• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , سیاسی » اگر احمدی‌نژاد یا هاشمی کاندیدا شوند بنده می‌روم سوریه!
  کد خبر : 1948673

  اگر احمدی‌نژاد یا هاشمی کاندیدا شوند بنده می‌روم سوریه!

  روز نو : سیدمحمدصادق خرازی، رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و سفیر پیشین ایران در فرانسه و احمد توکلی وزیر اسبق کار و امور اجتماعی و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در همایش تحلیل چشم‌انداز اقتصادی و سیاسی ایران و جهان پس از انتخابات آمریکا در اتاق بازرگانی اصفهان شرکت کردند….

  روز نو : سیدمحمدصادق خرازی، رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و سفیر پیشین ایران در فرانسه و احمد توکلی وزیر اسبق کار و امور اجتماعی و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در همایش تحلیل چشم‌انداز اقتصادی و سیاسی ایران و جهان پس از انتخابات آمریکا در اتاق بازرگانی اصفهان شرکت کردند. گزیده ای از اظهارات احمد توکلی را به نقل از ایسنا در ادامه می خوانیم:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛ باید یکسری واقعیت‌ها را در نظر بگیریم تا بتوانیم صحیح تصمیم بگیریم. آمریکا مشخصاتی دارد که اگر رئیس‌جمهور آن عوض شود تأثیرات آن در کشورهای دیگر گاهی تأثیر می‌گذارد و گاهی تأثیر نمی‌گذارد. آمریکا در کل طرفدار جهانی‌سازی است و می‌خواهد جامعه بشری را به سمت منافع خود مدیریت کند. این مدیریت آمریکا توسط سازمان‌های بین‌المللی اعمال می‌شود.

  دولت آمریکا مدام بدهی‌اش افزوده می‌شود و باید دید این دولت به ازای هر نفر آمریکایی چقدر بدهکار است. برای مثال دولت آمریکا به نسبت دولت پرتغال دو برابر بدهی به ازای هر نفر دارد.

  آمریکا با بازار سرمایه می‌تواند تراز ارزی‌اش را صفر کند اما آن چیزی که مشخص است این است که خانواده‌های آمریکایی بیشتر مصرف‌ می‌کنند تا اینکه پس‌انداز کنند اما از طرفی قدرت نظامی آمریکا در مقیاس جهانی برجسته تر و انحصاری‌تر شده است. در حالی که قدرت نسبی ظرفیت تولیدی آمریکا کاهش یافته است. این نشان‌دهنده آن است که آمریکا بیشتر از تولید خودش مصرف می‌کند.

  متأسفانه ما نیز هم‌اکنون مانند آمریکا در مسیری قرار گرفته‌ایم که بین فقرا و ثروتمندان در حال دیوار کشیدن هستیم. توزیع درآمد در آمریکا نشان می‌دهد که میزان بی‌عدالتی در این کشور بالا است.

  با آمدن دونالد ترامپ، کلیات رفتار آمریکا تغییر نمی‌کند و بدون شک هزینه‌های نظامی آمریکا افزایش می‌یابد. به هر حال استعمال غرب در حال حاضر با شکل‌های جدید در حال بروز است. شکل نوین استعمار بزک شده است و با جهانی‌کردن اگر لازم باشد بی‌رحمانه‌ترین رفتارها را نسبت به مردم دیگر کشورها انجام می‌دهند.

  آمریکایی‌ها با ما خوب نیستیم و همینطور ما هم با آن‌ها خوب نیستیم. پس برجام را با این پیشینه ارزیابی کنید و بدعهدی‌ها و ظلم‌های آمریکا را در چندین دهه پیش در نظر بگیرید.

  در سیاست داخلی، قانون اساسی فصل‌الخطاب ماست. ما نباید تنازع جناح‌های سیاسی را داشته باشیم. بدون شک بزرگ‌ترین مانع رشد و پیشرفت فساد اقتصادی در دستگاه‌ها و تنازعات سیاسی است. اگر ما نمی‌توانیم آرایش جهانی را به هم بزنیم، سیاست داخلی خود را که می‌توانیم تعیین کنیم پس چرا به این سمت نمی‌رویم؟ چون چاقو دسته خود را نمی‌برد؟!

  آمریکا قدرت اقتصادی خود را با قدرت نظامی حفظ می‌کند منتها ما زیر بار زور نمی‌رویم. عده‌ای می‌گویند باید با آمریکا سازش کنیم اما ما می‌گوییم آمریکا به دنبال زورگویی است و ما این سیاست را قبول نداریم.

  جهانی‌شدن خواسته آمریکاست. البته جریان‌های ضدجهانی‌شدن هم در حال تقویت هستند.

  بنده در بین سیاست‌مداران ایران صریح صحبت می‌کنم و اعتقاد دارم که آمریکا یک جهانخوار کثیف است. چگونه وقتی می‌گویند که روزولت به ایران خدمت کرده است. روزولت پدر این کشور را درآورد و آمریکا هیچ خدمتی به ایران نکرد.

  نگاه افراطی به تأثیر برجام اشتباه است. تحریم‌ها ماشینش راه افتاد و در اثر تحریم گردش کالا و پول مختل شد. در داخل کالاهای وارداتی گران می‌شود و در نتیجه تحریم آینده مبهم جلوه می‌کند بنابراین سرمایه‌گذاران محتاط می‌شوند وقتی فساد هست هزینه نگهداری کارخانه‌ها بالا می‌رود.

  یکی از کانال‌های فساد بی‌انضباطی است و اعتقاد دارم دولت نباید برای برجام جشن می‌گرفت به همین منظور نامه‌ای به اقای ظریف و روحانی نوشتم که آقای ظریف پاسخ هم دادند. بنابراین برجام مشکلات ما را حل نمی‌کند. مسائل ما از درون باید حل شود. اگر عقلانیت را از دست ندهیم و فساد را ریشه‌کن کنیم آن وقت موفق خواهیم شد. همینجا می‌گویم که مخالف رابطه با آمریکا هستم.

  منتقدترین نماینده مجلس نسبت به احمدی‌نژاد من بودم. من در دور اول احمدی‌نژاد از وی حمایت کردم ولی این اشتباه را دیگر تکرار نکردم. امروز هم با قاطعیت می‌گویم اگر احمدی‌نژاد و هاشمی‌رفسنجانی کاندیدا شوند بنده می‌روم سوریه.

  احمدی‌نژاد در اتلاف منابع کم‌نظیر بود. هرچند که او خطاهای زیادی داشت اما باید انصاف هم داشته باشیم. وقتی احمدی‌نژاد دولت را تحویل داد ما دارای ۲۰ درصد غنی‌سازی بودیم که اگر این ۲۰ درصد غنی‌سازی نبود نمی‌توانستیم مذاکره کنیم. بنابراین دولت با دست پر به پای میز مذاکرات رفت.

  قرآن می‌گوید به عهده خود پایبند باشید و اگر کشوری عهد خود را با شما حفظ کرد شما هم حفظ کنید اما اگر آن‌ها شکستند شما نیز با رعایت ضوابطی پاسخ دهید. در این‌جا بنده می‌گویم قرارداد را به هم بزنید. آمریکا هم خواسته‌های خود را صادر می‌کند آن هم در حد کشتار. این که برخی می‌گویند ایدئولوژی مانع پیشرفت اقتصادی است یک حرف اشتباه است. آمریکا هم حتی ایدئولوژی دارد فقط با این تفاوت که آن‌ها با فساد مبارزه می‌کنند و ما نمی‌کنیم. با انقلابی‌ بودن می‌توان کشور را اداره کرد و مدل نئوکلاسیک عدالت ندارد. زمانی در سال ۶۹ به آقای هاشمی گفتم نئوکلاسیک عدالت ندارد اما آقای هاشمی گوش نکرد. ما طرفدار اسلام و ایرانیم و کشور با تنازع اداره نمی‌شود. اگر واقع‌بین نباشیم کار پیش نمی‌رود پس باید همه را تحمل کنیم.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.