اگر اوباما این طرح را وتو می‌کرد باز کنگره می‌توانست آن را تصویب و وتو را بی‌اثر کند.

  وی افزود: وقتی به اتفاق آرا مجلس نمایندگان و سنا این طرح را تصویب کردند، یعنی مجلس نمایندگان و سنای آمریکا تصمیم به لغو برجام گرفته است و از نظر خودشان کاری منطقی‌ کرده‌اند. 

  این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آمریکایی‌ها امتیازاتی که می‌خواستند از برجام بگیرند پیشاپیش گرفته‌اند، عنوان کرد: قلب راکتور اراک با سیمان پر شده، اورانیوم غنی شده از ایران خارج شده، بسیاری از سانتریفیوژها برچیده شده، اطلاعاتی که حتی برای عملیات نظامی احتمالی علیه ایران نیاز داشتند به دست آورده‌اند و همه اسرار هسته‌ای ما هر چند که صلح‌آمیز بود، در اختیار آنها قرار گرفته است.

  * طرف مقابل هیچ تضمینی برای اجرای تعهدات خود نداده است

  قدیری‌ابیانه ادامه داد: طرف مقابل هیچ تضمینی برای اجرای تعهدات خود نداده است و آنها تنها تعهد و قول داده‌اند.

  وی با تاکید بر اینکه آمریکا در عدم پایبندی به تعهدات خود در جهان سرآمد است، تصریح کرد: دولت ایران و شخص رئیس‌جمهور بر اساس اعتماد به آمریکا، هدف خود را تعامل با این کشور گذاشتند.

  این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه روحانی شناخت لازم را نسبت به دشمن نداشته است، گفت: از ابتدا معلوم بود که آمریکا به تعهدات خود عمل نمی‌کند، کمترین شناختی از ماهیت آمریکا ایجاب می‌کرد که ما تعهدات خود را قدم به قدم انجام دهیم و در مقابل هر قدمی از سوی ایران، منتظر قدمی از سوی آمریکا باشیم.

  * در برجام کیش و مات شدیم

  قدیری‌ابیانه با بیان اینکه ما در برجام کیش و مات شدیم، عنوان کرد: ما تا اینجا در برجام زیان کرده‌ایم و اگر آن را ادامه دهیم، ادامه زیان است و اگر آن را لغو کنیم هم زیان کرده‌ایم.

  وی افزود: بهترین حالت این است که آمریکایی‌ها زیر میز بزنند و آنها برجام را لغو کنند.

  * بندهایی از قانون آیسا مغایر برجام است

  این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها به‌دنبال این هستند که ضمن لغو برجام تقصیر لغو را نیز به گردن ایران بیندازند، گفت: به همین دلیل آنها می‌گویند که تمدید قانون آیسا نقض برجام نیست، در حالی که بندهایی از این قانون مغایر تعهدات آمریکا در برجام است. 

  قدیری‌ابیانه با بیان اینکه قرار بود برجام آفتاب تابان باشد، اظهار داشت: آقای روحانی گفته بود که روز اجرای برجام تمام تحریم‌های نفتی، بانکی، نظامی و… لغو می‌شود نه تعلیق، اما از لغو تحریم‌ها خبری نیست.

  وی ادامه داد: اگر آمریکایی‌ها به تعهدات خود در برجام عمل نکنند ما نیز نباید به هیچ تعهدی عمل کنیم، اگر قرار است تحریم‌ها برداشته نشود، پس برای چه مذاکره کردیم؟

  * ایران نباید لغو کننده برجام باشد

  این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه باید مراقب صحبت‌ها و اتخاذ مواضع و سیاست‌های تبلیغاتی خود باشیم، تصریح کرد: باید سیاست‌های ما به نحوی اتخاذ شود که مقصر لغو برجام آمریکا جلوه کند، نه ایران.

  قدیری‌ابیانه خاطرنشان کرد: این را هم باید در نظر بگیریم که آمریکایی‌ها ابزار تبلیغاتی قوی‌ در اختیار دارند و همانطور که توانستند این نگرانی را بی‌جهت در جهان ایجاد کنند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای بوده است، می‌توانند ایران را مقصر نقض برجام هم معرفی کنند.

  * عجله دولت در رسیدن به توافق هسته‌ای 

  وی با بیان اینکه متاسفانه دولت ایران در مذاکرات عجله کرد و دقت لازم را انجام نداد، گفت: بیخوابی‌های شبانه‌روزی را نشانه پشتکار تیم مذاکره‌کننده معرفی کردند.

  این کارشناس مسائل سیاسی افزود: هرچند که تیم مذاکره‌کننده پشتکار داشت، اما بیخوابی خواب آلودگی می‌آورد و خواب آلودگی از هوشیاری و دقت کم می‌کند. 

  قدیری‌ابیانه با بیان اینکه دولت عجله داشت تا این توافق را به جایی برساند که بتواند از آن در انتخابات مجلس بهره ببرد و مجلسی همسو با خود را شکل دهد، اظهار داشت: یک مرحله دیگری هم در پیش است و آن انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ است و دولت می‌خواهد این سنگر را هم حفظ کند.

  وی ادامه داد: دولت منافع جناحی و شخصی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهد، یعنی حاضر است امتیازاتی بدهد که به جای پیروزی ایران پیروزی داخلی جناح آن حاصل شود و این یعنی قربانی کردن منافع ملی زیر پای منافع جناحی.

  این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به صحبت‌های مقامات دولت در خصوص اینکه در برخی از موارد زورشان به طرف مقابل نرسیده و از خطوط قرمز ترسیم شده توسط رهبری عبور کرده‌اند، عنوان کرد: دولت می‌گوید مجبور شده است از خطوط قرمز رهبری عبور کند، سؤال این است که مگر مجبور بودند وقتی طرف مقابل خطوط قرمز ما را نمی‌پذیرد، توافق هسته‌ای را بپذیرند؟

  قدیری‌ابیانه با بیان اینکه روحانی می گوید در تمام امور با رهبر معظم انقلاب مشورت کرده است، تاکید کرد: دولت باید از رهبری کسب امر می‌کرد نه مشورت. 

  وی در پایان با بیان اینکه در برجام به نظرات رهبری عمل نشده است، خاطرنشان کرد: تا زمانی که روحانی فکر می‌کرد برجام آفتاب تابان است، می‌گفت مسئولیت همه چیز با من است، حال که معلوم شده برجام علف هرز است و حتی درخت سیب و گلابی هم نیست، سعی دارد با فرافکنی خود را از عواقب آن برهاند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.