• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ۴۰ درصد تعاونی‌های کردستان خانوادگی و صوری است
  کد خبر : 1949899

  ۴۰ درصد تعاونی‌های کردستان خانوادگی و صوری است

  ۴۰ درصد تعاونی‌های کردستان خانوادگی و صوری استReviewed by on Dec 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، ابوبکر یاره بعد از ظهر امروز در هفتمین نشست تخصصی گروه علوم اقتصادی دانشگاه کردستان که امروز با محوریت «بررسی نقش و جایگاه تعاون در توسعه اقتصادی کردستان»، در تالار فردوسی این…

  ۴۰ درصد تعاونی‌های کردستان خانوادگی و صوری استReviewed by on Dec 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، ابوبکر یاره بعد از ظهر امروز در هفتمین نشست تخصصی گروه علوم اقتصادی دانشگاه کردستان که امروز با محوریت «بررسی نقش و جایگاه تعاون در توسعه اقتصادی کردستان»، در تالار فردوسی این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: در شرایط اقتصادی کنونی و با توجه به محرومیت استان کردستان، به لحاظ دسترسی کمتر به مرکز و تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، تنها راه برون‌رفت از چالش اقتصادی تکیه به بخش خصوصی و تعاونی است.

  وی با بیان اینکه تنها یک دولت، یک وزیر و یا یک نهاد نمی‌تواند مسأله اشتغال و بیکاری را حل و فصل کند، افزود: بنا بر اعلام مسؤولان، در آینده با چالشی فراتر از اکنون، در حوزه اشتغال روبرو خواهیم بود.

  به گفته این مسؤول، در شرایط یاد شده انتظار برای ورود افرادی غیر از خودمان برای رفع مشکل بیکاری در استان بیهوده است.

  یاره شرط آبادانی هر شهر، محله، روستا و منطقه‌ای را در گرو مشارکت دانشجویان، صاحبان ایده، تصمیم‌سازان دولتی و نیز سرمایه‌گذاران اعلام کرد و گفت: با بهره‌گیری از تمامی این فرصت‌هاست که می‌توان، مسیر آبادانی را به درستی طی کرد.

  وی لزوم تحول را مشارکت جمعی دانست و افزود: با تغییر مثبت می‌توان زمینه اشتغال جوانان را فراهم کرد.

  مدیر تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با انتقاد از تداوم نگرش پشت میزنشینی، اظهار داشت: تداوم این جریان موجب شده تا زمینه اشتغال در بخش خصوصی روز به روز کاهش یابد.

  یاره با توصیه به دانشجویان برای پرهیز از ورود به عرصه کار دولتی، گفت: آینده شغلی خود را در بخش خصوصی و تعاونی دنبال کنید.

  وی با تاکید بر اینکه دولت باید بسترهای لازم برای این مهم را فراهم کند، افزود: سطح درآمد پایین، نبود صنایع و کشاورزی موانع رشد و توسعه اقتصادی کردستان است.

  این مسؤول این را هم گفت که تعاونی‌ها ناجی و حلال صد در صد مشکلات نیستند و منجر به توسعه کامل اقتصادی نمی‌شود، اما این بخش با توجه به ظرفیت‌های خود می‌تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

  یاره لازمه یک تعاونی فعال را خلاقیت، نوآوری و کارآفرین بودن آن دانست و افزود: اعتقاد به دانایی می‌تواند صاحبان فکر و سرمایه را در کنار هم گرد آورد و با فراهم بودن شرایط اعتماد متقابل، شرکتی نوآور، خلاق و پویا و نیز موثر در آینده کاری خود به وجود آورد.

  وی همراهی دولت با بخش تعاون را الزامی دانست و افزود: باید دو زمینه اولیه ایجاد تعاونی که تامین سرمایه و منابع لازم است از طرف دولت تامین شود و در عین حال با تسهیل‌گری در زمینه صدور مجوزها، مشوق‌های ویژه‌ای نیز برای تداوم فعالیت آن در نظر گرفته شود.

  یاره به وجود ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل بیکار در کردستان اشاره کرد و گفت: این تعداد می‌توانند آینده شغلی خود را با توجه به سند چشم‌انداز توسعه در بخش تعاون و نیز برنامه ششم توسعه طراحی کرده و به آن دست پیدا کنند.

  مدیر تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تشکیل تعاونی کشاورزی با مشارکت دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان خبر داد و افزود: برای دیگر حوزه‌های دانشگاهی هم آمادگی تشکیل چنین تعاونی‌هایی را داریم.

  یاره توجه به کیفیت را مهم‌تر از کمیت اعلام کرد و افزود: اگر تنها ۲۰۰ تعاونی کارآمد و موثر در استان داشته باشیم، بسیار بیشتر از ۱۰۰ هزار تعاونی فعال کشور در معیشت مردم و اقتصاد تاثیر خواهیم داشت.

  وی به موفقیت های بخش تعادن در حوزه مسکن اشاره کرد و افزود: در این بخش بالغ بر ۸۰ هزار واحد مسکونی و ۱۲۰ هزار قطعه زمین مسکونی در قابل ۳۵۰ تعاونی مسکن به متقاضیان واگذار شده است.

  یاره با بیان اینکه رکود بخش مسکن به دلیل واگذاری مسکن مهر است، افزود: ۷ هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاونی به متقاضیان واگذار شده است.

  وی تعاونی‌های مصرف و اعتبار را از دیگر تعاونی‌های موفق حوزه تعاون معرفی کرد و افزود: این واحدها کالاهای مورد نیاز یک خانوار را با کمترین قیمت تامین می‌کنند و تسهیلاتی با بهره نیم‌درصد ارائه می‌کنند که در سیستم بانکی، چنین موردی وجود ندارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.