• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » انتخابات غنا و فرصت های پیش رو برای توسعه و پیشرفت پایدار
  کد خبر : 1949494

  انتخابات غنا و فرصت های پیش رو برای توسعه و پیشرفت پایدار

  انتخابات غنا و فرصت های پیش رو برای توسعه و پیشرفت پایدارReviewed by on Dec 12Rating: غنا در قاره آفریقا که اغلب کشورهایش ناآرام است، به عنوان یک حکومت دمکراتیک با ثبات شناخته می شود؛ این کشور انتقال آرام قدرت را تجربه کرده و اقتصادش برپایه کاکائو، طلا و نفت استوار است.این کشور غرب آفریقا…

  انتخابات غنا و فرصت های پیش رو برای توسعه و پیشرفت پایدارReviewed by on Dec 12Rating:

  غنا در قاره آفریقا که اغلب کشورهایش ناآرام است، به عنوان یک حکومت دمکراتیک با ثبات شناخته می شود؛ این کشور انتقال آرام قدرت را تجربه کرده و اقتصادش برپایه کاکائو، طلا و نفت استوار است.
  این کشور غرب آفریقا در طول تاریخ خود پس از جدا شدن از انگلستان در شانزدهم اسفندماه ۱۳۳۵ با کودتاها، سوء قصدها، جنگ های داخلی (به ویژه در سال ۱۳۶۰) و ضعف مداوم ساختار مرکزی قدرت روبرو بوده است، پس از مدت ها از سال ۱۳۸۷ شاهد بازگشت ثبات و آرامش باشد.
  غنا یکی از کشورهای مستعمره پیشین انگلیس و یکی از چهار کشور مستعمره انگلیس در غرب آفریقاست. غنا یکی از کشورهای عضو جرگه کشورهای مشترک المنافع انگلیس است که زبان رسمی آن انگلیسی است و روابط بسیار نزدیکی با انگلستان دارد. اما آنچه که موجب شکوفایی و توسعه اقتصادی و سیاسی این کشور غرب آفریقا شده است اراده مردمی و تحقق اهداف سیاسی و ملی است. آنچه که امروز برای دولت جدید غنا دارای اهمیت است تمرکز بر دو هدف مهم سیاسی و اقتصادی است که در زیر بدانها اشاره خواهد شد.

  ** تداوم توسعه و پیشرفت اقتصادی مبتنی بر ظرفیت های بومی
  غنا کشوری ساحلی است و کشورهایی که بخش عمده ای از خاک آنها به ساحل راه دارد، در غرب آفریقا کشورهای مهمی هستند ، به خصوص این که اقتصاد غنا اقتصاد فعالی است به خصوص این که در مجموع ۵۴ کشور آفریقایی، غنا طی طرح های اقتصادی که طی دو دهه گذشته اجرا کرده است، توانسته است اقتصادی شاخص چه در تولیدات کاکائو و چه در دیگر محصولات کشاورزی داشته باشد.
  این کشور در حالی به مسیر توسعه اقتصادی و سیاسی خود ادامه می دهد که بخش عمده ای از بدنه جمعیتی این کشور در بخش کشاورزی اشتغال دارند و محصول ارزآور عمده این کشور یعنی کاکائو را تولید می‌کنند. از سوی دیگر، جنگلداری و توسعه مراتع طبیعی و نیز بهره برداری خام از معادن طلا و دیگر فلزات خام از فعالیت‌های مهم این کشور به حساب می آیند.
  از جمله مهم‌ترین فعالیت های صنعتی و اقتصادی غنا می‌توان به صنایع ساخت و تولید ورق آلومینیوم، تولید کاکائو و فرآورده‌های نارگیلی (روغن نارگیل)، تهیه دانه و پودر قهوه، کاکائو (بزرگترین تولیدکننده جهانی)، تولید توتون خام ، پرورش دام زنده( گاو و گوسفند) و صید انواع ماهی اشاره کرد.
  از مهم‌ترین معادن کشور غنا هم می‌توان به الماس (دومین تولیدکننده جهانی)، طلا (مهم‌ترین معدن این کشور)، منگنز، بوکسیت، آهن، بریل، نیکل، گرافیت و کرومیت اشاره کرد.
  اراضی وسیع کشاورزی، درآمدهای حاصل از فروش محصولات بومی و همچنین منابع طبیعی فراوان موجب شده است تا اقتصاد غنا با توجه به ظرفیت‌های موجود، زیرساخت‌های قابل توجهی را به لحاظ اقتصادی فراهم آورد که با توجه به نقش آفرینی اقشار گوناگون مردم این کشور در تحولات اقتصادی، می تواند به بستری برای رشد و توسعه پایدار این کشور غرب آفریقا تبدیل شود.
  دولت و پارلمان جدید این کشور در فضای پس از انتخابات می توانند با اتکا بر این ظرفیت ها و برنامه ریزی های صحیح،‌ به توسعه و پیشرفت اقتصادی این کشور شتاب بیشتری دهند و راه تحقق اهداف پیش بینی شده هموارتر سازند.

  ** مقابله جدی با تهدیدات تروریستی
  در حال حاضر ظهور گروه های تروریستی در آفریقا به معضلی بزرگ تبدیل شده و مقابله جدی با آن نیازمند همکاری اطلاعاتی و عملیاتی مشترک همه کشورها است.
  واقعیت این است که امروز بیشتر کشورهای قاره آفریقا در معرض تهدیدات تروریستی قرار دارند و ضرورت دارد که با اتکا بر تلاش جمعی همه کشورهای آفریقایی، بر همه این تهدیدات غلبه کرد. گروه تروریستی بوکو حرام که در سال ۲۰۰۲ میلادی تاسیس شد در منطقه شمال شرق نیجریه، که بیشتر ساکنان آن مسلمان هستند، به اقدامات تروریستی و انتحاری دست می زند که حاصل آن بیش از ۲۰ هزار نفر کشته و تخریب مناطق وسیع در شمال شرق نیجریه است.در ماه مارس ۲۰۱۵ گروه تروریستی بوکو حرام با بیعت با سرکرده گروه تکفیری – تروریستی داعش، عملا به نسخه ای برابر اصل از داعش در نیجریه تبدیل شد و نام خود را به «ولایت غرب آفریقای داعش» تغییر داد.حملات انتحاری، بمب گذاری در مناطق شهری و روستایی و سواستفاده از کودکان و زنان، از جمله اقدامات شوم این گروه تروریستی در غرب قاره آفریقا است که موجب شده است تهدیدات خود را به کشورهایی چون غنا نیز تسری دهد.
  به گفته رئیس جمهوری کنونی غنا، متاسفانه در قاره آفریقا تروریسم خطر فزاینده ای است؛ منطقه ای که در لیبی قرار دارد، فعالیت های القاعده در مغرب و همینطور فعالیت های بوکوحرام باعث بروز مشکلاتی در آفریقا شده است.
  ماهاما تصریح کرده است که که برای مبارزه با افراطی گری باید کار فرهنگی کرد؛ باید روی جوانان کار کرد؛ روی ایدئولوژی که به جوانان ارائه می دهیم، همکاری کنیم.
  لزوم مقابله غنا با تهدیدات تروریستی در حالی است که احمد ابوالفیض عبدالله رئیس جمعیت اسلامی غنا با اشاره به فعالیت گروههای تروریستی از جمله بوکوحرام در آفریقا به صراحت بیان داشته است که ریشه گروه های تروریستی در قاره آفریقا وهابیت است و اعضای این گروه ها روش های تروریستی را در مکاتب وهابیت عربستان فرا گرفته اند.
  احمد ابوالفیض عبدالله با تاکید بر اینکه بوکوحرام در دهه های ۶۰ و۷۰ در غنا فعالیت داشت، گفت: عربستان حامی بوکوحرام و دیگر گروههای تروریستی در قاره آفریقا است که اکنون موجب شده است آثار زیانباری برای کشورهای آفریقایی به دنبال داشته باشد.
  به هر روی، برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در غنا و شور و شوق مردمی و نیز انتقال نرم قدرت در دو قوه اجرایی و پارلمانی در این کشور نشان داد که این کشور مهم غرب قاره آفریقا می تواند با اتکا بر اراده سیاسی مردم خود و مدیریت صحیح و برنامه ریزی اقتصادی، ضمن افزایش شتاب توسعه و پیشرفت سیاسی و اقتصادی، نقش آفرینی فعالانه خود در قاره سیاه را بیش از پیش در عرصه قاره ای و جهانی،‌ نمایان سازد.
  خاورم**۹۳۷۷** گزارش: حمید اوضح – انتشاردهنده: عزیز موسوی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.