• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » روابط اروپا و رژیم صهیونیستی دچار نوسان شده اما تنش‌ها رفع می‌شود
  کد خبر : 1951327

  روابط اروپا و رژیم صهیونیستی دچار نوسان شده اما تنش‌ها رفع می‌شود

  روابط اروپا و رژیم صهیونیستی دچار نوسان شده اما تنش‌ها رفع می‌شودReviewed by on Dec 14Rating: «احسان اعجازی»، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تلاش رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا برای بهبودی روابط، با اشاره به عمق مناسبات فرهنگی و اقتصادی طرفین بیان داشت: روابط رژیم صهیونیستی و اتحادیه…

  روابط اروپا و رژیم صهیونیستی دچار نوسان شده اما تنش‌ها رفع می‌شودReviewed by on Dec 14Rating:

  «احسان اعجازی»، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تلاش رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا برای بهبودی روابط، با اشاره به عمق مناسبات فرهنگی و اقتصادی طرفین بیان داشت: روابط رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا در سه سطح مناسبات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل مشاهده است.

  وی با توجه به سطح فرهنگی مناسبات رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا مطرح کرد: صهیونیست‌ها در یک بعد ادعا می‌کنند که یک ویژگی مشترک با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارند. مبارزه علیه ضد یهودیت، بیگانه‌ستیزی و نژادپرستی از جمله ویژگی‌های مشترک بین صهیونیست‌ها و اروپایی‌ها است.

  کارشناس ارشد روابط بین‌الملل با اشاره به بعد دیگر سطح فرهنگی مناسبات طرفین گفت: مشاهده می‌شود که بنیادهای فرهنگی زیادی در سطح اروپا وجود دارند. این بنیادها در فلسطین اشغالی دارای دفتر هستند؛ لذا با یکدیگر همکاری می‌کنند. به‌ عنوان نمونه شورای بریتانیایی، موسسه گوته، موسسه فرانسوی و لابی دوستان اروپایی رژیم صهیونیستی از جمله این بنیادها هستند. اتاق‌های فکر و NGO در اروپا نیز یک بعد دیگر سطح فرهنگی طرفین است که برای صهیونیست‌ها در سطح اروپا لابی‌گری می‌کنند.

  وی با بیان اینکه رجوع به آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که یک حجم وسیعی از مبادلات تجاری بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد، اشاره داشت: حجم این مبادلات تجاری بین طرفین حدود ۳۱ میلیارد یورو در سال است. صادرات اروپا به رژیم صهیونیستی حدود ۱۸ میلیارد یورو و صادرات رژیم صهیونیستی به این اتحادیه حدود ۱۳ میلیارد یورو است.

  کارشناس موسسه ندا با تأکید بر حجم روابط اقتصادی طرفین یادآوری کرد: طبق ارقام گفته‌ شده کسری تجاری حدود ۵ میلیارد یورویی در مبادلات رژیم صهیونیستی و کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد که به نفع اروپایی‌ها است. پس حجم روابط اقتصادی بین طرفین نسبت به جمعیت رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا بسیار عمیق است.

  وی با توجه به اینکه دو عامل فرهنگی و اقتصادی پیوندهای بین جمعیت در فلسطین اشغالی و اتحادیه اروپا را بسیار عمیق می‌کند، تأکید داشت: بر این اساس باید توجه زیادی به این موضوع داشت. شاید تاکنون گاهی اوقات عوامل سیاسی و تنش‌های موجود در منطقه باعث ایجاد خدشه بین روابط طرفین شده است؛ اما از آنجایی‌ که اساس مناسبات آن‌ها فرهنگی و اقتصادی است، روابط با مرور زمان و رفع تنش‌ها به سطح سابق برمی‌گردد. سیاست‌های غیرمنطقی و غیرقانونی رژیم صهیونیستی برخی اوقات باعث تنش آلود شدن روابط این رژیم با اتحادیه اروپا می‌شود؛ اما مناسبات با گذر زمان به حالت اولیه می‌رسد.

  کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه سطح سیاسی مناسبات رژیم صهیونیستی و اروپا در چندین بعد است، اضافه کرد: نخست اینکه اروپایی‌ها در کمیته چهارجانبه‌ای که روند سازش را پیگیری می‌کند، حضور دارند. آن‌ها متعهد شده‌اند که ۵۰% بودجه تشکیلات خودگردان را در سال تأمین کنند. این مقدار حدود یک و نیم میلیارد دلار در سال است.

  وی با توجه به بعد دیگر سطح سیاسی مناسبات طرفین خاطرنشان کرد: نوار غزه از لحاظ سیاسی و جغرافیایی از کرانه باختری جدا است. اروپایی‌ها در سال ۲۰۰۱ شاخه نظامی جنبش مقاومت حماس را در زمره گروه‌های تروریستی قراردادند. آن‌ها در سال ۲۰۰۳ نیز شاخه سیاسی این جنبش را جزء گروه‌های تروریستی به شمار آوردند.

  کارشناس ارشد روابط بین‌الملل با تأکید بر اینکه دادگاهی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ رأی داد که شاخه سیاسی جنبش مقاومت حماس از لیست گروه‌های تروریستی این اتحادیه خارج شود، افزود: با این‌ حال اروپایی‌ها حاضر به پذیرش رأی این دادگاه نشدند؛ لذا شاخه سیاسی جنبش حماس همچنان در لیست گروه‌های تروریستی این اتحادیه باقی ماند. در عین شباهت‌هایی که بین رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا مشاهده می‌شود، اختلافاتی نیز بین طرفین وجود دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.