• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » ابتکار: آوار سقف سرد
  کد خبر : 1948587

  ابتکار: آوار سقف سرد

  **آوار سقف سرد شاید شدت سرما را باید از کسانی پرسید که توانسته‌اند یک شب تمام را در سرمای زیر صفر درجه صبح کنند. حال و هوای این روزهای کشور بس ناجوانمردانه سرد است. پدیده های جوی ای را که هواشناسی از ورودشان به کشور خبر می دهد بیش از آنچه که می گویند سرد…

  **آوار سقف سرد
  شاید شدت سرما را باید از کسانی پرسید که توانسته‌اند یک شب تمام را در سرمای زیر صفر درجه صبح کنند. حال و هوای این روزهای کشور بس ناجوانمردانه سرد است. پدیده های جوی ای را که هواشناسی از ورودشان به کشور خبر می دهد بیش از آنچه که می گویند سرد است. مخصوصا برای افرادی که مجبور هستند به دلیل نداشتن سرپناه شب را در خیابان ها زیر سقف سرد آسمان صبح کنند. «کارتن خواب» برای هیچ کدام از ما وازه دور از ذهنی نیست. در خیابان ها و کوچه ها حتما افرادی را دیده اید که با چند کارتن بسته بندی جان خود را در معرض سرما قرار می دهند. روز گذشته خبری ناراحت کننده در خبرگزاری ها منتشر شد؛ «قطع پای یک کارتن خواب در همدان به دلیل شدت سرما». آنچه مشخص است اگر پاهای این فرد قطع نشوند، ممکن است اندام هایی مانند کلیه فرد نیز در طول زمان دچار مشکلاتی شود.

  براساس آخرین گزارشات مسئول فنی و رئیس بیمارستان تصمیم به عمل فوری او گرفته اند و قرار است با اخذ اجازه از دادستانی استان برای عمل جراحی این کارتن خواب مجوز صادر شود. یک مددکار اجتماعی وابسته به شهرداری تهران که نخواست نامش فاش شود در ارتباط با اسکان کارتن خواب ها به خبرنگار «ابتکار» می‌گوید: «گرمخانه ها در سرمای شدید به طور ۲۴ ساعته به کارتن خواب ها خدمات ارائه می کند. سرمای شدید مانند آنچه دو هفته گذشته در تهران شاهد بودیم و همچنین شب های بارانی و برفی نیز شامل این خدمات می شود.»

  ** انتخابات آینده با قانون فعلی یا جدید؟
  اعلام سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر انقلاب اسلامی که به پشتوانه تجربه‌ای ۳۸ ساله تبیین شده است نشان می‌دهد که قانون انتخابات نیاز به بازنگری جدی دارد. تاکید سخنگوی شورای نگهبان بر اینکه قانون انتخابات نیاز به بازنگری و بروزرسانی دارد نیز گواهی بر این ادعاست. وی گفته: «احتمال انجام اصلاحاتی در قانون انتخابات تا قبل از انتخابات اردیبهشت‌ماه وجود دارد.» کارشناسان سیاسی نیز با تایید این مهم معتقدند که در این قانون جدای از ایراداتی که به تایید صلاحیت‌های سلیقه‌ای در فرآیند برگزاری انتخابات منجر شده است در تفسیر برخی واژگان همچون «رجل سیاسی» ابهاماتی را برجای گذاشته است.

  آنها بر این امر تاکید دارند که عدم انجام فعالیت‌های پژوهشی از مهم‌ترین علل ایجاد این مشکل است. آنها راه‌حل رفع تفسیرهای منطبق بر دیدگاه‌های جناحی از قانون انتخابات کنونی را ایجاد کمیسیونی تخصصی دانستند که اعضای آن بدون تکیه بر دیدگاه‌های سیاسی خاص تصمیم گیری‌کنند ضمن‌اینکه معتقدند اصلاح قانون انتخابات در جایی نتیجه مثبتی را به همراه خواهد داشت که در راستای تامین رضایت عموم اعمال شود.

  ** نشانی غلط در مبارزه با قاچاق
  وزیر صنعت، معدن و تجارت در هفتمین اجلاس عمومی ششمین دوره نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت: باید در مبادی ورودی کالا با قاچاق مقابله کرد ودر این راستا توافق نامه‌ای با وزارت کشور در مورد «ته‌لنجی» امضا کردیم که می تواند مشکلات بسیاری را حل کند. پیش از این هم کولبران نوک پیکان مبارزه باقاچاق را به خود اختصاص داده بودند. ته لنجی ها، کولبران و پیله وران تنها بخش خرد معضل قاچاق در کشور را تشکیل می دهند در حالی که حجم بزرگ ورودی قاچاق به کشور به طور قطع جای پایی فراتر از این افراد ضعیف دارند. طی چند دهه اخیر اقتصاد شهرهای مرزی برای ساکنان آن، ارمغانی جز محرومیت و بیکاری به همراه نداشته است و در نهایت جایگزین این بیکاری، کولبری و قاچاق یا مهاجرت به شهرهای بزرگ بوده است.

  در این شرایط هرچند وزیرصنعت از لزوم سرمایه گذاری بیشتر در شهرهای مرزی برای ایجاد اشتغال سخن گفت، اما مبارزه با کولبری و ته لنجی در شرایط فعلی مصداق بارز دزدیدن منار قبل از کندن چاه است. تجربه سال های گذشته نشان داده است برخورد سلبی با قاچاق تنها راهکار برای مقابله با این پدیده نیست. کارشناسان معتقدند جذابیت های قاچاق را باید از طریق تسهیل در روابط تجاری و کم کردن سختی ها برای واردات قانونی از بین برد. چرا که در شرایط فعلی قاچقیان حجم بیشتری از کالاهای مصرفی کشور را در مقابل واردات قانونی به خود اختصاص داده اند.از طرفی مبارزه سلبی با پدیده قاچاق از طریق برخورد با کولبران و ته لنجی ها به سرانجام نمی رسد.

  **محبوب پرحاشیه
  رتبه ۹ در اینستاگرام، ۱۳ در تلگرام، ۱۳۲ در فیس بوک، ۴۷۲ در تویتیر و ۴۷ در یوتیوب تنها بخشی از آخرین آمار حضور ایرانی ها در شبکه های اجتماعی ست. این آمار وقتی در کنار وجود ۱۰۰هزار کانال ایرانی در تلگرام و انتشار یک میلیون و ۲۰۰ هزار مطلب در طول یک شبانه روز در این شبکه اجتماعی قرار می گیرد میزان علاقه ایرانیان به استفاده از فضای مجازی را بیش از پیش نشان می دهد. فضایی محبوب که با تهدید و فرصت گره خورده است. دنیای مجازی سکه ای دو رو. این شاید بهترین تعبیر از فضایی باشد که این روزها باز هم بحث چگونگی ادامه حیات آن بر سر زبان ها افتاده. اینکه دنیای مجازی می تواند یک کلیک تا تباهی باشد یا یک کلیک برای ورود به دنیای اطلاعات حرف تازه ای نیست اما با این وجود و با گذشت چند سال از حضور پررنگ شبکه های اجتماعی مجازی در ایران و محبوبیت بالای آن در میان کاربران ایرانی این فضا همچنان به عنوان یک چالش لاینحل مطرح است.

  **طرح های ناکام برای خانه دار کردن مردم
  بازار مسکن و اصناف وابسته به آن، سال‌هاست که روی خوش رونق را ندیده‌اند. مشاهدات میدانی، نقل قول دلالان به عنوان کسانی که نبض بازار را در دست دارند و نیز آمارهای رسمی کشور به عنوان فاکتورهای نشانگر بازار مسکن، در چند پریود کوتاه‌مدت خبرهای خوشی مبنی بر ورود این بازار به دوره پیش‌رونق را مخابره کردند. خبرهایی که هیچ‌گاه دوام میان‌مدتی نداشتند تا بتوانند این بازار مهم و تاثیر‌گذار در اقتصاد را، به دروازه ورودی رونق برسانند.تا جایی که وام‌های رنگارنگ و مخابره‌ خبر‌های خوش نیز نتوانست تاثیر ملموس و بادوامی بر این بازار بگذارد.

  حال و بعد از تلاش‌های مکرر دولت برای حل معضلات بازار مسکن معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که طرح مسکن اجتماعی در هفته جاری نهایی شده و به هیات دولت ارسال می شود.طرحی که بنا دارد بر روال اسلاف خود مانند طرح تقسیم زمین در اوایل انقلاب و همینطور طرح اجاره به شرط تملیک و طرح شکست خورده مسکن مهر، زمینه خانه‌دار شدن چند صد هزار نفر را فراهم کند. واین در حالیست که با تاخیر چند ساله و هزینه‌کرد سهم بالایی از بودجه غیر مرتبط با طرح مسکن مهر، به اقرار مسئولان هنوز ۳۰۰ هزار واحد آن تکمیل نشده و مشکلات جدی در بحث زیربنایی دارد.

  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مهدی احمدی** انتشاردهنده:فاطمه قناد قرصی
  پژوهشم**۹۳۷۰**۲۰۰۲

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.