• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » رئیس‌جمهور موریتانی: هیچ کس نمی‌تواند ویرانی سوریه را جبران کند/هیچ توافقی با القاعده نداریم
  کد خبر : 1949673

  رئیس‌جمهور موریتانی: هیچ کس نمی‌تواند ویرانی سوریه را جبران کند/هیچ توافقی با القاعده نداریم

  رئیس‌جمهور موریتانی: هیچ کس نمی‌تواند ویرانی سوریه را جبران کند/هیچ توافقی با القاعده نداریمReviewed by on Dec 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، محمد ولد عبدالعزیز، رئیس جمهور موریتانی که ریاست دوره‌ای نشست سران کشورهای عربی را برعهده دارد، در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لوموند» تاکید کرد: آشوب، ناامنی و فروپاشی اقتصادی…

  رئیس‌جمهور موریتانی: هیچ کس نمی‌تواند ویرانی سوریه را جبران کند/هیچ توافقی با القاعده نداریمReviewed by on Dec 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، محمد ولد عبدالعزیز، رئیس جمهور موریتانی که ریاست دوره‌ای نشست سران کشورهای عربی را برعهده دارد، در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لوموند» تاکید کرد: آشوب، ناامنی و فروپاشی اقتصادی امروز لیبی را در بر گرفته و پیامدهای سرنگونی رژیم قذافی بر کل منطقه پیامدهای به شدت خطرناکی است.

  رئیس جمهور موریتانی درباره وضعیت سوریه گفت: زمانی که “انقلاب” در سوریه شکل گرفت، ما امیدوار بودیم که بشار اسد از قدرت کناره گیری کند اما این اتفاق رخ نداد و همه در این میان زیان دیدند، ویرانی سراسر سوریه را در بر گرفت چه کسی امروز می‌تواند این کشور تخریب شده را بازسازی کند؟ قطعا نه روسیه و نه هیچ یک از کشورهای عربی که از شبه نظامیان حمایت مالی کردند و نه کشورهای غربی که برای مدیریت امور داخلی خود نیز بودجه ندارند، هرگز نخواهند توانست.

  ولد عبدالعزیز افزود: کشورهای غربی در سوریه شکست خوردند و به طوری که هزاران پناهجو به سمت این کشورها سرازیر شدند و آشوب کشورهایی چون آلمان، فرانسه و بلژیک را در بر گرفت در واقع تمامی محاسبات آنان درمورد سوریه اشتباه بود.

  رئیس جمهور موریتانی در ادامه اظهار داشت: انقلاب‌های موسوم به بهار عربی برای جهان عرب و کشورهای “عربی فاجعه بودند، این انقلاب‌ها تنها توانستند تعدادی از چهره‌های سرکش را که مجبور به ترک قدرت شده  بودند، پنهان سازند اما هیچ نتیجه دیگری نداشتند و پس از این انقلاب‌ها نه آزادی‌ها افزایش یافت و نه حقوق بشر بیش از قبل رعایت شد.

  وی در ادامه با انتقاد از نتایج بهار عربی که برخی سیاسیون تلاش کردند آن را به موریتانی نیز بکشانند اما موفق نشدند، وجود هرگونه فعالیت سلفی و تندرو در داخل کشورش را تکذیب کرد.

  ولید عبدالعزیز در ادامه این مصاحبه به وضعیت سیاسی و اجتماعی موریتانی پرداخت و بر پایبندی خود به قانون اساسی کشورش تاکید کرد و گفت: هنوز کارهای بسیاری وجود دارد که انجام نداده‌ام اما اشخاص دیگری هستند که می‌توانند آن را محقق سازند.

  وی درباره وضعیت امنیتی موریتانی نیز گفت: علت توقف  عملیات‌های تروریستی در کشور از سال ۲۰۱۱ نه توافقنامه‌ای میان نواکشوت و تشکیلات القاعده بلکه نتیجه اجرای طرحی امنیتی، اقتصادی و عقیدتی است که شامل آموزش و تجهیز دوباره ارتش کشور به سلاح، گفت‌وگو با تندروها و سرمایه‌گذاری‌ برای برنامه‌هایی جهت بازگشت آنها به زندگی عادی است.

  رئیس جمهور موریتانی افزود: این طرح چند بعدی نتایج بسیاری داشت به طوری که پیوستن جوانان به گروه‌های مسلح متوقف و امنیت بر مرزها حاکم شد و علمای ما توانستند تندروها را به عدول از عقاید افراطی‌شان ترغیب کنند.

  ولد عبدالعزیز در ادامه به شدت این مساله که نواکشوت توافقنامه‌ای با القاعده جهت توقف حملات در سال ۲۰۱۰ به امضا رسانده باشد را تکذیب کرد و گفت: اینکه موریتانی پس از سال ۲۰۱۰ نیز هدف حملات تروریستی قرار گرفت خود شاهدی بر عدم صحت این مطلب است.

  وی در ادامه شایعه پرداخت ۳۰ میلیون دلار به تشکیلات القاعده در مقابل توقف حملات تروریستی را تکذیب کرد.

  ولد عبدالعزیز تاکید کرد: آنچه در رسانه‌ها مبنی بر آزادی تروریست‌ها در قالب توافقنامه‌ای با القاعده منتشر شده صحت ندارد و تروریست‌های مذکور همچنان در زندان‌ها حبس هستند.

  وی هدف از تشکیل مجموعه‌ای از پنج کشور ساحل آفریقا شامل موریتانی، بورکینافاسو، مالی، چاد و نیجر را هماهنگی  اقدامات دانست و گفت: این پنج کشور منافع و مرزهای مشترکی دارند و منطقه ساحل که این کشورها در آنجا قرار دارند از قاچاق مواد مخدر،‌تروریسم و گروگان گیری رنج می‌برد. رهبران این پنج کشور در مورد مقابله با این مشکلات و تلاش برای برقراری ثبات لازم برای توسعه تلاش کنند.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.