• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » خلق‌الساعه نمی‌توان در مورد حذف صفر پول کشور تصمیم گرفت
  کد خبر : 1950783

  عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق :

  خلق‌الساعه نمی‌توان در مورد حذف صفر پول کشور تصمیم گرفت

  عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با بیان اینکه ممکن است یک طرح بسیار کاربردی و اجرایی با یک الگو سازگار باشد و با یک الگوی دیگر سازگار نباشد؛ گفت: خلق‌الساعه نمی‌توان در مورد حذف صفر پول کشور تصمیم گرفت.  طرح اصلاح پول ملی ایران به طرح حذف صفر از واحد پولی ایران اشاره دارد…

  عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با بیان اینکه ممکن است یک طرح بسیار کاربردی و اجرایی با یک الگو سازگار باشد و با یک الگوی دیگر سازگار نباشد؛ گفت: خلق‌الساعه نمی‌توان در مورد حذف صفر پول کشور تصمیم گرفت.

  ۳۸

   طرح اصلاح پول ملی ایران به طرح حذف صفر از واحد پولی ایران اشاره دارد که نخستین بار سال ۱۳۷۲مطرح شد. در آن سال بانک مرکزی به بررسی حذف سه صفر از واحد پولی کشور پرداخت که البته به دلایل متعددی ناتمام باقی ماند. حذف سه صفر از واحد پولی کشور در سال ۸۶ پس از دستور رئیس جمهور، نیز در دستور کار جدی و بررسی های کارشناسی بانک مرکزی قرار گرفت.

  اکنون نیز بحث تبدیل واحد پولی کشور به تومان و حذف یک صفر از آن مطرح شده است که در این رابطه زاهدی وفا عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق «علیه اسلام » گفت:‌ مشکل کشور کلی‌تر از حذف یک صفر از واحد پولی‌اش است.

  وی افزود: اکنون یک مشکل کلی که در کشور محسوس است و به همین جهت ضرورت تشکیل الگوی ایرانی اسلامی مطرح شد، آن است که یک انسجام تئوریک در سطح برنامه ریزی کشور وجود ندارد. به تعبیر مقام معظم رهبری از اول انقلاب تا کنون یک حرکت زیگزاگی در سطح مدیریت کشور وجود داشته است.

  دانش آموخته دانشگاه اتاوا کانادا با اشاره به اینکه علت طرح حذف صفر از واحد پولی کشور، نداشتن یک الگوی واحد توسعه در سطح مدیریت اجرایی کشوراست؛ افزود: نبود یک برنامه‌ی تئوریک و عدم تفکر در رابطه‌ی با نیاز کشور که بر اساس آن برنامه‌های اقتصادی کشور پیاده شود، ممکن است باعث شود که خلق‌الساعه به ذهنمان برسد حذف سه صفر یا چهار صفر برای اقتصاد کشور ضروری است.

  وی با بیان اینکه اکنون مشکلات ناشی از عدم وجود مدل برنامه‌ریزی استراتژیک است و هنوز نیز هم این مدل و نظریه در کشور شکل نگرفته است و تبدیل به سند نشده است، گفت: ‌اگر این نظریه تبدیل به سند شد، در سطوح پائین‌تر نیز باید به چنین پرسشهایی پاسخ بدهد که آیا حذف صفر پول به اقتصاد کشور کمک می‌کند یا خیر و آن از بالاترین سطح نظری تا پائین ترین سطح کاربردی را در برمی‌گیرد

  زاهدی وفا بروز و ظهور الگوی مناسب را لازمه توسعه دانست و در تأیید آن افزود:‌ممکن است یک طرح بسیار کاربردی و اجرایی با یک الگو سازگار باشد و با یک الگوی دیگر سازگار نباشد.

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.