• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » حاشیه نشینی در اردبیل و تلاش دولت برای ساماندهی آن
  کد خبر : 1951247

  حاشیه نشینی در اردبیل و تلاش دولت برای ساماندهی آن

  حاشیه نشینی در اردبیل و تلاش دولت برای ساماندهی آنReviewed by on Dec 14Rating: به گزاش ایرنا ،حاشیه نشینی یا شکل گیری سکونتگاه های غیر رسمی پدیده ای است که به عنوان یک معضل مورد توجه صاحب نظران دارد.بر اساس آمارها تا ۳۰ درصد جمعیت کلان شهرها در سکونتگاه های غیر رسمی و یا همان…

  حاشیه نشینی در اردبیل و تلاش دولت برای ساماندهی آنReviewed by on Dec 14Rating:

  به گزاش ایرنا ،حاشیه نشینی یا شکل گیری سکونتگاه های غیر رسمی پدیده ای است که به عنوان یک معضل مورد توجه صاحب نظران دارد.
  بر اساس آمارها تا ۳۰ درصد جمعیت کلان شهرها در سکونتگاه های غیر رسمی و یا همان حاشیه شهرهای بزرگ سکنی گزیده اند و این مناطق به یکی از عوامل بروز ناهنجای های اجتماعی تبدیل شده اند.
  نگاهی گذرا به محله های حاشیه ای به اندازه کافی گویای عمق مشکلات است: پساب های روان در معابر عمومی، نبود امکانات زیرساختی، استفاده غیرقانونی از خدماتی مانند برق، ساختمان های غیر استاندارد، اعتیاد و نبود امنیت به خصوص برای زنان تنها بخش کوچکی از فهرست بلند بالای مشکلاتی است که ساکنان این مناطق لاجرم با آنها خو گرفته اند.
  به اعتقاد رباب اصلانی یک کارشناس امور اجتماعی، تعارض و تناقض خرده فرهنگ ها در سکونتگاه های غیر رسمی فاقد هویت شهری و یا همان حاشیه نشین ها باعث بروز مسایل و مشکلات بسیاری در جوامع شهری می شود.
  یک جامعه شناس با اشاره به ویژگی های سکونت های غیر رسمی گفت : ترکیب نامتجانس، نبود تعامل بین فرهنگ شهری وحاشیه نشینی ،دسترسی پایین به امکانات شهری،آموزشی وهنری از جمله ویژگی های سکونت گاههای غیر رسمی است که در طول سالیان گذشته خارج از ضوابط ومقررات شهری پدید امده اند.
  شفیعی یک کارشناس ارشد جامعه شناسی نیز معتقد است که حاشیه نشین ها در زمینه سلامت و بهداشت با مشکلاتی روبرو هستند و گرچه مراکز بهداشت آنها را تحت پوشش قرار می دهد اما در نهایت این خدمات کفایت نمی کند و از سوی دیگر نیز بهداشت حرفه ای محیط در سکونتگاه های غیر رسمی رعایت نمی شود.
  به گفته وی، آسیب های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد و دیگر مسایل در سکونتگاههای غیر رسمی در حال افزایش است ، ضمن اینکه خشونت های اجتماعی نیز در این مناطق جز مشکلات اساسی است.
  ربابه اصلانی کارشناس ارشد علوم اجتماعی، سکونتگاه های غیر رسمی را چنین تعریف کرد: محله هایی محدود که خارج از ضوابط شهری درون یا بیرون محدوده شهرها ساخته می شود، معمولا از نظر خدمات شهری و زیرساخت ها در محرومیت قرار داشته و در مالکیت حقوقی نیز با مشکل روبرو هستند چرا که ساخت و سازها در این نقاط بدون پروانه های لازم صورت می گیرد.
  وی افزود: افرادی که در این محله ها مستقر می شوند در واقع تنها به شهرنشین تبدیل شده و برخلاف دیگر شهروندان از بخش قابل توجهی از خدمات بی بهره بوده و در معرض انواع تهدیدهای اجتماعی و فرهنگی قرار دارند.
  بر اساس اعلام مسئولان ، ۱۸۰تا ۲۲۰ هزار نفر از جمعیت ۱.۲ میلیون نفری استان اردبیل حاشیه نشین هستند که از این تعداد تاکنون ۱۵ هزار و ۲۹۵ نفر در ۲۴ محله اردبیل، ۱۹ هزار و ۸۵ نفر در ۱۳ محله مشگین شهر، ۳۰ هزار و ۸۴۶ نفر در هفت محله پارس آباد مغان، ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در ۲ محله خلخال و ۹ هزار و ۳۲۱ نفر در سه محله شهرستان گرمی به عنوان اهالی سکونتگاه های غیر رسمی شناسایی شدند.
  مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: واقعیتی به عنوان سکونتگاه های غیر رسمی را می پذیریم که افراد در آن برای خود ساخت و ساز کرده و ساکن هستند در حالی که حذف یا جابجایی آنها امکان پذیر نیست، از این رو تلاش ها بر این است که حاشیه نشینان از شهرنشین به شهروند تبدیل شوند.
  شفیع شفیعی بیان کرد: حاشیه نشینی در این استان به یک معضل تبدیل شده و نیاز به ساماندهی وبرنامه ریزی دارد و دولت در این زمینه اقدام های اساسی خود را شروع کرده است .

  ** سرای محله طرحی برای بازپروی فرهنگی و اجتماعی حاشیه نشین ها
  مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با تایکد بر توجه دولت به رفع ریشه ای حاشیه نشینی و بازپروری فرهنگی و اجتماعی این مناطق گفت : وزارت کشور ساماندهی این مناطق را با ایجاد سرای محله در دستور قرار داده تا از این طریق بتوان پاره ای از مشکلات موجود در حاشیه کلان شهرها را برطرف کرد .
  وی از تاسیس ۱۰ سرای محله در استان اردبیل خبرداد وگفت: این سرای محله ها با هدف تمرکز فعالیت های اجتماعی ،فرهنگی وهنری در ۱۰ محله با رویکرد توانمند سازی حاشیه نشین ها با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال تاسیس خواهد شد .
  وی ساماندهی سکونت گاههای غیر رسمی را ضروری خواند وگفت: آموزش وتوانمند سازی مناطق حاشیه نشین با الگوی توسعه محلی وبا هدف افزایش دانش ومهارت در ساماندهی این سکونت گاه ها مد نظر قرار گرفته و تلاش می شود با ساماندهی آنها پاره ای از آسیب های اجتماعی در محلات مرتفع و زندگی در حاشیه ها بتدریج سر و سامان یابد.
  شفیعی تعدد حاشیه نشینی در چهار شهر استان اردبیل را یادآور شد وافزود: شهرهای اردبیل ،پارس آباد ،مشگین شهر وخلخال جزو شهر هایی هستند که بیشترین آمار حاشیه نشینی را دارند و در این شهرها محله های هدف شناسایی شده است .
  به گفته وی ، در اردبیل پنج محله، در مشگین شهر ۱۳ محله، درخلخال ۲ محله ودر پارس آباد هم سه محله هدف به منظور ساماندهی سکونت گاههای غیر رسمی شناسایی شده اند.
  او از تشکیل ستاد کارگروه ارتقاء فرهنگی ،اجتماعی وسلامت خبر داد وگفت: این ستاد زیر مجموعه ستاد بازآفرینی بوده و با هدف ساماندهی حاشیه نشین ها ورفع مشکلات آنان تشکیل شده اما بدلیل محدودیت اعتبار پیشرفت کار چندان رضایت بخش نیست .
  گزارش: یعقوب شاددل** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
  ۷۱۱۰/۶۰۱۶

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.