• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » لبخند ۹ دهستان خراسان جنوبی به توسعه و آبادانی
  کد خبر : 1948700

  لبخند ۹ دهستان خراسان جنوبی به توسعه و آبادانی

  لبخند ۹ دهستان خراسان جنوبی به توسعه و آبادانیReviewed by on Dec 11Rating: ادامه مطلب به این شرح است: رهبر معظم انقلاب در جایی فرمودند که «من دوست داشتم در زندگی ام هزار نقطه آباد در تراز انقلاب ببینم».این خواسته ایشان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر آن داشت تا عزم خود را جزم و…

  لبخند ۹ دهستان خراسان جنوبی به توسعه و آبادانیReviewed by on Dec 11Rating:

  ادامه مطلب به این شرح است: رهبر معظم انقلاب در جایی فرمودند که «من دوست داشتم در زندگی ام هزار نقطه آباد در تراز انقلاب ببینم».
  این خواسته ایشان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر آن داشت تا عزم خود را جزم و خواسته رهبر انقلاب را عملی کند.
  برای تحقق این خواسته ، قرارگاه توسعه و آبادانی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تشکیل شد و بعد از آن هم فرمانده سپاه به تمام استان های کشور ابلاغ کرد تا قرارگاه استانی هم شکل گیرد.
  درخراسان جنوبی هم که سال هاست مهر محرومیت برپیشانی آن خورده است شش دهستان انتخاب شدند که ضریب محرومیت ۹ یعنی آخرین ضریب بهره مندی از امکانات و زیرساخت ها را دارند و به اصطلاح جزو نقاط محروم به حساب می آیند.
  دهستان های شوسف و میغان نهبندان، درح سربیشه، قهستان درمیان، پترگان زیرکوه و منتظریه طبس. علاوه بر شش دهستانی که قرار است قرارگاه پیشرفت و آبادانی آثار محرومیت را از سیمای آن ها بزداید.
  آستان قدس رضوی هم در قالب همین کار سه دهستان بندان نهبندان، گزیک درمیان و لانو سربیشه را برای محرومیت زدایی ، توسعه و آبادانی در دستور کار قرار داده است.
  با احتساب شش دهستان قرار گاه پیشرفت و آبادانی و سه دهستانی که آستان قدس رضوی در دستور کار قرار داده، در سال اول اجرای این طرح ۹ دهستان محروم خراسان جنوبی به روی توسعه و آبادانی لبخند می زند.
  ** هزار نقطه در دستور کار
  رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی قبل از ورود به موضوع می گوید: اگر قرار باشد هزار نقطه آباد شود نیاز به یک همت جمعی، فرابخشی دارد و خارج از توان یک دستگاه اجرایی است و از طرف دیگر منابع اعتباری گزافی را هم می طلبد. مهندس «محمد زهرایی» می افزاید: طبق تصمیم فرمانده کل سپاه قرار بر این شد تا جایی که می توان آثار آبادانی در هزار نقطه کشور ایجاد شود به طوری که رفع محرومیت ملموس باشد و به چشم بیاید.
  بعد از بررسی تصمیم براین شد هزار دهستان دریک طرح آن هم در یک برنامه ۵ ساله پوشش داده شود.
  در گام اول هم حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ دهستان انتخاب شد و قرار است در آن ها اتفاقات خوبی بیفتد و همه در تلاش اند تا امسال کارهای مربوط به آن را انجام دهند و برنامه ها را طوری پیش ببرند که تا پایان امسال این برنامه عملیاتی شود و به تامین اعتبار برسد.
  سوال این جاست که ملاک انتخاب برای دهستان ها چه بوده است و چرا ۹ دهستان برای خراسان جنوبی؟
  رئیس سازمان بسیج سازندگی استان این طور پاسخ می دهد: ابتدا از ۴ شهرستان مرزی هرکدام یک دهستان انتخاب شد و یک دهستان نیز از طبس زیرا شهرستان ویژه ای از لحاظ مساحت و گستردگی است.
  وی می افزاید: چون حضرت آقا سال ۷۸ به نهبندان عزیمت کردند و فرمودند محروم است مکاتبه شد تا یک دهستان دیگر هم از این منطقه به فهرست افزوده شود که موافقت شد. شش دهستان خراسان جنوبی شامل شوسف ومیغان نهبندان،درح سربیشه، قهستان درمیان، پترگان زیرکوه و منتظریه طبس است.
  ** حوزه های مدنظر
  سوال دیگر این است که در چه حوزه هایی قرار است کار شود تا زدودن آثار محرومیت ملموس باشد؟
  وی به این سوال این گونه پاسخ می دهد: در چهار حوزه در دهستان ها کار خواهد شد، حوزه فرهنگ که شامل مباحث ارزشی و فرهنگی با حضور یک روحانی تمام وقت در هر یک از دهستان هاست به طوری که هم اکنون برای هر دهستان یک روحانی در نظر گرفته شده است.
  دیگر این که یک قرارگاه پیشرفت و آبادانی هم در سطح کلان کشور ودر خراسان جنوبی شکل گرفته است که دستگاه های حامی ، عضو این قرارگاه هستند و کادر مشخصی هم دارد.
  حوزه دوم سلامت است و هدف این است که به سمت طب اسلامی و سنتی حرکت شود.
  به عنوان مثال جمع آوری گیاهان دارویی منطقه یا توزیع آن و آموزش دادن به شیوه حکیم باشی های قدیم به این صورت که در هر چند روستا یک یا دو نفربه طور علمی و عملی آموزش ببینند تا بتوانند مردم را با گیاهان غیر شیمیایی درمان کنند.
  علاوه براین در حوزه سلامت قرار است در روستاهایی که نیاز به خانه بهداشت دارند این مراکز بهداشتی و درمانی ایجاد شود.
  خانه های بهداشت هم با همان شاخص های مدنظر دانشگاه علوم پزشکی ایجاد می شود تا بعد برای تامین نیروی آن با مشکل مواجه نشود یا اگر نقطه ای به غسال خانه و حمام بهداشتی نیاز دارد این زیرساخت ها ایجاد شود یعنی هر آن چه به سلامت مرتبط می شود تأمین شود.
  به علاوه شناسایی آسیب های درمانی در روستاها انجام می شود و سپس گروه های ویژه تخصصی برای درمان و مداوا به روستاها اعزام می شوند.
  به عنوان مثال اهالی روستایی که کور مادر زاد زیاد دارد با اعزام یک تیم متخصص بررسی شود که مشکل از کجاست و مسائل دیگر هم به همین صورت بررسی خواهد شد.
  ** سومین حوزه عمران
  بنابر اطلاعات «زهرایی » سومین حوزه مربوط به عمران است.
  دراین حوزه پروژه های کوچک اما تاثیرگذار که گرهی را از مشکلات مردم باز کند به اجرا در می آید.
  به عنوان مثال شاید در روستایی امواج تلویزیونی دو شبکه را پوشش می دهد که اگر شش شبکه را در بر گیرد بهتر است.
  یا ۵ یا ۱۰ کیلومتر از جاده ای آسفالت نیست اما در کنار آن مزارع کشاورزی لوله گذاری نشده و آب هدر می رود و نمی توان سطح زیرکشت خوبی داشت.
  ابتدا باید اولویت بندی شود که از بین پروژه ها و نیازهایی که در روستاها وجود دارد کدام طرح ها عملیاتی شود اما براساس آن چه در این طرح مدنظر است پروژه هایی باید انتخاب شود که تاثیر مستقیمی بر ماندگاری مردم در روستاها اشتغال و تولید دارد .
  رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی ادامه می دهد: دراین مقوله قرار شده قرار گاه سازندگی به هر دهستان ۲میلیارد تومان بدهد و به همین میزان هم آورده استانی باشد که آورده استانی شامل پروژه هایی است که دولت برای آن دهستان تعریف می کند.
  علاوه براین با خودیاری و مشارکت مردم قرار است کارهای فیزیکی پروژه ها را روستاییان انجام دهند تا برای دستمزد پروژه ها هزینه ای پرداخت نشود.
  بسیج هم مدیریت اجرایی آن را به عنوان نیروی انسانی برعهده دارد که در این زمینه از گروه های جهادی کمک گرفته خواهد شد یعنی دولت، مردم و بسیج سازندگی با یکدیگر باید طرح ها و پروژه ها را به سرانجام برسانند.
  ** توانمند سازی و اشتغال
  بخش چهارم این طرح هم به گفته «زهرایی» مربوط به توانمند سازی و اشتغال در دهستان ها می شود که دراین زمینه قرار است وام های کمتر از ۴ درصد فقط در حد کارمزد به مشاغلی پرداخت شود که با فرهنگ کار منطقه همخوانی داشته باشد یعنی احصای توانمندی ها و قابلیت های منطقه.
  همچنین برای هردهستان هم اکنون صحبت براین است که ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد پرداخت شود.
  وی با بیان این که غیر از راه اندازی قرارگاه پیشرفت و آبادانی مذاکره و انعقاد تفاهم نامه با معاونان رئیس جمهور و چند وزارتخانه انجام شده است می افزاید: بسیج سازندگی هم این برنامه را با استاندارخراسان جنوبی و فرمانداران شهرستان های استان درمیان گذاشته است.
  کار دیگری که بسیج سازندگی استان انجام داد این بود که مطالعه کامل طرح تفصیلی و کاربردی تمام دهستان ها را انجام داد یعنی ابتدا اطلاعات را از دستگاه های اجرایی گرفت و با آن چیزی که در اختیار داشت تطبیق داد.
  سپس یک تیم در روستا ها مستقر شد و اعضای شوراهای روستا ،دهیار، فرمانده پایگاه مقاومت بسیج ، کانون های فرهنگی هنری مساجد، هیئت امنای مسجد و افراد تاثیر گذار را دعوت واز آن ها هم اولویت های زیرساختی، سلامت ،عمرانی و اشتغال را در هر منطقه ای دریافت کرد به طوری که هم اکنون مجموعه ای در دست است که در فلان روستا چند کارگاه یا چه نوعی راه اندازی شود؟
  ** تهیه شناسنامه دهستان ها
  چه پروژه هایی از دیدگاه مردم و دستگاه های اجرایی اولویت دارد و چه میزان اعتبار برای اجرا لازم است؟
  شناسنامه روستا و دهستان ها تهیه شده است و آمادگی لازم وجود دارد تا از قرارگاه سازندگی توسعه و آبادانی برای بازدید به استان بیایند.
  پس از بازدید هم تصمیم براین است که در حوزه های مختلف قرار داد هایی منعقد شود و پیش بینی بر این است تا پایان سال ۹۵ یا ابتدای سال آینده منابع اعتباری طرح توسعه و آبادانی منعقد شود و شروع عملیات هم از همین زمان خواهد بود.
  همچنین این برنامه ادامه دارد و در سال های بعد هم دهستان های دیگری به این برنامه افزوده می شود. به علاوه در هر دهستان یک مجری و نماینده پیشرفت و آبادانی مستقر می شود و امور را پیگیری می کند.
  به گفته وی بسیج سازندگی به عنوان دبیرو بازوی اجرایی قرار گاه نقش ایفا می کند و در هر روستا هم چند نفر به عنوان هسته جهادی روستا و مسئول هسته جهادی انتخاب شدند و آن ها نمایندگانی هستند که با مجری قرارگاه ارتباط دارند.
  رئیس سازمان بسیج سازندگی این موضوع را هم یاد آور می شود که نیاز خاص هر روستا احصا و اولویت بندی شده است.
  به عنوان مثال در یک روستا در حوزه عمرانی به قنات نیاز بود و در روستای دیگر خانه بهداشت یا در یک روستا ایجاد غسال خانه و راه و… ضرورت داشت که همه این ها اولویت بندی شد تا باتوجه به محدودیت های مالی در دستور کار قرار گیرد.
  همچنین اگر در دهستانی ۱۰۰ پروژه احصا شده است براساس اولویت و اعتباری که در اختیار قرار گیرد، اجرایی می شود.
  به گفته «زهرایی» متاسفانه در خراسان جنوبی بیش از ۶۰ دهستان وجود دارد که ضریب محرومیت بیشتر از ۵۰ دهستان آن ۸ و ۹ است یعنی هر نقطه ای را انتخاب کنیم محروم محسوب می شود.
  به علاوه این حق هم برای همه وجود دارد تا تصور کنند که چرا فلان دهستان نباشد اما بسیج سازندگی حق انتخاب یک مورد از هر ۱۰ تا را داشته است.
  ** نحوه انتخاب
  انتخاب دهستان ها به چه صورت بوده است؟
  رئیس سازمان بسیج سازندگی پاسخ اش این است که انتخاب دهستان به این صورت بوده که ظرفیت و توانمند سازی اشتغال را داشته باشد به عنوان مثال اگر درح انتخاب شده، این دهستان ظرفیت ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات را دارد که در آن هزینه شود.
  درکل دهستان هایی انتخاب شدند که در اوج محرومیت هستند.
  به عنوان مثال درح آن قدر محروم است که نمی شود حرفی زد و از طرف دیگر هم متصل به ماهیرود است.
  پترگان انتخاب شده چون در نزدیکی مرز قرار دارد و در این منطقه بازارچه یزدان مستقر است که تعطیل است.
  به این علت می خواهیم بازارچه را راه بیندازیم زیرا اگر بتوانیم به منطقه شوکی وارد کنیم و بازارچه راه بیفتد زمینه اشتغال خیلی ها در آینده فراهم می شود.
  در شوسف و میغانی که انتخاب کردیم ظرفیت خود اشتغالی فراهم است، منتظریه طبس هم به این لحاظ انتخاب شد که این شهرستان گستردگی خیلی زیادی دارد و لازم است توجه شود.
  «قهستان» به نسبت گزیک انقلابی تر و تعداد شهدا در آن جا بیشتر است و علاوه براین نقطه ای است که می تواند در زمینه اشتغال قطب باشد. تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار این دهستان ها حدود ۱۱۰ روستا و جمعیت آن ها حدود ۳۵ هزار نفر است.
  ** دهستان هایی با ضریب ۹
  جانشین قرار گاه توسعه و آبادانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشور هم با بیان این که درطرح توسعه و آبادانی دهستان هایی که دارای ضریب ۹ و ۸ بوده و بیشترین محرومیت در کشور متوجه آن هاست تعیین شدند، می افزاید: در خراسان جنوبی نیز دهستان هایی با همین ضریب انتخاب شدند.
  سردار سید «ضیاء الدین حزنی» تصریح می کند: اما این استان تفاوتی که با دیگر استان ها دارد این است که آستان قدس رضوی اعتبارات، زیرساخت و هزینه های سه دهستان را تقبل کرده است.
  فرمانده قرارگاه سازندگی قرب کوثر با اشاره به در دستور کار بودن چهار کار اساسی دراین دهستان ها ادامه می دهد: اولین کاری که دراین دهستان ها قرار است با همکاری دیگر سازمان ها انجام شود اشتغال است که با توجه به پیش بینی های انجام شده این مسئله به طور کامل در دهستان های مدنظر قرار گیرد.
  به گفته وی دراین زمینه هم بیشتر به شرایط بومی هر منطقه و آن چه در گذشته داشته اند توجه شده است.
  موضوع دیگر در این طرح تمام زیرساخت‌هایی است که راه، آب ، برق و… را شامل می شود.
  سومین موضوع هم بنابر نظر او به مسئله بهداشت برمی گردد که با توجه به این مسئله قرار است تمام اشکالاتی که در بحث های بهداشتی دراین دهستان ها وجود دارد. بررسی و شناسایی شود و پس از آن هم برای رفع و تامین زیرساخت های آن اقدام شود. مسئله آخر هم بحث فرهنگ است که بنابر اطلاعات او مسائل فرهنگی که ازقبل در روستاها وجود داشته باید دوباره احیا شود و شور و شعف و شادی به روستاها برگردد. او معتقد است اگر این طرح عملیاتی شود کارهای خیلی خوبی را در روستاها شاهد خواهیم بود و چون هنوز روی کاغذ است مشکلاتی که در زمینه اجرا با آن مواجه خواهیم بود ملموس نیست اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مصمم است آثار فقر و محرومیت را از آخرین نقاط روستایی و دهستان ها بزداید زیرا به رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران قول داده است تا هزار نقطه آباد و توسعه یافته را تحویل دهد.
  جانشین قرار گاه توسعه و آبادانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشور ادامه می دهد:در سال اول قرار است اجرای این طرح در ۱۰۰ روستا توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی انجام شود.
  سردار«حزنی» این مسئله را هم یاد آور می شود که این کار را صد درصد سپاه انجام می دهد و دولت هم به این نهاد کمک می کند زیرا اگر این قرارگاه بخواهد مدرسه ای احداث کند به طور قطع تاییدیه آموزش و پرورش را باید بگیرد و تامین معلم آن را نیز این نهاد تایید کند یا خانه بهداشتی که می خواهد دراین مناطق محروم احداث شود دولت باید دارو و نیروی انسانی آن را تامین کند.
  او از این طرح به عنوان یک الگوی اسلامی، ایرانی و پیشرفت یاد می کند که در سال های بعد هم ادامه خواهد یافت.
  *۷۵۵۹* ۶۰۵۴ * تنظیم کننده-امیرشاهین نایبی فر* انتشاردهنده – مریم پنجابی*

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.