• خرید vpn
  • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

    صفحه اصلی » اجتماعی » حقوق بشر میثاقی بین‌المللی
    کد خبر : 1948776

    حقوق بشر میثاقی بین‌المللی

    حقوق بشر میثاقی بین‌المللیReviewed by on Dec 11Rating: فضای مطبوعاتی امروز رعایت حقوق بشر در جوامع مختلف را بررسی کرد؛ پیشگیری از ازدواج کودکان در کشور و ارایه راهکارها در مسیر برطرف کردن این مشکل؛ مساله دیگری که روزنامه ها آن را بازتاب دادند و اهمیت آموزش در جامعه از دیگر مطالب مهم روزنامه ها…

    حقوق بشر میثاقی بین‌المللیReviewed by on Dec 11Rating:

    فضای مطبوعاتی امروز رعایت حقوق بشر در جوامع مختلف را بررسی کرد؛ پیشگیری از ازدواج کودکان در کشور و ارایه راهکارها در مسیر برطرف کردن این مشکل؛ مساله دیگری که روزنامه ها آن را بازتاب دادند و اهمیت آموزش در جامعه از دیگر مطالب مهم روزنامه ها به شمار می رود.

    گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح یکشنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار داده است.

    ** صلح و توسعه پایدار؛ ره آورد رعایت حقوق بشر
    حقوق بشر اساسی ‌ترین و ابتدایی‌ ترین حقوقی است که هر فرد به طور ذاتی، فطری و به صرف انسان بودن از آن بهره‌مند می‌ شود و روز جهانی حقوق بشر و اهمیت آن در تمامی جوامع موجب شد تا یادداشت های روزنامه های امروز به این امر اختصاص یابد.

    روزنامه «شرق» در یادداشتی با انتشار عنوان «روزی برای حقوق بشر»، نوشت: در روز جهانی حقوق بشر به مجموعه‌ای از بی‌عدالتی‌ها، تحقیرها، تبعیض‌ها، جنگ‌ها و کشتارهای جمعی که در سراسر جهان رخ می‌دهد، می‌توان اشاره کرد.

    در ادامه این یادداشت آمده است: از شرق تا غرب جهان؛ از چین و کره‌شمالی که مجموعه‌ای از نویسنده‌ها و هنرمندان و حتی مردم عادی که آزادی‌های ساده از آنها سلب شده است، تا کریمه که از سوی روسیه اشغال شده و مردمش بیش از دو سال است در جنگ هستند. اتفاق‌های وحشتناکی که در حلب رخ می‌دهد و دختر کوچک هفت‌ساله بنا آنها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند.

    در جهان این روز را گرامی می‌دارند و شعارهای زیبایی برای آن مطرح می‌کنند. شعارهایی که در کمپین‌های مختلف ارائه می‌شود تا برای حقوق بشر گام‌هایی برداشته شود و افراد بتوانند از توانایی‌ها و علایق خود سود ببرند. اما دنیای امروز در لحظات پر از وحشتی گذر می‌کند.

    همچنین روزنامه «همدلی» با انتشار عنوان «رنج‌های بشر و روز جهانی حقوق بشر» نوشت: در حالی جهانیان دهم دسامبر را به عنوان روز جهانی حقوق بشر گرامی می‌دارند که هنوز بشر از رنج‌های فراوانی برخوردار است. رنج جنگ و خونریزی در خاورمیانه تمام بنیان‌های اصلی اعلامیه جهانی حقوق بشر را دچار دگرگونی کرده است. هزاران نفر شهروند بی‌گناه اعم از کودکان و افراد سالخورده در سوریه به طرز وحشتناکی کشته و یا مجروح شده‌اند.

    در این یادداشت می خوانیم: بشر به‌جای پیشرفت در ترویج حقوق بشر به نوعی دچار پس‌رفت شده است. یا حوادثی که در افغانستان و پاکستان می‌افتد یا آنچه در لیبی و بعضی از کشورهای آفریقایی رخ می‌دهد. از دیگر سو همبستگی جهانی کم‌کم جای خود را به تفرقه می‌دهد. احزاب ملی‌گرا و راست‌گرا در اروپا با شعار مهاجرستیزی پیروزی‌های وسیعی کسب کرده‌اند. بحران‌های زیست محیطی آینده بشر را به شدت تهدید می‌کنند.

    روزنامه «فرهیختگان» با انتخاب عنوان «بشر، در آرزوی حقوق بشر» نوشت: اعلامیه حقوق بشر یک میثاق بین‌المللی است که ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ در سازمان ملل به تصویب رسید و این روز به‌عنوان روز جهانی حقوق بشر اعلام شد. حقوق بشر از زمانی که انسان از غار بیرون آمد و برای خود سرپناهی ایجاد کرد، در دل او جوانه زد و در طول سده‌ها، اندیشمندان متعددی برای پاسخ به این نیاز که پاسخ به آرامش و آسایش است تلاش کردند و همه بر یک عقیده استوار بودند که آدمیان تفاوتی با یکدیگر نداشته و هر کسی در پی خوشبختی خود است باید خواهان خوشبختی دیگران نیز باشد.

    در ادامه این یادداشت می خوانیم: حقوق بشر از ابتدایی‌ترین حقوق هر فرد است و از هر رنگ و نژادی در هر منطقه جغرافیایی در جهان که سکونت داشته باشد، نمی‌توان او را از این حق محروم دانست، چراکه این حقوق مفهوم برابری تمام افراد جهان، تفکیک‌ناپذیری، برابری‌طلبی و نبودن تبعیض را در خود دارد.

    ** پیشگیری از ازدواج کودکان؛ نیازمند تدبیری همه جانبه
    ازدواج کودکان در سنین پایین تبدیل به یک مساله جهانی شده است؛ موضوعی که مشکل های بسیاری را برای تمامی کشورها به ویژه ایران به دنبال خواهد داشت و تدبیر و درایت مسوولان در برطرف کردن این مشکل بسیار مهم است؛ اهمیت این امر سبب شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت های خود این موضوع را بازتاب دهند.

    روزنامه «اعتماد» با انتشار عنوان «هشد‌‌ار نسبت به وجود‌‌ ٢٠٠٠ کود‌‌ک مطلقه و بیوه د‌‌ر کشور» نوشت: سال ٨٩، د‌‌اد‌‌گستری‌های کشور برای نخستین‌بار پرد‌‌ه از معضلی برد‌‌اشتند‌‌ که نمی‌د‌‌انستند‌‌ آن را آسیب اجتماعی بد‌‌انند‌‌ یا معضلی ناشی از فقر فرهنگی. قضات و مشاوران مراجع قضایی استان‌ها، د‌‌ر د‌‌ید‌‌اری که با وزیر د‌‌اد‌‌گستری وقت د‌‌اشتند‌‌ از ثبت ازد‌‌واج کود‌‌کان کمتر از ١٠ سال و افزایش این آمار د‌‌ر سال‌های پیش از آن خبر د‌‌اد‌‌ند‌‌.

    در ادامه این گزارش می خوانیم: مصد‌‌اق تایید‌‌ رشد‌‌ این معضل، آمار سازمان ثبت احوال د‌‌رباره ثبت ازد‌‌واج ٣٣ هزار و ۴٠٠ د‌‌ختر کمتر از ١۵ سال د‌‌ر سال ٨۵ و افزایش این عد‌‌د‌‌ به ۴٣ هزار و ۴۵٠ مورد‌‌ د‌‌ر سال ٨٩ و همچنین، ثبت ازد‌‌واج ٧۵ کود‌‌ک کمتر از ١٠ سال د‌‌ر ثبت احوال پایتخت بود‌‌ که این آمار منجر به هشد‌‌ار معاون قوه قضاییه به د‌‌فاتر ثبت ازد‌‌واج د‌‌رباره ثبت موارد‌‌ نکاح کمتر از سن قانونی شد.
    ‌‌
    می‌توان حد‌‌س زد‌‌ علت ازد‌‌واج کود‌‌کان، ناآگاهی والد‌‌ین و ضعف فرهنگ بود‌‌ه و حتی د‌‌ر بعضی از مناطق، عد‌‌م د‌‌سترسی آموزشی و به عبارتی فقر فرهنگی د‌‌ر افزایش تعد‌‌اد‌‌ این ازد‌‌واج‌ها موثر است. باید‌‌ از خود‌‌ بپرسیم که چگونه یک کود‌‌ک – همسر می‌تواند‌‌ به حفظ و بقای نسل یک جامعه کمک کند‌‌؟ چطور می‌شود‌‌ د‌‌ختر بچه‌ای که خود‌‌ نیاز به تربیت د‌‌ارد‌‌ برای فرزند‌‌ی د‌‌یگر ماد‌‌ری کند‌‌؟

    روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «ایران ۲هزار کودک بیوه دارد»، نوشت: «در حال حاضر ۴۳ هزار ازدواج دختربچه‌های ۱۰ تا ۱۵ ساله در کشور داریم که از این تعداد دو هزار دختربچه و پسربچه از همسر خود جداشده یا بیوه شده‌اند.» شهلا اعزازی، جامعه‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی روز گذشته در حالی در همایش بررسی ازدواج کودکان این اظهار نظر را انجام داده است که جامعه‌شناسان و روانشناسان بر این باورند که ازدواج در سنین پایین می‌تواند تبعات جبران ناپذیری برای دختران و پسران به دنبال داشته و آنها را با مشکلات عدیده ای رو‌به‌رو کند.

    در ادامه این گزارش آمده است: براساس آمار بین‌المللی از هر سه دختر در کشورهای در حال توسعه یک نفر در سنین کودکی ازدواج می‌کند، به طوری که ۷۰۰ میلیون نفر در جهان در سنین کودکی ازدواج کرده اند. در گذشته دو مرحله کودکی و بزرگسالی در زندگی هر فرد وجود داشت که بلوغ جسمانی مرز بین کودکی و بزرگسالی به شمار می‌رفت اما آموزه‌های مدرن، فضای جدیدی را به وجود آورده و رسیدن به دوران بزرگسالی به تعویق افتاده است.

    همچنین روزنامه «شرق» با اشاره به عنوان «کودکان ازدواج نمی‌کنند، معامله می‌ شوند»، به نقل از فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی، نوشت: «با شروع مدرنیته تفاوت بسیار زیاد میان کودکان و بزرگسالان مشخص و به دنبال آن قوانین اجباری برای دفاع از حقوق کودکان ازجمله منع کار کودکان، تحصیل برای آنها و… نیز وضع شد.

    در این گزارش می خوانیم: در برخی از مناطق کودکان خیلی زود وارد چرخه کار می‌شوند و کودکی خود را به کار در کارگاه‌ها می‌گذرانند و سپس مجبورند در همان شرایط ازدواج کنند و این ازدواج در شرایطی رخ می‌دهد که آنها از نظر روحی به‌هیچ‌عنوان آماده نیستند. برای ترمیم این اتفاق باید در آموزش خانواده‌ها تلاش بیشتری داشته باشند؛ چون عادات و رسوم مردم مناطق مختلف یک‌شبه به وجود نیامده که بتوانیم آن را یک‌شبه هم تغییر دهیم.

    ** اهمیت آموزش و نقش آن در ارتقای جامعه
    بخش مهمی از درآمد هر جامعه صرف سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جوانان می شود. از سوی دیگر رشد و توسعه اقتصادی نیازمند افراد ماهر و متخصص است بنابراین جامعه علاقه مند به سرمایه گذاری بر مهارت و تخصص نیروی کار خواهد بود و این امر تها در گرو توجه به مقوله آموزش در اجتماع است. اهمیت این امر سبب شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و مطلب های خود این موضوع را بازتاب دهند.

    روزنامه «اطلاعات» با انتشار عنوان «نسبت علوم اجتماعی آکادمیک با آموزش و پرورش» نوشت: نسب علوم اجتماعیِ دانشگاهی با آموزش و پرورش را بر اساس پارامترهای مختلف می‌توان مورد بررسی و نقد قرار داد.

    در ادامه این یادداشت می خوانیم: تشکل‌ها و انجمن‌های علمی و پژوهشی فعال در حوزه علوم اجتماعی، باید تلاش کنند راهی به جز کنکور برای ورود اکثریت دانش آموزان به آکادمی بگشایند. مسائل مدرسه را با حضور دانش‌آموزان و معلمان مورد بررسی قرار دهند و در مقابل هجمه وسیع کالایی‌سازی مناسبات آموزش مقاومت کنند و نتایج فعالیت هایشان را به مدرسه تسری دهند.

    این دانشگاه است که باید درهایش را به روی همه برای گفتگو در باب مدرسه بگشاید، در مورد موضوعاتی مانند محتوای آموزشی گفتگو کند و ساختار و ویژگی‌های نظام آموزشی را مورد نقد و بررسی قرار دهد.

    روزنامه «فرهیختگان» درگزارشی با عنوان «پیشرفت مبتنی ‌بر دانایی» نوشت: در دوره‌ای که تمام کشورهای جهان در رقابتی سخت در تلاش هستند تا نقش آموزش و به‌ویژه آموزش عالی را در توسعه ملی و ارتقای دانش و تکنولوژی مورد توجه قرار دهند، کشور ما نیز به گفته وزیر علوم از این جریان رقابتی عقب نمانده است و با تدوین سندی در حد و اندازه استانداردهای جهانی قصد دارد تا همه اقشار جامعه را در این مهم سهیم کند و نقشی اجرایی و مهم برای آنها در نظر بگیرد.

    در ادامه آمده است: در این میان بی‌شک یکی از پرارزش‌ترین منابعی که جامعه در اختیار دارد، دانشگاه است. در غالب کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه، حل مسائل و رفع نیازمندی‌های اهداف توسعه ملی را دانشگاه و دانشگاهیان تحقق بخشیده‌اند و از طرفی اختلاف اصلی که باعث تفاوت معنادار بین وضعیت کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه‌شده، نوع نگرش آنها به توسعه علمی و ارزش‌گذاری آنان به این عامل حیاتی و پایه اصلی توسعه است.

    بدیهی است هرچه آموزش بیشتر و با کیفیت بهتر ارائه شود، توسعه ملی سریع‌تر صورت خواهد پذیرفت. در راستای این جریان مهم جهانی، سند ملی آموزش ۲۰۳۰ صبح دیروز با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از محققان در مجموعه فرهنگی تلاش رونمایی شد.

    همچنین روزنامه «ایران» با اشاره به عنوان «رونمایی از سند ملی آموزش ۲۰۳۰ ایران »، به نقل از محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نوشت: اجرای موفق سند آموزش ۲۰۳۰ به جلب مشارکت گسترده در میان بخش‌های مختلف بستگی دارد. برنامه‌ریزی برای دستیابی به اهداف ۲۰۳۰ باید بر مبنای رویکردی فرابخشی باشد که بر اساس همکاری مؤثر شفافیت و وحدت عمل شکل گیرد.

    در این مطلب می خوانیم: این کارگروه ملی موظف است، گزارش پیشرفت کار و نحوه همکاری دستگاه‌های ذیربط را سالانه به هیأت وزیران ارائه دهد و گزارش نهایی را به کمیسیون ملی یونسکو جهت ارسال به مراجع بین‌المللی ارائه دهد. کار گروه ملی اجرای آموزش ۲۰۳۰ باید به ریاست وزارت آموزش و پرورش و مشارکت ۱۸ نهاد و وزارتخانه دیگر از سوی دولت تشکیل شود که برنامه اجرایی و نظارتی تحقق کامل آموزش ۲۰۳۰ را در سطوح ملی و استانی همسو با اهداف و توسعه کشور اجرایی می‌شود.

    خبرنگار:فاطمه مهدوی** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
    پژوهشم**۹۱۲۸**۹۱۳۱
    *ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقاله های اندیشکده ها – پژوهشکده ها – دانشکده ها – مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران وجهان*
    Irnaarticle@

    کلیدواژه ها :
    دوره های نوروزی عصر شبکه

    مطالب مرتبط

    ویژه های ایران ویج

    دیدگاهها (۰)    ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

    آخرین اخبار و مطالب

    پربحث ترین های هفته

    Sorry. No data so far.