• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » موقعیت ایران و روسیه برای مذاکرات صلح بهتر و قوی‌تر شده است
  کد خبر : 1951804

  موقعیت ایران و روسیه برای مذاکرات صلح بهتر و قوی‌تر شده است

  موقعیت ایران و روسیه برای مذاکرات صلح بهتر و قوی‌تر شده استReviewed by on Dec 15Rating: در متن این گفت و گو می خوانیم: **فضای بین‌المللی با بازپس‌گیری تقریبا کامل شهر حلب، تا چه اندازه برای آغاز مذاکرات صلح آماده است؟تحول صورت گرفته در حلب و بازپس‌گیری این شهر از سوی ارتش سوریه و حامیان…

  موقعیت ایران و روسیه برای مذاکرات صلح بهتر و قوی‌تر شده استReviewed by on Dec 15Rating:

  در متن این گفت و گو می خوانیم:
  **فضای بین‌المللی با بازپس‌گیری تقریبا کامل شهر حلب، تا چه اندازه برای آغاز مذاکرات صلح آماده است؟
  تحول صورت گرفته در حلب و بازپس‌گیری این شهر از سوی ارتش سوریه و حامیان او تغییر بزرگی به نفع دولت بشار اسد و متحدانش است. به عبارت دیگر، بازپس‌گیری حلب را می‌توان نقطه‌عطفی در پنج سال اخیر درخصوص بحران سوریه قلمداد کرد اما اینکه فرض کنیم با بازپس‌گیری حلب، بحران در سوریه رو به اتمام است و بحران حل خواهد شد، این تصور اشتباهی است، زیرا هنوز مسائل باقی مانده زیادی وجود دارد. با این وجود، طرف‌هایی همچون روسیه، ایران و سوریه اگر وارد مذاکرات سیاسی شوند، نسبت به گذشته و در مقابل طرف روبه‌رو، از موقعیت بهتر و قوی‌تری برای انجام مذاکره برخوردار هستند. مشکلی که در این راستا وجود دارد، آن است که امریکا در حال نقل و انتقال قدرت است و دولت این کشور به کلی نسبت به دولت قبل تغییر خواهد یافت. در چنین شرایطی، بعید است تا طرف امریکایی بخواهد وارد بحث جدی برای حل و فصل بحران شود لذا ممکن است آنها با این شرایط کنار بیایند و تصمیم‌گیری نهایی را به دولت بعدی واگذار کنند.

  **در شرایط کنونی بازیگران منطقه نسبت به پیشنهاد آغاز مذاکرات صلح چه واکنشی خواهند داشت؟
  من برگزاری مذاکرات صلح را در شرایط کنونی بعید می‌دانم، چون یک طرف اصلی در این ماجرا یعنی امریکا در موقعیتی نیست که بخواهد در این‌باره تصمیم‌گیری کند. بازیگران دیگر نیز متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کنند که به دنبال آتش‌بس باشند، یا تداوم درگیری. تحول ایجاد شده در حلب خبر خوبی برای آن نبود. در شرایط کنونی ترکیه تلاش می‌کند تا وارد میانجیگری شود تا بتواند نیروهایش را در سوریه حفظ کند. بازیگران دیگر نیز مانند عربستان سعی می‌کند تا نیروهایش از هم نپاشند. من فکر می‌کنم این دو بازیگر نیز منتظر انتقال قدرت در امریکا هستند تا ببینند دولت آتی امریکا پس از استقرار چه تصمیمی می‌گیرد و مناسبات میان مسکو و واشنگتن به چه سمت و سویی خواهد رفت.

  **گفتید بازپس‌گیری حلب همه داستان نیست. مسائل باقی مانده اصلی، چه اموری هستند؟
  هنوز بخش بزرگی از سوریه در اختیار مخالفان بشار اسد است. آنها در حومه دمشق، حومه حلب، حومه حما، حومه حمص، درعا، شرق سوریه و دیرالزور حضور دارند. در شمال سوریه، ترکیه بخشی از خاک سوریه را به تصرف خود در آورده است. استان ادلب به صورت کامل در اختیار مخالفان بشار اسد است. در اطراف لاذقیه و به صورت مشخص در ارتفاعات و حومه آن همچنان مخالفان دولت نقش‌آفرین هستند.

  این مسائل موجب می‌شود تا بگوییم بازپس‌گیری حلب، به معنای پایان جنگ نیست. در ضمن، هنوز اختلافات درخصوص مسائل سیاسی باقی است. وضعیت دولت سوریه با بازپس‌گیری حلب بهبود یافته و توانسته است این شهر را از چنگال مخالفانش خارج کند ولی اگر راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه پیدا نشود، این شرایط در سوریه ادامه می‌یابد. امریکایی‌ها در عراق و روس‌ها در افغانستان آمدند و توانستند نظام سیاسی این کشورها را تغییر دهند ولی چون راه‌حلی سیاسی برای این کشورها پیدا نشد، بحران در این کشورها نیز پایان نیافته است. در سوریه هم اگر راه‌حلی سیاسی میان دولت و مخالفان پیدا نشود، شرایط کنونی ادامه خواهد یافت.

  **در صورتی که مذاکرات صلح سوریه آغاز شود، تفاوت مذاکرات صلح قبل و بعد از آزادسازی حلب چیست؟
  طبیعی است در این شرایط بحث انتقال قدرت و برکناری بشار اسد دیگر موضوعیتی نخواهد داشت. این طرف، دست بالایی را خواهد داشت و اگر با راه‌حل سیاسی وارد میز مذاکره شود، می‌تواند امتیاز بهتر و بیشتری را بگیرد چون حلب می‌توانست پایتخت دوم باشد و اکنون این شرایط برای مخالفان از دست رفته است.

  **اخباری منتشر شده است که به زودی نشست سه‌جانبه میان ایران، روسیه و ترکیه برگزار خواهد شد. این سه بازیگر کلیدی در سوریه چه توافقاتی را می‌توانند با یکدیگر اتخاذ کنند؟
  ترکیه در شرایط کنونی تمام تلاشش بر حفظ نیروهایش است و می‌خواهد آنها بیش از پیش ضربه نخورند. در صورتی که این نشست برگزار شود، مباحثی همچون نقل و انتقال گروه‌های معارض به مناطق دیگر، کمک‌رسانی، آوارگان و همچنین چگونگی اجرای آتش‌بس محور گفت‌وگوها میان طرفین خواهد بود. البته ایران، روسیه و ترکیه تنها بازیگران سوریه نیستند و نمی‌توانند برای تمام سوریه تصمیم‌گیری کنند و به این دلیل، تصمیمات آنها بیشتر درخصوص مسائل میدانی در شمال سوریه خواهد بود.

  **در شرایط کنونی تا چه اندازه احتمال سقوط مجدد حلب وجود دارد؟
  بخش مهم از عدم سقوط یک شهر به همراهی مردم با دولت بازمی‌گردد. ممکن است که ارتش سوریه با توان نظامی یک شهر را از دست مخالفان خود دربیاورد ولی معلوم نیست که بتواند مردم آن شهر را هم حفظ کند. بخش مهمی از حفظ یا سقوط حلب نیز بستگی به این دارد که تا چه اندازه دولت بتواند مردم را همراه خود سازد و نظر آنها را تامین کند. به همین خاطر ممکن است فراز و نشیب در سوریه ادامه داشته باشد.

  **سقوط مجدد پالمیرا توسط داعش یکی دیگر از تحولات روزهای اخیر در سوریه است. مهم‌ترین ویژگی پالمیرا چیست؟
  پالمیرا در شرق سوریه است و نزدیک‌ترین جبهه به دمشق می‌تواند باشد. سقوط این شهر می‌تواند دمشق را به خطر بیندازد و شاید حاکی از تلاش جدید برای مقابله با دولت مرکزی باشد. از طرفی، پالمیرا شهری نفت‌خیز است که می‌تواند منافع اقتصادی را برای آنها به همراه داشته باشد. سقوط پالمیرا نیز نشان می‌دهد که ارتش سوریه قدرت چندانی ندارد و از توان لازم برای بازپس‌گیری تمامی سوریه در مدت کوتاه و میان‌مدت برخوردار نیست. به عبارت دیگر، سقوط پالمیرا نشانه این است که اگر حلب بازپس‌ گرفته شود، بحران از یک جای دیگر بیرون می‌زند.

  **امریکا ادعا کرده است که نیروهایی برای مبارزه با ارتش سوریه اعزام خواهد کرد و تجهیزات بیشتری به نیروهای مخالف بشار اسد می‌دهد. فکر می‌کنید امریکا تا پایان دوره اوباما چه رویکردی را خواهد داشت؟
  دوران اوباما رو به پایان است و نمی‌تواند تصمیمات جدی را هم بگیرد. مساله مطرح شده هم یک تصمیم موقت خواهد بود. آنگونه هم که ترامپ گفته است او در سوریه بر مبارزه با تروریسم متمرکز خواهد شد و تصمیم دارد سیاست اوباما برای حمایت از مخالفان را ادامه ندهد. از طرفی، او سیاست همکاری با روسیه را مطرح کرده و این مساله می‌تواند موجب تغییر فضا بشود. این سیاست می‌تواند شرایط را به نفع دولت سوریه رقم بزند. باید دید و منتظر ماند آینده چگونه رقم خواهد خورد. اینکه ترامپ می‌تواند روند حرکت در سیاست خارجی امریکا را تغییر دهد یا خیر؟ با این حال، اگر امریکا هم تغییر روند دهد تا وقتی یک توافق سیاسی در سوریه شکل نگیرد، ناامنی در سوریه ادامه خواهد داشت.

  *منبع: روزنامه اعتماد، ۱۳۹۵.۹.۲۵
  **گروه اطلاع رسانی**۹۳۷۰**۹۱۶۵** انتشار دهنده: پونه پورقاسمی **۱۷۵۵

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.