• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , ادبیات , فرهنگی و هنری » ساسان ناطق از اتمام نگارش دو کتاب تازه‌اش خبر داد
  کد خبر : 1952032

  ساسان ناطق از اتمام نگارش دو کتاب تازه‌اش خبر داد

    به گزارش ایران ویج به نقل از ساسان ناطق، نویسنده و مدیر کارگاه قصه و رمان حوزه هنری، با بیان اینکه نگارش دو اثر تازه‌ در زمینه خاطرات جنگ تحمیلی را به پایان رسانده است، اظهار کرد: «سربازان نیار» نخستین کتابی است که به تازگی نگارش آن را تمام کرده ام. نیار نام روستایی…

  ساسان ناطق

   

  به گزارش ایران ویج به نقل از ساسان ناطق، نویسنده و مدیر کارگاه قصه و رمان حوزه هنری، با بیان اینکه نگارش دو اثر تازه‌ در زمینه خاطرات جنگ تحمیلی را به پایان رسانده است، اظهار کرد: «سربازان نیار» نخستین کتابی است که به تازگی نگارش آن را تمام کرده ام. نیار نام روستایی در اردبیل است و در واقع این خاطره، خاطره یک جغرافیا است.

  وی ادامه داد: روستای «نیار» شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کرده است و مردم این روستا نقش پر رنگی در انقلاب و جنگ داشته‌اند. خاطرات «کلام الله اکبر زاده نیاری» از رزمندگان و جانبازان این روستا را به نگارش درآوردم و کتاب خاطرات ایشان حاصل ۷۷ ساعت مصاحبه است که در حدود ۶۰۰ صفحه تدوین شد.

  ناطق گفت: علت انتخاب این شخص برای روایت خاطراتش این بود که شخصیت ویژه ای داشت. شخصیتی که برای نوجوان هم می‌تواند خوشایند و جذاب باشد. باور من این است که خاطره و رمان باید تصویرسازی داشته باشد و صرفا به روایت خاطره اکتفا نکنیم و به همین دلیل فکر می‌کنم این اثر در کنار بزرگ‌سالان می‌تواند برای نوجوانان نیز جذاب باشد.

  این نویسنده تصریح کرد: شخصیت راوی کتاب «سربازان نیار» در ۱۴ سالگی به جبهه می‌رود و رزمنده‌ای نترس و شجاع است و موقعیت‌های طنز زیادی در زندگی‌اش به وجود می‌آید. «کلام الله اکبرزاده نیاری» در هر عملیات بزرگ و بزرگ تر می‌شود و به عنوان بسیجی وارد جنگ تحمیلی می‌شود و در ادامه به سربازی تبدیل می‌شود که می‌داند برای چه می‌جنگد. در کنار این موضوع، خاطرات دیگر شهدای روستای نیار را هم از زبان راوی می‌خوانیم.

  مدیر کارگاه قصه و رمان با بیان اینکه نمی‌توان مخاطب را نادیده گرفت، عنوان کرد: جذابیت در یک کتاب باید وجود داشته باشد تا مخاطب پای آن بنشیند. برخی خاطراتی که نمی‌تواند به روند داستان کمک کند را حذف کرده‌ام. برخی از نویسنده‌های کشورمان، فکر می‌کنند هر چه راوی گفت باید بنویسند و یا هر چه نوشتند راوی باید بپذیرد؛ در حالی که انتشار کتاب خاطرات حاصل همکاری متقابل راوی و نویسنده است. خاطرات باید درست باشد، نه اینکه درشت باشد.

  وی خاطرنشان کرد: حجم این کتاب به این دلیل ۶۰۰ صفحه است که هر رزمنده باید یک کتاب خاطرات داشته باشد و این کتاب مانند شناسنامه اوست. برای همین هم معتقدم که کتاب خاطرات رزمندگان باید چه به لحاظ شکل ظاهری و چه متن دقیق و کامل باشد. هر کدام از خواننده ها که از خواندن کتاب منصرف شوند، ما متضرر می‌شویم و مقصر راوی نیست، بلکه نویسندگان و گردآورندگان اثر هستند که نتوانسته‌اند آن را به شکل خواندنی و جذاب تدوین کنند. همچنین حجیم بودن کتاب به این دلیل است که راوی در عملیات های زیادی در دوران دفاع مقدس حضور داشته و موقعیت‌های طنز، جدی و پر تنش و … زیاد داشته است.

  ناطق با اشاره به اثر دیگری که نگارش آن را به پایان رسانده است، گفت: عنوان این اثر «آخرین نامه پستچی»، خاطرات اسیر آزاد شده ایرانی، محمود منصوری است که در ۴۰۰ صفحه به نگارش در آمده است. آقای منصوری پیش از انقلاب و در آستانه جنگ تحمیلی کارمند اداره پست بود و در دوران دفاع مقدس، طی عملیات والفجر ۱۰ مجروح می‌شود و به اسارات دشمن درمی‌آید.

  وی اظهار داشت: در این اثر هم مانند کتاب «سربازان نیار» نگاه داستانی به خاطرات داشتم و در ۲۰ فصل آماده شده است. در هر فصل بخشی از وقایع قبل از جنگ و دوران اسارت راوی را می‌بینیم. یکی از ویژگی‌ها و خوبی‌های خاطرات منصوری این است که ایشان پیش از آغاز جنگ تحمیلی به مدت چند سال در بغداد کار می‌کند و حوادث خاصی از کودتا و زندگی مردم بغداد را می‌بیند و بعدها همین موضوع برایش ایجاد دردسر می‌کند.

  این نویسنده با اشاره به اینکه محمود منصوری خاطرات تازه و بدیعی از دوران اسارت و جنگ تحمیلی بیان می‌کند، اظهار کرد: در این کتاب خواننده ها متوجه می‌شوند که جنگ ۳۱ شهریور شروع نشده، بلکه برای برخی استان‌ها مانند ایلام، از فروردین ۵۹ شروع شده است و شهادت و جانبازی بسیاری را پیش از شروع جنگ می‌بینیم.

  ناطق همچنین گفت: نقش اداره پست در دوران جنگ تحمیلی را نیز در این کتاب می بینید. وقتی بمباران می‌شود، اداره پست در مناطق جنگ زده به مردم خدمات رسانی می کند. همچنین خاطرات آزادگان جذابیت هایی زیادی دارد؛ چرا که رزمنده داخل خاک دشمن است و با دشمن خود زندگی می‌کند و این شرایط، وقایع بسیاری را رقم می زند و نفرت و دوستی را می‌بینیم.

  وی در پایان گفت: کتاب‌های «سربازان نیار» و «آخرین نامه پستچی» به همت دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ می‌رسد و امیدوارم به نمایشگاه کتاب تهران سال ۹۶ برسد.

  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.