• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » رزمندگان مقاومت بار دیگر تاریخ‌ ساز شدند؛ سر افعی در حلب قطع شد
  کد خبر : 1950672

  رزمندگان مقاومت بار دیگر تاریخ‌ ساز شدند؛ سر افعی در حلب قطع شد

  رزمندگان مقاومت بار دیگر تاریخ‌ ساز شدند؛ سر افعی در حلب قطع شدReviewed by on Dec 13Rating: خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– رامین حسین آبادیان: حلب، دومین شهر بزرگ سوریه و پایتخت تجاری این کشور که از سال ۲۰۱۲ به جبهه درگیری میان تروریست ها و ارتش سوریه تبدیل شده است. حلب در ۳۵۰ کیلومتری دمشق و…

  رزمندگان مقاومت بار دیگر تاریخ‌ ساز شدند؛ سر افعی در حلب قطع شدReviewed by on Dec 13Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– رامین حسین آبادیان: حلب، دومین شهر بزرگ سوریه و پایتخت تجاری این کشور که از سال ۲۰۱۲ به جبهه درگیری میان تروریست ها و ارتش سوریه تبدیل شده است. حلب در ۳۵۰ کیلومتری دمشق و در منطقه «سوق الجیشی» میان رود فرات و دریای مدیترانه واقع شده است. موقعیت استراتژیک منحصر به فرد حلب موجب شد تا طی سالهای گذشته تروریست های تکفیری و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها از جمله عربستان، قطر، ترکیه و ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود برای تسلط کامل بر آن را به کار بندند.

  در هر صورت، پس از حدود ۴ سال درگیری مداوم در نقاط مختلف حلب، این شهر شب گذشته به دست نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت اسلامی آزاد شد تا دستاورد تاریخی دیگری در عرصه نبرد با تروریست های تکفیری از زمان آغاز بحران سوریه، رقم بخورد؛ دستاوردی که ضربه مهلکی را بر صفوف تکفیریها وارد آورد و کمر آنها در حلب را شکست. تحقق این دستاورد از اهمیت بسزایی برای نیروهای سوری و رزمندگان مقاومت برخوردار است. پس از آزادی کامل حلب، موازنه قدرت در سوریه به نفع نیروهای سوری تغییر کرد. هم اکنون به ضرس قاطع می توان گفت که ارتش سوریه در عرصه تحولات میدانی دست برتر را دارد و زمام امور را به دست گرفته است.

  آزادی حلب نقطه عطف بزرگی در عرصه تحولات میدانی حدود ۶ ساله اخیر در سوریه محسوب می شود، زیرا این دستاورد، سرنوشت آینده تحولات میدانی را به نفع نیروهای مقاومت رقم خواهد زدآزادی کامل حلب را می توان نقطه عطف بزرگی در عرصه تحولات میدانی حدود ۶ ساله اخیر در سوریه قلمداد کرد، چراکه این دستاورد، سرنوشت آینده تحولات میدانی در سوریه را به نفع نیروهای مقاومت رقم خواهد زد. افزایش روحیه رزمندگان سوری که از حدود ۶ سال گذشته بی‌وقفه و بدون هیچ چشمداشتی با تروریست های اعزامی از ۸۰ کشور دنیا در حال نبرد هستند، بدون شک تأثیر بسزایی بر عملکرد آنها در عملیات های آزادسازی مناطق اشغالی دیگر سوریه، خواهد گذاشت. در طرف مقابل، روحیه تروریست های تکفیری و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها به شدت در هم شکسته و صفوف آنها نیز از هم فروپاشیده است و این نیز، خود به تنهایی می تواند روند پیشروی های نیروهای سوری در دیگر مناطق عملیاتی را تسهیل کند.

  از سوی دیگر، تسلط کامل نیروهای عراقی بر حلب، آخرین میخ را بر تابوت پروژه آمریکایی ـ صهیونیستی «حلب ـ دمشق» کوباند. حامیان تکفیریها طی سالهای گذشته تلاش کردند تا با عملیاتی ساختن این پروژه، حلب را به اشغال خود درآورده و از آن به عنوان برگ برنده ای در مقابل دولت دمشق در مذاکرات خود، بهره برداری کنند؛ بدین ترتیب که دمشق به عنوان پایتخت سوریه شناخته شود و تحت کنترل نیروهای سوری باشد و در حلب نیز خودمختاری اعلام شود و تروریست های تکفیری در آنجا به رسمیت شناخته شوند. با این حال، با تسلط کامل نیروهای سوری بر حلب، این پروژه به طور کامل با شکست مواجه شد و آمریکا و غرب دیگر نمی توانند روی آن حساب ویژه ای باز نمایند.

  علاوه بر این، از این پس دولت دمشق می تواند در هرگونه مذاکرات احتمالی آینده دست برتر را داشته باشد. تسلط بر حلب، بزرگترین برگ برنده دولت دمشق در مذاکره با معارضان سوری است؛ برگ برنده ای که معارضان را وادار به پذیرش خواسته های مشروع دولت دمشق خواهد کرد. از این پس، بسیار بعید به نظر می رسد که معارضان سوری و حامیان آنها همچون گذشته بتوانند برای تحقق خواسته های خود، پیش‌شرط ورود به مذاکرات تعیین کنند. اکنون با تسلط بر حلب، این دولت دمشق است که دست برتر را دارد و نتیجه بازی را رقم می زند. از سوی دیگر، کارشکنی‌های گسترده در مذاکرات سیاسی با هدف به شکست کشاندن آن توسط معارضان دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت، چراکه بازنده اصلی این شکست، خودِ آنها خواهند بود. 

  نزدیکی استان ادلب به مرزهای شرقی حلب، آزادسازی کامل این استان را برای ارتش سوریه تسهیل می کندافزون بر این، موقعیت جغرافیایی استراتژیک حلب موجب می شود تا روند عملیات نیروهای سوری و رزمندگان مقاومت برای تسلط بر دیگر استان این کشور بیش از پیش تسهیل شود. از جمله مهمترین استان هایی که سوری ها از این پس می توانند مقدمات آزادسازی آن را فراهم آورند، استان ادلب است. نزدیکی استان ادلب به مرزهای شرقی حلب، آزادسازی کامل این استان را برای ارتش سوریه تسهیل می کند. 

  به همین ترتیب، تسلط بر استان ادلب نیز می تواند عملیات آزادسازی دیگر استان ها و مناطق سوریه را تسهیل کند. استان ادلب از لحاظ مو++عیت جغرافیایی در نزدیکی مرزهای سوریه و ترکیه واقع شده‌ است. از شمال به «لواء اسکندرون»  و ترکیه، از جنوب به استان حماه، از غرب به استان لاذقیه و از شرق به استان حلب محدود می‌شود. این موقعیت جغرافیایی اهمیت ویژه‌ای به این استان و شهرها و مناطق مختلف آن داده است. بر همین اساس، می توان اینگونه نتیجه گرفت که آزادی کامل حلب به مثابه مقدمه آزادی استان ادلب و سپس دیگر استان های سوریه از جمله حماه و لاذقیه است.

  در همین حال، نزدیکی حلب به مرزهای ترکیه نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. تاکنون هزاران نفر از تروریست های تکفیری از طریق مرزهای ترکیه وارد حلب و سپس دیگر مناطق سوری شده‌اند. علاوه بر این، دولت آنکارا بسیاری از کمک های خود برای گروه های تروریستی ـ تکفیری را از طریق مرزهای مشترک خود با حلب به دست این گروه ها رسانده است. تسلط کامل ارتش سوریه بر حلب موجب قطع کامل ارتباط دولت آنکارا با تروریست های تکفیری خواهد شد. از همین روی، دولت آنکارا دیگر نمی تواند همچون گذشته نقش تعیین کننده ای در حمایت از تکفیریها در سوریه ایفا کند.

  به دنبال آزادی کامل حلب، رسانه های منطقه ای حامی تکفیریها وارد کارزار شده تا شاید بتوانند اندکی از شدت شکستی که آنها متحمل شدند، بکاهنداز سوی دیگر، به دنبال آزادی کامل حلب توسط ارتش سوریه، رسانه های منطقه ای حامی تروریست های تکفیری وارد کارزار شده تا شاید بتوانند اندکی از شدت شکستی که تکفیریها متحمل شدند، بکاهند. در این میان، شبکه های سعودی ـ قطری «العربیه» و «الجزیره» با انتشار اخبار دروغین و شایعات بی اساس از تبدیل شدن حلب به حمام خون پس از تسلط ارتش سوریه بر آن خبر دادند. این رسانه‌های که بوسیله دلارهای نفتی عربستان و قطر، از حامیان اصلی تروریسم در منطقه، اداره می شوند، مدعی شدند که ارتش سوریه روی به اعدام دسته جمعی غیرنظامیان سوری آورده است. این ادعا در حالی مطرح شد که این شبکه ها هیچ سندی دال بر واقعیت داشتن دروغ‌پراکنی‌های غرض‌ورزانه خود ارائه نکردند.

  در همین حال، منابع عربی اعلام کردند که پس از آزادسازی کامل حلب، اختلافات زیادی در صفوف تروریست های تکفیری مستقر در سوریه به وجود آمده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، گروه های تروریستی ـ تکفیری هم اکنون به جان هم افتاده و هر یک از آنها، دیگری را متهم به خیانت در مسأله «آزادی حلب» می کند. شنیده می شود که اختلافات عمدتا به دلیل پیوستن برخی گروه های تروریستی به عملیات «سپر فرات» ترکیه در شمال سوریه است. سرکردگان تکفیریها معتقدند که پیوستن این دسته گروه ها به عملیات «سپر فرات» موجب تسلط کامل ارتش سوریه بر حلب شده است.

  توطئه کنونی کشورهای غربی برای مقابله با دولت دمشق، انتقال جبهه‌های نبرد از حلب به دیگر استان‌های سوریه استدر هر صورت، باز هم به نظر می رسد که تروریست های تکفیری و حامیان آنها از تلاش برای جبران شکست خود در حلب بازنایستاده‌اند. یورش مجدد چندی پیش تروریست های داعش به شهر تاریخی «تدمر» در حومه استان حمص حکایت از آن دارد که تکفیریها قصد دارند جبهه نبرد را از حلب به حمص منتقل سازند و این، همان استراتژی است که پیشتر غربی‌ها بارها بر آن تأکید کردند. از همین روی می توان گفت که استراتژی انتقال جبهه های نبرد در سوریه محصول اتاق فکر غربی هاست. چندی پیش «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود: «تسلط نیروهای سوری بر حلب به معنای پایان جنگ در سوریه نیست». در همین ارتباط، «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان نیز گفته بود: «پس از تسلط ارتش سوریه بر حلب، درگیریها به مناطق دیگر کشیده می شوند».

  بر همین اساس پر واضح است که کشورهای غربی به دنبال تدارک یک توطئه جدید برای دولت دمشق هستند و آن توطئه چیزی جز انتقال جبهه های نبرد از حلب به دیگر استان ها از جمله حمص، ادلب و دیگر استان ها نیست. افزون بر این، با تسلط ارتش سوریه بر حلب، هم اکنون آمریکا و غرب تمام تلاش خود را برای حفظ استان الرقه در چنگ داعش به کار خواهند بست و به احتمال فراوان سیاست های جدیدی را برای تحقق این مسأله در الرقه اتخاذ خواهند کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.