• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » خودکفایی در تولید گندم؛ تحقق یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی
  کد خبر : 1950543

  خودکفایی در تولید گندم؛ تحقق یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی

  خودکفایی در تولید گندم؛ تحقق یکی از اهداف اقتصاد مقاومتیReviewed by on Dec 13Rating: این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها…

  خودکفایی در تولید گندم؛ تحقق یکی از اهداف اقتصاد مقاومتیReviewed by on Dec 13Rating:

  این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

  **ضیافتی برای خودکفایی گندم
  مراسم جشن خودکفایی درتولید گندم و شکرگزاری برداشت محصول، دیروز با حضور «حسن روحانی» رییس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم، روحانی با تقدیر از افتخارآفرینی کشاورزان در تامین امنیت غذایی کشور، بر حمایت دولت از کشاورزان تاکید کرد. موضوعی که در میان خبرها و یادداشت های روزنامه های امروز برجسته بود.
  در همین پیوند، روزنامه «اطلاعات» به سراغ پوشش خبری این مراسم و سخنان رییس جمهوری در این باره رفت. به گزارش ایران ویج به نقل از اطلاعات، روحانی خودکفایی در تولید گندم را تبلور بزرگترین بخش اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ملت بزرگ ما امروز در بخش امنیت غذایی شاهد قدم مهمی برای خوداتکایی و خودکفایی است و این به معنای تضمین امنیت ملی کشور در یک بخش مهم و آن بخش غذایی است.
  رییس جمهوری در بخشی دیگر از سخنان خود بیان داشت که «در کشاورزی، دیپلماسی نفتی و خرید هواپیما موفق بوده‌ایم.» به گزارش ایران ویج به نقل از روزنامه «ایران» وی با بیان اینکه ما در زمینه تولید محصولات کشاورزی و خرید هواپیما موفق بوده و در دیگر ‏صحنه‌ها هم به لطف خدا موفق خواهیم بود، خاطرنشان کرد: ملت مقاوم، امیدوار، متوکل به خدا و متحد ‏می‌تواند از هر مشکلی، براحتی عبور کند.‏ لذت زندگی، بر ایستادگی و مقاومت بوده و زندگی که در آن کار و تلاش نباشد، هیچ لذتی ندارد، بلکه ‏زندگی توأم با سختی، اراده قوی و ایستادگی و تلاش در مسیر به دست آوردن محصول با رنج لذتبخش است.
  در این پیوند، «علی قنبری» کارشناس مسائل اقتصادی در یادداشتی با عنوان «اول خودکفایی، اکنون صادرات گندم» که در ستون «اول دفتر» روزنامه ایران منتشر شد، با اشاره به سیر صعودی خرید گندم کشاورزان از سوی دولت آورد: با نگاهی به آمارها می‌توان دریافت که دولت یازدهم در هر سال بیش از ۲ میلیون تن خرید تضمینی گندم را افزایش داده است. این رقم بسیار بزرگی است که از رکورد تاریخی تولید و خرید تضمینی گندم خبر می‌دهد. امسال با یاری خداوند و همت کشاورزان و حمایت جهاد کشاورزی از آن‌ها توانستیم فضایی را برای صادرات گندم نیز ایجاد کنیم. به طوری که اکنون امکان صادرات ۳ میلیون تن گندم از کشور فراهم شده و دولت نیز اخیراً در این زمینه گام مثبتی برداشته است.
  در ادامه می خوانیم: امیدواریم با لطفی که خداوند به ما دارد و همت کشاورزان و جهاد کشاورزی این خودکفایی در سال‌های آتی حفظ شود و توسعه یابد. ایران در دولت اصلاحات یک بار به خودکفایی دست یافته بود اما متأسفانه به دلیل عدم استمرار تولید گندم در دولت‌های نهم و دهم این خودکفایی از دست رفت و مجبور شدیم بخشی از نیاز کشور را وارد کنیم.
  روحانی در مراسم دیروز به انتقاد از افرادی پرداخت که بر طبل ناامیدی می کوبند و همواره درصدد تخریب دولتند. در این خصوص، روزنامه «آرمان» آورد: رئیس‌جمهور در«جشن شکر‌گزاری برداشت محصول» فرصت را مناسب یافت تا منتقدان غرض ورز و بی‌انصاف را خطاب قرار داده و برای آنها دعا کند. به نوشته آرمان، حسن روحانی تصریح کرد: «ما کاری نداریم که عده‌ای نسبت به دولت غیرمنصفانه حرف می‌زنند ما چاره‌ای نداریم جز اینکه برای آنها دعا کنیم تا خداوند برای دل آنها انصاف نازل کند تا منصفانه فکر کنند و حرف بزنن.»
  روزنامه «ابتکار» هم با عنوان قرار دادن این بخش از سخنان رییس جمهوری که «عده‌ای فکر می‌کنند که اگر دور کشور دیوار بکشند خوب می‌شود» به نقل از او نوشت: کشاورزی سنتی دیگر جواب نمی‌دهد و ما باید از فناوری نوین، و تجربه جهانی در کشاورزی بهره ببریم. اما عده‌ای فکر می‌کنند که اگر دور کشور دیوار بکشند خوب می‌شود. در حالی که ما از پیامبر (ص) آموخته‌ایم مومن باید دنبال علم باشد. بعضی آدم‌ها مدعی‌اند با قرآن و اسلام آشنایند ولی نمی‌دانم این نسیان از کجا آمد که همه چیز را فراموش می‌کنند . البته می‌گویند ریشه انسان از نسیان است یعنی فراموشی ولی ما معتقدیم ریشه انسان از انس است.
  روحانی در بخش دیگری از سخنانش به دستاوردهای برجام اشاره کرد. به نوشته روزنامه «سیاست روز» روحانی با اشاره به زمان اجرایی شدن برجام گفت: زمان اجرای برجام همان روز عزای رژیم صهیونیستی است که هم رژیم صهیونیستی سیاه‌پوش شد و هم یکی از کشورهای منطقه که متأسفانه مسیر غلطی را طی می‌کند. از روز اجرای برجام تا امروز تولید نفت ایران از یک میلیون بشکه به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است. این قدرت است و همین قدرت است که از ما در اوپک دعوت می‌کند و با ما حرف می‌زند و ما اداره‌کننده جلسه می‌شویم و ما در آن موفق می‌شویم.

  ** وقتی سکوت شیخ نور شکست
  «علی‌اکبر ناطق‌نوری» رییس دفتر بازرسی رهبری دیروز بیست و دوم آذرماه در همایش مبارزه با فساد، ضمن بیان سخنانی در مورد ضرورت های ریشه کنی فساد در کشور، سرانجام در مقابل برخی اتهام ها مبنی بر ویژه خواری وابستگان به وی لب به اعتراض گشود و خواست تا اتهام زنندگان برای ادعای خود سند و مدرک ارایه کنند. به تازگی، «فاضل لاریجانی» در نامه‌ای به دادستان تهران درخواست کرده که دارایی‌های او، احمدی‌نژاد و ناطق نوری بررسی شود.
  در همین پیوند، روزنامه «شهروند» در گزارشی با عنوان «ناطق علیه فساد» به بازتاب سخنان رییس دفتر بازرسی رهبری در همایش روز جهانی فساد پرداخت. در گزارش شهروند می خوانیم: «رتبه ایران در شفافیت اقتصادی از ٨۶ به ١٣۶ رسید و من وقتی گزارش مجمع جهانی اقتصاد را دیدم، احساس شرمساری کردم. این اتفاق با مبانی انقلاب متضاد بود.» این موضوعی است که علی‌اکبر ناطق‌نوری رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری دیروز درمراسم روز جهانی مبارزه با فساد که در اتاق تهران برگزار شده بود، اعلام کرد.
  به نوشته شهروند، انتقادهای تند و تیز ناطق‌نوری به همین جا ختم نشد و قانون‌گریزی در ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: مشکل ما ایرانی‌ها کمبود قانون نیست و عمل نکردن به قانون است و با این وضع اگر ١٠‌هزار ماده قانونی دیگر هم تصویب بشود، باز مشکل فساد اقتصادی حل نمی‌شود.
  روزنامه «دنیای اقتصاد» هم در گزارش «تبـارشناسی فسـاد از چهـار نگـاه» به نقل از ناطق نوری نوشت: برگزاری سمینار و کنگره دردی را دوا نمی‌کند. ضرورت دارد آسیب‌شناسی شود که مشکل کجاست. برخی از مشکلات ساختاری بوده و بسیاری از مشکلات رفتاری است. من معتقدم سه نوع رفتار مانند موریانه این انقلاب را پوک می‌کند؛ تملق، رودربایستی و باندبازی. مقصود این است که اگر کسی تخلف کرد، بدون رودربایستی باید با آن برخورد کرد.
  همچنان که اشاره شد، ناطق نوری در بخشی از سخنان خود در همایش روز جهانی فساد، به گلایه و شکایت از افرادی پرداخت که نسبت به او و خانواده تهمت هایی ایراد کرده بودند. به همین خاطر برخی از روزنامه های امروز، زیر عنوان هایی نظیر «بغض شیخ ترکید»، «سکوت ناطق شکست»، «مدرک دارید منتشر کنید»، « شکوه ناطق» به سخنان ناطق نوری پرداختند.
  «وفا کنیم و ملامت‌کشیم و خوش‌باشیم» هم عنوان تیتر روزنامه «اعتماد» بود که با عکسی از ناطق نوری در صفحه نخست نشست. به گزارش ایران ویج به نقل از اعتماد، او در حاشیه همایش به‌صراحت به پرسش خبرنگاران درباره نامه «فاضل لاریجانی» پاسخ داد و گفت: به نظر می‌رسد دو علت موجب بروز چنین واکنش‌هایی می‌شود، یکی صراحت لهجه بنده در بیان دیدگاه‌ها و نظراتم و دیگری مسوولیتی که در دفتر بازرسی مقام معظم رهبری بر عهده دارم. قطعا بازرسی همیشه به سود افراد نیست و در این بین منافع برخی افراد در پی بررسی‌هایی که صورت می‌گیرد به مخاطره می‌افتد و در نهایت آنان احساس خطر و ابراز گلایه می‌کنند که البته این ابراز نظرها مهم نیست و کسی که در جایگاه بازرسی حضور دارد، نباید از این رفتارها برنجد.
  روزنامه «همدلی» هم به نقل از رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری آورد: هفته‌ای دو گزارش به حراست رهبری ارسال می‌شود مبنی بر اینکه از اسم من استفاده شده است. من همین جا اعلام می‌کنم هر کسی مدرکی از فساد اقتصادی فرزندان یا داماد و سایر بستگان من دارد می‌تواند آن را منتشر کند.
  روزنامه «فرهیختگان» در بیان تاریخچه این تهمت ها به ناطق نوشت: اولین‌بار محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت نهم در مناظره جنجالی سال ۸۸ با میرحسین موسوی نام او و فرزندانش را در آنتن زنده صداوسیما برد و با کنایه از میزان ثروت علی‌اکبر ناطق‌نوری و فرزندانش پرسید؛ اظهاراتی که به دلیل عدم حمایت دوستان قدیمی شیخ نور در جامعه روحانیت مبارز از او باعث دلخوری‌ و کناره‌گیری‌اش شد. در آخرین مورد نیز فاضل لاریجانی طی نامه‌ای سرگشاده به دادستان تهران خواستار بررسی دارایی‌های علی‌اکبر ناطق‌نوری شده بود.

  ** قرارداد کِشتی سازی زیر ذره بین منتقدان
  انتشار اخبار همکاری ایران با شرکت کره‌ای در حوزه کشتی‌سازی، موج جدیدی از انتقاد از دولتمردان را به راه انداخت. در همین ارتباط، دیروز «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری و در همایش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به این انتقادها پاسخ داد؛ موضوعی که در روزنامه ها بازتاب گسترده ای داشت.
  در این باره، روزنامه «مردم سالاری» زیر عنوان «قرارداد خرید کشتی مربوط به دولت قبل است!» نوشت: «رئیس‌جمهور باید قرارداد ساخت ۱۰ فروند کشتی با کشور کره‌جنوبی را لغو کند» جمله بالا تنها بخشی از انتقاد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به قرار داد ایران با گروه صنایع سنگین هیوندای کره برای ساخت ١٠ فروند کشتی بود. سرتیپ پاسدار عبادالله عبدالهی در نشست خبری خود در روز یکشنبه به این قرار داد واکنش نشان داد. بازتاب سخنان فرمانده قرارگاه خاتم در رسانه‌ها سبب شد تا روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهور پاسخ این انتقاد را بدهد.
  به نوشته مردم سالاری، اسحاق جهانگیری با اشاره به جزییات قرارداد خرید کشتی از کره جنوبی،‌ گفت: این قرارداد برای سال ۲۰۰۸ است و موضوع جدیدی نیست.
  در سرمقاله روزنامه مردم سالاری با عنوان «هدف حمله دلواپسان به قراردادهای جدید دولت» به قلم «حمیدرضا شکوهی»، درباره چرایی انتقاد منتقدان به قراردادهای جدید همانند خرید بویینگ، سفارش کشتی و تفاهمنامه های نفتی می خوانیم: در سه روز گذشته شاهد انتقادات تند منتقدان دولت در مورد انعقاد قرارداد نهایی خرید ۸۰ فروند بوئینگ از آمریکا توسط ایران‌ایر و همچنین انعقاد قرارداد سفارش ساخت کشتی به کره جنوبی بودیم. منتقدان دولت به گونه‌ای در قبال این دو قرارداد موضع‌گیری کرده‌اند که گویی دولت، عزم خود را جزم کرده تا اشتغال داخلی را نابود کند و با نادیده انگاشتن توان داخل، پول بی‌زبان را به حساب شرکتهای خارجی بریزد.
  به زعم نویسنده، به نظر می‌رسد همه این مسایل ریشه در یک نکته دارد و آن هم مخفی کردن دستاوردهای برجام است. منتقدان دولت که تاکنون مدعی بودند برجام دستاوردی نداشته، حالا که این قراردادها با شرکت های بزرگ دنیا منعقد می‌شود، سعی دارند با دادن نشانی غلط، نیازهای استراتژیک کشور را که طی سالیان متمادی به دلیل تحریم ها مغفول مانده و پایه و زیربنای توسعه اقتصادی کشور است نادیده بگیرند.
  به گزارش ایران ویج به نقل از روزنامه ایران براساس گفته‌های معاون اول رییس جمهوری قرارداد خرید کشتی از کره جنوبی مربوط به سال ۲۰۰۸ است و موضوع جدیدی نیست. وی افزود: در زمان انعقاد قرارداد بیش از ۲۵ درصد مبلغ قرارداد به طرف کره‌ای پرداخت شد اما در مراحل بعدی به دلیل تحمیل تحریم‌ها امکان انتقال پول فراهم نشد. طرف کره‌ای پس از دریافت ۲۵ درصد اولیه، کار کشتی‌سازی را آغاز کرده بود اما به دلیل پرداخت نشدن مابقی پول از سمت ایران کار خود را متوقف و از ایران در دادگاه شکایت کرد.
  روزنامه همدلی هم امروز به انتقاد قرارگاه خانم الانبیا به همکاری با شرکت کره‌ای در حوزه کشتی‌سازی و همچنین سرمقاله دیروز روزنامه کیهان که در سرمقاله خود که از خطر «فتنه جدیدی» خبر داده و یکی از مصادیق آن را انعقاد قرارداد کشتی‌سازی با کره جنوبی خوانده بود، پرداخت.
  **گروه پژوهش و تحلیل خبری
  خبرنگار: فاطمه دهقان نیری** انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی**پژوهشم**۹۲۹۴** ۹۲۷۹

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.