• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بین الملل , سیاسی » نتانیاهو باز هم درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران به تناقض‌گویی افتاد
  کد خبر : 1949166

  نتانیاهو باز هم درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران به تناقض‌گویی افتاد

  نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه اخیر خود گفته است ایران قبل از برجام با شتاب به سوی بمب هسته‌ای حرکت نمی‌کرد در حالیکه پیش از این بارها خلاف این حرف را مطرح کرده بود.  «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی شب گذشته (یکشنبه) در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی بی اس نیوز…

  نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه اخیر خود گفته است ایران قبل از برجام با شتاب به سوی بمب هسته‌ای حرکت نمی‌کرد در حالیکه پیش از این بارها خلاف این حرف را مطرح کرده بود.

  ۱۳۹۳۱۲۱۲۱۶۲۷۱۱۶۴۶۴۸۵۵۴۲۴

   «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی شب گذشته (یکشنبه) در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی بی اس نیوز گفت فکر می کنم ایران قبل از توافق هسته ای با شتاب سوی ساخت بمب حرکت نمی‌کرد.

  اظهارات جدید نتانیاهو در حالی مطرح شده که وی قبلاً بارها ایران را متهم به تلاش برای «حرکت پرشتاب» به سمت سلاح های هسته ای متهم کرده بود. به عنوان مثال، او در اکتبر سال ۲۰۱۳ گفت: ایران می‌خواهد در موقعیتی قرار بگیرد تا با شتاب به سوی ساخت بمب‌های هسته‌ای حرکت کند پیش از آنکه جامعه بین‌المللی تشخیص دهد.

  البته تناقض‌گویی‌های نتانیاهو درباره برنامه هسته ای ایران تازگی ندارد و او در سالهای گذشته، بارها و بارها این ادعا را که ایران تا چند ماه یا چند سال دیگر به بمب هسته ای دست می‌یابد را مطرح کرده است.

  گزارش زیر نگاهی است به اظهاراتی که نتانیاهو با بیان آنها درباره برنامه هسته ای ایران جنجال آفرینی کرده، اما نادرست بودن آنها اکنون بیش از هر زمان دیگر، آشکار است.

  سال ۱۹۹۲: ایران تا سال ۱۹۹۷ بمب می‌سازد

  نتانیاهو از سال ۱۹۹۲ که عضو حزب «لیکود» در «کنست» (پارلمان رژیم صهیونیستی) بود به اهمیت جنجال‌سازی درباره برنامه هسته‌ای ایران برای تحریک هیجانات منفی دیگران و سپس پیشبرد منابع شخصی، حزبی، منطقه‌ای و بین‌المللی پی برد. در آن سال نتانیاهو خطاب به نمایندگان کنگره گفت ایران بین ۳ تا ۵ سال با ساخت بمب فاصله دارد.

  سال ۱۹۹۵: ایران تا سال ۲۰۰۰ بمب می‌سازد

  در سال ۱۹۹۵ هنگامی که چیزی به سررسید موعد قبلی ادعایی نتانیاهو برای دستیابی ایران به بمب هسته‌ای باقی نمانده بود نتانیاهو در کتابی به‌نام «مبارزه با تروریسم» بار دیگر نوشت ایران «سه تا پنج سال» با ساخت بمب فاصله دارد.

  سال ۱۹۹۶: ایران به ساخت بمب خیلی نزدیک است

  نتانیاهو در سال ۱۹۹۶ بعد از آنکه به نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی انتخاب شد در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان بار دیگر گفت: «دستیابی ایران به بمب هسته‌ای می‌تواند تبعات فاجعه‌باری داشته باشد، نه تنها برای کشور من و نه تنها برای خاورمیانه بلکه برای کل بشریت.» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آن سخنرانی گفت که موعد دست‌یابی ایران به این هدف «بسیار نزدیک» است.

  سال ۲۰۰۲: عراق بدون شک بمب هسته‌ای دارد

  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بعد از این اظهارات تا چند سال تمرکزش را متوجه عراق و برنامه هسته‌ای این کشور کرد. به‌رغم این، نخست‌وزیر اسرائیل با قاطعیت محض در آن زمان می‌گفت «هیچ شکی وجود ندارد» که عراق در حال پیشروی به‌سمت ساخت سلاح‌های هسته‌ای است. نتانیاهو در سال ۲۰۰۲ در یک جلسه استماع مقابل مجلس کنگره یک بار دیگر گفت برنامه هسته‌ای عراق آن‌قدر پیشرفته است که این کشور اکنون در حال راه‌اندازی «سانتریفیوژهایی به‌اندازه ماشین لباسشویی است».

  بخش‌هایی از اظهارات نتانیاهو در این نشست در زیر آمده است:
  «هیچ شکی نیست که صدام، برنامه هسته‌ای خود را رها نکرده است. تردیدی نیست که او از زرادخانه شیمیایی و زیستی فعلی خود راضی نیست و دائماً تلاش کرده آنها را کامل‌تر کند… بنابراین من صادقانه فکر می‌کنم اینکه فکر کنیم این مرد که بیست سال پیش نزدیک به ساخت بمب بود در این طول این مدت زمان بیکار نشسته باشد، دور از واقعیت است. او بیکار ننشسته است. و تمام شواهدی که ما داریم نشان می‌دهند که او دارد با تمام توان و بدون وقفه ساخت سلاح‌های کشتار جمعی از جمله سلاح‌های هسته‌ای را ادامه می‌دهد. اگر کسی استدلالی مخالف این مطرح کند یا نتواند این خطوط را به هم پیوند بدهد، در یک کلام بگویم نتوانسته ارزیابی درستی از آنچه اتفاق افتاده به دست بیاورد. صدام کمر بسته تا در اسرع وقت به بمب‌های اتمی و توانمندی اتمی برسد».

  شاید نیازی به یادآوری این نکته نباشد که این اظهارات پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و انجام بازرسی‌های بین‌المللی به‌طرز فاجعه‌باری نادرست از آب درآمدند. اما نتانیاهو، بی‌توجه به خرابی‌هایی که اظهارات نادرست قبلی‌اش به وجود آورده بود به‌سرعت تلاش کرد زنگ‌های هشدار درباره ایران را به صدا در بیاورد.

  سال ۲۰۰۹: ایران تا سال ۲۰۱۱ بمب می‌سازد

  سندی از وزارت خارجه آمریکا در سایت افشاگر ویکی لیکس نشان می‌دهد نتانیاهو در سال ۲۰۰۹ که نامزد انتخابات نخست‌وزیری بوده به هیئتی از نمایندگان کنگره که به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده بودند هشدار داده که ایران احتمالاً «یک یا دو سال» با توان ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

  سال ۲۰۰۹: ایران تا سال ۲۰۱۱ چند بمب می‌سازد

  یک سند دیگر که مربوط به چند ماه بعد در همان سال است هم نشان می‌دهد نتانیاهو که حالا نخست‌وزیر اسرائیل است به هیئتی دیگر از سیاستمداران آمریکا در قدس اشغالی می‌گوید که «ایران اکنون توان ساخت یک بمب هسته‌ای را دارد». وی در ادامه گفته که ایرانی‌ها «ممکن است صبر کنند و ظرف یک تا دو سال آینده چندین بمب بسازند».

  سال ۲۰۱۲: ایران چند ماه با ساخت بمب فاصله دارد

  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌هایی در ماه‌ها و سال‌های بعد با خبرنگاران به‌کرات درباره خطر قریب‌الوقوع بمب ایران هشدار داده است، مثلاً در سال ۲۰۱۲ در گفت‌وگویی غیرعلنی کهرسانه‌های اسرائیل آن را پوشش دادند، گفت که ایران «چند ماه» با دستیابی به توانمندی‌های هسته‌ای ساخت سلاح فاصله دارد. نتانیاهو در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز هم گفت ایران بین ۶ تا ۷ ماه با ساخت بمب فاصله دارد.

  سپتامبر ۲۰۱۲: ایران تا بهار یا تابستان ۲۰۱۳ بمب دارد

  چند ماه بعد از این مصاحبه بود که او با ارائه کارتونی که به‌شدت به‌سخره گرفته شد در صحن مجمع عمومی سازمان ملل گفت ایران تقریباً یک سال با ساخت بمب فاصله دارد. نتانیاهو در این سخنرانی در سپتامبر سال ۲۰۱۲ گفت: «با سرعت فعلی غنی سازی، ایران تا بهار سال آینده یا حداکثر تابستان سال آینده غنی‌سازی سطح متوسط را به پایان می‌رساند و به‌سمت مرحله نهایی حرکت می‌کند. از آنجا به بعد ایران تنها چند ماه و شاید چند هفته با داشتن اورانیوم کافی برای اولین بمب فاصله خواهد داشت».

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.