• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » روستاها در سایه مهاجرت رنگ می بازند
  کد خبر : 1950575

  روستاها در سایه مهاجرت رنگ می بازند

  روستاها در سایه مهاجرت رنگ می بازندReviewed by on Dec 13Rating: روستا یک واحد اجتماعی است که در آن گروه‌هایی از مردم روستایی برای همکاری در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گرد هم تجمع یافته‌اند که پیشه بیشتر آنها کشاورزی و دامداری است.بر اساس قانون، روستا واحد مبداء تقسیمات کشوری است که از نظر…

  روستاها در سایه مهاجرت رنگ می بازندReviewed by on Dec 13Rating:

  روستا یک واحد اجتماعی است که در آن گروه‌هایی از مردم روستایی برای همکاری در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گرد هم تجمع یافته‌اند که پیشه بیشتر آنها کشاورزی و دامداری است.
  بر اساس قانون، روستا واحد مبداء تقسیمات کشوری است که از نظر وضعیت طبیعی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی همگون بوده، با قلمرو معین ثبتی یا عرفی مستقل شناخته و حداقل از ۲۰ خانوار یا ۱۰۰ تن ساکن متمرکز یا پراکنده تشکیل می‌شود.
  بیشتر ساکنان دائمی روستا بطور مستقیم یا غیر مستقیم به فعالیت در زمینه کشاورزی، دامداری، باغداری، صنایع روستائی یا صید اشتغال دارند.
  نقش مهم و حیاتی اقتصاد روستایی و تاثیرگذاری آن در بخش های مختلف از جمله اجتماعی و سیاسی بر کسی پوشیده نیست و توسعه و رونق اقتصادی کشورها در گرو آبادانی روستاهاست.
  با این وجود در سال های گذشته بویژه با گسترش شهرنشینی پدیده مهاجرت از روستاها به شهرها به دلایل مختلفی افزایش یافته و این موضوع منجر به متروک یا خالی از سکنه شدن تعدادی از روستاها شده است.
  بر اساس نتایج سرشماری سال ۹۰، تعداد روستاهای استان اصفهان، یکهزار و ۸۳۱ مورد اعلام شده که ۹۹۶ مورد از آنها دارای بیش از ۲۰ خانوار است.
  جمعیت روستایی استان اصفهان ۷۱۰ هزار و ۹۸۹ نفر است که ۱۵ درصد از کل جمعیت این استان را تشکیل می دهند.
  از میان این روستاها حدود ۸۵۰ روستا دارای شورای اسلامی و ۸۰۶ روستا دارای دهیاری و پر جمعیت ترین روستای استان اصفهان، روستای جوجیل با نزدیک به ۶ هزار نفر جمعیت در شهرستان فلاورجان است.
  تا کنون آمار و اطلاعات دقیقی از تعداد روستاهای خالی از سکنه در استان اصفهان منتشر نشده است به همین دلیل، خبرنگار ایرنا این موضوع را از طریق مسئولان سرشماری ۹۵ استان اصفهان پیگیری کرد.
  قائم مقام ستاد سرشماری استان اصفهان به خبرنگار ایرنا گفت که در سرشماری انجام شده در سالجاری حدود ۲۳۷ روستای خالی از سکنه توسط ماموران سرشماری شناسایی شد اما با قطعیت نمی توان گفت که این رقم، تعداد واقعی روستاهای خالی از سکنه را نشان می دهد.
  محمدرضا لعلی افزود: این آمار باید توسط مرکز آمار ایران بررسی و تجزیه و تحلیل شود تا بتوان نتایج قطعی آن را اعلام کرد.
  وی با بیان اینکه بیشتر این روستاها در شهرستان های اصفهان، نائین، شاهین شهر و میمه، شهرضا، کاشان، اردستان، تیران و کرون و برخوار، شناسایی شده اند، گفت: بیشتر این روستاها در شرق استان هستند.
  این کارشناس، تصریح کرد: ممکن است تعدادی از این روستاها، اقامتگاه دوم قلمداد شود و ساکنان آن در فواصل یا روزهای خاصی از سال به روستا بیایند و در زمان مراجعه مامور سرشماری، هیچ فردی در روستا نبوده است.
  لعلی گفت : روستا مجموعه یک یا چند مکان و اراضی بهم پیوسته اعم از کشاورزی و غیر کشاورزی است که خارج از محدوده شهرها واقع شده و دارای محدوده ثبتی و عرفی مستقل و با تعداد کمتر یا بیشتر از ۲۰ خانوار ساکن باشد.
  لعلی گفت: روستای خالی از سکنه به روستایی اطلاق می شود که هیچ فرد یا خانواری در آن سکونت ندارد و از امکاناتی مانند آب و برق برخوردار نیست.
  تعدادی از خبرنگاران ایرنا در شهرستان ها نیز موضوع روستاهای خالی از سکنه را از طریق مسئولان پیگیری کردند.
  در شهرستان لنجان فقط یک روستا با جمعیت زیر ۱۰ خانوار ( روستای فتح آباد با سه خانوار) در بخش باغبهادران وجود دارد که تعداد این خانوارها در فصل تابستان بدلیل آب و هوای مناسب افزایش می یابد.
  از بین ۲۵ روستای شهرستان شهرضا نیز ۲ روستای افتخاریه و پرزان خالی از سکنه است و بیشترین مشکل های روستاهای این شهرستان، نبود آب کشاورزی عنوان شده است.
  مسئولان شهرستان های خوانسار، گلپایگان و نجف آباد نیزاعلام کرده اند که این شهرستان ها، روستای خالی از سکنه ندارند.
  روابط عمومی فرمانداری شهرستان اصفهان به خبرنگار ایرنا اعلام کرد که روستاهای شرق این شهرستان بویژه در بخش های کوهپایه و جرقویه درسال های اخیر بدلیل خشکسالی و مهاجرت با کاهش جمعیت مواجه شدند اما گزارشی از متروک شدن روستاها نداشته اند.

  *** هشدار برای کاهش جمعیت روستاهای استان
  رئیس شورای اسلامی استان اصفهان، آذر ماه امسال با هشدار نسبت به کاهش جمعیت روستاها گفت: روستاهای استان بشدت در معرض کاهش جمعیت و در نهایت تخلیه کامل قرار گرفته اند.
  عبدالله کیانی، افزود: روستاییان بدلیل نظام معیوب کشاورزی و عدم بازدهی زمین های کوچک، عدم توسعه مکانیزه کشاورزی، خشکسالی، بی توجهی دولت ها، نبود امکانات بهداشتی، آموزشی، درمانی، خدماتی و غیره به شهرها مهاجرت می کنند تا شاید در حاشیه نظام خدمات شهر از امکانات برخوردار شوند.
  وی تبعات ناشی از خالی شدن روستاها را بروز مشکل هایی از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی، میراثی و امنیتی، رشد روز افزون حاشیه نشینی، افزایش مسائل امنیتی و جرائم شهری و بی سامانی منظر شهری خواند.
  وی هشدار داد: روستاها، امروزه در حال احتضارند و اگر برنامه ریزی درستی صورت نگیرد، اثری از آنها در دهه های آینده نخواهد ماند و این موضوع به معنی نابودی کامل نظام تولید کشاورزی در استان و کشور خواهد بود.
  به گفته وی، توجه به روستاها بیشتر در بخش عمرانی از قبیل آب، برق، تلفن و غیره صورت گرفته و در این زمینه به وضعیت مناسبی رسیده اند اما درباره بهبود وضعیت اقتصادی، افزایش درآمد و بیمه های تامین اجتماعی آنها توفیقی حاصل نشده است.
  کیانی افزود: توسعه، فقط یک امر عمرانی نیست و بدون توجه به تمام جنبه های آن، نمی تواند تحقق یابد.
  وی برخی راهکارهای توسعه پایدار روستایی را تصویب کلیات برنامه راهبردی توسعه روستایی، احصاء نیازهای توسعه پایدار روستایی و انعکاس آن در قالب احکام برنامه های توسعه و بودجه های سنواتی، اختصاص تسهیلات مورد نیاز، تصویب تشکیل شورای عالی توسعه روستایی و تصویب مشوق های لازم برای حمایت از توسعه اقتصادی روستاها با رویکرد مشارکت روستاییان عنوان کرد.
  تعدادی از کارشناسان نیز خشکسالی های اخیر بویژه در یک دهه گذشته را مهمترین عامل مهاجرت روستاییان بویژه در روستاهای شرقی استان اصفهان عنوان کرده اند.
  با وجود پرداخت تسهیلات و خسارت خشکسالی به کشاورزان این روستاها، اما بیشتر ساکنان آنها به امید یافتن شغلی جدید رهسپار روستاها یا شهرهای دیگر شده اند.
  به همین دلیل برخی مسئولان و کارشناسان، ایجاد فرصت های شغلی غیر از کشاورزی مانند صنایع دستی و گردشگری را یکی از راه های جلوگیری از مهاجرت و خالی از سکنه شدن این روستاها پیشنهاد کرده اند.
  راهی که بنظر می آید می توان با برنامه ریزی درست، فرهنگ سازی، آموزش و مشارکت روستاییان آن را اجرایی کرد.
  گ/۳۰۱۱ / ۶۰۲۲ خبرنگار: آسیه معینی – انتشار : عمادی
  کانال اطلاع رسانی : telegram.me/esfahanirna

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.