• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » هفته وحدت و ضرورت توجه به ائتلاف و اتحاد در جامعه
  کد خبر : 1950727

  هفته وحدت و ضرورت توجه به ائتلاف و اتحاد در جامعه

  هفته وحدت و ضرورت توجه به ائتلاف و اتحاد در جامعهReviewed by on Dec 13Rating: مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و…

  هفته وحدت و ضرورت توجه به ائتلاف و اتحاد در جامعهReviewed by on Dec 13Rating:

  مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

  گروه اطلاع رسانی ایرنا در گزارش پیش رو تلاش کرده است با رصد روزنامه های صبح سه شنبه ایران، مهمترین محورهای اجتماعی- فرهنگی روزنامه ها را بازتاب دهد.

  ** هفته وحدت و لزوم پردازش ائتلاف و اتحاد
  وحدت میان مذهب های مختلف از عامل های اساسی به شمار می رود که علاوه بر حاکم کردن آرامش و یک دلی در میان مردمان یک ملت، آن جامعه را به طرف یکرنگی و توسعه هدایت خواهد کرد. ضرورت پرداختن به این امر مهم که علاوه بر هفته وحدت در تمام روزهای سال ضروری به نظر می رسد، موجب شد روزنامه های مختلف کشور یادداشت ها و مطالبی را به این مناسبت منتشر کنند.

  روزنامه ابتکار در یادداشتی با عنوان «هفته وحدت و لزوم پایبندی به آن» آورد: منظور از وحدت شیعه و سنی کنار گذاشتن مسائل اختلافی و تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آنها در تعامل با یکدیگر و در مسائل مربوط به جهان اسلام و صحنه بین المللی است. به گونه ای که مسلمانان فارغ از اختلافات و با پرهیز از تفرقه در مسائل جهان اسلام همسو و هم جهت حرکت کنند.

  در این مطلب که به قلم محمد حقی منتشر شده است، می خوانیم: به تعبیر دیگر اختلافات مانع از اخوت اسلامی و وحدت صفوف مسلمین در برابر دشمنان نیست از این رو معنای اتحاد شیعه و سنی دست برداشتن و کوتاه آمدن از اصول و اعتقادات خویش نیست بلکه در عین وجود اختلافات زمینه تعامل و جهت گیری یکسان در مسائل کلی و بین المللی در میان آنها وجود دارد به همین جهت مطابق قانون اساسی «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پیگیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقق بخشد».

  روزنامه اعتماد در ستون نگاه روز مطلبی را با عنوان «هفته وحدت تشریفات نیست، ضرورت بقای اسلام است» نوشته محمدعلی ابطحی فعال سیاسی منتشر کرد و آورد: هفته وحدت را یک فرصت تشریفاتی نباید دانست. جدی‌ترین مناسبت دینی و اسلامی است و ضروری‌ترین اتفاق. وحدت به معنای یکی شدن و دست از اعتقادات برداشتن نیست. نه قرار است سنی، شیعه شود و نه شیعه، سنی. قرار است که زندگی کنیم.

  قرار است یکدیگر را نکشیم. قرار است مهربانی را در جامعه اسلامی تقسیم کنیم. قرار است پرچم اسلام را بالا نگه داریم. قرار است به دنیا بگوییم نام مسلمان ترس ندارد. نه شیعه آن و نه سنی آن. هفته وحدت یعنی تعطیل کردن دکان کاسب‌هایی که به نام شیعه یا سنی، دنیا را جهنم و نام پیامبر رحمت را مخدوش می‌کنند. اما حیف که امکانات دنیایی که فهمیده اختلافات مذهبی بیشترین سود را برای آنان دارد، اجازه نمی‌دهند.

  روزنامه ایران نیز یادداشتی را با عنوان «گفت‌و‌گو با اقلیت‌ها و منافع ملی ما» به قلم عبدالکریم حسین‌زاده نماینده اهل سنت مجلس، انتشار داد و آورد: در اینکه آتش منازعات خاورمیانه حاصل دخالت‌های فرا منطقه ای است نمی توان شک کرد اما در این هم شکی نیست که هیزم این آتش تماما از محل شکاف‌های فرهنگی، اجتماعی، دینی، قومی و نژادی خود ملل مختلف این ناحیه تهیه شده است. وضعیت کشورهای پیرامون ما و گرفتاری آنها در منازعات درونی که دامنه آن بواسطه سیاست‌های تکراری به دروازه اروپا هم رسیده است، باید به مثابه زنگ خطری جدی برای امنیت ملی ایران تلقی گردد. در تحلیل این وضعیت باید گفت تنوع قومی، فرهنگی و مذهبی همانقدر که می‌تواند زمینه‌های رشد و تعالی یک ملت را فراهم کند، به همان میزان نیز می‌تواند برای یک جامعه مخاطره‌ساز باشد.

  در این پیوند می خوانیم: در واقع نوع نگاه ما به این تنوع قومی، فرهنگی و مذهبی است که تعیین می‌کند چنین ظرفیتی در مسیر توسعه و تعمیق همزیستی مسالمت‌آمیز هدایت شود یا به مزر تنش‌ها و منازعات داخلی منحرف گردد. با این مقدمه باید اذعان داشت که اقداماتی نظیر دیدار رئیس جمهوری با نمایندگان و نخبگان اهل سنت، اقدامی سازنده و رو به جلو است.

  **حل آسیب های اجتماعی گامی به طرف توسعه
  مساله آسیب های اجتماعی که از گسترده زیادی برخوردار است در تمام جوامع بشری وجود دارد، عامل هایی هنجارشکن که اگر مورد توجه قرار نگیرند هر کدام از آنها ممکن است به معضلی برای جامعه تبدیل شوند. روزنامه های صبح امروز نیز این امر را مورد توجه قرار داده و به برخی از این معضلات پرداخته اند.

  روزنامه اعتماد در سرمقاله ای با عنوان «فراتر از بی اثری» نوشت: ظاهرا پنج موضوع اعتیاد و موادمخدر، حاشیه‌نشینی، طلاق، مفاسد اخلاقی و مناطق بحران‌خیز به عنوان موضوعات اجتماعی با اولویت بالا تعیین شده‌اند و باید برای آنها چاره‌ای اندیشید. در جای دیگری نیز از قول مقام معظم رهبری نقل کرده‌اند که به اندازه ۲۰ سال نسبت به مسائل و آسیب‌های اجتماعی با تاخیر مواجه هستیم. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مهم‌تر از پنج اولویت مذکور شناسایی علت بی‌توجهی ۲۰ ساله کشور به مسائل اجتماعی و حتی سایر مسائل احتمالی است. زیرا تا این بیماری وجود دارد و درمان نشده است، باز هم دچار تاخیر در فهم مشکلات خواهیم شد. آن چیزی که ما را ۲۰ سال در غفلت و خواب یا بیهوشی نسبت به مسائل اجتماعی قرار داده است، چیست؟

  در این مطلب که به وسیله شورای نویسندگان این روزنامه به نگارش درآمده است، می خوانیم: اگر بخواهیم دقیق پاسخ دهیم، شاید ترکیب مجموعه‌ای از علل موجب این وضع شده است، ولی مهم‌ترین علت آن ناکارآمدی رسانه ملی است. همان که آقای وزیر کشور آن را بی‌اثر خطاب کرده‌اند. در حقیقت یکی از وظایف مهم هر رسانه فراگیری، ایجاد حساسیت اجتماعی نسبت به مشکلات و آسیب‌هاست. اگر دیدید که یک جامعه نسبت به مشکلات پیرامون خود بی‌تفاوت است و هیچ اقدامی برای حل آنها نمی‌کند، در این صورت شک نکنید که یکی از مهم‌ترین علل آن، خمودگی رسانه‌های مهم آن جامعه است. رسانه‌ای که تبدیل به بوق شود و افراد محدود و فاقد توان کارشناسی رسانه‌ای سیاستگذار آن باشند هیچگاه نمی‌توانند چنین حساسیتی را در جامعه ایجاد کند.

  روزنامه ایران در مطلبی در ستون نگاه با عنوان «باز تعریف مفهوم پیشگیری از وقوع جرم» آورد: لغو سخنرانی یا گردهمایی با پیش‌بینی پیامدهای هنجارشکنانه به استناد قانون «پیشگیری از وقوع جرم»، ضرورت بازتعریف و تفسیر این مفهوم حقوقی را الزام آور می‌سازد. اگر بخواهیم تعریفی روان و ساده از این مفهوم ارائه دهیم، می توان گفت پیشگیری از وقوع جرم مجموعه اقداماتی بجز اقدامات کیفری است که هدف نهایی آن محدود کردن دامنه ارتکاب جرم، غیر ممکن کردن، مشکل کردن یا کم کردن احتمال وقوع جرم است به‌عبارتی پیشگیری از وقوع جرم یعنی مجموعه راهکارهای ساختاری که فرصت و ذهنیت مجرمانه را تعدیل یا حذف می‌کند و از وقوع جرم پیشگیری می‌کند.

  در ادامه این یادداشت که به قلم مصطفی آب روشن جامعه شناس و عضو انجمن جرم شناسی ایران منتشر شده است، می خوانیم: لذا با تأکید بر ماده ۱ لایحه پیشگیری از وقوع جرم، این مفهوم به‌معنای پیش‌بینی، شناسایی و ارزیابی خطر وقوع جرم و اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای از میان بردن عوامل وقوع جرم است. در واقع در این تعریف، حذف کنشگری مجرمان یا تعدیل رفتار برهم‌زنندگان نظم اجتماعی مطمح نظر است نه لغو گردهمایی‌ها و سخنرانی‌های قانونی، زیرا با این تفسیر وارونه ما شاهد نقض آشکار حقوق اساسی افراد خواهیم بود، زیرا با لغو گردهمایی کنشگران اجتماعی- سیاسی یا مذهبی نه تنها ذهنیت ناهنجارانه در مجرمان بالقوه از بین نخواهد رفت بلکه حقوق شهروندی سخنران و مدعوین به شکل غیر قانونی نقض خواهد شد که این روند در قضاوت اولیه به‌معنای ناتوانی درحفظ امنیت و انتظام یک سخنرانی یا گردهمایی ساده است.

  روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان «۱۳۵هزار دختر خودسرپرست در کشور» نوشت: خانواده یکی از حوزه‌هایی است که بیشترین فشار روانی را به افراد تحمیل می‌کند. مرگ، طلاق، نبود سازش و وفاداری میان زوجین از جمله عواملی است که در افزایش فشار روحی و روانی بر افراد موثر است.

  این روزنامه همچنین به نقل از انوشیروان محسنی‌بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور آورد که در حال حاضر دو میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار داریم که ۱.۷۱ درصد از آنها به دلیل فوت همسر، ۷.۱۳ درصد به علت زندانی شدن شوهر یا ترک خانواده از سوی او و ۲۵۰ هزار نفر به علت جدایی به زن سرپرست خانوار تبدیل شده‌اند. ۱۳۵هزار دختر نیز خودسرپرست هستند. اولویت ما اجرای برنامه‌های پیشگیرانه است که در این جهت ترویج مشاوره ازدواج و خانواده، برگزاری آموزش‌های دوران عقد وآموزش‌های جنسی همسران را مدنظر قرار داده‌ایم. ارتقای مهارت اجتماعی دانش‌آموزان نیز با وزارت آموزش و پرورش در حال انجام است.

  **آلودگی زیست محیطی و سوال های بی پاسخ جامعه
  مشکل های زیست محیطی بخش زیادی از انرژی جامعه و بسیاری از افراد آن را به خود جلب می کند و گاهی راه هایی برای کاهش یا حل آنها پیشنهاد می شود. بررسی های روزنامه ها نشان می دهد که ارایه راه حل تئوری کافی نیست و باید در عمل منتظر ماند که مشکل های زیست محیطی مرتفع شود.

  روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «ماهی‌ها در جیوه می‌میرند» نوشت: سختگیری‌های زیست محیطی تا حدی بالاست که پتروشیمی بندر امام مجبور می‌شود یکی از واحدهای آلاینده خود را از مدار خارج کند اما موضوع فقط این نیست؛ بسامان شدن صنعت پتروشیمی بویژه پس از برجام، افزایش تخلیه و بارگیری کشتی‌های بزرگ در بنادر جنوب را هم به دنبال داشته است و افزایش تخلیه و بارگیری نیز اگرچه نه به اندازه یک شرکت پتروشیمی اما درصد قابل ملاحظه‌ای ایجاد آلودگی می‌کند. سلیم نساری که ۱۲ سال است به صورت حرفه‌ای در خور اسماعیل ماهیگیری می‌کند از نزدیک شاهد تخلیه پساب هنگام بارگیری کشتی و مرگ ماهی‌ها بوده است: «تابستان، نزدیک بندر صادراتی نمی‌دانم چه موادی توی آب رها کردند که آب سیاه شد. ماهی‌ها گیج می‌شدند و روی آب می‌آمدند. شیمیایی شده بودند. چنان بویی بلند شد که تورها را جمع کردیم و در رفتیم.»

  در ادامه این گزارش آمده است: چندی پیش احمد لاهیجان‌زاده، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد سالانه ۶ میلیون تن پساب صنعتی و ۵۶۸ تن پسماند ویژه در این استان تولید می‌شود که از این میزان، سهم صنایع پتروشیمی و نفتی ۷۰ درصد است. به گفته وی استان خوزستان رتبه اول کشور را در تولید پساب‌های صنعتی دارد: « متأسفانه در حال حاضر خوریات ماهشهر آلوده‌ترین منطقه جهان به جیوه است و همه نمونه برداری‌های ما از ماهی‌ها و آبزیان این مسأله را تأیید می‌کند.

  روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان «آلودگی هوا پیامد شهرسازی بی‌ضابطه» به قلم غلامرضا کامیار وکیل دادگستری، آورد: آلودگی، سلامت عمومی را تهدید می‌کند و انسان‌های بی‌گناه را به کام مرگ می‌کشاند. برخی مدیران، عوامل بی‌جان همچون خودروها را عامل اصلی معرفی می‌کنند و این پرسش را بی‌پاسخ می‌گذارند که آیا سیاست‌های نادرست تراکم‌فروشی، تغییر کاربری‌های گسترده، بارگذاری جمعیت مازاد شهری و نادیده‌گرفتن ضوابط شهرسازی که با افزایش وسایل نقلیه ملازمه دارد، عامل اصلی به‌شمار نمی‌آید؟ آیا نباید از مدیریت کسانی سخن به میان آورد که شهرها را به اتاق‌های بزرگ گازهای سمی تبدیل کردند؟

  در ادامه این مطلب می خوانیم: ذهن جست‌وجو‌گر در پی علت می‌رود و از دست‌های مسئول می‌پرسد. واقعیت آن است که مرگ در هوای آلوده، ناشی از اتفاق و سرنوشت نیست، بلکه نتیجه انحرافات گسترده از قوانین و مقررات شهرسازی و ایجاد شهرهای بی‌ضابطه در کشور متمدن ایران است. قانون و شهر دو همراه دیرینه تاریخی‌اند. شهرها نشانه بلوغ فکری انسان و نماد رشد فرهنگ تحمل‌پذیری و آغاز دوران یک‌جانشینی انسان‌ها هستند.

  روزنامه ایران نیز در گزارشی به بررسی پدیده آلودگی هوا پرداخت و در گزارشی با عنوان «لایحه هوای پاک در مجلس خاک می خورد» نوشت: لایحه هوای پاک که از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، چند صباحی است در گیرودار مجلسیان برای تصویب نهایی اش قرار گرفته است. این در حالی است که آمارهای آلودگی کلان شهرهای کشور زنگ خطری جدی برای سلامتی شهروندان به شمار می‌روند. این لایحه از سال ۱۳۷۴ در خصوص نحوه جلوگیری از آلودگی هوا تنظیم شده بود که با توجه به گذشت ۲۰ سال از زمان تنظیم آن لازم بود که برخی اصلاحات روی آن انجام شود که شامل حذف مواد منسوخ یا اضافه کردن مواد جدیداست.

  در ادامه این مطلب آمده است: پس از بررسی این لایحه در کمیسیون‌های مختلف مجلس، دولت یازدهم احساس کرد که باید لایحه هوای پاک به صورت جامع‌تر و کامل‌تر بررسی شود تا مشکلاتی از قبیل موضوعات مرتبط با بودجه و مغایرت با قانون اساسی در لایحه برطرف شود لذا همان زمان دولت از مجلس درخواست کرد که روند بررسی‌های خود را متوقف کنند و لایحه هوای پاک با صورت‌بندی تازه، اواخر سال گذشته در دولت تدوین شد.

  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مرضیه دهقانی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۱۶۵**۹۱۳۱
  *ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقاله ها اندیشکده ها – پژوهشکده ها – دانشکده ها – مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران و جهان*
  Irnaarticle@

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.