• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » وحدت بر پایه‌های سعه صدر و استدلال مستحکم می‌شود
  کد خبر : 1951213

  وحدت بر پایه‌های سعه صدر و استدلال مستحکم می‌شود

  وحدت بر پایه‌های سعه صدر و استدلال مستحکم می‌شودReviewed by on Dec 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی، کمتر کسی است که ضرورت وحدت را در یک جامعه، به ویژه جامعه دینی درک نکرده باشد، وحدت است که قدرت جامعه را افزایش داده و آنان را در برابر…

  وحدت بر پایه‌های سعه صدر و استدلال مستحکم می‌شودReviewed by on Dec 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی، کمتر کسی است که ضرورت وحدت را در یک جامعه، به ویژه جامعه دینی درک نکرده باشد، وحدت است که قدرت جامعه را افزایش داده و آنان را در برابر دشمن مشترک قوی می‌کند.

  اما با تمام این وجود، مذاهب موجود در جامعه اختلاف‌نظرهای متعددی با یکدیگر دارند، علمای شیعه و سنی ممکن است تفاسیر متفاوتی از یک آیه قرآن داشته باشند و یا حدیثی در منابع یکی از فِرق اسلامی بیان شده و در مذهب دیگر نباشد.

  ایکنای خراسان جنوبی در میزگردی این نکته را بررسی کرد، که برخورد درست و منطقی با این اختلاف‌نظرها چیست و چگونه باید با این تفاوت‌ها برخورد کرد که خللی به مقوله وحدت و همبستگی در جامعه اسلامی وارد نشود.

  مولوی خلیل‌الله مرتضایی، معاون حوزه علمیه اهل سنت بیرجند در این میزگرد، گفت: الحمد الله در خراسان‌جنوبی وحدت و همبستگی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است و ارتباط اقتصادی و خانوادگی بین آنها وجود دارد.

  معاون حوزه علمیه اهل سنت بیرجند اظهار کرد: اما در یک خانواده نیز هر کدام از اعضای خانواده نظری مخصوص به خود دارد، و از این منظر می‌گوییم وحدت به این معنا نیست که در نهایت یک نظر و یا یک مذهب را بپذیرم، بلکه مقصود چنگ زدن بر مشترکات است.

  باید بپذیریم که همه مثل ما نمی‌اندیشند

  مرتضایی بیان کرد: در مورد مسائل اختلافی نیز بهتر است قدرت تحمل مخالف را بالا ببریم و بپذیریم که در یک شهر، مثلا در خراسان جنوبی یا بیرجند افراد دیدگاه‌های مذهبی، سیاسی و اجتماعی مختلف و متفاوت وجود دارد و همه نباید مانند من فکر کنند.

  وی ادامه داد: این سعه صدر و قدرت تحمل مخالف را گاه غیر مسلمانان بیش از ما مراعات می‌کنند، دوستی بیان می‌کرد که در یکی از کشورهای غیر مسلمان در اتاقی سه کارمند وجود داشت که هر کدامشان یک دین داشتند ولی در کنار هم مسالمت‌آمیز کار می‌کردند.

  معاون حوزه علمیه اهل سنت بیرجند گفت: نکته دیگری که تأمل در آن وحدت را با وجود اختلافات بیشتر می‌کند، این است که بدانیم در داخل هر مذهب نیز اختلاف نظر وجود دارد و این تفاوت نظرها فقط مختص دو مذهب متفاوت نیست.

  مرتضایی اظهار کرد: به عنوان مثال در مذهب شیعه ممکن است درباره یک موضوع علامه نظر متفاوتی با شیخ مفید و یا عالم دیگر داشته باشد و در میان اهل سنت نیز امام ابوحنیفه نظری متفاوت با استادش داشته باشد.

  دعوت به دین و مذهب بر مبنای« وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ» باشد

  وی ادامه داد: آنچه مهم است، این نکته می‌باشد که این اختلاف‌نظرها به نزاع و مجادله‌ای که موجب کینه و عداوت، هتک حرمت آبرو و خون می‌شود، کشیده نشود و اگر قرار بر دعوت به مذهب خویش است برپایه استدلال و بر مبنای آیه « ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَالْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت کن و با آنان به شیوه‏ اى که نیکوتر است مجادله نماى ۱۲۵ سوره نحل» باشد.

  معاون حوزه علمیه اهل سنت بیرجند افزود: موضوع وحدت به قدری حائز اهمیت است که در قرآن کریم بیان شده که وقتی حضرت موسی(ع) از کوه طور برگشتند و دیدند قوم بنی اسرائیل گوساله‌پرست شدند، برادرشان را مورد مواخذه قرار دادند که چرا مانع این کار نشده و برادر ایشان پاسخ داد ترسیدم بگویی که بین بنی‌اسرائیل اختلاف افکندی.

  همچنین در این میزگرد حجت‌الاسلام محسن مشرفی، مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی گفت:هدف همه مذاهب درون جامعه اسلامی کمال، سعادت، رشد و تقرب الی الله است و اصول مشترک و دشمنان مشخصی دارند.

  وی اظهار کرد: اما سؤال این جا است که با وجود برخی اختلاف‌نظر و عقیده بین مذاهب مختلف در جامعه اسلامی چگونه می‌توان به این هدف مشترک رسید؟ که در این زمینه نکاتی را باید در نظر گرفته و در آن تأمل کنیم.

  مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی بیان کرد: یک سؤال مطرح می‌کنیم و آن اینکه در یک خانواده که به طور مثال همه شیعه هستند، آیا زمان انتخابات در عرصه سیاسی همه یک جور می اندیشند و یک منش سیاسی دارند؟

  باید با برهان دیگران را نسبت به نظرمان متقاعد کنیم

  مشرفی ادامه داد: طبیعی است که همه یک گونه نمی‌اندیشند و سعی می‌کنند با برهان و استدلال دیگران را نسبت به نظر و رای خود متقاعد کند و دیگران نیز علت پذیرش این روش و منش را از افراد می‌پرسند،که در زمینه اختلافات بین مذاهب نیز همینگونه است .

  وی اظهار کرد: هیچ کس جنگ و جدال و تخریب را نمی‌پسندد بلکه منطقی باید مسائل را بررسی کرد و قرآن نیز در این زمینه توصیه می‌کند که« ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت کن» و روش نیکو و پسندیده نیز همین روش قرآنی است.

  مدیر حوزه های علمیه خراسان جنوبی گفت: باید به جای تکفیر و تخریب به سمت آیات ۱۲۵ سوره نحل و آیه« قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ بگو اگر راست مى‌گویید برهان خویش را بیاورید ۶۴ نمل» برویم که مطلوب‌تر است.

  جوانان در معرض آسیب را دریابیم

  مشرفی اظهار کرد: نگرانی امروز نسبت به جوانان در معرض آسیب و خطر دشمن است، چرا که هیچگاه تمایل نداشته‌ایم که جوانان‌مان جذب گروه‌های تکفیری و افراطی شوند و از این جهت باید این جوانان را دریابیم .

  وی یادآور شد: باید با رفتارهای کریمانه و محبت‌آمیز و مسلح شدن به استدلال و منطق و برهان نگذاریم جوانان‌مان در دام دشمن قرار گیرند و شایسته است موضوعات را برای آنان تبیین کنیم.

  گزارش از حکیمه بهمن زاده

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.