• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مواضع لندن و هنر دیپلماسی
  کد خبر : 1948685

  مواضع لندن و هنر دیپلماسی

  مواضع لندن و هنر دیپلماسیReviewed by on Dec 11Rating: در این سرمقاله که به قلم جلال خوش چهره منتشر شد، آمده است: نظرات در این باره حاوی دو بخش است: نخست، بررسی چرایی اظهارات «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در سی‌وهشتمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در منامه که سیاست‌های منطقه‌ای ایران را مورد…

  مواضع لندن و هنر دیپلماسیReviewed by on Dec 11Rating:

  در این سرمقاله که به قلم جلال خوش چهره منتشر شد، آمده است: نظرات در این باره حاوی دو بخش است: نخست، بررسی چرایی اظهارات «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در سی‌وهشتمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در منامه که سیاست‌های منطقه‌ای ایران را مورد حمله قرار داده است. کانون تحلیلی تفسیرها نیز به‌طور عمده به منفعت‌طلبی اقتصادی لندن در کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج‌فارس توجه داشت.

  بخش دوم، مربوط به تفسیر و تحلیل ناظران درباره سخنان «بوریس جانسون» وزیر امورخارجه انگلیس بود که تهران و ریاض را به‌طور مشترک متهم به ایجاد جنگ‌های نیابتی و فرقه‌ای در منطقه کرد. در این نگاه علیرغم رد نظرات جانسون در قبال سیاست‌های ایران، به روشنی از رویکرد متفاوت وزارت امورخارجه انگلیس درباره سیاست‌های عربستان استقبال شده است.

  این درحالی‌است که علاوه بر آنکه لندن اظهارات وزیر امور خارجه خود را نظرات شخصی وی خواند،‌ برخی تحلیگران بروز چنین شکافی را میان نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه‌اش ناشی از آشفتگی کابینه «ترزا می» دانستند. اما زمان زیادی نگذشت که در خبرها خواندیم؛ بوریس جانسون با حضور در منامه و دیدار با سران کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس مواضع خود را اصلاح کرده است. حتی برخی پیش‌بینی‌ها در‌باره برکناری جانسون از کابینه خانم «می» منتشر شد.

  همه آنچه در بالا آمد حاوی چند نکته کلیدی است: اینکه رسانه‌ها و برخی صاحب‌نظران در قبال رخدادهایی اینچنین نباید عجولانه دست به تحلیل و تفسیر بزنند؛ به‌ویژه که ساختارهای سیاسی شبیه انگلیس بیش از آنکه تابع رویکردهای جناحی یا حزبی باشند، منافع کلان خود را شناخته و براساس آن عمل می‌کنند. بنابراین اصلاح نظرات ‌جانسون و سفر فوری وی به منامه دور از انتظار نبود. مفهوم عملگرایی در دیپلماسی همین است. جانسون بزودی دریافت که هرآنچه در ذهن دارد، الزاما در صحنه عمل سیاسی و دیپلماتیک قابل اجرا نیست؛ چون ملاحظات منافع لندن می‌تواند چشم خود را به روی واقعیات منطقه و نقش مستقیم ریاض و دیگر متحدانش در گسترش جنگ‌های فرقه‌ای و بی‌ثباتی‌ها بندد.

  در این‌حال واکنش سریع لندن به اظهارات جانسون، واقعیت دیگری را یاد‌آور می‌شود؛ اینکه دیپلماسی فعال و ایجاد متحدان استراتژیک می‌تواند در بزنگاه‌هایی چنین برای دولت‌ها موثر باشد. پس گرفتن اظهارات جانسون و سفر دلجویانه او به منامه، بیانگر آن است که ریاض به رغم همه تنگناهایی که این روزها با آن روبرو است، همچنان توانسته از نفوذ دیپلماتیک خود بهره‌مند شده و موضع وزیر امور خارجه انگلیس را به نفع خود تغییر دهد. اهرم‌های دیپلماتیک ریاض هرچه می‌خواهد باشد، چرا تهران نباید در نگاهی عملگرایانه قادر به مهار دشمنی‌هایی شود که مرتجعان عرب و سوداگران غربی از جمله انگلیس را مجبور به عقب‌نشینی کند. لابی‌گری در عالم دیپلماسی امری بدیهی است. اهرم‌های فشار دیپلماسی پاک کردن صورت مساله به شکلی نیست که طی روزهای اخیر از سوی برخی صاحب‌نظران بیان می‌شود. دیپلماسی را باید با دیپلماسی پاسخ گفت؛ همانگونه که در مذاکرات سخت و کشدار پرونده هسته‌ای تجربه شد. در همان دوران نیز شاهد انواع سنگ‌اندازی‌ها و اتهام‌ها از سوی مخالفان ایران در منطقه و غرب بودیم، ولی هوشیاری و خردمندی دیپلماتیک توانست برهمه مشکلات فائق آید.

  سیاست‌های عربستان و متحدان او در منطقه امروزه چنان دریده است که می‌تواند کار تهران را برای محکومیت حتی سیاست‌های کاسبکارانه لندن در حمایت از رژیم‌های مرتجع منطقه آسان کند. کافی است هنر دیپلماسی را با تمام وجوه آن و در ساختاری متحد و در خدمت به منافع کلان و نه جناحی به کار گرفت.

  *منبع: روزنامه ابتکار، ۱۳۹۵.۹.۲۱
  **گروه اطلاع رسانی**۹۳۷۰** ۹۱۳۱** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.