• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » استخرهای شنای همدان مشکل بهداشتی ندارند
  کد خبر : 1950652

  استخرهای شنای همدان مشکل بهداشتی ندارند

  استخرهای شنای همدان مشکل بهداشتی ندارندReviewed by on Dec 13Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، با گسترش استخرهای سرپوشیده ورزش شنا علاوه بر فصل تابستان در فصول سرد نیز با استقبال علاقمندان در هر سن و با هر جنسیت مواجه است، اما به دلیل تجمع افراد در محیطی محدود…

  استخرهای شنای همدان مشکل بهداشتی ندارندReviewed by on Dec 13Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، با گسترش استخرهای سرپوشیده ورزش شنا علاوه بر فصل تابستان در فصول سرد نیز با استقبال علاقمندان در هر سن و با هر جنسیت مواجه است، اما به دلیل تجمع افراد در محیطی محدود از آب، استخرهای شنا به محل مناسبی برای انتقال بیماری‌های عفونی و پوستی تبدیل می‌شوند، بنابراین آب استخرها باید از نظر پارامترهای شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی همواره مورد توجه دستگاه‌های نظارتی باشد.

  از سوی دیگر افزایش قیمت حامل‌های انرژی سبب شده تا متولیان برخی استخرهای سرپوشیده برای کاستن از هزینه‌های خود دمای استاندارد آب و محیط استخر را کاهش دهند، این اقدام نیز برای علاقمندان به شنا به ویژه افرادی که در فصول سرد به استخرهای سرپوشیده مراجعه می‌کنند، پیامدهای ناگواری به همراه خواهد داشت که جلوگیری و برخورد با آن نیز توجه دستگاه‌های نظاراتی را می‌طلبد.

  یکی دیگر از موارد مهمی که باید در استخرها مورد توجه قرار بگیرد، استفاده از ناجیان غریق خبره و دارای مدرک معتبر است. به دلیل افزایش دستمزد ناجیان غریق در سال‌های اخیر برخی از استخرهای شنا با حقوقی کمتر، افرادی را به عنوان ناجی غریق استخدام می‌کنند که با وجود آشنایی با فنون شنا تخصص و تجربه کافی در زمینه نجات غریق را ندارند، این اتفاق علاوه بر به خطر انداختن جان شناگران خیانت به اعتماد خانواده‌هایی است که برای شنای فرزندان خود در محیطی امن هزینه سنگین تهیه بلیت استخر را متحمل می‌شوند.

  عدم نظارت بر بهداشت مواد غذایی عرضه شده در بوفه استخرها از جمله فست‌فودها و سایر اقلام خوراکی و نوشیدنی و همچنین استاندارد نبودن ملزومات و وسایل شنا از جمله مایو، کلاه و عینک که در استخرها به فروش می‌رسد، نیز می‌تواند برای خریداران بیماری و خطراتی در پی داشته باشد.

  حال جای سوال است، آیا اصول بهداشتی و نکات ایمنی در استخرهای همدان رعایت می‌شود و آیا اساسا نظارتی بر این موارد وجود دارد؟

  نظارت ماهیانه و شرایط بهداشتی مطلوب استخرها

  کارشناس و مسئول بهداشت آب و استخرهای شهرستان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل موجود ۹ استخر سرپوشیده فعال در شهر همدان در فصل تابستان هر هفته یک بار و در فصل زمستان هر ماه یک بار کنترل شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، اظهار می‌کند: همه استخرهای شهر همدان از نظر آزمایشات و نمونه‌برداری‌های میکروبی و شیمیایی شرایط مطلوبی دارند و علاقمندان با خیال راحت می‌توانند به شنا در استخرهای سرپوشیده شهر بپردازند.

  کاظم بهادری می‌افزاید: با توجه به این کلر بهترین ضدعفونی کننده آب است در استخرهای همدان نیز از این ماده برای ضدعفونی کردن و گندزدایی آب استفاده می‌شود.

  وی می‌افزاید: وجود کلر بیش از حد استاندارد در آب استخر ممکن است در سطح ۲۰ سانتی متری آب ایجاد مسمومیت کند، بنابراین باید در این زمینه نیز آزمایشاتی انجام بگیرد که خوشبختانه همه استخرهای همدان استاندارد کلر موجود در آب را که بین ۱.۵ تا ۳ PPM  است رعایت می‌کنند و از دستگاه‌های تهویه مناسب نیز برخوردارند.

  بهادری با اشاره به اینکه به سه صورت پودر، گاز و الکترولیز نمک، کلر به آب استخرها اضافه می‌شود، بیان کرد: روش سوم بهترین و کم خطرترین روش اضافه کردن کلر به آب استخر است.

  وی می‌گوید: در ۵۰ درصد استخرهای شهر همدان از دستگاه الکترولیز نمک برای اضافه کردن کلر به آب استخر استفاده می‌شود. قرار است تا پایان سال استخرهای باقیمانده نیز برای امنیت بیشتر شناگران و جلوگیری از انتشار گاز کلر به این دستگاه مجهز شوند.

  مناسب بودن دمای آب استخرهای همدان

  کارشناس و مسئول بهداشت استخرها و آب شهرستان همدان با موثر دانستن دمای آب استخر بر مطلوبیت شنا و همچنین سلامت شناگران به ویژه در فصول سرد و نیز تاثیر آن بر PH آب می‌گوید: دمای استاندارد آب استخرهای سرپوشیده باید ۲۸ تا ۲۹ درجه سانتیگراد باشد که این استاندارد در استخرهای شهرستان همدان رعایت می‌شود.

  بهادری در زمینه نظارت بر عرضه مواد غذایی در بوفه استخرها نیز اظهار می‌کند: نظارت بر بوفه استخرها نیز مانند نظارت بر سایر اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی در شهر توسط همکاران ما در مرکز بهداشت انجام می‌گیرد و در صورت تخلف طبق قوانین با آنها برخورد می‌شود.

  وی می‌افزاید: از ابتدای امسال تا کنون تنها دو مورد تخلف در این زمینه گزارش شده که تذکر به مدیر استخر و مسئول بوفه را همراه داشته است.

  بهادری با بیان اینکه علاوه بر نظارت و کنترل بر بهداشت استخرها رعایت بهداشت فردی نیز می‌تواند مانع انتقال هرگونه بیماری به علاقمندان به ورزش شنا شود، عنوان می‌کند: در صورت مشاهده هر گونه تخلف و مشکل بهداشتی در استخرها همشهریان عزیر می‌توانند با دو شماره ۱۹۰ و ۳۸۲۵۷۴۵۵ تماس بگیرند تا در اسرع وقت به این موارد رسیدگی شود.

  تأمین امنیت استخرهای شهر با ناجیان غریق

  دبیر هیئت شنای استان همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه استخرهای همدان متعلق به بخش خصوصی و برخی از ارگان‌ها است و مسئولیت هر اتفاقی در این اماکن مستقیما بر عهده مدیر استخر است، اظهار می‌کند: با این حال هیئت شنای استان همدان بر مسائل بهداشتی و ایمنی استخرهای همدان نظارت کافی و دقیق دارد.

  محرم روزبه می‌افزاید: طبق قرارداد منعقد شده بین هیئت شنا و مرکز بهداشت استان همدان همانند سال‌های گذشته کارشناسان بهداشت به صورت مداوم کیفیت آب استخرها را بررسی می‌کنند و این تضمین را از طرف هیئت شنای استان می‌دهم که استخرهای شهر همدان هیچ مشکل بهداشتی ندارند.

  وی با اشاره به اینکه همه استخرهای همدان بیمه هستند بر امن بودن استخرهای شهر برای شناگران نیز تأکید می‌کند و در خصوص نظارت هیئت بر رعایت نکات ایمینی در استخرها نیز می‌گوید: همه استخرها ملزم به استفاده از ناجیان غریق دارای مدرک معتبر در همه سانس‌ها و متناسب به تعداد مراجعین هستند.

  روزبه می‌افزاید: ناجیان غریق استخرهای همدان علاوه بر گذارندن دوره‌های مختلف و گرفتن مدرک معتبر هرساله در یک دوره آمادگی شرکت می‌کنند و در صورتی که آزمون‌های پایان دوره را با موفقیت پشت سر نگذارند جلوی فعالیت آنها گرفته می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه استفاده از مایو و کلاه شنا در استخرها اجباری است در رابطه با نحوه نظارت بر استاندارد بودن وسایل و ملزومات شنا که در استخرها عرضه می‌شود، بیان می‌کند: نظارت بر کیفیت و قیمت این اجناس بر عهده صنف مربوطه است، با این حال ما نیز در جلسات مختلف به مدیران استخرها توصیه کردیم برای حفظ سلامت خریداران از اجناس استاندارد برای عرضه استفاده کنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.