• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » فقط ۱۰۰ گرمابه در تهران باقی مانده /حمام ایرانی می تواند جاذبه گردشگری باشد
  کد خبر : 1951659

  فقط ۱۰۰ گرمابه در تهران باقی مانده /حمام ایرانی می تواند جاذبه گردشگری باشد

  فقط ۱۰۰ گرمابه در تهران باقی مانده /حمام ایرانی می تواند جاذبه گردشگری باشدReviewed by on Dec 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار جام جم آنلاین ، در حالیکه برخی از کشورها از حمام های سنتی خود برای جذب گردشگر بهره می برند بخش عمده ای از حمام های ایرانی از گردونه…

  فقط ۱۰۰ گرمابه در تهران باقی مانده /حمام ایرانی می تواند جاذبه گردشگری باشدReviewed by on Dec 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار جام جم آنلاین ، در حالیکه برخی از کشورها از حمام های سنتی خود برای جذب گردشگر بهره می برند بخش عمده ای از حمام های ایرانی از گردونه خارج شده و باقی نیز با متقاضیان اندکی روبروست . حمام عمومی در ایران به عنوان یکی از مهمترین نمادهای فرهنگ سنتی ایرانی به شمار می رود که سپری کردن چند ساعت در این حمام ها به دلیل فرم سنتی و ارائه خدماتی چون کیسه کشیدن و ماساژ راهی برای رسیدن به آرامش و رهایی از استرس و فشارهای روزمره به شمار می رود، اما تغییر نگاه و عدم توجه به چنین فضاهایی باعث شده است که به جای فراهم آوردن امکانات بیشتر و بازسازی مناسب، این فضاها عملا امروزه با استقبال کم شهروندان روبرو شود ، این درحالیست که با ایجاد فضا های سنتی می توان همانند ترکیه که با تبلیغ حمام های ترکی درآمد خوبی را ازاین محل دارد شهروندان و گردشگران را به این مکانها کشاند .

  سید مهدی سجادی نیری در گفت و گو با خبرنگار جام جم آنلاین دلیل به فراموشی سپرده شدن این حمام ها را مشکلات مالی و نبود نگاه لازم به حفظ این حمام ها می داند . به گفته وی در تهران فقط حدود ۱۰۰ گرمابه فعال است که با احتساب شمیران و شهرری به حدود ۱۰۸ گرمابه می رسد ، این درحالیست که قبلا حدود هزار و۳۰۰ گرمابه در کل سطح تهران فعالیت داشتند .

  وی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را در افزایش هزینه ها ی گرمابه داران موثر دانسته و می گوید : اززمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تا کنون به دنبال افزایش قیمت حاملهای انرژی ، هزینه های آب و گاز این صنف افزایش چشمگیری یافته و موجب کاهش شدید درآمد گرمابه داران شده است. به طوریکه قیمت گاز هر متر مکعب که قبلا ۷ تومان محاسبه می شد به ۷۰ تومان تغییر یافت وقیمت هر متر مکعب آب که ۲۵ تومان قیمت داشت به ۷۰۰ تومان افزایش یافت که این قضیه تیر خلاصی بود برای گرمابه داران .

  سجادی به جایگاه گرمابه و حمام در دوران گذشته اشاره می کند و می افزاید : ۶۰ سال پیش، گرمابه داران برای خود جایگاه والایی در شهر داشتند، کنار هر مسجدی حمامی بود تا مردم در انجام امور شرعی خود با مشکل مواجه نباشند. اما تعداد آنها به شدت کاهش یافته و بیشتر مشتریان این حمام ها کارگران و آنهایی هستند که درخانه اشان یا حمام نیست و یا در حال بازسازی خانه اشان هستند .

  وی در پاسخ به این پرسش که چرا گرمابه ها درایران مثل ترکیه که به عنوان یک جاذبه مطرح هستند مورد توجه قرار نمی گیرند گفت : تغییر سبک و سیاق تحت عنوان حمام ایرانی نیاز به منابع مالی دارد درحالیکه گرمابه داران بعد از اجرای هدفمند ی یارانه ها در دی ما ه ۸۹ توان مالی اشان کاهش یافت و معتقدیم که اگر سرمایه گذاری مناسبی صورت کی گرفت حمام های سنتی می توانستند به عنوان یک جاذبه و مکانی آرامش بخش برای مردم باشند .

  سجادی همچنین به قیمت بالای سرقفلی گرمابه و حمام در گذشته اشاره کرد و گفت: سرقفلی یک حمام در سال ۱۳۳۲ حدود ۹۲ هزار تومان بود تا جایی که چندین نفر با هم به صورت مشترک، سرقفلی حمام را خریداری می کردند اما بتدریج این فرمول برعکس شد؛ ارزش ملک سه برابر شد و دیگر سرقفلی معنا نمی دهد.

  سیما رادمنش – جام جم آنلاین

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.