• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ناگفته‌های «هلباوی» درباره«اخوان المسلمین» و پیش‌‌بینی آینده مصر
  کد خبر : 1950945

  ناگفته‌های «هلباوی» درباره«اخوان المسلمین» و پیش‌‌بینی آینده مصر

  ناگفته‌های «هلباوی» درباره«اخوان المسلمین» و پیش‌‌بینی آینده مصرReviewed by on Dec 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در مصر، «کمال بلهاوی» سخنگوی سابق شاخه اخوان المسلمین در غرب و رئیس و بنیانگذار انجمن اسلامی در بریتانیا، در تاریخ ۳۱ مارس سال ۲۰۱۲ از  گروه اخوان المسلمین استعفا کرد. وی در…

  ناگفته‌های «هلباوی» درباره«اخوان المسلمین» و پیش‌‌بینی آینده مصرReviewed by on Dec 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در مصر، «کمال بلهاوی» سخنگوی سابق شاخه اخوان المسلمین در غرب و رئیس و بنیانگذار انجمن اسلامی در بریتانیا، در تاریخ ۳۱ مارس سال ۲۰۱۲ از  گروه اخوان المسلمین استعفا کرد. وی در گفتگوی خود با خبرگزاری تسنیم به این مسأله اعتراف کرد که این گروه از رسالت اصلی خود منحرف شده و رفتارهایی که هم اکنون از افراد منتسب به این گروه دیده می‌شود، با تفکر و روش اصلی اخوان المسلمین فاصله زیادی دارد. او گفت متأسفانه اخوان المسلمین از صحنه غائب هستند و  رهبران فعلی این گروه از مسائل گذشته هیچ درس عبرتی نگرفته اند.

  مهمترین جملات هلباوی در مصاحبه با تسنیم :

  –  باید با گروه‌های تندرو و نیز رفتارهای خشونت‌آمیزی که امنیت مصر را تهدید می‌کنند، برخورد کرد.
  –  اخوان المسلمین از صحنه غایب هستند و درک درستی از واقعیت ندارند.
  _  اخوان المسلمین از رسالت خود منحرف شدند و از شیوه سیاسی و تبلیغی خود عدول کردند.
  _ رهبران فعلی اخوان المسلمین از سرگذشت خود عبرت نگرفتند.
  _  اخوان المسلمین دیر  وارد جریان انقلاب و  زود هم از جریان خارج شدند
  _  اوباما قول داده بود که یک کمک ۸ میلیاردی به اخوان داشته باشد.

  تسنیم : برخی می‌گویند که فضای سیاسی کشور هر روز  بیشتر از دیروز به سمت نا آرامی پیش می‌رود. مثلا اخوان المسلمین می‌گویند در صورتی‌که رهبر کودتاچیان نظامی، حکومت را در اختیار بگیرند، کشور را به نابودی می‌کشانند. شما در این باره چه نظری دارید؟

  کمال الهلباوی : متأسفانه اخوان المسلمین از صحنه و واقعیت دور هستند و از رسالت چندین ساله خود فاصله گرفته اند و همچون سایر احزاب سیاسی و با ائتلاف با دیگر گروه‌ها در خیابان‌های مصر و در  اعتصاب‌ها و تظاهرات‌ها و نیز در جریان تحصن در میدان رابعه به رفتارهای خشونت آمیز دست زدند و همین خشونت‌ها بود که به اعتبار سیاسی و به جایگاه تبلغی آنان ضربه زد. ملت مصر اخوان المسلمین را ناجی خود می‌دانستند انتظار داشتند که آنان را از گرفتاری‌ها و مشکلاتی که دارند، نجات دهند. اما اخوان که مدت یک سال قدرت را در اختیار داشتند، عملکرد نادرست‌شان بیش از عملکرد صحیح‌شان بود. و همین تهدید آنها به اعمال زور و خشونت، نشان دهنده این است که آنها از روش فعالیت سیاسی و تبلیغی خود فاصله گرفته اند. 

  تسنیم: در باره تامین مسائل مالی گروه اخوان المسلمین، برخی می‌گویند که این گروه از آمریکا و اسرائیل تأمین مالی می‌شود و در راستای تأمین امنیت اسرائیل فعالیت می‌کند. در این مورد، نظر شما چیست؟

  الهلباوی : اگر نتوانیم مطلبی را با سند و مدرک اثبات کنیم، نمی‌توانیم اتهامی را به کسی وارد کنیم. اما این را می‌دانم که در زمان ریاست جمهوری محمد مرسی، اوباما وعده داده بود که ۸ میلیارد دلار به آنها کمک کند و این را باید از منابعی که اطلاعات موثق در این باره دارند، جستجو کرد مثل بانک‌هایی که نقل و انتقالات پول از طریق آن صورت می‌گیرد و یا منابعی که هرگونه تغییر اموال دولتی را رصد می‌کنند. 

  تسنیم :  پیش از این شما گفته بودید که گروه اخوان المسلمین از  تفکر تبلیغی خود فاصله گرفته‌اند. آیا این تفکر تبلیغی اخوان، یک تفکر اصلاحی است که برای اصلاح همه امور مملکت برنامه دارد؟

  الهلباوی : صد در صد، .. صد در صد، تفکر و شیوه تبلیغی اخوان، اصلاحی و قابل احترام است. اما اینها در عمل از  شیوه و تفکر تبلیغی اخوان المسلمین، به بیراهه رفتند.

  تسنیم:  برخی بر این عقیده اند که نظر جوانان اخوان المسلمین با نظر رهبران این گروه متفاوت است. در این باره برایمان بگویید.

  الهلباوی : همه، یک طیف نیستند. برخی از جوانان اخوان المسلمین هستند که حتی به شبکه فیس بوک دشنام می‌دهند و در تظاهرات‌ها به رفتارهای خشونت آمیز دست می‌زنند و برخی دیگر هستند که نه اهل خشونت هستند و نه اهل تعصب و سخت‌گیری. البته اکثر جوانان این گروه، افرادی هستند که اهل تندروی، خشونت و تعصب نیستند. هرچند هستند افرادی مثل احمد المغیر و عبد الرحمن عز که جزو اخوان المسلمین هستند، ولی اعتقادی به اسلام میانه‌رو ندارند.

   

  تسنیم : در طول ۶۰ سال گذشته، گروه اخوان المسلمین شرایط دوران جمال عبد الناصر  و بعد از آن، دوران سادات و بعد هم دوران مبارک را تجربه کرده اند. آیا این گروه از تجربه خود درس گرفتند یا خیر؟

  الهلباوی : رهبران پیشین اخوان، از گذشته خود درس گرفتند اما کسانی که به تازگی رهبری این گروه را بر عهده گرفته اند، نه درسی از گذشته گرفته و نه از درس گرفتن بقیه چیزی فهمیده اند.

  تسنیم : نظر به درگیری‌ها و پدیده تروریسم و تکفیر  که هم اکنون در مصر وجود دارد، به نظر شما سر انجام ما(مصری‌ها) چه خواهد شد ؟

  الهلباوی: نبرد ادامه دارد. ارگان‌های امنیتی کشور باید با پدیده تندروی و تروریسم مبارزه کنند. نیروهای امنیتی مانند ارتش و نیروهای مسلح در تأمین امنیت کشور نقش مهمی بر عهده دارند و سه یا چهار ارگان دیگر  هم در این مسأله نقش مهم و پر رنگی دارند. به عنوان نمونه دستگاه قضایی باید با اجرای عدالت به تأمین امنیت کمک کند. من در این مورد به مسأله «عرب شرکس» به عنوان نمونه اشاره می‌کنم و این مسأله‌ای است که تحقیق و بررسی آن نیاز به زمان طولانی ندارد، زیرا متهمانی که دستگیر شده اند مواد منفجره با خود داشتند و در  کشتن نیروهای پلیس و سربازان شرکت داشتند و دست به اعمال تروریستی زده اند و خودشان هم به این گونه اقدامات اعتراف کرده اند پس دور نمای این قضیه واضح و روشن است و با این وجود باید دستگاه قضایی متهمان را عادلانه محاکمه و عدالت را در موردشان اجرا کند. 

  اندیشمندان و فرهیختگان نیز می توانند در تأمین امنیت سهیم شوند و آن‌هم به این شکل که در روستاها و شهرهای خود با همکاری علمای الازهر  در راستای مبارزه با تفکر انحرافی تکفیری و تروریستی، به برگزاری نشست و همایش اقدام کنند. و در آینده دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف دست به دست هم دهند تا این پدیده شوم را مهار  کنیم.

  تسنیم : مسلمانان چگونه می‌توانند به امت واحده تبدیل و متحد شوند ؟

  الهلباوی: ما به اتحاد و یکپارچگی نخواهیم رسید و امت واحده نخواهیم شد مگر اینکه از رسول خدا (ص) پیروی کنیم و شخصیت آن حضرت (ص) را سرمشق خود قرار دهیم. خداوند درباره آن حضرت (ص) می فرماید: « ای پیامبر، ما تو را گواه این امت فرستادیم که به اذن خداوند آنان را بشارت و بیم دهی و به سوی خداوند دعوت کنی و چراغ نورانی برای آنان باشی».

  پس هرگاه یک انسان تلاش کند که چراغ نورانی برای مردم خود باشد، به برکت اسلام تمام جوانب زندگی را برای پیروان خود، روشن می‌کند. این است که ما باید برای حفظ وحدت و همدلی خود تلاش کنیم تا از خود را از دنباله‌روی غربی‌ها نجات داده و دیگر زیر بار غربی‌ها نرویم. زمانی‌که جامعه کشورهای عربی و سازمان همکاری اسلامی در انجام وظایف و اهداف خود موفق شوند، آنگاه ما می‌توانیم معنای امت واحده را درک کنیم و با کمک مردم مسلمان و اسلام پیشرفته و سنت رسول خدا (ص) و تفکر والای اسلامی که خواهان صلح و استقرار برای تمام جهان بشریت است، شاهد امت واحده اسلامی در سرتاسر جهان باشیم نه فقط در یک کشور. 

  تسنیم : اخوان المسلمین در مصر و در دیگرکشورهای عربی، تظاهرات خیابانی به راه انداختند که در مواردی، با خشونت‌هایی نیز همراه بود. به نظر شما آیا دست اخوان المسملین به خون آغشته است.؟

  الهلباوی : هر کسی که در اعمال و رفتارهای خشونت آمیز مشارکت داشته باشد، در مورد خون‌هایی که ریخته شده، مسئولیت دارد. چرا باید یک جوان با اخلاق و مبلغ رسالت دینی که در مدرسه اسلام میانه رو تربیت شده، در تظاهرات‌ها از آجر و مولوتوف استفاده کند و جان مردم را بگیرد و یا اینکه اجازه دهد افرادی به قصد انجام رفتارهای خشونت آمیز وارد تظاهرات کنندگان شوند؟ کسی که تظاهرات را به راه انداخته مسئولیت پیامدها و حوادث آن را نیز بر عهده دارد. برخی جوانان اخوان المسلمین این تهمت‌ها را از خود نفی می‌کنند و می‌گویند تقصیر ما چیست که عده ای اراذل و اوباش وارد جمعیت تظاهرات کنندگان شدند و  زدند و کشتند؟ جواب ما همیشه این بوده است که وقتی قادر نیستید یک راهپیمایی را کنترل کنید، و نمی‌توانید جلوی ورود افراد فاسد را بگیرید چرا دست به چنین راهپیمایی می زنید. چرا تظاهراتی را به راه می اندازید که افراد فاسدی در جمع تظاهر کنندگان وارد شده و هر زمان و هر گونه که خودشان بخواهند دست به رفتارهای خشونت آمیز بزنند؟

  در اوایل دهه پنجاه زمانی‌که که دانش آموز دبیرستانی بودم، خوب به یاد دارم که وقتی ما برای اعلام حمایت از اخوان المسلمین، راهپیمایی مسالمت آمیز به راه می‌ انداختیم، مواظب بودیم و اجازه نمی‌دادیم که افرادی از بیرون به داخل جمعیت نفوذ کرده و آرامش و مسالمت آمیز بودن تجمع ما را از بین ببرند. ما که تظاهرات به راه می‌انداختیم خود را مسئول می‌دانستیم که نظم و آرامش تجمع را نیز کنترل کنیم و تک تک کسانی که در یک راهپیمایی شرکت می‌کنند، در قبال حوادث آن مسئولیت دارند. بنابر این هرکسی که در  این راهپیمایی‌ها به هر نحوی در رفتارهای خشونت آمیز سهم داشته مجرم و گناهکار است چه اینکه کسی را کشته باشد و یا فقط به  یک سری رفتارهای خشونت آمیز  دست زده باشد.

  تسنیم :  برخی از کارشناسان مسائل سیاست می گویند: « با وجود اینکه اخوان المسلمین از ابتدای انقلاب ژانویه حضور نداشتند، اما توانستند انقلاب را از دست انقلابیون بربایند» نظرتان را در این باره بگویید؟

  الهلباوی : این سخن دور از انصاف است. نمی‌توان گفت که اخوان المسلمین در انقلاب حضور نداشتند. بلکه این گروه عملا در انقلاب ژانویه حضور داشتند. اما کمی دیر به انقلاب پیوستند و زود هم میدان را ترک کردند. شاید همین مسأله سبب شده است که برخی با بی‌انصافی بگویند که اخوان المسلمین در انقلاب مشارکت نداشتند.

  تسنیم : برخی می گویند وقتی اخوان المسلمین قدرت را در اختیار گرفتند، اصول خود را تغییر دادند و بر خلاف اصول این گروه رفتار کردند. نظر شما در این باره چیست؟

  الهلباوی : گروه اخوان المسلمین اصول خود  را تغییر ندادند بلکه از اصول اولیه خود فاصله گرفتند. رهبران اخوان المسلمین چه در ریاست جمهوری و چه در دفتر ارشاد و چه در حزب عدالت و توسعه هیچکدام توانایی این را ندارند که  اصول اولیه این گروه را تغییر دهند. زیرا اصول این گروه مکتوب و موجود و محفوظ است و کسی توان تغییر و تبدیل آن را ندارد، اما رفتار و عملکرد آنها با اصول اولیه اخوان، کاملا در تضاد بود.

  _  نظر شما درباره سیاست‌هایی که رئیس جمهور مصر در پیش گرفته، چیست ؟

  الهلباوی : مسلما رئیس جمهور السیسی حکومتی تشکیل داده است که برای اصلاح وضع فعلی و نابسامانی‌هایی که از گذشته به ارث مانده، تلاش می‌کند. و به نظر می‌رسد که در این راستا گام‌های مثبتی هم برداشته شده است. شخص رئیس جمهور گذشته درخشانی در زمینه خدمت به کشور دارد و درک ایشان از مسائلی که مصر را تهدید می‌کند، نشان از آگاهی و هوشیاری ایشان از اوضاع فعلی و احساس مسئولیت ایشان است. رئیس جمهور فرد خوش نامی است که از حمایت مردمی بالایی برخوردار است و نتایج انتخابات و شادمانی مردم از پیروزی السیسی در انتخابات گواه این امر است. و ان شاء الله در آینده نزدیک شاهد موفقیت ایشان در طرح‌ها و برنامه‌های اصلاحی‌شان باشیم.

  تسنیم : به نظر شما، رسانه ها در آینده نقش پر رنگ و تعیین کننده‌ای خواهند داشت؟

  الهلباوی : رسانه ها، همیشه تأثیر گذارند اما متأسفانه نقش آنها همواره در دو زمینه منفی بوده است چه از نظر افراط‌گرایی و سختگیری‌ بی‌رویه و چه از نظر   پایبند نبودن به قانون و این یک آسیب است که در آینده باید مورد توجه قرار گیرد.

  تسنیم : در پایان، اوضاع آینده سیاسی مصر و به طور کل، اوضاع مصر را را چگونه پیش بینی می کنید؟

  الهلباوی : پیش بینی من این است که ما به سمت امنیت و آرامش و رفاه پیش می‌رویم و کم کم صنعت گردشگری رونق گذشته خود را بازخواهد یافت و با جذب سرمایه گذاری‌های خارجی و داخلی، اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد و در نتیجه مشکلات مردم و مملکت مرتفع خواهد شد و امیدوارم که در آینده ان شاء الله در این زمینه‌ها موفق شویم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.