• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » امید دولت اقلیم کردستان عراق به جذب شرکت های نفتی برای ۲۰ بلوک نفتی
  کد خبر : 1951425

  امید دولت اقلیم کردستان عراق به جذب شرکت های نفتی برای ۲۰ بلوک نفتی

  امید دولت اقلیم کردستان عراق به جذب شرکت های نفتی برای ۲۰ بلوک نفتیReviewed by on Dec 15Rating: ‘بلال سعید’ کارشناس امور نفتی در اقلیم کردستان عراق در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اربیل با تایید این خبر گفت: در دو سال گذشته شرکت های نفتی از ۱۹ میدان نفتی انصراف دادند که آخرین…

  امید دولت اقلیم کردستان عراق به جذب شرکت های نفتی برای ۲۰ بلوک نفتیReviewed by on Dec 15Rating:

  ‘بلال سعید’ کارشناس امور نفتی در اقلیم کردستان عراق در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اربیل با تایید این خبر گفت: در دو سال گذشته شرکت های نفتی از ۱۹ میدان نفتی انصراف دادند که آخرین آن به انصراف شرکت های ‘اکسون موبیل’ آمریکا از سه میدان نفتی در استان سلیمانیه و شرکت ‘شورون’ آمریکا از میدان نفتی «روفیا» در شمال اربیل برمی گردد.
  وی افزود: دولت اقلیم کردستان عراق در ماه جاری کنفرانس خود را در شهر لندن برگزار کرد به این امید که شرکت های نفتی را به کار در ۲۰ میدان در سال جدید میلادی ترغیب کند.
  ‘آشتی اورامی’ وزیر انرژی و منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق در کنفرانس اخیر این وزارتخانه در لندن اظهار داشت: شماری از شرکت های نفتی نتوانستند براساس برنامه ریزی های صورت گرفته اقدام به استخراج نفت کنند، لذا قراردادهای آنها مورد تجدیدنظر قرار گرفت.
  ‘بیژن رحمانی’ مدیر اجرایی شرکت نفتی (D.N.O) نروژ اخیرا در مطلبی در کنفرانس نفت و گاز اقلیم کردستان عراق در لندن اظهار داشت: شرکت «آفرین» در بلوک نفتی «برده ره ش» ورشکست شد و نتوانست هیچ نفتی استخراج بکند، همزمان شرکت «مولی» مجارستان درصدد بود از میدان نفتی «آکری- بجیل» روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی استخراج کند اما برغم صرف بیش از یک میلیارد دلار، بدلیل اینکه این میدان نفتی از نفت پیش بینی شده برخوردار نبود از ادامه فعالیت انصراف داد.
  براساس گزارش های رسمی وزارت انرژی و منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق، کاهش قیمت نفت، جنگ داعش و دستمزد شرکت های استخراج کننده نفت سبب شده است بسیاری از شرکت های نفتی از ادامه فعالیت در اقلیم کردستان عراق سرباز بزنند.
  دولت اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۱۴ میلادی تلاش کرد فروش نفت خود را بصورت مستقیم انجام دهد که در دوره نخست وزیر نوری مالکی با اعتراض شدید بغداد روبرو شد اما در دوره نخست وزیر حیدرالعبادی به رغم ادامه این فروش اما اقلیم نتوانست بودجه مورد نیاز خود را تامین بکند.
  دولت اقلیم کردستان عراق براساس گزارش متخصصین نفتی تلاش وافری دارد تا دستمزد شرکت های نفتی فعال در اقلیم را پرداخت کند که بدلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و هزینه بالای تولید نفت در اقلیم عملا درآمد چندانی برای اقلیم کردستان عراق باقی نمی ماند.
  به گفته وزیر منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق در کنفرانس لندن محدوده تمامی بلوک های نفتی مجددا تعیین شده است و هم اکنون ۲۰ بلوک نفتی آماده عرضه به شرکت های نفتی برای فعالیت هستند.
  ‘سعود فیصل’ کارشناس و فعال حوزه نفتی در اقلیم کردستان عراق در خصوص این سخنان وزیر منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: عرضه این بلوک های نفتی برای اقلیم از اهمیت خاصی برخوردار است چون تلاش کرده است تا فاقد مشکلات قراردادهای قبلی بوده و باعث خواهد شد اقلیم بتواند سطح تولید خود را بالا ببرد.
  موضوع نفت اقلیم کردستان عراق که دولت اقلیم امیدوار است با تکیه بر آن خود را از بحران خارج کند تنها موضوع اختلاف بین اربیل و بغداد نیست بلکه نمایندگان کرد عراقی در پارلمان عراق نیز معتقدند که میزان استخراج و نحوه هزینه کرد نفت در اقلیم کردستان عراق شفاف نیست.
  ‘آلا طالبانی’ رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق در پارلمان عراق در این خصوص به شبکه خبری ان.آر.تی در شهر سلیمانیه کردستان عراق گفت: ما بخوبی می دانیم دولت عراق روزانه چند بشکه استخراج و چقدر صادر و چگونه آن را هزینه می کند اما متاسفانه اطلاعات ما از نفت اقلیم کردستان عراق ناقص است و داده هایی که دولت اقلیم کردستان عراق ارائه می کند شفاف نیستند.
  آژانس خبری «سبی» که ارگان رسمی جنبش تغییر از منتقدان سرسخت دولت اقلیم کردستان عراق است درخصوص عملکرد وزارت منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق نوشت: در دو سال گذشته شمار زیادی از ادعاهای وزیر کنونی منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق درست ازآب درنیامد و اقتصاد مستقل و پروژه آشتی اورامی برای فروش مستقیم نفت نیز با شکست روبرو شد، از این رو شاهد انصراف شرکتهای بزرگ نفتی از کار در حوزه نفتی اقلیم کردستان عراق هستیم.
  به رغم همه انتقادهای داخلی و خارجی از سیاست های نفتی اقلیم، دولت اقلیم کردستان عراق امیدوار است با ادامه برنامه های نفتی وزیر کنونی و افزایش قیمت نفت اندکی از فشارهای موجود بکاهد هرچند وزیر منابع طبیعی آب پاکی روی دست همه ریخت؛ وقتی اعلام کرد اگر نفت را بشکه ای صد دلار و هر روز یک میلیون بشکه هم بفروشیم نمی توانیم از پس بحران کنونی اقلیم برآییم.
  وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد در یازدهمین ماه سال ۲۰۱۶ میلادی روزانه بطور میانگین ۵۸۷ هزار بشکه نفت از طریق خط لوله کردستان عراق روانه بازارهای جهانی کرده است.
  براساس این گزارش ؛ درآمد نفتی اقلیم در این ماه بیش از ۵۶۷ میلیون دلار بوده است.
  شبک**۱*۳۵۱*۱۷۷۰**۱۳۹۲**انتشار دهنده: ابوالفضل بابایی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.