• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آریستوکراسی؛ حکومت اشراف یا حکومت فضلا؟
  کد خبر : 1950214

  آریستوکراسی؛ حکومت اشراف یا حکومت فضلا؟

  آریستوکراسی؛ حکومت اشراف یا حکومت فضلا؟Reviewed by on Dec 13Rating: سرویس سیاست مشرق – آریستوکراسی اصطلاحی ماخوذ از ریشه یونانی aristokratia  که در لغت به معنای حکومت بهترین ها یا حکومت بهترین اشخاص است، می باشد. در اصل یونانی این کلمه مقصود از حکومت بهترین ها، حکومت انسان های کامل و شریف و دارای فضیلت…

  آریستوکراسی؛ حکومت اشراف یا حکومت فضلا؟Reviewed by on Dec 13Rating:

  سرویس سیاست مشرقآریستوکراسی اصطلاحی ماخوذ از ریشه یونانی aristokratia  که در لغت به معنای حکومت بهترین ها یا حکومت بهترین اشخاص است، می باشد. در اصل یونانی این کلمه مقصود از حکومت بهترین ها، حکومت انسان های کامل و شریف و دارای فضیلت بوده است. اما با ظهور و سیطره غرب در یونان باستان و محو گردیدن تمایلات صوفیانه بشر اولیه، آریستوکراسی دستخوش تحول گردید و مبدل به حکومت نجبا و اشراف شد. در این معیار و میزان آریستوکرات بودن نه کمالات معنوی و فضایل اخلاقی بلکه بر اساس “خون” و “نژاد” و تعلق های اشرافی تعریف گردید. شاخص های آریستوکرات بودن در این معنا مولفه هایی چون عضویت در خاندان های کهنسال صاحب ثروت و به اصطلاح “نجیب زادگی”، “وراثت خونی”، “تعلقات نژادی”، بهره مندی از دارایی ها و قرار داشتن در موقعیت ممتاز را در بر میگیرد. 

  حکومت اشراف یا حکومت فضلا؟

  یه طور کلی در هر دوره تاریخی طبقه یا طیف خاصی از حاکمیت در مفهوم کلان آن که به لحاظ بهره مندی از امکانات اقتصادی و مواهب مادی مقتضای آن دوره، در موقعیتی ممتاز و ویژه قرار دارند و از مجموعه آداب، رفتار و سنن خاص که در برگیرنده نوع زندگی و رفتار و خلقیات آنان است که به عنوان نشانه و پرنسیب آنان شناخته می شود را آریستوکرات می گویند.

  آریستوکرات های هر دوره ای ویژگی های تاریخی آن دوره را همراه دارند به عنوان مثال طبقه آریستوکرات در سده های میانه در اروپا عمدتا به فئودال ها (زمین داران) گفته می شد این مفهوم در تمدن به طبقه بورژوازی (صاحب سرمایه و شهرنشین) تعلق گرفت. 

  حکومت اشراف یا حکومت فضلا؟

  آریستوکراسی در مفهوم سیاسی به حاکمیت چند سالاری در مقابل اتوکراسی یا مونارشی که حاکمیت تک سالاری است گفته می شود. بسیاری از متفکران یونانی همچون هراکلیتوس و یا فیثاغوریت خواهان حاکمیت آریستوکرات ها بودند با این تفاوت مهم که آریستوکراسی در نزد آنان به انسان های صاحب فضیلت قلمداد می شد و معیار ثروت و دارایی شخص ملاک این صفت نبود. هراکلیتوس حاکمیت آریستوکراسی را که حکومت انسان های فاضل بود در برابر دموکراسی که آن را حاکمیت انسان های فرومایه می دانست ارج می نهاد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.