• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نقض برجام نمایشی و غیرممکن است
  کد خبر : 1951295

  نقض برجام نمایشی و غیرممکن است

  نقض برجام نمایشی و غیرممکن استReviewed by on Dec 14Rating: در این گزارش آمده است: روابط عمدتا بازرگانی صرف آن هم به خاطر تحریم‌ها، شکننده بوده است. موسویان گفت: برجام اولین توافق بزرگ ایران و اروپا است که شانس تحول مهم در روابط اقتصادی را کلید زده ضمن اینکه ظرفیت روابطی پایدار و همه جانبه…

  نقض برجام نمایشی و غیرممکن استReviewed by on Dec 14Rating:

  در این گزارش آمده است: روابط عمدتا بازرگانی صرف آن هم به خاطر تحریم‌ها، شکننده بوده است. موسویان گفت: برجام اولین توافق بزرگ ایران و اروپا است که شانس تحول مهم در روابط اقتصادی را کلید زده ضمن اینکه ظرفیت روابطی پایدار و همه جانبه بین ایران و اروپا را ایجاد کرده است، اما با پیروزی اخیر ترامپ، مسئله اصلی این است که چگونه می‌توان چنین روابطی را بعد از برجام ودردوره ترامپ بین ایران و اروپا شکل داد.

  وی با اشاره به روی کار آمدن ترامپ در دوران پسابرجام گفت: به احتمال زیاد ترامپ برجام را پاره نمی‌کند، اما کنگره آمریکا احتمالا تحریم‌های جدیدی تحت عنوان حقوق بشر و تروریسم تصویب کند. ترامپ هم ممکن است برخی را تایید و برخی را رد کند. ضمن اینکه هیچ رییس جمهوری در تاریخ آمریکا به اندازه ترامپ ذهنیت اقتصادی نداشته و از این رو احتمال کمی هم هست که ترامپ بخواهد از کیک اقتصاد ایران سهمی ببرد. در هر صورت شرایط ایجاب می کند که نقشه راه جدیدی برای روابط ایران و اروپا تهیه گردد که برجام و میراث تعامل اوباما را حفظ، روابط جدید اروپا و ایران را محقق و مانع تشدید تقابلات آمریکا و ایران در دوره ترامپ شوند. موسویان افزود: اروپا می تواند از طریق مشارکت با شرکت‌های آمریکایی، موجب شود که آمریکا نیز از منافع اقتصادی تجارت با ایران بهره مند شود.

  وی اظهار کرد: شرایط جدید در خاورمیانه ایجاب می کند که ایران و اروپا در موضوعات سنتی مورد اختلاف همکاری کنند. اکنون برای اروپا و آمریکا روشن شده که تهدید واقعی و اصلی تروریسم، گروه‌های تکفیری داعش و القاعده و جبهه النصره و… است که زاییده کشورهای عرب متحد غرب هستند و ایران درخط مقدم جنگ با این تروریست‌هاست. لذا زمان آن فرا رسیده که ایران و اروپا با تشکیل یک « کمیته مشترک مبارزه با تروریسم» همکاری را آغاز کنند. این همکاری می تواند بهانه را از تندروهای آمریکا بگیرد، به امنیت جهانی کمک کند و اختلافات دیرینه غرب و ایران در مورد تروریسم را کاهش دهد. به گفته وی این نقشه راه موجب خواهد شد که همکاری جایگزین تشنج در روابط ایران و اروپا گشته و اروپا بتواند ضمن پیشگیری از تشدید تقابلات آمریکا و ایران، کاهش خصومت بین واشنگتن و تهران را تسهیل کند.

  **فرصت تعامل ایران و اروپا در حل بحران خاورمیانه
  فریدون مجلسی، کارشناس مسائل بین المللی در خصوص این که برجام باعث ایجاد فرصتی مهم برای روابط پایدار میان ایران و اروپا شده است به نوآوران گفت: اروپا نیازمند همکاری با کشورهای خارج از این قاره خصوصا جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با پتانسیل‌های بالای اقتصادی است، چراکه کشورهای اروپایی در دوره ای انحصار تولید و صنعت را در اختیار داشته و اکنون زمان چنین انحصاراتی پایان یافته است و رقبای صنعتی بسیاری از جمله چین، تایوان، ژاپن و غیره نیز به این عرصه پا گذاشته اند. وی همچنین با بیان این که اروپا نمی تواند در رفع نیازهای وخود تنها باشد، افزود: از طرفی جمهوری اسلامی ایران هم دوران سختی‌ها و انزوای خود را سپری کرده است و بهترین جایگاه برای پذیرای سرمایه‌های خارجی است.

  مجلسی نیاز ایران و اروپا به برقراری تعامل با یکدیگر را نیازی دو جانبه دانست و بیان کرد: پس از قراردادهای بوئینگ و دیگر قرارداد‌ها با جمهوری اسلامی ایران این اروپاست که احساس می کند برای برقراری ارتباط و تعامل پایدار با جمهوری اسلامی ایران از رقبای خود عقب مانده است و در راستای آن تلاش کرده و خواهد کرد. به گفته این کارشناس امور بین المللی یکی از ثمرات برجام ایجاد فرصتی حتی برای تعامل ایران و اروپا برای حل بحران‌های موجود در منطقه و خاورمیانه بوده است. به گونه ای که پس از سیاست‌های غلط عربستان و اقدامات و سیاست‌های مناسب ایران در منطقه نقض تاثیر گذار کشورمان در تعاملات خاورمیانه برای اروپاییان پوشیده نخواهد بود. مجلسی معتقد است مهم ترین آن چه که در شرایط کنونی می تواند به بهبود تعاملات میان ایران و کشورهای اروپایی بیانجامد، اعتماد و ثباتی است که باید از سوی دو طرف محقق شود.

  **برجام اولین توافق بزرگ ایران و اروپا است
  داریوش قنبری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب به نوآوران گفت: آن چه تاکنون درباره برجام گفته و شنیده شده است، به این معناست که این توافق بین المللی به سادگی قابل نقض از سوی هیچ کدام از طرف‌های این قرار داد نیست و صداهای داخلی منفی جلوه دادن آن بیش از هر چیزی هزینه‌های گزافی را برای منافع مالی به دنبال خواهد آورد. وی با بیان این که برجام نباید را با بازی‌های سیاسی و جناحی قربانی کرد، افزود: در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته در ارتباط با آن چه که به منافع ملی وابسته است، چالشی وجود ندارد و گاها مشاهده می شود که در میان صداهای اعتراض آمیز این روش‌هاست که متفاوت است و دیدگاه‌ها با دیکدیگر تفاوتی ندارد.

  قنبری ادامه داد: برجام به عنوان یک دستاورد برای جمهوری اسلامی ایران به مثابه یک فرصت تلقی می شود و این چیزی است که حتی در تبلیغات انتخاباتی ترامپ علیه دولت اوباما نیز به کرات تکرار می شد. این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه کرد: ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از طرف‌های توافق هسته ای قادر به نقض به برجام نخواهد بود و این درجایی است که طرف حساب جمهوری اسلامی ایران فقط آمریکا نیست بلکه۱+۵ و شورای امنیت به عنوان یک نهاد حقوقی بین المللی است.

  وی با اشاره به این که برجام اولین توافق بزرگ ایران و اروپا است که شانس تحول مهم در روابط اقتصادی را کلید زده ضمن اینکه ظرفیت روابطی پایدار و همه جانبه بین ایران و اروپا را ایجاد کرده است، افزود: ما تا پیش از برجام امکان مراودات اقتصادی را با هیچ بانکی نداشتیم، همچنین برنامه بر این بوده که تا با تحریم‌ها صادرات نفتی ایران به صفر تقلیل یابد و کشور به سمت فلج شدن پیش رود، اما با دستاورد دولت تدبیر و امید ایران از سایه چنین خطرهایی خارج شد.

  این نماینده پیشین مجلس معتقد است که ارتباط مؤثری را که میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا با برجام احیا شد، نباید با خلف وعده‌های ایالات متحده آمریکا یکسان بدانیم. قنبری با بیان این که ۴ قانون در خصوص تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و داماتو یکی از آن‌هاست، ادامه داد: مسائل مربوط به حقوق بشر، تروریسم، دموکراسی و غیره از جمله مسائل مربوط به تحریم‌هاست که تمدید هر یک از آن‌ها ارتباطی با برجام ندارد.

  **همکاری ایران و اروپا در زمینه‌های مورد اختلاف
  مصطفی درایتی به نوآوران گفت: عده ای در کشور در تلاش هستند تا با متزلزل نشان دادن برجام ، آدرس اشتباهی دادن و برخوردهای شدید با آن این موفقیت بزرگ دولت روحانی را کمرنگ جلوه دهند و طبیعتا اصرار این جریان سیاسی به بی تدثیر بودن مسأله برجام به این موضوع برمی گردد که خود آن‌ها به خوبی می دانند؛ اگر برجام به سرانجام نمی رسید با توجه به وضعیت کشور پیش از این توافق بین المللی، می توانست پیامدهای منفی بسیاری را برای کشور و مردم به همراه داشته باشد و چون که چنین مهمی به دست دولت رقیب آن‌ها به وقوع پیوسته امروز عامل تبلیغات تخریبی این جریان سیاسی قرار گرفته است.

  درایتی با اشاره به این که قانون داماتو چیزی است ک مربوط به سال‌های گذشته است و ارتباطی با زمان حاضر و برجام ندارد، ادامه داد: قطعا مسؤولان جمهوری اسلامی تلاش می کنند که از طریق سیاست‌های درست دیپلماسی مفاد مربوط به این قانون هم به مسیر برجام برسانند. وی افزود: همچنین اگر داماتو چیزی مربوط به نقض برجام هم بود، آن چه مهم این است که ایالات متحده آمریکا دیگر نمی تواند به تنهایی برجام را نقض کند. این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است که بسیاری از اهداف جمهوری اسلامی ایران در برجام محقق شده است، به گونه ای که ایران از انزوا، سایه ایران هران هراسی در دنیا، فشارهای اقتصادی و اجماع بین المللی علیه خود خارج شده است و مسیر ارتباط موثر کشورمان با دنیا نیز موثر شده است.

  به گفته وی مهم این است که طرف مقابل دولت روحانی به خوبی می داند، برجام و ثمره‌های مطلوب ناشی از آن یکی از آیتم‌های مطلوب برای انتخابات سال آتی و به نفع روحانی خواهد بود. در چنین شرایطی آن چه مهم است این است که برجام باید به خوبی برای افکارعمومی تشریح شود که در چنین فضایی صداهای مخالف دولت روحانی گوشی برای شنیده شدن نخواهد داشت.

  به گفته درایتی بعد از تبلیغات منفی و زودگذر مخالفان روحانی علیه دستاوردهای این دولت، افکار عمومی به خوبی متوجه اصل قضایا خواهد شد که یک طیف سیاسی خاص برای دستیابی به منافع خود در حال سوء استفاده از احساسات و مصالح ملت بوده است. این فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است برجام غیر قابل بازگشت است و همان طور که این دستاورد در سال‌های گذشته هرچه تلاش شد به نتیجه نرسید، امروز هم به رغم تلاش مخالفان دولت از سوی هیچ کدام از کشورهای عضو قابل بازگشت نخواهد بود. به گفته وی، شرایط جدید در خاورمیانه ایجاب می کند که ایران و اروپا که از سیصد سال پیش با یکدیگر در فراز و نشیبی از تعامل به سر می برند در موضوعات بحران آمیز و مورد اختلاف همکاری کنند که زمینه ساز چنین همکاری را برجام ایجاد کرده است.

  *منبع: روزنامه نوآوران ۱۳۹۵.۹.۲۴
  **گروه اطلاع رسانی**۹۱۲۸** ۲۰۰۲**انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.