• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , بین الملل , سیاسی » مقایسه شرایط فعلی سوریه با ابتدای بحران
  کد خبر : 1949163

  مقایسه شرایط فعلی سوریه با ابتدای بحران

  یک کارشناس سوری با اشاره به پیام‌های قدرتمند سه کشور به اردوغان درباره شهر الباب تأکید کرد با توجه به پیروزی‌های پیاپی ارتش و شکست‌های گروه‌های تروریستی، رجب طیب اردوغان در شرایط بسیار دشواری به سر می‌برد.  «عقیل محفوض» کارشناس مسائل راهبردی سوری تأکید کرد اگر تروریست‌ها از محله‌های حلب بر اساس تفاهم خارج نشوند،…

  یک کارشناس سوری با اشاره به پیام‌های قدرتمند سه کشور به اردوغان درباره شهر الباب تأکید کرد با توجه به پیروزی‌های پیاپی ارتش و شکست‌های گروه‌های تروریستی، رجب طیب اردوغان در شرایط بسیار دشواری به سر می‌برد.

  ۲

   «عقیل محفوض» کارشناس مسائل راهبردی سوری تأکید کرد اگر تروریست‌ها از محله‌های حلب بر اساس تفاهم خارج نشوند، زیر فشار قدرت نظامی خارج خواهند شد، زیرا پیشروی در حلب، تصمیم نهایی است و ارتش سوریه و همپیمانانش در یک بخش شهر متوقف نخواهند شد.

  این کارشناس که با خبرنگار تسنیم گفت‌وگو می‌کرد، درباره احتمال دستیابی آمریکا و روسیه به توافقی برای خارج شدن افراد مسلح باقی‌مانده در محله‌های شرقی حلب اظهار داشت: معتقدم آمریکا در این زمینه جدی نیست، زیرا پیش از این نیز تمام تفاهماتی را که طی سال گذشته به دست آمده بود از جمله ابتکار دی‌میستورا به‌منظور باز شدن گذرگاه‌ها و انتقال تروریست‌های جبهه النصره از شرق حلب به ادلب را با شکست روبه‌رو کرد،‌ چرا که در این زمینه همکاری نکرد.

  وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که آمریکا نقش ویترین یا شاخه سیاسی گروه‌های مسلح را ایفا می‌کند، به همین سبب یقیناً به این سادگی این ارتباط میان آمریکا و تروریست‌ها فروپاشیده نخواهد شد، آمریکا در حال حاضر قادر به انجام این مأموریت نیست، زیرا اوباما در دوره انتقالی به سر می‌برد و در نتیجه اتخاذ هرگونه تصمیمات سرنوشت‌ساز و قاطع در مسئله سوریه دشوار است و رئیس جمهوری که دوره ریاستش به پایان رسیده نمی‌تواند درباره مسائل اساسی تصمیم‌گیری کند.

  محفوض درباره احتمال اعمال فشار برخی طرف‌ها بر روسیه برای تحمیل آتش‌بس جدید در حلب ابراز کرد: دیگر این دوره گذشته است، چرا که روس‌ها این حقیقت را درک می‌کنند که چندین تفاهمی که قبلاً به دست آمد، از بین رفت و نه‌تنها هیچ دستاوردی نداشت،‌ بلکه فرصتی به گروه‌های مسلح و حامیانش به‌ویژه ترکیه، آمریکا و عربستان سعودی داد تا شرایط مناسب را برای گروه‌های مسلح فراهم کنند.

  این کارشناس سوری ادامه داد: در آتش‌بس‌هایی اخیر، معارضان از آن بهره بردند، اما اکنون مسکو، دمشق و تهران به‌خوبی از گذشته درس گرفته‌اند و تصور می‌کنم که در هر آتش‌بسی که در آینده برقرار شود، قطعاً با ضمانت همراه خواهد بود، با این ضمانت که این آتش‌بس به‌نفع گروه‌های مسلح نباشد به‌ویژه پس از پیشروی نظامی گسترده‌ ارتش سوریه در حلب.

  محفوض درباره موضع ترکیه پس از آزادسازی بیش از ۸۵ درصد شرق حلب به تسنیم گفت: اردوغان متقاعد نشده است که در دروازه‌های شهر الباب متوقف شود، شرایط به وی اجازه اقدامات بیشتری را نمی‌دهد، چرا که پیام‌های قوی از مسکو، تهران و دمشق به او رسیده است.

  وی افزود: تصور می‌کنم که اردوغان اکنون در شرایط دشواری به سر می‌برد، وی در انتظار احتمال دستیابی به تفاهمات با مسکو و تهران است، زیرا شرط‌بندی اردوغان بر حلب، شرط‌بندی شکست‌خورده است، وی نمی‌تواند بپذیرد که ارتش سوریه این شهر را بازپس بگیرد،‌ مگر آنکه به دستاوردهایی در مکان‌های دیگر دست یابد،‌ به همین سبب معتقدم اردوغان به‌دنبال فرصتی می‌گردد تا بار دیگر با کارت‌های درگیری در حلب یا حومه آن یا حتی شهر الباب برگردد.

  این کارشناس سوری درباره گزینه‌های احتمالی ترکیه در صورت آزادسازی کامل شهر حلب توسط ارتش سوریه گفت: اگر حلب به‌طور کامل آزاد شود، پیروزی مهمی برای ارتش سوریه و همپیمانانش رقم می‌خورد،‌اما این پایان کار نیست، ما در حال حاضر شهر را بازپس می‌گیریم تا تحت کنترل و مدیریت دولت قرار گیرد، اما حومه هم تحت سیطره گروه‌های مسلح است و برخی از این گروه‌ها از سوی ترکیه و برخی از سوی طرف‌های دیگر حمایت می‌شوند،‌ به همین سبب مسئله همچنان تابع کشمکش‌ها و احتمالات بسیار جدی است.

  محفوض خاطرنشان کرد دخالت ترکیه به تفاهمات بستگی دارد، در صورتی که ببیند قدرت عبور از این تفاهمات را دارد، ممکن است بار دیگر حمایت از هر گروه مسلحی را در تلاش برای بازگشت به حلب از سر بگیرد.

  این کارشناس سوری تأکید کرد: شهر حلب هرگز امن نخواهد شد، مگر آنکه حومه آن هم از لوث گروه‌های تروریستی پاکسازی شود، در نتیجه معتقدم که نبرد به این زودی‌ها پایان نخواهد یافت و ترکیه به‌تنهایی بازی نمی‌کند، بلکه با آمریکا، فرانسه و چند کشور دیگر تفاهماتی دارد،‌ همان‌طور که ما می‌دانیم در حومه حلب، پایگاه‌هایی وجود دارد که متعلق به آمریکا و برخی متعلق به ناتو،‌ فرانسوی‌ها و ترکیه‌ است، همچنان فصول زیادی برای نبرد در برابر ارتش سوریه و همپیمانانش در شمال کشور وجود دارد.

  وی درباره نگاه خود به واقعیت‌های سوریه و اینکه “آیا واقعاً در عمل وارد مرحله پایان تروریسم در سوریه شده‌ایم؟” به تسنیم گفت: آنچه در ابتدای بحران درباره سوریه گفته می‌شود، اکنون تا حد زیادی کنار گذاشته شده است، دیگر آن عبارت‌ها و عناوین وجود ندارد، حتی زبان اظهارنظر سیاسی هم تغییر کرده و این یک مسئله اساسی و بنیادین است.

  محفوض در پایان اظهار داشت: سوریه خطرات زیادی را پشت سر گذاشته‌،اما همچنان چالش‌های زیادی در مقابلش وجود دارد، زیرا حامیان تروریسم همچنان در صحنه حضور دارند و اگر آنچه در گذشته در آن به سر می‌بردیم و شرایط فعلی را با هم مقایسه کنیم، قطعاً می‌بینیم که کشور در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد و امیدواریم که عملیات مبارزه با تروریسم همچنان ادامه یابد و تلاش‌های سوریه با همپیمانانش برای درهم شکستن این حلقه‌های حامی تروریسم ادامه یابد.

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.