• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » «دانشگاه های تدریس محور نه تحقیق محور» صنعت را دچار مشکل ساخته اند/اقتصاد مقاومتی مردم نهاد تنها با کوچک شدن دولت بزرگ شکل خواهد گرفت
  کد خبر : 1949561

  «دانشگاه های تدریس محور نه تحقیق محور» صنعت را دچار مشکل ساخته اند/اقتصاد مقاومتی مردم نهاد تنها با کوچک شدن دولت بزرگ شکل خواهد گرفت

  «دانشگاه های تدریس محور نه تحقیق محور» صنعت را دچار مشکل ساخته اند/اقتصاد مقاومتی مردم نهاد تنها با کوچک شدن دولت بزرگ شکل خواهد گرفتReviewed by on Dec 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کارگران کرمان کارگاه هم اندیشی مدیران عرصه تولید و صنعت  به…

  «دانشگاه های تدریس محور نه تحقیق محور» صنعت را دچار مشکل ساخته اند/اقتصاد مقاومتی مردم نهاد تنها با کوچک شدن دولت بزرگ شکل خواهد گرفتReviewed by on Dec 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کارگران کرمان کارگاه هم اندیشی مدیران عرصه تولید و صنعت  به همت بسیج کارگری استان و به میزبانی نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان در محل سالن اجتماعات این واحد تولیدی برگزار شد .

  مدیران کل تعان کا رو ر فاه اجتماعی ،ریاست خانه تجارت کرمان ،مدیر کل سازمان صنعت و معدن استان کرمان و مدیر کانون آفرین  امید کرمان در این کارگاه هم اندیشی پاسخ گوی مشکلات صنعتی استان بودند .

  در این کارگاه همه مدیران مطرح و بزرگ استان که جایگاهی در عرصه تولید و صادرات دارند حضو رداشتند . این دورهمی خانوادگی صنعتی برای رشد و تعالی مدیران ، همراه با ارائه مشکلات و شنیدن چالش ها ی این عرصه صورت گرفت .

  که جمع بندی رئیس خانه تجارت استان کرمان در بیان چالش ها و معزلات اقتصادی  خواندنی است .

  تجارت منفی یعنی به ازای هر ۱۰ نفر یک باب مغازه باز شود

  علی اکبر مشرفی رئیس خانه تجارت استان نیز بعد از شنیدن صحبت های مدیر تعاون مبنی بر اینکه در سال جاری در عرصه تجارت رشد به سزایی برای اشتغال داشته ایم گفت : در شرایطی که ما اساسا تجارتی را نداریم و صفر است .از دویست و شصت هزار نفر اشتغال ، صد و چل وسه هزار نفر را در بخش تجارت مشغول به کار کرده ایم ، که این امار مایه تاسف است زیرا این مسئله بازگوی این مطلب است که در حال حاضر به ازای هر ۱۰ نفر یک مغازه باز شده است .

  وی ادامه داد :تجارت ما یعنی باز شدن مغازه نه اینکه تجارت بین المللی صورت بگیرد لذا در حال حاضر این امر هم جوابگوی مشکلات فعلی عرصه تولید و کاهش اشتغال نیست .

  مشرفی به تعطیلی کارخانه گلناز اشاره کرد و گفت : کارخانه گلناز در ابتدای امر که آغاز به کار کرد بنده عضو هیئت مدیره ان بودم و قرار بود که نزدیک به  هزار و پانصد نفر را به کار بگیرد که با  هشتصد نفر شروع به کارکرد و ماده ای که تولید می کنند مواد غذایی است و ماده ای که مورد نیاز و مصرف مردم است .

  وی ادامه داد : مردم ایران روغن نباتی را در هر زمانی مصرف می کنند، به طور مثال ؛ یک محصول مثل کاشی در پاره ای از مواقع ممکن است بر اساس شرایط اقتصادی مصرف ان کاهش پیدا کند زیرا مردم رغبتی برای ساختمان ساز نخواهند داشت اما روغن محصولی است که در هیچ زمانی مصرف ان کاهش نخواهد داشت  و همیشه مصرف می شود .

  مشرفی اذعان کرد : روغن نباتی از زمان تشکیل کارخانه تا کنون سیر نزولی را طی کرد واکنون نیز مدیران آن  تصمیم به تعطیلی کارخانه گرفته اند .

  رئیس خانه تجارت ادامه داد : در سالی که مقام معظم رهبری ان را اقدام و عملی در زمینه اقتصادی اعلام کرده اند اولین چیزی که واجب است ،حفظ وضعیت موجود است زیرا اکنون نمی توانیم در شرایط فعلی وضعیت موجود را از دست بدهیم لذا اگر واحد تولیدی دچار مشکل شود ، آینده ای موهوم خواهیم داشت و زندگی در آینده ای موهوم کار بسیار مشکلی است .

  اقتصاد مقاومتی یعنی حفظ وضعیت موجود / نمی شود در آینده ای موهوم کار اقتصادی کرد

  وی ضمن بیان مشکلات در عرصه صنعت از مدیر کل سازمان صنعت ومعدن استان خواست : طی برگزاری جلساتی مشکلات موجود در واحد های تولیدی را مطرح کنند و نگذارند که واحد های موجود یکی پس از دیگری دچار مشکلات عدیده شده و از هم بپاشند .

  مشرفی به اقتصاد مقاومتی مد نظری رهبری اشاره کرد و گفت : اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب در سال های متمادی از آن نام برده و حتی سیاست های کلی آن را به همگان ابلاغ کرده است ، یعنی اقتصاد مردم نهاد و به شکلی یعنی اقتصادی که  بر مبنای مردم  پایه گذاری شده باشد نه بر پایه دولت .

  وی ادامه داد : در ۱۵ سال گذشته ۹۲ درصد اقتصاد ما دولتی بوده است  در صورتی  کشور های کمونیستی  که محور اقتصاد آنان بر پایه دولت بوده اند تنها ۵۰ درصد دولتی بودند اما در ایران که بر پایه مردم بوده است ۹۲ درصد فعالیت های اقتصادی دولتی اداره می شوند، لذا سال ها تلاش کردیم که از این مسئله دولتی بودن رها شویم  که مسئله اصل ۴۴  ، منفی شدن اقتصاد و غیره … مطرح شد اما عملا این طرح ها هیچ اتفاق خاصی را ایجاد نکرد .

  دولتی بزرگ اما اقتصاد مردمی کوچک

  مشرفی اذعان کرد :ما دریک دولتی بزرگ بسر می بریم با اقتصاد مردمی بسیار کوچک لذا امیدوار هستیم که با برنامه ریزی های دقیق تری که در استان ها صورت می گیرد از بزرگی  اقتصاد دولتی کم شده و به اقتصاد مردمی افزوده شود .

  رییس خانه تجارت کرمان در خصوص ارتباط بخش صنعت با دانشگاه ها ابراز کرد : دانشگاه ها از یک سو مایه افتخار هستند واز سوی دیگر مشکل ایجاد می کنند ، لذا بزرگترین معزل مدیران کارخانه ها در جذب نیرو ، فارغ التحصیلانی است که در رشته هایی که  اصلا مورد نیاز نیست و یا بازار کار کمی دارند ، تحصیل کرده اند .

  وی ادامه داد : دانشگاه های استان در راستایی بزرگ شده اند که نیاز استان اصلا در آن  راستا نیست،  لذا معزل دولتی اداره شدن دانشگاها هم باعث شده که دانشجویان در سطح دکتری هم عملا د رانجام پروژه های تحقیقاتی ضعیف عمل کنند این درحالی است که اکثر دانشگاه های دنیا بر اساس پروژه های تحقیقاتی رشد می کنند و تمام امکانات خود را از راه تحقیقات بدست می آورند .

  مشرفی افزود : دانشگاه های ایران اکثرا تدریس محور هستند نه تحقیق محور ، مسئله قرار داد با خارج از دانشگاه و با بخش صنعت ،کشاورزی و تولید بسیار ضعیف است لذا از مسئولین در خواست داریم رشته هایی که واقعا مورد نیاز نیستند از سطح دانشگاه ها حذف شوند و هزینه اضافی به خانواده ها تحمیل نشود .

  بزرگترین معزل جامعه ما بیکاری است

  رئیس خانه تجارت کرمان افزود : بزرگترین معزل جامعه ما بیکاری است زیرا در ایران هیچ مشکل فرهنگی و غیر فرهنگی در زمینه کار در مملکت ایران اسلامی نداریم و امیدواریم که با برنامه ریزی های ریز و دقیقی که از استان ها به پایتخت فرستاده می شود ، بتوانیم مشکلات خود را حل کنیم.

  مشرف ابراز کرد :  این عادت ناپسندی است که منتظر بمانیم تا از پایتخت برنامه ریزی های کلان ریخته شود وبه استان ها تزریق شود و این نوع برنامه ریزی هرگز مفید نخواهد بود زیرا معزلات بومی هر استان در این  نوع برنامه ریزی ها  لحاظ نمی شود.

   وی در پایان خاطر نشان کرد : امیدواریم برنامه ها از پایین توسط  مدیران بر اساس مزیت ها صورت بگیرد وبه بالا فرستاده شود وبعد از تصویب ، مجددا به استان برگردد تا ما در  سطح استان ها بتوانیم یک اقتصادی مردم نهاد را داشته باشیم ، اقتصادی بر پایه برنامه ریزی از پاییین به بالا وبر اساس مزیت ها ی هر منطقه که می توان آن را ، اقتصاد مقاومتی پویای که می تواند جوابگوی نیاز ها ی  مملکت باشد نامید.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.