• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آسیب پذیری ارتش رژیم صهیونیستی در جنگهای نامتقارن
  کد خبر : 1951910

  آسیب پذیری ارتش رژیم صهیونیستی در جنگهای نامتقارن

  آسیب پذیری ارتش رژیم صهیونیستی در جنگهای نامتقارنReviewed by on Dec 15Rating: خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– علی ساجد: قوت و یا ضعف هر واحد نظامی، در مقایسه با تهدیدات نظامی پیش روی آن سنجیده می شود. تهدیداتی را که در عرصه میدانی متوجه هر یگان نظامی است، می توان به دو سطح تقسیم کرد:…

  آسیب پذیری ارتش رژیم صهیونیستی در جنگهای نامتقارنReviewed by on Dec 15Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– علی ساجد: قوت و یا ضعف هر واحد نظامی، در مقایسه با تهدیدات نظامی پیش روی آن سنجیده می شود. تهدیداتی را که در عرصه میدانی متوجه هر یگان نظامی است، می توان به دو سطح تقسیم کرد:

  ۱. تهدید کلاسیک: این سطح از تهدیدات در مورد ارتشهای کلاسیک مصداق پیدا می کند و دارای قالب و اصول مشخص و استاندارد ثابت بوده که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده و در تمامی مراکز آموزشی نظامی تدریس می شود.

  چگونگی پیشگیری و رویارویی یگان با تهدید، خنثی کردن هجوم دشمن و اصول مربوط به آفند و پدافند، ترسیم کالک گسترش نیروهای خودی و دشمن از لجمن تا خطوط پشتیبان، همگی دارای قالب مشخصی هستند و تحرکات نیروها از عقبه تا نقطه رهایی دارای دستورالعمل های روشن و ثابتی است. این اصول ثابت و دستورالعمل های مشخص، هر یگانی را قادر می سازد تا بتواند ضمن تهیه برآورد از میزان قدرت و یا ضعف یگان دشمن، تحرکات آتی آن را تخمین زده و تصمیمات مقتضی را اتخاذ کند.

  ۲. تهدیدات نامتقارن: همه تهدیدات منحصر به تهدیدات کلاسیک نمی شود. سطحی دیگر از تهدیدات وجود دارند که در چند دهه اخیر توانسته اند ارتش های کلاسیک را به چالش کشانده و ضربات سختی را به آنها تحمیل کنند و حتی بر حسب موقعیت جعرافیایی و شرایط سیاسی منشأ تاثیرات راهبردی و مهم شده اند.

  یگانهای نظامی که به این سبک به اصطلاح نامتقارن دست به عملیات می زنند، با توجه به اینکه از اصول ثابت و مشخص تاکتیکی و نظامی پیروی نمی کنند و در کل در خارج از چارچوب متعارف می جنگند، بر حسب مورد گاهی دارای کارایی به مراتب بالاتری نسبت به ارتشهای کلاسیک هستند. نگاهی به چند نمونه از درگیری های چند دهه اخیر، این ادعا را ثابت می کند.

  الف: در جنگ ویتنام که ارتش کلاسیک و کاملا مجهز آمریکا از بومیان که به روش نامتقارن می جنگیدند، شکست خورد.

  ب: در جنگ عراق و ایران، تیپ زرهی ۹۲ ارتش عراق در هویزه توسط تعداد معدودی رزمنده دارای سلاح سبک، به مدت ۴۰ روز زمین گیر شد.

  ج: در سال ۲۰۰۶ ارتش مجهز و مکانیزه رژیم صهیونیستی با داشتن ادوات رزمی به روز، پس از ۳۳ روز حمله گسترده و علیرغم حمایت حامیان عربی و غربی آن به ویژه آمریکا نتوانست کاری از پیش ببرد.

  د: ارتش آمریکا پس از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ توسط گروههای مسلح عراقی متحمل خسارات فراوانی شد تا اینکه در سال ۲۰۱۱ مجبور به ترک این کشور شدند.

  ه: ارتش عربستان با انواع سلاحهای پیشرفته در مقابل حوثی ها با تحمل خسارات قابل توجه، از رسیدن به اهداف خود ناکام مانده است.

  ارتش رژیم صهیونیستی در وهله اول با واحدهای نظامی روبروست که نه از روشهای جنگ کلاسیک بلکه از تاکتیک غیر متقارن استفاده می کنند. حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی، حشدالشعبی و سایر مجموعه های نظامی که اسرائیل را نخستین دشمن خود می دانند، هیچ یک ارتش کلاسیک نیستند لذا داشتن پیشرفته ترین سلاحها و ادوات نظامی برای این رژیم در مقابله با گروههای فوق الذکر، بی فایده است و از این حیث می توان با توجه به تهدیدات پیش روی، این ارتش را آسیب پذیرترین ارتش دنیا دانست.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.