• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » بانک مرکزی: رشد نقدینگی در مهر ماه به ۲۸.۳ درصد رسید
  کد خبر : 1949891

  بانک مرکزی: رشد نقدینگی در مهر ماه به ۲۸.۳ درصد رسید

  بانک مرکزی: رشد نقدینگی در مهر ماه به ۲۸.۳ درصد رسیدReviewed by on Dec 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، حجم نقدینگی در کشور در پایان مهر ماه به عدد ۱۱۳۷.۹ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به اسفند ماه پارسال ۱۱.۹ درصد رشد نشان می دهد.هرچند این…

  بانک مرکزی: رشد نقدینگی در مهر ماه به ۲۸.۳ درصد رسیدReviewed by on Dec 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، حجم نقدینگی در کشور در پایان مهر ماه به عدد ۱۱۳۷.۹ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به اسفند ماه پارسال ۱۱.۹ درصد رشد نشان می دهد.
  هرچند این شاخص در میان مدت و بلند مدت روند رو به رشد را ثبت کرده اما تغییرات ماهانه حاکی از آن است که برای سومین ماه متوالی رشد منفی را پشت سر گذاشته است.
  حجم نقدینگی در تیر ماه امسال با ۳۰ درصد رشد به اوج رسید، اما از ماه مرداد روند کاهشی خود را آغاز کرد و به عدد ۲۹.۲ درصد در این ماه و ۲۸.۶ درصد در شهریور ماه رسید. اکنون با کاهش ۰.۳ درصدی عدد ۲۸.۳ درصد را در مهر ماه امسال به ثبت رسانده است.
  در مهر ماه امسال حجم پول با رشد ۲۵.۹ درصدی نسبت به مهر ماه پارسال و رشد ۶.۱ درصدی نسبت به اسفند پارسال به عدد ۱۴۵۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.
  همچنین شبه پول نیز در مهر امسال رشد ۲۸.۷ درصدی را نسبت به مهر ماه پارسال و رشد ۱۲.۸ درصدی را نسبت به اسفند پارسال پشت سر گذاشت و به عدد ۷۷۱۷ هزار میلیارد ریال رسید.

  **بدهی دولت و بخش غیردولتی به بانک ها
  نگاهی به حجم بدهی دولت و بخش غیر دولتی به بانک ها در مهر ماه بیانگر آن است که مجموع بدهی دولت در این ماه به عدد ۲۰۳۹.۵ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مهر ماه پارسال ۲۸.۲ درصد و نسبت به اسفند ۹۴ برابر ۱۷.۳ درصد رشد نشان می دهد.
  سهم دولت از این بدهی بیش از ۱۷۳۰ هزار میلیارد ریال و سهم شرکت ها و موسسات دولتی ۳۰۹.۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مهر ماه پارسال به ترتیب ۳۳.۴ درصد و ۵.۳ درصد رشد را ثبت کرده است.
  بدهی بخش غیردولتی نیز به شبکه بانکی کشور در مهر ماه به بیش از ۸۵۱۹ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مهر ماه پارسال ۲۷.۴ درصد و نسبت به اسفند پارسال ۱۵.۷ درصد رشد دارد.

  **بدهی بانک ها و دولت به بانک مرکزی
  شاخص دیگر اعلام شده، میزان بدهی دولت و بخش های دولتی و نیز شبکه بانکی کشور به بانک مرکزی است که بر اساس آن در مهر ماه گذشته بدهی بانک ها به بانک مرکزی به ۹۸۱.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مهر ماه پارسال ۱۵.۵ درصد و نسبت به اسفند پارسال ۱۷.۴ درصد افزایش دارد.
  همچنین بدهی دولت نیز در مهر ماه به بانک مرکزی رو به افزایش بوده و به عدد ۶۱۶هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مهر پارسال ۲۶.۴ درصد و نسبت به اسفند ماه گذشته ۱۸.۴ درصد افزایش نشان می دهد.
  از میان حجم بدهی دولت به بانک مرکزی، ۳۴۳.۶ هزار میلیارد ریال سهم دولت و ۲۷۲.۴ هزار میلیارد ریال سهم شرکت ها و موسسات دولتی است.
  نکته قابل توجه آنکه میزان بدهی شرکت ها و موسسات دولتی به بانک مرکزی در مهر ماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال رشد ۳.۵ درصدی دارد اما نسبت به اسفند ماه پارسال منفی ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

  ** تراز خارجی کشور در هفت ماه
  بر اساس این گزارش حجم واردات در پایان مهر ماه به ۲۴ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار و حجم صادرات بدون احتساب میعانات گازی و گازهای طبیعی مایع شده به ۱۸ میلیارد و ۶۵۶ میلیون دلار رسیده است.
  نرخ دلار نیز در بازار بین بانکی در مهر ماه گذشته عدد ۳۱ هزار و ۵۳۳ ریال بوده در حالی که میانگین معاملاتی آن در بازار آزاد ۳۵ هزار و ۹۱۵ ریال بوده است.
  حجم بدهی های خارجی ایران نیز در پایان مهر ماه هشت میلیارد و ۹۴ میلیون دلار بوده است.

  **بازار سرمایه
  شاخص کل بازار سرمایه نیز در مهر ماه گذشته به عدد ۷۸ هزار و ۹۲ رسید که نسبت به ماه قبل (شهریور) ۲.۱ درصد و نسبت به هفت ماهه پارسال ۲۳.۶ درصد رشد نشان می دهد.
  اقتصام**۲۰۲۵**۱۵۶۱**خبرنگار: لیلا جودی**انتشاردهنده: مژگان توانا

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.