• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصاد داخلی » بی‌تدبیری مسؤولان نسبت به مسکن مهر بندرلنگه/ آقای وزیر برای مسکن مهر چه کرده‌اید، دولت تمام شد
  کد خبر : 1948757

  بی‌تدبیری مسؤولان نسبت به مسکن مهر بندرلنگه/ آقای وزیر برای مسکن مهر چه کرده‌اید، دولت تمام شد

  بی‌تدبیری مسؤولان نسبت به مسکن مهر بندرلنگه/ آقای وزیر برای مسکن مهر چه کرده‌اید، دولت تمام شدReviewed by on Dec 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از بندرلنگه، مسکن کوچک‌ترین شکل تجسم کالبدی رابطه متقابل انسان با محیط و خصوصی‌ترین فضای زندگی انسان است و در اغلب کشورهای جهان، دولت‌ها امر…

  بی‌تدبیری مسؤولان نسبت به مسکن مهر بندرلنگه/ آقای وزیر برای مسکن مهر چه کرده‌اید، دولت تمام شدReviewed by on Dec 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از بندرلنگه، مسکن کوچک‌ترین شکل تجسم کالبدی رابطه متقابل انسان با محیط و خصوصی‌ترین فضای زندگی انسان است و در اغلب کشورهای جهان، دولت‌ها امر ساخت و ساز و تهیه مسکن، علی‌الخصوص برای افراد کم‌درآمد را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر می‌دانند، در ایران، مهم‌ترین سیاست اتخاذ شده در زمینه مسکن با تاکید بر تهیه مسکن برای اقشار کم‌درآمد در دوره قبل و بعد از انقلاب، سیاست مسکن مهر بوده که تدابیر و عملیات اجرایی آن در زمان دولت نهم و دهم صورت گرفته است.

  مسکن مهری که قرار بود به عنوان یک طرح و الگوی موفق، زمینه‌ خانه‌دار شدن بسیاری از اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه را فراهم سازد امروز نیز دست بی‌مهرش را بر سر ساکنین شهرک فردوس‌گستر بندرلنگه کشیده و به مشکلاتی برای آن‌ها تبدیل شده است و ساکنانی که سال‌ها منتظر خانه‌دار شدن بودند با پرداخت دو برابری اقساط روبرو هستند و همچنین در شهرک دیگری نیز بیشتر منازل مسکونی آن از برق محروم هستند.

  *دولت تصمیمی اساسی و زیربنایی برای مهرنشینان بندرلنکه اتخاذ نماید

  شاید بتوان گفت؛ بنای مسکن مهر با نیات خیر گذاشته شده است ولی امروز با گذشت ۱۰ سال مورد بی‌مهری‌هایی قرار گرفته است و در کنار آن وضعیت بد اشتغال و همچنین اقتصاد حاکم بر جامعه علی‌الخصوص بندرلنگه که حال رونق گذشته را نیز ندارد، مردم بضاعت پرداخت اقساط مسکن مهر را در شرایط  فعلی نداشته باشند و این دولت است که باید فکری اساسی و زیربنایی برای مردم کند.

  پروژه مسکن مهر شرکت «فردوس‌گستر» بندرلنگه از آن دسته از طرح‌هایی است که علیرغم پیشرفت‌های فیزیکی که در طول چند سال گذشته داشته اما همچنان با مشکلات متعددی روبرو است و روزانه ساکنان این منازل مسکونی با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوند.

  به‌گفته ساکنان این شهرک‌های مسکونی، عدم انتخاب پیمانکاران توانمند و شایسته و در مراحل بعدی عدم نظارت بر این پیمانکاران موجب تعلل و بی‌کیفیتی در ساخت این مساکن نیز شده است.

  *بی‌تدبیری مسؤولان موجب افزایش اقساط بانکی شده است

  جمعی از ساکنین مجتمع فرودس‌گستر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با گلایه از مسوولان تعاونی این واحدهای مسکونی بیان کردند: عدم پیگیری در خصوص اقساط واحدها و عدم پیگیری مسائل بانکی در این خصوص باعث شده است امروز با پرداخت مبالغ کلانی مواجه شویم و اقساطی که ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان بوده امروز به ۵۰۰ هزار تومان تبدیل شده است، حال ما که از اقشار کم‌درآمد و اکثرا طبقه ضعیف جامعه و کارگر هستیم چگونه این هزینه را ماهیانه پرداخت کنیم.

  از عمده مشکلات دیگری که ساکنین این واحدهای مسکونی مشترکا به آن اشاره دارند، مشکلات برق‌رسانی به برخی واحدها، مشترک بودن کنتور آب برخی دیگر از واحدها و عدم ایفای تعهدات قرارداد شرکت تعاونی است.

  محمد یکی از ساکنان این واحدها به فارس گفت: قرار بود این منازل سال ۸۸ به ما تحویل داده شود اما با توجه به اینکه دیر به ما تحویل داده شد اقساط آن‌ها به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته ولی خانه‌ها آب و فاضلاب و آموزش و پرورش ماهیانه اقساطشان ۱۸۰ هزار تومان است.

  مرتضی یکی دیگر از ساکنین با نشان دادن برگه قرارداد خود با شرکت تعاونی به خبرنگار فارس گفت: در سال ۸۷ طبق این قرارداد به ما گفتند که خانه‌های شما دارای درب و پنجره دو جداره ‌است ولی متاسفانه دو جداره که نیست هیچ حتی از آهن‌های نامرغوب نیز استفاده شده است.

  وی افزود: این منازل با وام ۲۰ میلیون تومان به ما تحویل داده شد که ۱۲ میلیون آن پرداخت شد و حال سال به سال این مبلغ افزایش پیدا کرده است و وقتی به بانک جهت قسط‌بندی مراجعه کردیم، متصدیان بانکی به ما می‌گویند شما طرف حساب ما نیستید و بانک علل اصلی افزایش این نرخ را عدم ارائه پایان کار و بالا رفتن سود مشارکت اعلام می‌کند و الان بعد از ۸ سال هنوز پایان کار نیز ارائه نشده است.

  عباس یکی ساکنین دیگر نیز بیان داشت: روز اول وام این منازل ۲۰ میلیون تومان بوده الان با توجه به اینکه سود مشارکت خورده است به ۶۶ میلیون تومان تبدیل شده است و مسوول تعاونی اعلام داشته که سود مشارکت را بر خواهم داشت ولی تاکنون نیز چنین اقدامی نکرده و این خانه‌ها نیز در موعد مقرر تحویل داده نشده است.

  وی یادآور شد: تشکیل این تعاونی آیا برای مستضعفین است یا پولدارها، ما اگر پول داشتیم که خود منزل ویلایی می‌ساختیم آیا این منازل ۸۰ میلیون می‌ارزند، ما حاضریم کارشناسان، این منازل را کارشناسی کنند و همچنین برخی منازل که قرار بود ۱۱۰ متر باشد ۷۰ متر هم نیست و هنوز کنتور برای ۳ واحد، مشترک است. آیا این عدالت است و روزی یک بار مورد تهدید قرار می‌گیریم و با نصب پارچه‌ای به دیوار شهرک اخطار داده‌اند که ظرف ۱۰ روز در صورت عدم پرداخت منازل تخلیه می‌شود و خانه‌ای که سال ۸۸ تحویل گرفتیم الان مبلغ ۲ میلیون مازاد از ما خواستارند چه کاری برای منازل ما انجام شده که این مبالغ را پرداخت کنیم ما حتی پارکینگ هم نداریم.

  *به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، مشکلات اینچنینی در پروژه‌های کارگری معمول است

  غلامرضا دردخواه مدیرعامل شرکت تعاونی «فردوس‌گستر» بندرلنگه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان در خصوص مشکلات ساکنین این واحدهای مسکونی اظهار داشت: ساکنان فاز اول که از سال ۹۰ در این واحدهای مسکونی ساکن شدند تسویه خود را با شرکت تعاونی انجام ندادند تا به بانک معرفی شوند و حال که سود مشارکتی که قبلا نیز به آنها اعلام شده بود تعلق گرفت و متوجه اقساط سنگین خود شدند به این قضیه معترض هستند و تمامی مدارک و مستندات در این خصوص موجود است و طبق اساسنامه چندین مورد از طریق آگهی، پیامک و نصب پلاکارد، این موارد به ساکنانی که بدهی داشتند ابلاغ شد و حتی ساکنانی نیز هستند که با پرداخت ۷ میلیون تومان در آنجا صاحب خانه‌ شده‌اند و در صورتی که می‌بایست ۱۲ میلیون پرداخت شود.

  وی افزود: وام روز اول ۲۰ میلیون تومان بود و با توجه به تعطیلی یک‌ساله، پروژه خوابید و تعطیل شد و با نامه‌نگاری و با حضور معاون وزیر و کارشناسان اداره راه و شهرسازی که اذعان داشتند این مشکل در پروژه‌های کارگری معمول است این وام را به ۳۰ میلیون تومان افزایش دادند.

  مدیرعامل شرکت تعاونی «فردوس‌گستر» بندرلنگه در خصوص ادعای برخی از ساکنین مبنی بر کم بودن مساحت واحدها بر خلاف قرارداد که ۱۱۰ متر بوده، اضافه کرد: ۷۵ واحد مسکونی همراه با انباری و خرپشته و راه پله نیز ۱۱۳ متر بوده و بدون پارکینگ است.

  *ساکنین به‌موقع برای تسویه‌حساب به تعاونی مراجعه نکردند

  دردخواه عنوان کرد: ساکنین به‌موقع برای تسویه به تعاونی مراجعه نکردند و تعاونی هم طبق اساسنامه، تا متقاضی تسویه انجام ندهد افراد را به بانک معرفی نمی‌کند و هرکدام از این ساکنان معترض، حدود ۵ الی ۶ میلیون به تعاونی بدهی دارند، با هزینه‌های جاری هر واحد حدود ۴۷ میلیون تومان با نظر کارشناسان با هزینه‌های جانبی برآورد شده است که ۳۰ میلیون تومان وام بانکی به آنها تعلق می‌گیرد و مابقی آورده اعضا است.

  وی یادآور شد: بنده هم به پیمانکار بدهکار هستم و تا تسویه کامل را با شرکت‌های پیمانکاری انجام ندهم بقیه امورات محوطه‌سازی و آسفالت می‌ماند و حتی برای حل این مشکل، امروز نیز خدمت وزیر راه و شهرسازی نامه‌ای را ارسال کردم و منتظر جواب نامه ایشان هستم.

  *ساکنان به مراجع قضایی مراجعه کنند

  ارسلان بهاری میمندی سرپرست فرمانداری بندرلنگه در حضور ساکنان برخی از این واحدها در محل فرمانداری در این خصوص اظهار داشت: طبق گفته‌های مسوولان شرکت تعاونی، با توجه به عدم پرداخت بدهی خود به شرکت تعاونی مسکن و عدم معرفی تعاونی به بانک، سود مشارکت به آن تعلق گرفته است و این ضرر و زیانی که ساکنین ادعا دارند از طریق وکیل با ارائه دادخواست به مراجع قضایی مراجعه کنند تا به نتیجه برسند.

  بنا بر این گزارش، صبح روز شنبه جمعی از ساکنین مسکن مهر «فردوس‌گستر» برای مطرح کردن مشکل خود در محل فرمانداری یندرلنگه تجمع کردند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.