• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » تغییر جامعه پدرسالار بر تصمیم گیری‌های زنان تاثیر داشته است
  کد خبر : 1949940

  تغییر جامعه پدرسالار بر تصمیم گیری‌های زنان تاثیر داشته است

  تغییر جامعه پدرسالار بر تصمیم گیری‌های زنان تاثیر داشته استReviewed by on Dec 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری برنا، استاد جامعه شناسی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با تشریح موضوع زنان و سرمایه‌های اجتماعی و توسعه پایدار شهری نگاه مفهومی درسرمایه اجتماعی گفت: موضوع سرمایه‌های اجتماعی دارای چندین طبقه است. «محمد…

  تغییر جامعه پدرسالار بر تصمیم گیری‌های زنان تاثیر داشته استReviewed by on Dec 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری برنا، استاد جامعه شناسی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با تشریح موضوع زنان و سرمایه‌های اجتماعی و توسعه پایدار شهری نگاه مفهومی درسرمایه اجتماعی گفت: موضوع سرمایه‌های اجتماعی دارای چندین طبقه است.

  «محمد امین قانعی راد» با تشریح ارتباط سرمایه اجتماعی وکنش‌های اجتماعی افزود: حوزه‌های کنش سه گانه شامل کنش هنجاری، کنش نمایشی و کنش ارتباطی هستند. این تقسیم بندی نوعی تقسیم بندی‌ هابرماسی به شمار می‌آید.

  وی با اشاره به اینکه با توجه به این ۳کنش ۳نوع سرمایه اجتماعی قابل تعریف است، ادامه داد: یک سرمایه اجتماعی هنجاری متناسب با کنش همنجاری، سرمایه اجتماعی مصرفی متناظربا کنش نمایشی  وسرمایه اجتماعی مشارکتی یا مدنی که متناسب با کنش ارتباطی هستند.

   استاد جامعه شناسی مرکز تحقیقات سیاست علمی  کشور با اشاره به اینکه نقش رسانه زبان دراین سرمایه اجتماعی بیان کرد: میزان استفاده از زبان در سرمایه اجتماعی مشارکتی بیشتر از ۲نوع دیگر است.

  وی با تاکید بر اینکه حوزه کنش هنجاری در حال کوچکتر شدن است، یادآور شد: با گذر سنت از مدرنیزیم و تحولات اجتماعی فرهنگی حوزه کنش هنجاری کوچکتر خواهد شد ودرعوض حوزه کنش نمایشی به شکل فزاینده وبیشتر از کنش ارتباطی درحال رشد است.

  استاد جامعه شناسی مرکز تحقیقات سیاست علمی با اشاره به پررنگی سرمایه اجتماعی هنجاری در جامعه افزود: بنابراین سرمایه هنجاری با وجود فرسایش‌ها هنوز وزنی یک به علاوه را به خود اختصاص داد . از سویی کنش ارتباطی وزن یک به علاوه‌ای را دراختیار دارد ولی کنش نمایشی  رشد سه به علاوه را به اختصاص داده است.

   قانعی راد گفت: بنابراین درجامعه متناسب با این کنش سرمایه اجتماعی مصرفی و یا نشانه‌ای رشد کرده‌است .

   وی با اشاره به اینکه تضعیف پدرسالاری در رشد این سرمایه اجتماعی نقش داشته است؛ افزود: چارچوب پدرسالاری هنجارها ونرم‌هایی اجتماعی را تعریف می‌کرد که افراد براساس آن به تصمیم‌گیری می‌پرداختند.

  به گفته قانعی راد پدرسالاری با تعریف قواعد رفتار تکلیف آدم‌ها در تصمیمات مهم زندگی اقشار مختلف جامعه  از جمله زنان را مشخص می‌کرد اما این رویکرد قابل تعریف است.

  وی یاد آور شد: درحقیقت در جامعه پدر سالار امنیت بدون آزادی مطرح بود درحالی با تغیبر هنجارها امنیت و با آزادی انتخاب امنیت درجامعه تغییر کرد.

  به گفته قانعی راد این نوع تغییرات درتصمیمات زندگی همه اقشار جامعه زنان تاثیرگذار بوده‌است.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.